Polecane produkty

Stoły do masażu

Linki sponsorowane
Poprzedni temat «» Następny temat
Masaż karta klienta interaktywna
Autor Wiadomość
administrator
Site Admin


Dołączył: 27 Sty 2008
Posty: 3130
Wysłany: 2011-02-01, 17:23   Masaż karta klienta interaktywna

Ponad dwie dekady temu, w literaturze fachowej, na szkoleniach, kongresach w rozmowach, zaczęto coraz częściej poruszać temat i wprowadzać pojęcie świadomego masażu. Dotyczy to nie tylko masażu, ale innych zabiegów fizykalnych, kosmetyki, zabiegów na ciało, relaksacji, słowem tych zabiegów w których bardzo ważny jest czynnik ludzki oraz aplikowany jest jako środek terapeutyczny nie tylko masaż, ale sam dotyk. Wydaje się oczywiste, iż pacjenci, (w usługach wolnorynkowych nazywany klientem), wiedzą na czym polega zabieg. Pomimo siły mediów, zwłaszcza obecnie Internetu, jednak nie do końca są pewni na czym dane zabiegi polegają. W krajach o wysokiej świadomości, działalności zawodowych stowarzyszeń, promocja wydaje się prostsza. To nikt inny jak same środowiska dyplomowanych masażystów w pierwszym rzędzie uświadamiają potencjonalnego klienta o optymalnym zastosowaniu jak i przebiegu zabiegów, poprzez foldery, spotkania, rozmowy.

Co ciekawe podstawą w edukacji zdrowia lub prozdrowotnej jest nie tylko rozmowa, przeprowadzenie tzw. wywiadu zdrowotnego lub/oraz palpacyjnej (dotykowej, fizykalnej) oceny. Pomocne jest zadanie pytań w celu stwierdzenia co wiadomo pacjentowi na temat danego zabiegu, nie dotyczy to jedynie stricte leczniczych zabiegów. Podstawowe pytanie: - Jakie są pani/pana oczekiwania? wnoszą od razu bardzo wiele i tym bardziej pozwalają uniknąć nieporozumień, jeśli przy okazji przeprowadzanego wywiadu poinformujemy pacjenta jak przebiega dany zabieg, przykładowo masaż, jakie są wskazania lub przeciwwskazania oraz jeśli to możliwe opcjonalnie zastąpienie danego zabiegu poprzez inny.
Kolejne pytanie dotyczy tego co w gabinecie faktycznie oferujemy. Tak też przykładowo:

Masaż jak i jego podstawa dotyk, jest zawarty:
• W specjalistycznych zabiegach, masażu leczniczym (+ element diagnostyki palpacyjnej).
• W rehabilitacji, rewitalizacji, (z dużymi możliwościami działań w kierunku profilaktyki).
• W metodach pracy z tkankami miękkimi w celach terapeutyczno-relaksacyjnych.
• W medycynie estetycznej i we wspomaganiu chirurgii plastycznej, rekonstrukcyjnej.
• W zabiegów na ciało (w kosmetyce/kosmetologii czy nurcie Spa).
• W pracy z ciałem (czyli nurtu body work).
• W innych zabiegów fizykalnych (jako część fizjoterapii).
• Jego elementy uzupełniają terapię manualna i chiropraktykę oraz osteopatię.
• Jego elementy stosowane są w psychoterapii (metody pracy z ciałem w procesie)
• W wielu kulturach do dziś masaż funkcjonuje jako element obrzędów i w tradycjach duchowych, ale zdarza się, iż stosuje się czasem termin „rytuał”, min w zabiegach Spa.

Wytyczne stowarzyszeń profesjonalnego masażu zwracają uwagę, iż warto dokładniej poinformować klienta co mamy w ofercie, w celu lepszego porozumienia. Pamiętajmy, iż czasem pierwszy kontakt z masażem to relaksacyjny zabieg, ale już u innej osoby będzie to część rehabilitacji, jeszcze innym razem zabieg na ciało jedynie z elementami masażu. Nie tylko w zależności od doświadczeń rodzą się nasze wyobrażenie, ale z bagażem zasłyszanych informacji, które mają nierzadko wpływ podobnie jak podane wcześniej sugestie.

