Polecane produkty

Stoły do masażu

Linki sponsorowane




Poprzedni temat «» Następny temat
Dotyk koi stresy
Autor Wiadomość
massagewarsaw 
leki przeciw pasozytom grzybom sprzedam apteka


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 05 Lut 2008
Posty: 7180
Skąd: bangkok warszawa
Wysłany: 2010-09-25, 08:55   Dotyk koi stresy

Masaż i uścisk to świetny sposób na relaks, odstresowanie i poczucie bezpieczeństwa. Dlatego psycholodzy, rehabilitanci i kosmetolodzy zachęcają, by częściej korzystać z dotyku w gabinetach fizjoterapii i ośrodkach SPA.

Dotyk jest najstarszym i pierwotnym rodzajem zachowania społecznego, a zarazem wyjątkową formą kontaktu człowieka z człowiekiem – mówi Małgorzata Czachor z Zakładu Teorii Pielęgnowania na Wydziale Pielęgniarskim Akademii Medycznej w Lublinie. W swoim wykładzie „Dotyk jako element pielęgnowania pacjentów z chorobą nowotworową” zwraca uwagę na potrzebę dotyku w relacjach z pacjentem.

Z jej obserwacji wynika, że w praktyce opiekuńczej, od początku jej istnienia pielęgniarki były świadome roli i znaczenia dotyku, ale dopiero od blisko 20 lat to temat, który interesuje badaczy i doczekał się literatury. Dziś wiadomo, że dzięki dotykowi pielęgniarek i opiekunów chorzy łatwiej znoszą chorobę. W tym wypadku dotyk ma znaczenie rehabilitacyjne, terapeutyczne oraz opiekuńcze, a ponieważ dotyk należy do niewerbalnej formy porozumiewania się ludzi, można go rozpatrywać na dwóch poziomach: treści i relacji. Małgorzata Czachor zwraca też szczególną uwagę na emocjonalną rolę dotyku.

– Dotykiem można pacjentowi przekazać duchowe wsparcie, bliskość, a co za tym idzie prowadzi on do poczucia bezpieczeństwa. Z drugiej strony dotyk może dać nadzieję na powrót do zdrowia. Dlatego odgrywa tak ważną rolę w relacjach z chorym.

Pierwotny zmysł

Skąd tak ogromne znaczenie dotyku w życiu człowieka?
– Dotyk to jeden z ważniejszych zmysłów człowieka. Dziecko już w życiu płodowym kontaktuje się ze światem zewnętrznym przez dotyk. Dlatego tak ważne dla jego rozwoju jest masowanie brzucha przez przyszłą mamę. Zaraz po narodzinach noworodek również poprzez dotyk posługuje się i porozumiewa ze światem zewnętrznym – wyjaśnia psycholog Agnieszka Warzocha.

Dziecko przez pierwsze lata swego życia głównie przez dotyk poznaje otoczenie i rozpoznaje bliskich. – Jeśli jego rozwój przebiega prawidłowo, przy kontakcie cielesnym odczuwa ogromną przyjemność i radość – przekonuje psycholog Agnieszka Warzocha.

Liczne badania naukowe pokazały, że jest to jedna z bardziej pierwotnych potrzeb, której niezaspokojenie może prowadzić u dorosłej osoby do wielu zaburzeń. – Dzieci wychowywane przez opiekunki, które nie dotykały podopiecznych, nie głaskały ich, nie przytulały, nie tylko gorzej się rozwijały fizycznie i psychicznie, ale częściej chorowały, a nawet pozbawione całkowicie dotyku umierały przed ukończeniem pierwszego roku życia – zauważa Agnieszka Warzocha. Kontakt rodzice – dziecko jest oparty przede wszystkim na potrzebie kontaktu fizycznego, to bowiem najlepszy sposób komunikacji swoich uczuć.

– Nie ma lepszego wyznania, że się kocha dziecko, jak poprzez dotyk. Rodzice powinni więc nawiązywać jak najczęściej tego rodzaju otwarty kontakt ze swoimi pociechami. W ten sposób nie tylko komunikują swoje uczucia, ale też wzmacniają więź emocjonalną – wyjaśnia Agnieszka Warzocha.

Dłoń nie maszyna

Jeśli brak nam dotyku, warto dla podreperowania swojego zdrowia fizycznego i psychicznego wybrać się na masaże i zabiegi kosmetyczne. Wszystkim im będzie towarzyszył dotyk. Ale zanim wygodnie wyciągniemy się na kosmetycznej kozetce, sprawdźmy, które z zabiegów robione są manualnie.

