Polecane produkty

Stoły do masażu

Linki sponsorowane




Poprzedni temat «» Następny temat
Jak leczyć haluksy
Autor Wiadomość
massagewarsaw 
leki przeciw pasozytom grzybom sprzedam apteka


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 05 Lut 2008
Posty: 7181
Skąd: bangkok warszawa
Wysłany: 2015-06-04, 08:25   Jak leczyć haluksy

Stopy mogą wiele powiedzieć o człowieku, jego zdrowiu, dolegliwościach i stylu życia. Jeśli są zaniedbane i zniekształcone, nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale też bolą. Jak uniknąć problemu haluksów i jak radzić sobie, kiedy już się pojawią?

Haluksy są chorobą cywilizacyjną i dotyczą coraz większej ilości osób, głównie kobiet, choć dotykają także mężczyzn. Jak pokazują badania poznańskiej kliniki ortopedycznej Halluxmed, problem ten dotyka do 4 % populacji. U połowy pacjentów pojawia się jeszcze przed 20. rokiem życia. W większości przypadków deformacja występuje na obu stopach. Paluch koślawy, czyli haluks, jest to deformacja stawu śródstopno–paliczkowego palucha, która charakteryzuje się bocznym odchyleniem palucha.

Haluksy sprawiają ból

Początkowo deformacja nie jest bolesna, jednak z czasem może się stać przyczyną dolegliwości związanych z rozwojem miejscowego stanu zapalnego, który objawia się zaczerwienieniem, okresowo obrzękiem i bólem na wysokości stawu śródstopno–paliczkowego palucha.

Czynniki sprzyjające powstawaniu haluksów

Choroba ma najczęściej charakter postępujący. Co więcej, niewłaściwie dobrane obuwie tylko potęguje problem. Poza stanem zapalnym dochodzi do poszerzenia przodu stopy i często do pojawiania się dodatkowych zmian w obrębie stopy, takich jak: palce młotkowate, szponiaste, dolegliwości po stronie podeszwy.

Kobiety chorują aż dziewięć razy częściej niż mężczyźni. Haluksy są także często dziedziczne i to aż w 60–88% przypadków. Mamy natomiast wpływ na obuwie, jakie nosimy. Wysokie obcasy to wróg numer jeden naszych stóp. Nie bez powodu pierwsze doniesienia o haluksach pochodzą z początku XVIII wieku, kiedy zaczęto nosić tego typu buty.

– Zdecydowana większość pacjentów, tym problemem to panie. Gro z nich nosi wysokie obcasy, które powodują przeciążenie przedniej części stopy, co może prowadzić do powstania haluksów, którym towarzyszy przyśrodkowe przemieszczenie pierwszej kości śródstopia.

Jednak problem ten dotyczy nie tylko kobiet dojrzałych, które spędziły lata na wysokich obcasach. Wśród pacjentek są nawet nastolatki. W ich przypadku problem haluksów przekazywany jest z pokolenia na pokolenie.

Jednak nie u wszystkich kobiet noszących wysokie obcasy dochodzi do rozwoju paluchów koślawych. Jednoczesne występowanie kilku tych czynników (płeć, obuwie, rodzinne występowanie) prowadzi do rozwoju palucha koślawego.

Przede wszystkim wygodny but

Oczywiście lepiej zapobiegać niż leczyć, ale… trudno jest zapobiegać chorobie, która zazwyczaj ma charakter postępujący. Przed pojawianiem się deformacji w trosce o ogólny prawidłowy rozwój stóp należy nosić wygodne i właściwego rozmiaru obuwie ( dotyczy to zarówno dzieci, jak i dorosłych). W okresie dzieciństwa szczególnie istotna jest dbałość w zapobieganiu płaskostopia. Jeżeli problem haluksów jest dziedziczny i występuje w rodzinie, zaleca się jak najrzadsze noszenie butów na wysokim obcasie. Warto pamiętać, że to, jak będziemy dbać o nasze stopy w młodości, zaprocentuje w wieku dojrzałym.

Haluksy jak leczyć?

Leczenie haluksów jest uzależnione od stopnia zaawansowania choroby. W początkowym stadium choroby możliwe jest łagodzenie dolegliwości poprzez zastosowanie leczenia farmakologicznego, fizjoterapii, doboru właściwych wkładek i stosowanie obuwia z wyprofilowaną owalnie podeszwą buta.

W zmianach o większym nasileniu stosuje się różne warianty leczenia operacyjnego. Wcześnie przeprowadzone leczenie operacyjne może zapobiec dalszemu pogłębianiu się deformacji. Ma to szczególne znaczenie u młodych pacjentów. Zastosowanie właściwego leczenia operacyjnego pozwala nie tylko uchronić przed dalszym postępem choroby, ale zapobiega także rozwojowi innych zmian w obrębie stopy. W ostatnich latach powstało wiele nowych rozwiązań operacyjnych w zakresie chirurgii stopy, które pozwalają uniknąć unieruchomienia gipsowego.

W leczeniu pooperacyjnym stosuje się specjalne obuwie, a chodzenie rozpoczyna się już od pierwszej doby po zabiegu. W butach tych pacjenci chodzą 4-5 tygodni. W leczeniu pooperacyjnym stosuje się ponadto fizykoterapię, ćwiczenia, masaże wirowe.
z habilitas24.pl
 
     
Linki sponsorowane
Pandora

Dołączył: 02 Wrz 2015
Posty: 12
  Wysłany: 2015-09-29, 11:28   operacja?