Nie ma jednolitych kart zabiegowych, są jedynie główne wytyczne. Funkcjonują wzory kart do specyficznych zabiegów, np. z fizjoterapii, kosmetyki, leczniczego masażu, kładzie się nacisk na różne jej aspekty. Dlatego omówienie karty zabiegowej, karty pacjenta lub też znanej jako patient physical evaluation card bądź examination, są okazją do edukacji zdrowotnej jak i bardziej obiektywnego przedstawienia zabiegu. Dziś nie traktujemy takiej karty jedynie fizycznie jako dokumentu do wypełnienia i podania odpowiedzi na pytania i podpisanie. To rodzaj interaktywnej rozmowy, wprowadzenia w zabieg, informacji dwukierunkowych dającej okazje do myślenia obu stronom. To także zbiór doświadczeń, potrzebnych liczb do obliczeń corocznej gabinetowej statystyki. Karta to źródło przemyśleń nad dalszym rozwojem praktyki, jej ukierunkowaniem i poprawą jakości usług.
Sam klient jest bardziej świadom czego może się spodziewać po zabiegu, jak się ma ewentualnie zachować w trakcie lub - co tak samo ważne - jakie mogą występować ewentualnie objawy w trakcie, bezpośrednio po zabiegu i w dalszej konsekwencji.
Jakie są subiektywne a jakie obiektywne reakcje. Przykładowo żaden masaż, nie jest obojętny dla organizmu, efekty jego są odczuwalne przede wszystkim od strony fizycznej ale także psychicznej, emocjonalnej oraz energetycznej. Patrząc bardziej subtelnie utrzymuje się, iż może nawet być wykonywany celowo i odbierany w wymiarze czysto duchowym.
Z drugiej strony każdy nawet najlepiej wykonany zabieg może powodować nieprzewidywalne objawy, w tym negatywne. Mają one przejściowy charakter, jak poczucie rozbicia, chwilowe, pozorne pogorszenie stanu, zwiększoną wrażliwość, zwłaszcza podczas pierwszych zabiegów, mrowienie, uczucie rozciągnięcia tkanek, ale także w formie bardziej odczuwalnych zmian.

Jeśli jednak takie negatywne reakcje pojawiają się ponownie lub zaostrzają, musimy zmienić metody lub w ogóle czasem zaprzestać wykonywania masaży. Potrzebna jest konsultacja lekarska. Paradoksalnie sam masaż może ujawniać początkowe schorzenia o których wcześniej pacjent nie wiedział. Nie ma to nic wspólnego z błędem w sztuce. Niejednokrotnie też klienci mimo przeprowadzanego wywiadu, nie podają informacji o faktycznych problemach zdrowotnych, bo w ich ocenie nie wydaje im się to istotne.

Tu pojawia się kolejne ważne pytanie o wskazania, ewentualne przeciwwskazania oraz o zróżnicowanie metod. Dlatego też pytamy: - Jaki masaż i co przez niego rozumiemy?

Uwagi osobiste. Od początku promowania Integracyjnego Masażu Body Work (1995 rok) miałem niejednokrotnie okazje zaobserwować jak zmienia się podejście do samego masażu, metod pracy z ciałem, bądź do głębokiej relaksacji. Klienci przychodzili na masaż relaksacyjny, ale na uwagi dotyczące możliwości poprawy stanu zdrowia, tkanek miękkich, mięśni elastyczności stawów bagatelizowali je, tłumacząc brakiem czasu na regularne zabiegi.