– Gdy doskwiera nam głód dotyku, zrezygnujmy z zabiegów wykonywanych za pomocą mechanicznych urządzeń. Odpuśćmy sobie też musujące kąpiele. Wybierzmy takie zabiegi, które osobiście wykona rehabilitant lub kosmetyczka i odprężmy się. Moje klientki chętniej poddają się tym zabiegom, które robię im własnoręcznie. W moim gabinecie każdy zabieg, nawet ten przy użyciu specjalistycznych urządzeń, kończę manualnym masażem. Jeszcze mi się nie zdarzyło, by któraś z klientek zrezygnowała z tej części zabiegu – zauważa Marlena Gronowska, współwłaścicielka gabinetu kosmetycznego Wyspa Urody w Poznaniu.

– Potrzeba dotyku towarzyszy nam przez całe życie. To zmysł zbawienny dla naszego zdrowia fizycznego i psychicznego. Jest równie ważny w życiu osób dorosłych i to nie tylko chorych. – I nie chodzi tu o kontakt fizyczny z osobami bliskimi (który jest oczywiście istotny dla odczuwania pełni szczęścia, któż nie lubi być tulonym przez osobę kochaną), ale także o dotyk tzw. profesjonalny. Chcę tu zwrócić szczególną uwagę na różnego rodzaju terapie manualne pozwalające się odstresować, zlikwidować napięcia i poprawić samopoczucie – wylicza Agnieszka Warzocha. Dlatego też w wielu gabinetach tak jak w Wyspie Urody na początek lub na koniec zabiegu stosuje się manualny kontakt z klientem.

Na przykład przed masażem odchudzającym wykonywanym przez maszynę klientki poddawane są zabiegowi peelingującemu całe ciało za pomocą drobinek z orzecha kokosowego rozcieranego po ciele za pomocą oliwy z pestek winogron. Równie przyjemne doznania odczuwają kobiety przy nakładaniu wszelkiego rodzaju specyfików na ciało zanim np. zamknie się je w kapsułach odmładzających czy odchudzających.

– Smarowanie specjalistycznym preparatem niezbędnym do tego zabiegu to dla mnie najprzyjemniejszy moment trwającej blisko dwie godziny sesji – stwierdza pani Beata, która poddała się serii odchudzających zabiegów w tzw. kapsule piękna. Są też kobiety, które przychodząc do fryzjera, zanim trafią na fotel domagają się masażu głowy.

– Masaż głowy jak każdy masaż pobudza krążenie. Ma więc wpływ na regenerację cebulek włosowych i kondycję skóry głowy. Ale z naszego doświadczenia wynika też, że tego typu masaż odpręża i rozluźnia nasze klientki. To dla wielu z nich jedyny podczas dnia moment na relaks i przyjemny fizyczny kontakt z drugim człowiekiem – zauważa Maria Katscher, stylistka i właścicielka salonu Renesans Urody w Poznaniu, w którym masaż głowy przed każdym zabiegiem fryzjerskim jest obowiązkowy.

– Uczulam na jego prawidłowe wykonanie wszystkich moich pracowników, począwszy od praktykantek, a na stylistach kończąc – mówi Maria Katscher, która stwierdza, że nader rzadko zdarzają jej się klienci, którzy nie życzą sobie masażu głowy.

Niewidoczne granice

– Nie lubię, gdy ktoś robi mi coś więcej niż trzeba przy włosach. Masaż to dla mnie żadna przyjemność – stwierdza pani Gabriela, która jest częstą klientką w salonach fryzjerskich. – Co cztery tygodnie się strzygę, a co sześć farbuję włosy – wylicza pani Gabriela. – Należy zauważyć, że ludzie ze względu na różnice interpersonalne różnią się także gotowością na dotyk. Nasze niewidoczne granice oraz ich jakość mogą być zaburzone. Towarzyszącą dotykowi siłę zawdzięczamy wpływowi naszych ważnych najbliższych, np. rodziców. Nie zawsze i nie każdemu pozwalamy więc na wszystko. Niektórzy mają problem z wizytą u lekarza lub kosmetyczki, inni wierząc, że sobie pomagają, biorą udział w terapii seksem – tłumaczy Agnieszka Warzocha.

Punkty spustowe

Dotyk jest podstawą rehabilitacji. W tej profesji dotyk jest bardzo świadomy i ukierunkowany. Stosuje się go przede wszystkim w terapii tzw. punktów spustowych. To technika wykorzystująca różne formy ucisku i ruchów w różnych kierunkach w tkance mięśniowej. Celem terapii jest uwolnienie ciała od bólu i poprawa jego sprawności ruchowej. Koncepcję w latach 40. XX wieku opracowała Amerykanka dr Janet Travell, nazywając punktem spustowym „wrażliwe miejsca w mięśniach o wzmożonym napięciu”, które bolą pod wpływem ucisku i powodują m.in. promieniujący ból. Kiedy tkanka mięśniowa jest zdrowa, ruchowi nie towarzyszy ból i wykonać go można w tzw. pełnym zakresie. Tkanka mięśniowa boli i ma ograniczone ruchy, jeśli jest chora lub uszkodzona.

Powodem uszkodzeń mogą być przeciążenia stawów, złe odżywianie lub urazy. Uszkodzona tkanka mięśniowa podczas samoleczenia staje się wrażliwa na dotyk. Chore miejsce staje się twarde i bolące.

