To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Forum.e-Masaz.pl
Internetowe forum o masażach, fizjoterapii, odnowie biologicznej i spa. Forum masażu. Forum masaże. Forum masaż. Forum spa. Forum masaze. Forum rehabilitacja. Forum fizjoterapia. Forum masażystów. Forum masażysty. Fizjoterapia forum, Rehabilitacja forum

Hyde Park forum ogólne - Rozszerzenie działalności a kwestia opodatkowania masażu

RehaT - 2011-03-13, 20:53

leczniczy tak ale to latwo sprawdzic z czego masazysta zyje...Przyjdzie kontrol na masaz i juz masz po dupie jak bedziesz robil kosmetyczne
Padma - 2011-03-13, 21:17

Temat opodatkowania działalności gospodarczej budzi całe mnóstwo wątpliwości. Ponieważ wątek bardzo się rozwinął i trochę zamieszania się zrobiło - nie jestem w stanie szczegółowo go prześledzić i odpowiedzieć na zadane przez Was pytania "wstecz". Chętnie jednak Wam pomogę w rozwianiu wątpliwości :) - podatki to moja codzienność. Piszcie więc, pytajcie - w miarę możliwości dokładnie opisując swoją sytuację. Jeśli admin uzna to za stosowne - możemy zacząć w nowym wątku.
administrator - 2011-03-13, 22:19

Padma napisał/a:
Temat opodatkowania działalności gospodarczej budzi całe mnóstwo wątpliwości. Ponieważ wątek bardzo się rozwinął i trochę zamieszania się zrobiło - nie jestem w stanie szczegółowo go prześledzić i odpowiedzieć na zadane przez Was pytania "wstecz". Chętnie jednak Wam pomogę w rozwianiu wątpliwości :) - podatki to moja codzienność. Piszcie więc, pytajcie - w miarę możliwości dokładnie opisując swoją sytuację. Jeśli admin uzna to za stosowne - możemy zacząć w nowym wątku.

Jak masz ochotę stwórz dział np: Pomoc przy działalności gospodarczej albo coś w tym stylu. Ewentualnie pomagaj tutaj w rożnych pytaniach. :) dzięki

Padma - 2011-03-13, 23:09

Istnieje już temat pt Działalność gospodarcza.
Napisałam tam przed chwilą słów kilka.
Trudno mi powiedzieć czy jest potrzeba tworzenia kolejnego wątku - Ty najlepiej to ocenisz ;)

administrator - 2011-03-13, 23:20

Padma napisał/a:
Istnieje już temat pt Działalność gospodarcza.
Napisałam tam przed chwilą słów kilka.
Trudno mi powiedzieć czy jest potrzeba tworzenia kolejnego wątku - Ty najlepiej to ocenisz ;)

sadze ze nie. Najlepiej jak by opisać wszystko dokładnie odnośnie zakładania działalności pod względem fizjoterapeutycznym i wstawić w pierwszym poście

Padma - 2011-03-13, 23:29

Hmm.... Temat rzeka. Ale pomyślę o tym.
RehWellness - 2011-03-14, 09:47

Wyłapałam kilka dziwnych stwierdzeń w wątku.
- vatowiec może wystawiać rachunki -NIE NIE MOŻE,dokumentem dla płatnika podatku vat jest faktura
- podatek ze stawką 0 to nie to samo co działalność zwolniona z vat
- PARAGON nie jest dokumentem w świetle rozliczeń podatkowych, prowadząc działalność takim dokumentem jest faktura lub rachunek wystawione na podmiot gospodarczy.


I mam pytanie, co z dochodem nieewidencjowanym ?wystarczy wpis w książkę?

Padma - 2011-03-14, 09:54

Zgadzam się z Tobą.

Jeśli chodzi o dokumentowanie sprzedaży - kilka słów na ten temat napisałam TUTAJ .

Jeśli chodzi o dokumentowanie zakupów - podstawą do zaliczenia wydatku w koszty jest faktura lub rachunek. Są jednak wyjątki, w przypadku których można zaksięgować koszt na podstawie paragonu - są nim na przykład wydatki na przejazd autostradą. Aby jednak nie popaść w konflikt z Urzędem Skarbowym - proponuję postarać się o fakturę lub rachunek.
Jeśli posiadasz paragon - możesz zwrócić się do sprzedawcy z prośbą o wystawienie do niego faktury.


------------------------ edit


Padło też kilka słów na temat VAT-u.
Postanowiłam wyjaśnić w ogólnym zarysie w czym rzecz.