Podczas współpracy z lekarzami w programie dotyczącym masażu i medycyny estetycznej obserwowałem jak problemy określane jako „defekty estetyczne” często w świadomości pacjentek/pacjentów są w oderwaniu od ogólnego stanu zdrowia. Przykładowo oznacza to, iż nie przeszkadzają popękane naczynka, problemy z obrzękami, byle by udało się stracić kilogram lub dwa. Zapatrywanie się na nagle pojawiające się problemy estetyczne przez pryzmat dolegliwości zdrowotno-estetycznych pozwala uniknąć wielu nieporozumień, a czasem po konsultacji lekarskiej zdiagnozować początki konkretnych schorzeń.

Stąd moja uwaga, nie bagatelizujmy wywiadu zdrowotnego. Nie jest tak bardzo istotne czy coś podpiszemy czy nie, ważniejsze jest oby poprzez rozmowę przy okazji wypełniania kart lub zadawania pytań dobrze zrozumieć istotę zabiegów ale i istotę oczekiwań klientów.
Poniżej jedna z przykładowych kart którą stosuje wiele moich kursantów i kolegów wykonujących profesjonalnie masaż, zabiegi fizykalne, zabiegi na ciało z elementami masażu.
Dłuższe wprowadzające rozmowy, istotne są zwłaszcza wśród terapeutów wykonujących masaże, pracujących z tkankami miękkimi, głęboką relaksacją. Przykładowa karta służy do rozmowy zwłaszcza przed sesją IMBW, choć zaadoptowana została też do innych zabiegów.

Poniżej karty znajdziecie państwo kilka podstawowych informacji i krótki komentarz do niektórych pytań. Ufam, iż w pewnym stopni będą przydatne obu stronom. Postaram się, aby odpowiedzi były jasne zarówno dla adeptów masażu jak i samych korzystających z zabiegów. Może ich zasadność naprowadzi państwa w przyszłości do ciekawych poszukiwań i rozwoju.

Strona następna do wydruku. Uwaga! Poniższy wzór karty służy jedynie celom poglądowym dla zobrazowania jej znaczenia. Nie zawiera prawnych terminów, sformułowań, służy przede wszystkim lepszej interaktywnej komunikacji pomiędzy terapeutą a potencjalnym klientem.
KARTA PACJENTA GABINET ___________________


PODSTAWOWE DANE PERSONALNE

IMIĘ NAZWISKO lub kod _____________________________________________

ADRES LUB TELEFON KONTAKTOWY ____________________________________
Rodzaj wykonywanej pracy (fizyczna, umysłowa) ___________________________
Aktywność fizyczna, relaks, sporty ekstremalne (opcjonalnie) ______________________________
Czy w danym momencie korzystasz z innych zabiegów fizykalnych, terapia manualna, metody naturalne, yoga, itp._____________________________________

STAN ZDROWIA
Czy występują schorzenia narządu ruchu? ____________________ układu krążenia _____________
Zaburzenia neurologiczne ______________________ układu oddechowego ___________________
Układu trawiennego _____________________ odpornościowego ___________________________
dodatkowe informacje (alergie, skrajne zmęczenie, silne leki _________________________________

Czy masz nadciśnienie lub czy występują inne dolegliwości związane z zaburzeniami równowagi, np. podczas zmian pozycji wstając, siadając _____________________ Czy jesteś w trakcie innych terapii: terapia manualna, leczenie, przebyte ostatnio zabiegi chirurgiczne? ___________________________
Czy w ostatnim czasie wykonywane były zabiegi z zakresu medycyny estetycznej lub chirurgii______
Czy występuje awersja do dotyku lub przeczulice? ___Czy występują obszary zmniejszonego czucia?

GŁÓWNY CEL ZABIEGU: leczniczy ______________________ relaksacyjny/profilaktyka____________
Kosmetyczny ______________________ sportowy /odnowa biologiczna________________________
Zabieg dotyczy partii ciała __________________________________________

ILOŚĆ ZABIEGÓW Pojedynczy _______________ okazjonalny _____________ seria _____________

POUCZENIE DOTYCZĄCE SAMOPOCZUCIA I BEZPIECZEŃSTWA
Na wstępie poinformowano mnie o przebiegu zabiegu, wskazaniach i przeciwwskazaniach, ewentualnych reakcjach i efektach zabiegu. Znam dane personalne i kwalifikacje osoby wykonującej zabieg. Udzielam odpowiedzi na temat mojego stanu zdrowia zgodnie z prawdą, rozumiejąc iż służą one odpowiedniemu wykonaniu zabiegu i optymalnemu zastosowaniu danej metody.