Od małego mam haluksy. Próbowałam już specjalistycznego obuwia, plastrów i innych metod. Wciąż pojawia sie ból podczas dłuższego chodzenia. Powinnam przejść operację? :(
 
     
natalia.masnik 

Wiek: 35
Dołączyła: 23 Lip 2015
Posty: 18
Skąd: Kraków
Wysłany: 2015-10-14, 17:07   

Hej ja również mam to od dziecka i poddalam sie zabiegowi i niestety po 1,5 roku miałam poprawkę. ale jezeli boli to czasem nie ma wyjscia zapraszam na priv jak masz pytania o metody itp :)
 
     
natalia.masnik 

Wiek: 35
Dołączyła: 23 Lip 2015
Posty: 18
Skąd: Kraków
Wysłany: 2015-10-14, 17:31   

metoda Chevrona i Scarfa jest najbardziej znana zle musisz miec dobrana metode indywidualnie
 
     
mysza7 

Dołączyła: 13 Mar 2016
Posty: 17
Wysłany: 2016-03-13, 18:49   

W rodzinie mojego męża występuje ten problem. Jego mama jest już parę miesięcy po operacji i widać poprawę. Przede wszystkim może nosić obuwie w swoim rozmiarze, a nie jak sprzed operacji o kilka numerów większe. Miejmy nadzieję, że ponownie haluksy się nie pojawią. U mojego męża też zaczynają się pojawiać, zaczął stosować wkładki Marcina. Zobaczymy czy przyniosą rezultaty.
 
     
TiffanyJohn13
[Usunięty]

Wysłany: 2016-04-18, 15:19   

A próbowaliście klinów międzypalcowych albo pelot?
 
     
AkukuBernard 

Dołączył: 28 Cze 2016
Posty: 17
Wysłany: 2016-08-09, 11:27   

Moja mama próbowała ale nic to nie dało.
 
     
Justysia 

Dołączyła: 19 Wrz 2016
Posty: 5
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2016-09-19, 18:40   

Moja siostra ma ten problem, ale nie chce zrezygnować z wysokich obcasów. Woli ładnie wyglądać niż mieć ładne i zdrowe stopy. :cry:
 
     
danny1206

Dołączył: 14 Gru 2016
Posty: 22
Wysłany: 2017-02-16, 15:12   

Mam haluksy i starsznie mnie bolą czasami :( ciężko wtedy nawet stanąć na nogi, ale mało co pomaga na nie.
 
     
hella 

Dołączyła: 23 Mar 2017
Posty: 295
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-05-09, 12:56   

A to w ogole da się wyleczyć?
 
     
moniszka 

Wiek: 35
Dołączyła: 08 Maj 2017
Posty: 14
Wysłany: 2017-05-22, 14:29   

Właśnie też ciekawe czy jest możliwe leczenie. Ja słyszałam tylko o operacjach, ale podobno są bardzo bolesne.
 
     
massagewarsaw 
leki przeciw pasozytom grzybom sprzedam apteka


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 05 Lut 2008
Posty: 7181
Skąd: bangkok warszawa
Wysłany: 2017-06-03, 09:59   

w koncu artykulu jest wyjasnione, ze w zaleznosci od stopnia rozwoju, to mozna leczyc roznymi sposobami
 
     
bonka 


Dołączyła: 08 Lis 2017
Posty: 316
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-05-02, 12:38   

Najlepiej jest im zapobiegać. Wiele kobiet ma halluksy z uwagi na to, ze nosi buty na wysokim obcasie. Buty takie nie dosć, ze są niewygodne to jeszcze pozostawiają po sobie bardzo przykre dolegliwości zdrowotne. Nie pisze tutaj aby całkowicie z nich zrezygnować. ale warto jest ograniczyć chodzenie w nich jedynie do specjalnych okazji.

Jest jeszcze operacja ale niesie ze sobą wiele powikłań oraz jest bardzo bolesna.

Sama mam lekkie halluksy i jak na razie pomaga mi opaska. Zdecydowanie zmniejsza dolegliwości bólowe. https://www.os1st.pl
  
 
     
marika34

Dołączył: 02 Maj 2017
Posty: 197
Wysłany: 2019-05-22, 12:57   

Szczerze to nie wiem jak niektóre kobiety dają sobie radę oraz chodzą codziennie na wysokich obcasach. Jakbym musiała z powodu dress code chodzić codziennie na szpilkach to pewnie bym z tej pracy zrezygnowała. Zdrowie jest dla mnie najważniejsze.

Moje ulubione buty to klapki
są przewiewne
są wygodne
i w sklepach jest bardzo wiele fajnych wzorów, tak więc spokojnie można znaleźć dla siebie te bardziej eleganckie modele http://www.modny-but.pl/2...-tylko-na-plaze
  
 
     
melska 

Dołączyła: 12 Maj 2019
Posty: 31
Skąd: Płock
Wysłany: 2019-05-23, 11:43   

Jeżeli chcesz leczyć haluksy to udaj się do lekarza. Każdy przypadek jest inny a to właśnie lekarz przedstawi Ci najlepsze rozwiązanie.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Styl zmodyfikowany dla e-Masaz.pl, Mapa witryny, Regulamin forum

Wyszukiwanie w Google

Partnerzy forum
Gabinety masażu Kurs masaż tajski Fizjoterapia Rehabilitacja
Forum korzysta z plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Kopiowanie materiałów bez zgody administracji zabronione. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi użytkowników oraz materiały przez nich przesłane. Witryna ma charakter informacyjny. Administracja nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody spowodowane wykorzystaniem przez użytkownika informacji zawartych na forum.
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 13
Reklamy

Linki sponsorowane



Stoły do masażu

Stoły do masażu

Szkoła masażu

Masaż




Ostatnio na forum



Zapraszamy na FB