– Podstawą naszego działania jest ucisk, który prowadzi do rozluźnienia tzw. punktów spustowych, które znajdują się w każdym mięśniu i są odpowiedzialne za jego ból. To punkty, które dzięki uciskowi dają najszybszy efekt rozluźnienia mięśni. W każdym z nich są co najmniej dwa tego typu punkty. Jeśli mięsień jest napięty, to punkt spustowy wyczuwam pod palcami jako zgrubienie – wyjaśnia Łukasz Sałamacha ze Specjalistycznego Gabinetu Rehabilitacji i Terapii Manualnej Rehaholistic. W czasie zabiegu pacjent informuje fizjoterapeutę jak zmienia się ból pod wpływem dotyku.

– Zdarza się, że by ucisk przyniósł pożądany efekt, punkt spustowy trzeba poddać zabiegowi kilkakrotnie. Pacjent, informując fizjoterapeutę o swoich odczuciach decyduje, czy kontynuować zabieg – wyjaśnia Łukasz Sałamacha.

Na cztery ręce

Ayurveda Abhyanga to masaż indyjski na cztery ręce całego ciała, twarzy i głowy ciepłym olejem. Wykonuje go dwóch masażystów. Odmładza, nawilża, oczyszcza i relaksuje skórę ciała. To uczta dla zmysłów – czytamy na stronie spa Afrodyta w Ośnie Lubuskim. Chętnie poddają mu się klienci. Trwa półtorej godziny. Jest więc dla tych, którzy lubią dotyk. Dla amatorów tego zmysłu jest również hinduski masaż relaksacyjny, w którym wykorzystuje się gorące olejki eteryczne. Cienkim strumieniem polewa się nimi ciało i rozmasowuje na skórze. Masaż obejmuje całe ciało łącznie z głową, dłońmi i stopami. Masaż likwiduje stres i zmęczenie. Ayurveda to równowaga, która jest nam niezbędna do życia i korzystania z niego w pełni.

Dotyk jest też domeną klasycznego masażu oraz masażu tajskiego. Trwający blisko dwie godziny zabieg wykonywany jest zgodnie z holistyczną zasadą Ayurwedy.

– Masaż tajski rozpoczyna się od stóp i kończy na głowie. Dzięki temu, to co w ciele opada, pobudzane jest do wznoszącego. Rozpoczynanie zabiegu od stóp sprzyja przemieszczaniu się energii ku wyższym partiom ciała – wyjaśnia Tomasz, terapeuta ze spa Afrodyta w Ośnie Lubuskim.

– Kiedy uciskamy punkty refleksyjne na podeszwach stóp, energia płynąca do głowy musi każdorazowo pokonywać całą długość ciała. Zgodnie z tą zasadą uciskanie nóg dłońmi i kciukami wykonujemy od dołu ku górze. W idealnym przypadku po zakończeniu sesji masażu energia pacjenta będzie równomiernie rozłożona w jego ciele – wyjaśnia masażysta.

Na dwugodzinny relaks powinni liczyć również ci, którzy oddają się w ręce specjalisty od hawajskiego rytuału Lomi Lomi. Ten egzotyczny masaż dzięki dotykowi koi nie tylko ciało, ale i duszę, wywołując wyjątkowe uczucie zadowolenia i błogości.

– Charakterystyczne dla tej techniki jest masowanie przedramionami, rozciąganie i wykonywanie tanecznych, pełnych gracji ruchów – wyjaśnia kosmetolog Aneta Nowak. – Psychologiczne terapie dotykiem mogą wspomagać tradycyjną psychoterapię w poznawaniu zaburzeń osobowości i rozwiązaniu problemów psychicznych, takich jak np. depresja.

Różnego rodzaju masaże – klasyczne, lecznicze, relaksacyjne – mogą mieć zbawienny wpływ na nasz układ naczyniowy, mięśniowy czy nerwowy i pośrednio wpływać na polepszenie naszego stanu zdrowia. Każdy może znaleźć coś dla siebie – podsumowuje Agnieszka Warzocha.

Źródło: rp.pl/artykul/453668.html
 
     
Linki sponsorowane
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Styl zmodyfikowany dla e-Masaz.pl, Mapa witryny, Regulamin forum

Wyszukiwanie w Google

Partnerzy forum
Gabinety masażu Kurs masaż tajski Fizjoterapia Rehabilitacja
Forum korzysta z plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Kopiowanie materiałów bez zgody administracji zabronione. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi użytkowników oraz materiały przez nich przesłane. Witryna ma charakter informacyjny. Administracja nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody spowodowane wykorzystaniem przez użytkownika informacji zawartych na forum.
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 14
Reklamy

Linki sponsorowane



Stoły do masażu

Stoły do masażu

Szkoła masażu

Masaż




Ostatnio na forum



Zapraszamy na FB