Polecane produkty

Stoły do masażu

Linki sponsorowane




Poprzedni temat «» Następny temat
Rola reha­bi­li­ta­cji w napra­wie chrząstki stawowej
Autor Wiadomość
massagewarsaw 
leki przeciw pasozytom grzybom sprzedam apteka


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 05 Lut 2008
Posty: 7180
Skąd: bangkok warszawa
Wysłany: 2016-03-13, 10:07   Rola reha­bi­li­ta­cji w napra­wie chrząstki stawowej

Rola reha­bi­li­ta­cji w sku­tecz­nej napra­wie uszko­dzeń chrząstki stawowej

Reha­bi­li­ta­cja po lecze­niu uszko­dzeń chrząstki sta­wo­wej jest długa i wyma­ga­jąca, dla­tego nie­zwy­kle waż­nym ele­men­tem jest to, aby pacjent postę­po­wał zgod­nie z zale­ce­niami fizjoterapeuty.Przede wszyst­kim należy zadać pyta­nie, „ dla­czego reha­bi­li­ta­cja trwa tak długo”?

Głów­nie ma to zwią­zek z cza­sem, jakiego potrze­bują nowe komórki chrząstki, aby roz­wi­nąć się i osią­gnąć swoją doj­rza­łość. Należy podkreślić,że w chrzą­stce pro­ces ten prze­biega wyjąt­kowo powoli.

Reha­bi­li­ta­cja musi być dosto­so­wana do adap­ta­cji chrząstki i dla­tego trwa ona dłu­żej niż pro­gramy reha­bi­li­ta­cji w lecze­niu uszko­dzeni innych tka­nek. Jeżeli reha­bi­li­ta­cja prze­biega zbyt szybko ( jest zbyt agre­sywna) to nowa chrząstka po lecze­niu jest pod­dana zbyt dużym siłom i jako naj­słab­sze ogniwo może nie speł­nić naszych oczekiwań.

Głów­nym celem pro­cesu reha­bi­li­ta­cji jest bez­pieczne przy­wró­ce­nie funk­cjo­no­wa­nia pacjenta, przy jed­no­cze­snej ochro­nie i uła­twia­niu adap­ta­cji leczo­nej tkanki. Jest to naj­trud­niej­szy ele­ment całej reha­bi­li­ta­cji ze względu na dużą wraż­li­wość leczo­nej chrząstki po zabiegu. Z jed­nej strony musimy chro­nić nową tkankę przed nad­mier­nymi obcią­że­niami a z dru­giej kon­tro­lo­wane ruchy są konieczne dla zdro­wie­nia, odży­wia­nia i przy­wra­ca­nia jej funk­cji. To jest naj­waż­niej­sza z przy­czyn, dla któ­rych pacjent, fizjo­te­ra­peuta i chi­rurg muszą iść zgod­nym ryt­mem. Klu­czowe zna­cze­nie ma tutaj wza­jemna komunikacja.

Wcze­sne, odpo­wied­nio dobrane i kon­tro­lo­wane ruchy są ważne dla prze­biegu pro­cesu napraw­czego w chrzą­stce sta­wo­wej, ale każde nad­mierne obcią­że­nie zwięk­sza ryzyko nie­po­wo­dze­nia zabiegu.

Poni­żej dwa główne spo­soby, jak obcią­że­nia mogą wpły­wać na naprawę chrząstki:

Cykliczne naprę­że­nia ści­ska­jące poja­wiają się wtedy, gdy jedna powierzch­nia sta­wowa przy­ci­skana jest na krotko do prze­ciw­le­głej powierzchni sta­wo­wej, a następ­nie nacisk jest zwal­niany, co pozwala uci­śnię­tej chrzą­stce sta­wo­wej powró­cić do pier­wot­nego kształtu. Jest to korzystne dla chrząstki sta­wo­wej, ponie­waż jest ona wtedy natu­ral­nie odży­wiana w obrę­bie stawu, zaś naprę­że­nia ści­ska­jące uła­twiają jej adap­ta­cję i wzrost grubości.