W przypadku ewentualnego odczuwania dyskomfortu lub złego samopoczucia w trakcie lub po zabiegu, niezwłocznie poinformuję o tym osobę wykonującą zabieg, także w przypadku potrzebnej pomocy podczas wstawania, ubierania się (dotyczy min. osób niepełnosprawnych) _______________

Z uwagi na zabieg wykonywany w celu kosmetycznym lub w przypadku całościowego masażu relaksacyjnego, zgadzam się na wykonanie zabiegu także na okolice: ud, pośladków, powłok brzusznych, (opcjonalnie) dekoltu i biustu ___________


MIEJSCOWOŚĆ ________________ DATA _________ PODPIS pacjenta/klienta _________________

Zabiegi dnia ____ dn _____ dn _____ dn _____ dn _____ dn ______ dn _____ dn _____ dn _____


STATYSTYKA (opcjonalnie) Decyzja o skorzystaniu z zabiegu: rekomendacja osób trzecich _______ Internet _________ artykuł prasowy ___________ konsultacja lekarska ____________ Inne ______KARTA PACJENTA (lub klienta) GABINET (tu mieści się nazwa gabinetu) ___

PODSTAWOWE DANE PERSONALNE

IMIĘ NAZWISKO lub kod _____________________________________________
W zależności czy przeprowadzona była już generalnie rozmowa podczas przyjęcia np. w przychodni. Wystarczają nam podstawowe dane personalne, należy je chronić przed osobami postronnymi!

ADRES LUB TELEFON KONTAKTOWY ____________________________________
Dane potrzebne w podstawowych kontaktach lub ewentualnej potrzeby korekty daty zabiegu.

Rodzaj wykonywanej pracy (fizyczna, umysłowa) ___________________________
Informacje dotyczą jedynie domniemanych przeciążeń związanych z charakterem pracy zarówno od strony fizycznej jak i psychicznej. Warunków pracy mogących wpływać na stan zdrowia. Absolutnie nie oznacza to pytań dotyczących konkretnego miejsca pracy, a jedynie jej charakteru.

Aktywność fizyczna, relaks, sporty ekstremalne (opcjonalnie) ______________________________
Pozornie nieważne pytania, nic podobnego. Paradoksalnie aktywność fizyczna zwłaszcza okazjonalna jest tak samo przyczyną urazów nie wspominając już o sportach ekstremalnych. Upodobania w sportach ekstremalnych u osób intensywnie pracujących mogą oznaczać nie tylko chęć spełniania się, ale i czasem problem z głębszą relaksacją, ucieczką od potrzeby wyciszenia. Wskazówki takie są przydatne np. podczas dłuższych masaży relaksacyjnych, poza tym upodobania do sportów ekstremalnych mogą być przykrą niespodzianką podczas zabiegów. Pacjent może poczuć się źle, ale nie skojarzy tego np. z weekendowymi ekstremalnymi sportami. Na ironię losu czasem masaż może uaktywnić drobne urazy w wyniku niedawnych skoków, przesilenia, uderzeń, maksymalnych zgięć.

Czy w danym momencie korzystasz z innych zabiegów fizykalnych, terapia manualna, metody naturalne, yoga, itp._____________________________________
To pytanie podobnie jak wyżej dotyczy innej aktywności. Nie są to pojedyncze przypadki, iż podczas masażu dzień po zabiegu terapii manualnej lub wykonywanych bez odpowiedniego przygotowania jogi, pacjent poczuje po masażu skutki wcześniejszych terapii. Warto więc odpowiadać na pytania.

