Polecane produkty

Stoły do masażu

Linki sponsorowane




Poprzedni temat «» Następny temat
Alea iacta est czyli kości zostały rzucone
Autor Wiadomość
massagewarsaw 
leki przeciw pasozytom grzybom sprzedam apteka


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 05 Lut 2008
Posty: 7180
Skąd: bangkok warszawa
Wysłany: 2015-09-03, 18:12   Alea iacta est czyli kości zostały rzucone

Firmy farmaceutyczne prześcigają się w produkowaniu leków, maści i zastrzyków, które gwarantują poprawę stanu naszych kości, stawów i więzadeł. A czy są może inne sposoby na silne stawy i kości? Co dzieje się w naszym układzie kostnym pod wpływem aktywności fizycznej? Co powinniśmy robić, aby skutecznie wzmacniać swoje kości, bez łykania garści leków?

Systematyczna aktywność fizyczna, już od najmłodszych lat ma niezmiernie istotny wpływ na kształtowanie prawidłowego kośćca. Ruch przyczynia się do wzrostu masy tkanki kostnej i poziomu wysycenia jej związkami mineralnymi. Zgodnie z prawem Delpecha-Wolffa, które podkreśla, że prawidłowy wzrost kości może nastąpić tylko pod wpływem działania równomiernie rozłożonych sił nacisku i pociągania.

Zarówno nacisk dynamiczny, jak i statyczny muszą być zrównoważone, gdyż za duże obciążenie może spowodować zahamowanie, a nawet zatrzymanie wzrostu kostnego, a w wypadku przewagi sił pociągania wzrost kostny zostaje nadmiernie pobudzony.

Odpowiednio dobrany trening, w zależności od wieku, płci i stanu ogólnego organizmu, ma wpływ na fizjologiczne modelowanie powierzchni stawowych. Już kilkudniowa akinezja czy unieruchomienie doprowadza do zesztywnienia stawu, powodując tym samym zmiany w strukturze powierzchni stawowych.

Zwiększony poziom 5501304744_a215504ae3_belastyczności i sprężystości więzadeł jest kolejnym efektem systematycznego i optymalnego wysiłku fizycznego. Odpowiedni stan fizjologiczny więzadeł, często zapobiega przed poważnymi uszkodzeniami mechanicznymi.

Przyczynia się to także do zwiększonego zakresu ruchomości w stawach – należy jednak być rozważnym przy doborze aktywności fizycznej, żeby nie doprowadzić do hipermobilności stawów. Nadmierna ruchomość zwykle objawia się przewlekłym bólem stawów, częstymi zwichnięciami i podwichnięciami oraz pogłębioną lordozą lędźwiową.

Dodatkowo wyższy poziom uwapnienia, skutkujący zwiększoną wytrzymałością mechaniczną kości przyczynia się do kształtowania prawidłowego kośćca. W wieku młodzieńczym zapobiega i chroni przed wadami postawy m.in. skoliozami, zaś w wieku późniejszym skutecznie przeciwdziała powstawaniu zmian ostoporotycznych, na które narażone są głównie kobiety.

Dzięki aktywności fizycznej, zostaje także lepiej odżywiona chrząstka stawowa. Pod wpływem ruchu, zwiększa się produkcja płynu w stawie (mazi stawowej), która chroni powierzchnie stawowe przed nadmiernym tarciem. W konsekwencji niedobory mazi stawowej, mogą doprowadzić do poważnych odkształceń powierzchni stawowych oraz przewlekłych dolegliwości bólowych.

Jeśli chcesz zachować zdrowe stawy, więzadła i kości, ruszaj się! Dzięki regularnej aktywności fizycznej, możliwy jest przyrost mineralnej gęstości kości o ok. 2-6% w ciągu roku. Natomiast siedzący tryb życia w bardzo szybkim tempie spowoduje utratę masy kostnej. Aby wzmocnić nasz układ kostny, należy wykonywać ćwiczenia z odpowiednim obciążeniem albo ćwiczenia oporowe na przyrządach lub z pomocą drugiej osoby. Zaleca się również treningi aerobowe tj. spacery, jogging oraz wzmacniające np. fitness. Ważne jest, aby w prawidłowy sposób równoważyć wykonywane ćwiczenia i pamiętać o systematyczności.

Bibliografia:

Kopiczko A.: Aktywność fizyczna a gęstość mineralna kości u kobiet., Żywienie Człowieka i Metabolizm, 2012 r., XXXIX, nr 2, str. 123-131.
Górski J.: Fizjologia wysiłku i treningu fizycznego., Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011, 2012.
Owecki M., Horst-Sikorska W., Baszko-Błaszczyk D., i wsp.: Wpływ diety i aktywności fizycznej na przebieg i leczenie osteoporozy., Polski Merkuriusz Lekarski, 2002, XII, 78, str. 473-476.
Pawlikowski A.: Pozytywny wpływ aktywności fizycznej na organizm człowieka., SOSW w Toruniu, dok. elektr. http://www.sosw.torun.pl/...20fizycznej.pdf
Żuk T., Dziak A., Gusta A.: Podstawy ortopedii i traumatologii., Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 1980 r.
Brich K., MacLaren D., George K.: Fizjologia sportu. Krótkie wykłady., Wydawnictwo Naukowe PWN S.A., Warszawa 2008.
Bury E.: Wpływ aktywności ruchowej na zdrowie i profilaktykę chorób cywilizacyjnych., dok. elektr., http://www.zseslupca.amm..../referat-wf.htm

z http://rehabilitacjadomowa.wroclaw.pl
 
     
Linki sponsorowane
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Styl zmodyfikowany dla e-Masaz.pl, Mapa witryny, Regulamin forum

Wyszukiwanie w Google

Partnerzy forum
Gabinety masażu Kurs masaż tajski Fizjoterapia Rehabilitacja
Forum korzysta z plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Kopiowanie materiałów bez zgody administracji zabronione. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi użytkowników oraz materiały przez nich przesłane. Witryna ma charakter informacyjny. Administracja nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody spowodowane wykorzystaniem przez użytkownika informacji zawartych na forum.
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 14
Reklamy

Linki sponsorowane



Stoły do masażu

Stoły do masażu

Szkoła masażu

Masaż




Ostatnio na forum



Zapraszamy na FB