Naprę­że­nia ści­na­jące poja­wiają się wtedy, gdy docho­dzi do śli­zgu jed­nej powierzchni sta­wo­wej wzglę­dem dru­giej. Należy uni­kać ich zawsze, jeśli to tylko moż­liwe. Roz­ry­wają one włókna chrząstki sta­wo­wej, co powo­duje jej zużywanie.

Ist­nieje wiele spo­so­bów opra­co­wa­nia pro­gramu reha­bi­li­ta­cji ale naj­waż­niej­sze by pod­czas pla­no­wa­nia wziąć pod uwagę:

Umiej­sco­wie­nie uszko­dze­nia chrząstki

Roz­miar uszko­dze­nia chrząstki

Ewen­tu­al­nie inne zabiegi ( rekon­struk­cja ACL, naprawa łąkotki)

Indy­wi­du­alny pro­gram pro­wa­dzi pacjenta przez kilka eta­pów i jest opra­co­wany tak, aby kore­spon­do­wał z cza­sem, jakiego potrze­buje orga­nizm, aby wyzdro­wieć, a napra­wiona tkanka osią­gnąć dojrzałość.

Wcze­sny etap reha­bi­li­ta­cji zaczyna się bez­po­śred­nio po ope­ra­cji, a jej celem jest ochrona tkanki pod­da­nej lecze­niu. Naj­czę­ściej pacjent dostaje szynę CPM(polecamy www.szy­no­teka.pl), czyli urzą­dze­nie do bier­nego zgi­na­nia koń­czyny dol­nej. Dzięki niej już od pierw­szych dni możemy pra­co­wać nad zakre­sem ruchu stawu kola­no­wego, ale też odży­wiamy nową tkankę. Jako alter­na­tywa dla szyny mogą być śli­zgi piętą po gład­kiej powierzchni, ewen­tu­al­nie ćwi­cze­nia z deskorolką.

W pierw­szych tygo­dniach po zabiegu, cię­żar jaki można będzie prze­no­sić na ope­ro­wana nogę będzie ogra­ni­czony i pacjent poru­sza się o kulach i w orte­zie ( sta­bi­li­za­to­rze chro­nią­cym staw kola­nowy). Inten­syw­ność pro­gramu obcią­ża­nia i zwięk­sza­nia aktyw­no­ści będzie róż­nych osób i będzie dobie­rana indy­wi­du­al­nie. Dla­czego? Ponie­waż zależy od loka­li­za­cji napra­wia­nego uszko­dze­nia chrząstki sta­wo­wej ( kły­kieć kości udo­wej, rzepka, powierzch­nia rzep­kowa na kości udo­wej). Duże zna­cze­nie ma też roz­miar ubytku (czym więk­szy tym dłu­żej go chro­nimy), a także to czy uby­tek był oto­czony zdrową chrząstką czy nie.

Pro­ces naprawy chrząstki jest powolny– reha­bi­li­ta­cja może trwać do roku, a nawet dłu­żej. Czas trwa­nia reha­bi­li­ta­cji wpływa na nor­malne codzienne życie i o tym należy uprze­dzić pacjenta przed ope­ra­cją. Trzeba uświa­do­mić go o ogra­ni­cze­niach zwią­za­nych z trans­por­tem, opieką nad dziećmi czy obo­wiąz­kami domowymi.

Pod­je­cie pro­ce­dury naprawy chrząstki sta­wo­wej doty­czy nie tylko samego pacjenta, lecz także może mieć wpływ na jego naj­bliż­sze środowisko.

z fizjoinformator.pl
 
     
Linki sponsorowane
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Styl zmodyfikowany dla e-Masaz.pl, Mapa witryny, Regulamin forum

Wyszukiwanie w Google

Partnerzy forum
Gabinety masażu Kurs masaż tajski Fizjoterapia Rehabilitacja
Forum korzysta z plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Kopiowanie materiałów bez zgody administracji zabronione. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi użytkowników oraz materiały przez nich przesłane. Witryna ma charakter informacyjny. Administracja nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody spowodowane wykorzystaniem przez użytkownika informacji zawartych na forum.
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 13
Reklamy

Linki sponsorowane



Stoły do masażu

Stoły do masażu

Szkoła masażu

Masaż




Ostatnio na forum



Zapraszamy na FB