Polecane produkty

Stoły do masażu

Linki sponsorowane




Poprzedni temat «» Następny temat
Zwyrodnienie i złamanie
Autor Wiadomość
Kucza 

Dołączył: 27 Kwi 2009
Posty: 8
Skąd: Rzeszów
Wysłany: 2009-11-18, 22:58   Zwyrodnienie i złamanie

Mam pacjentkę, która ma zwyrodnienia w odcinku szyjnym, a do tego wyszło jej w badaniach, że ma złamany kręg C5, który przypomina C7, bo jest troszkę wysunięty. Pacjentka odczuwa czasami bóle w lewej półkuli i trochę jej się kręci w głowie przy ruchach głową.
Wiem, że przy złamaniach nie należy wykonywać masażu, ale pacjenta jeździła do sanatorium gdzie miała masaże, lekarz także mówi, żeby brała 2x do roku serię masaży. Wykonuję u niej masaż klasyczny 3 dzień+ćwiczenia. Pacjentka odczuwa minimalną poprawę.
Co sądzicie o tym przypadku, czy mam kontynuować masaż ?

I jeszcze jedna sprawa. Często zgłaszają się osoby ze zwyrodnieniami, jednak połowa ( szczególnie osoby starsze ) po moich masażach nie odczuwają żadnej różnicy. Jakie techniki powinienem zastosować ?

Dzięki za odpowiedzi
 
     
Linki sponsorowane
Piotrek Medic 
FIZJOTERAPEUTA, TERAPEUTA MANUALNY

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 28 Wrz 2009
Posty: 151
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-12-07, 15:07   

Na początku radzę sobie przypomnieć troszeczkę patofizjologii zmian zwyrodnieniowych a konkretnie czym jest zwyrodnienie. Warunkiem prawidłowej pracy stawu jest to by staw pracował w optymalnym dla siebie obciążeniu o zmniejszonym tarciu. Tarcie wiadomo, co obniża- maź stawowa oraz chrząstka. Zmiany degeneracyjne chrząstki powodują ból, ból z kolei będzie wzmagał napięcie mięśniowe, napięcie mięśniowe będzie wzmagało ból itp itd. BŁĘDNE KOŁO BÓLU. Jeśli chodzi o zmiany zwyrodnieniowe starcze. które jest nieuchronne to tutaj masaż super efektów nie da. Jedynie co możemy zdziałac to rozluźniac nadmiernie napięty mięsień. Gdy pojawia się wzmozone napięcie mięśniowe to jest mase technik rozluźniających mięsień. Ja niekiedy wykorzystuję technikę, która niektórzy nazywają ,,techniką poprzez drżenie pęczkowe mięśnia". Gdy masz napięty mięsień i przyłożysz palce i lekko uciśniesz i zaczniesz przesówać skóre i tkanki po mięśniu poczujesz, że mięsień zaczyna drżeć. Tu bym się skupił na takich technikach rozluźniających. Można zastosować ugniatanie podłuiżne, gdy nie ma zmian o charakterze miogelozy. Bardziej bym wysłał takiego pacjenta do fizjoterapeuty, który popracuje trochę manualnie nad kręgosłupem- kaltenborn, pnf itp. Co do karku, jeżeli są tego typu zmiany po pierwsze zrobiłbym test ruchomości karku. Masaż klasyczny może pomóc ale nie zlikwiduje problemu- ja praktycznie bez RTG nie dotykam się takich przypadków. Jeżeli C5 jest wysunięty może blokować przepływ krwi przez tętnicę kręgową, nie mówiąc juz o ucisku na rdzeń i korzenie nerwowe. Tutaj z kolei masaż nie pomoże za wiele a jedynie repozycja, ale tego już masażyście robić nie wolno. Wspomniałeś o tym, że pacjentce już kręci się w głowie, czyli prawdopodobnie ucisk na tętnicę jest, pytanie, czy wysunięcie jest klasyczne, czy tez z rotacją? trochę dziwie sie lekarzowi, że ogranicza zlecenie tylko do masażu. W takim przypadku ja ewidentnie bym skonsultował się ze swoimi kolegami po fachu- fizjoterapeutami by zobaczyli ten przypadek a w szczególności trzeba ocenić zdjęcie RTG!
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Styl zmodyfikowany dla e-Masaz.pl, Mapa witryny, Regulamin forum

Wyszukiwanie w Google

Partnerzy forum
Gabinety masażu Kurs masaż tajski Fizjoterapia Rehabilitacja
Forum korzysta z plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Kopiowanie materiałów bez zgody administracji zabronione. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi użytkowników oraz materiały przez nich przesłane. Witryna ma charakter informacyjny. Administracja nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody spowodowane wykorzystaniem przez użytkownika informacji zawartych na forum.
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 13
Reklamy

Linki sponsorowane



Stoły do masażu

Stoły do masażu

Szkoła masażu

Masaż




Ostatnio na forum



Zapraszamy na FB