Wiele osób myśli, że jeśli płaci podatek na zasadach ogólnych lub ryczałt, to VAT go nie dotyczy. Otóż nic bardziej błędnego. Są to dwa rodzaje podatków, zupełnie ze sobą nie związane.
Podatek opłacany na zasadach ogólnych oraz tzw. ryczałt to podatki dochodowe. Jak nazwa wskazuje płacone od naszego osobistego dochodu. Podatek dochodowy opłacają wszyscy - zarówno prowadzący działalność gospodarczą jak i zatrudnieni na umowę o pracę.
Natomiast VAT to odrębna kategoria podatku - podatek obrotowy.
Można więc opłacać podatek dochodowy w formie ryczałtu lub na zasadach ogólnych i być jednocześnie tzw. VATowcem.

Na szczęście ustawodawca przewidział szereg zwolnień z podatku VAT. Jednym z nich jest zwolnienie ze względu na limit przychodów. Inaczej mówiąc - rozpoczynając działalność nie musimy decydować się na VAT.
Możemy korzystać ze zwolnienia z podatku VAT jeśli nasze obroty (czyli kwota jaką otrzymaliśmy od naszych klientów - bez odejmowania kosztów) nie przekraczają limitu określonego ustawą. W 2011 roku jest to 150 000 zł.
I w tym miejscu należy zwrócić uwagę na różnicę pomiędzy sprzedażą zwolnioną z VAT a podmiotem, który jest zwolniony z VAT.

Podmiot zwolniony z VAT to ten, który korzysta ze zwolnienia ze względu na limit przychodów. Taka "osoba" w ogóle nie rozlicza VAT-u, nie składa deklaracji VAT i co najważniejsze - wystawia rachunki. Przekładając "na nasze" - nie jest VATowcem.

Natomiast sprzedaż zwolniona z VAT to określona "czynność", która ustawowo została zwolniona z obowiązku opodatkowania VAT. Może więc być tak, że ktoś jest tzw. VATowcem, ale świadczy usługi zwolnione z VAT - wówczas ma obowiązek wystawić fakturę ze stawką zwolnioną.


Mam nadzieję, że to choć trochę rozwieje wątpliwości dotyczące podatku VAT i dokumentowania sprzedaży.

Michał81 - 2012-02-17, 17:21

Niedługo sam będę stawał przed podobnymi dylematami.
W sumie jedyna rzecz, która budzi wątpliwości to: co można nazwać masażem leczniczym, bo skoro sprzedaż takich usług, będąc Vatowcem, najbardziej się opłaca warto się nad tym zastanowić.
Według mnie każdy masaż, można potraktować jako leczniczy, kto to będzie oceniał? Jeśli na rachunku napiszę "masaż leczniczy" czy to nie będzie podstawą do rozstrzygnięcia? Przecież każdy masaż z założenia ma w czymś pomóc/coś wyleczyć, nawet zwiotczałą skórę na twarzy :) .
I pytanie na koniec, bo nie bardzo rozumiem. Jeśli zarejestruję działalność pod numerem 86.90.A (0%vat), to czy rejestracja również 96.04.Z (23%) automatycznie zmusza mnie do płacenia 23% Vatu od wszystkich usług, nawet jak komuś sprzedam masaż leczniczy? Albo jak będę prowadził inne usługi, dajmy na to budowlane?

Padma - 2012-02-18, 21:37

Nie - podatek naliczasz wg stawki VAT odpowiadającej rodzajowi usługi jaką wykonujesz.
We wpisie do ewidencji możesz mieć ujęte wszystko - choćby i sprzedaż kwiatków.
Urzędy zwracają uwagę często na przeważający rodzaj działalności jaki został zgłoszony podczas rejestracji/aktualizacji.

milosz762 - 2013-06-30, 11:53

Mateusz napisał/a:
Wybiorę PKD bez vatu z tego co przeczytałem jako technik mogę. Pytałem się bo się pozmieniało i w końcu nie wiedziałem czy będę zwolniony czy nie.Podam przykład mam grupę w hotelu 20 osób na masaże mam swoją działalność rozliczam się hotelem to wystawiam rachunek tak czy nie?



Witam Będe miał taką sama dziłaność tylko rozliczam się z Ośrodkiem Zdrowia

i tylko wystawia się rachunki !! nie faktury Vat

asior - 2014-04-29, 16:09
Temat postu: Rozszerzenie działalności a kwestia opodatkowania masażu
witam. pisze z zapytaniem
Mój ojciec ma firme transortowa i jest na Vat.Chce mnie zatrudnic, ja jestem fizjoterapeuta i dlatego chcemy dopisac pkd dotyczace dzialalnosci fizjoterapeutycznej, ktora jest zwolniona z vat. w jaki sposob mialabym sie roliczac? prosze o pomoc

massagewarsaw - 2014-04-29, 16:30

o pkd jest w kilku watkach, np "Działalność gospodarcza" http://forum.e-masaz.pl/viewtopic.php?t=92

rzuc okiem rowniez na podforum fizjo.

asia, pytaj ksiegowa ojca, bo w koncu to ona bedzie sie rowniez zajmowac twoimi rozliczeniami.



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group