STAN ZDROWIA
Czy występują schorzenia narządu ruchu? ____________________ układu krążenia _____________
Zaburzenia neurologiczne ______________________ układu oddechowego ___________________
Układu trawiennego _____________________ odpornościowego ___________________________
dodatkowe informacje (alergie, skrajne zmęczenie, silne leki _________________________________
To standardowe pytania, dla większości zabiegów fizykalnych, masaży i zabiegów na ciało. Pytanie o alergie dotyczą stosowanych preparatów do masażu, a skrajne zmęczenie może spowodować, iż pacjent poczuje się jeszcze bardziej rozbity, warto o tym pamiętać zwłaszcza wieczorem.

Czy masz nadciśnienie lub czy występują inne dolegliwości związane z zaburzeniami równowagi, np. podczas zmian pozycji wstając, siadając _____________________ Czy jesteś w trakcie innych terapii:
Pytanie dotyczy stanu równowagi, czasem nawet osobom bez żadnych dolegliwości potrzeba kilku chwil aby dojść do siebie. Mamy na względzie zwłaszcza bezpieczeństwo po dłuższych zabiegach, zmiany pozycji czy schodząc ze stołu, zabiegi związane ze stanami emocjonalnymi, krążeniem, itp.

terapia manualna, leczenie, przebyte ostatnio zabiegi chirurgiczne? ___________________________
Masaż jest skuteczny w leczeniu, rekonwalescencji, ale musimy o tym wiedzieć aby poprzez masaż, ucisk, tarcie, przypadkowa dźwignia, nie spowodować powikłań w miejscach przeprowadzonych zabiegów. Takie sytuacje mogą się zdarzyć będąc przykładowo po zabiegu manipulacji kręgosłupa.
Informacja dotycząca zabiegów chirurgicznych może determinować sam zabieg jak i ułożenie.

Czy w ostatnim czasie wykonywane były zabiegi z zakresu medycyny estetycznej lub chirurgii? ____
Istotne pytanie zarówno pracując z większymi partiami ciała jak i z samą twarzą. Nie powinniśmy wykonywać zabiegów masażu od razu po niektórych zabiegach z medycyny estetycznej, dotyczy to min.: pilingów, wypełniaczy i toksyny botulinowej. Uwaga dotyczy nie tylko sąsiedztwa p. iniekcji.

Czy występuje awersja do dotyku lub przeczulice? Czy występują obszary zmniejszonego czucia?___
Pacjenci czasem mają zaburzone czucie o czym wiedzą lub nie, innym razem są przekonani, iż potrzebne jest zastosowanie silniejszego/intensywniejszego masażu. Przeczulice jak i awersja do samego dotyku mogą mieć różne podłoże, od neurologicznego, urazów do psychosomatycznego.

GŁÓWNY CEL ZABIEGU: leczniczy ______________________ relaksacyjny/profilaktyka____________
Kosmetyczny ______________________ sportowy /odnowa biologiczna________________________
Czasem trudno pacjentowi jednoznacznie odpowiedzieć, tu potrzebne jest ustalenie priorytetów.

Zabieg dotyczy partii ciała __________________________________________
Z powodu nieco archaicznych zleceń w ramach podstawowej służby zdrowia, pacjenci czasem chcą mieć tylko wykonany masaż odcinkowo np. kręgosłupa szyjnego lub lędźwiowego. Nie zawsze rozumieją stosowność zabiegu wykonywanego na sąsiednich obszarach, a co dopiero w terapiach, metodach tkanek miękkich czy powięziowych. Określa się główne miejsce występowania problemu jak też zakres zabiegu. Coraz rzadziej w praktyce masaż dotyczy jedynie ściśle wybranego odcinka.

ILOŚĆ ZABIEGÓW Pojedynczy ____________ okazjonalny _____________ seria _______

POUCZENIE DOTYCZĄCE SAMOPOCZUCIA I BEZPIECZEŃSTWA
Na wstępie poinformowano mnie o przebiegu zabiegu, wskazaniach i przeciwwskazaniach, ewentualnych reakcjach i efektach zabiegu. Znam dane personalne i kwalifikacje osoby wykonującej zabieg. Udzielam odpowiedzi na temat mojego stanu zdrowia zgodnie z prawdą, rozumiejąc iż służą one odpowiedniemu wykonaniu zabiegu i optymalnemu zastosowaniu danej metody.
Klient ma prawo wiedzieć kim jest osoba wykonująca zabieg, jakie ma uprawnienia (widoczne dyplomy, zaświadczenia lub do wglądu). Udzielenie odpowiedzi ma fundamentalne znaczenie w optymalnym doborze metod, stronie technicznej i zapewnieniu bezpieczeństwa podczas całej sesji.

W przypadku ewentualnego odczuwania dyskomfortu lub złego samopoczucia w trakcie lub po zabiegu, niezwłocznie poinformuję o tym osobę wykonującą zabieg, także w przypadku potrzebnej pomocy podczas wstawania, ubierania się (dotyczy min. osób niepełnosprawnych) _______________
Niestety często spotykamy się z mitem bolesnego masażu. Istotne pytania z uwagi na pojawiające się ewentualnie nieoczekiwane reakcje, złe samopoczucie lub reakcje po masażu. Klient powinien mieć czas chociaż na krótki odpoczynek. Upewniamy się czy pacjent da sobie radę w bezpiecznym zejściu ze stołu, ubraniu się. Jeśli osoby niepełnosprawne tego potrzebują za ich zgodą pomagamy im.

Z uwagi na zabieg wykonywany w celu estetycznym, kosmetycznym lub w przypadku całościowego masażu relaksacyjnego, zgadzam się na wykonanie zabiegu także na okolice: ud, pośladków, powłok brzusznych, (opcjonalnie) dekoltu i biustu ___________
To pytanie budzi wiele kontrowersji, ale powinno być przynajmniej zadane. To że ktoś przychodzi na przykład na masaż ogólny nie oznacza, iż spodziewa się także masażu klatki piersiowej lub pośladków. Nie jest to takie oczywiste, obecnie są wytyczne mówiące o tym – iż pacjent/pacjentka podczas zabiegu powinna być przykryta, a odsłania się jedynie aktualnie masowane partie ciała. Są wyjątki np. w niektórych wschodnich praktykach lub tradycji polinezyjskiej, ale i temu można zaradzić. Jeszcze jedno, masaż klatki piersiowej może być problematyczny nie tylko u kobiet.

MIEJSCOWOŚĆ ________________ DATA _________ PODPIS pacjenta/klienta _________________

Zabiegi dnia ____ dn _____ dn _____ dn _____ dn _____ dn ______ dn _____ dn _____ dn _____

Jeśli zabiegi wykonujemy regularnie warto prowadzić rejestr zabiegów i wykres zmian.
STATYSTYKA (opcjonalnie) Decyzja o skorzystaniu z zabiegu: rekomendacja osób trzecich _______ Internet _________ artykuł prasowy ___________ konsultacja lekarska ____________ Inne ______________________
Dane służące celom statystycznym, obserwacji rynku, współpracy z innym personelem medycznym

Artykuł pojawił się na stronie autora © Piotr Szczotka www.bodywork.com.pl www.imbw.pl Z poważaniem Piotr Szczotka lel. 605 344 853 piotr@imbw.pl
 
     
Linki sponsorowane
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Styl zmodyfikowany dla e-Masaz.pl, Mapa witryny, Regulamin forum

Wyszukiwanie w Google

Partnerzy forum
Gabinety masażu Kurs masaż tajski Fizjoterapia Rehabilitacja
Forum korzysta z plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Kopiowanie materiałów bez zgody administracji zabronione. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi użytkowników oraz materiały przez nich przesłane. Witryna ma charakter informacyjny. Administracja nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody spowodowane wykorzystaniem przez użytkownika informacji zawartych na forum.
Strona wygenerowana w 0,09 sekundy. Zapytań do SQL: 13
Reklamy

Linki sponsorowaneStoły do masażu

Stoły do masażu

Stoły do masażu

Szkoła masażu

Masaż
Ostatnio na forumZapraszamy na FB