Polecane produkty

Stoły do masażu

Linki sponsorowane




Poprzedni temat «» Następny temat
Bóle odcinka lędźwiowo-krzyżowego, problem cywilizacyjny
Autor Wiadomość
massagewarsaw 
leki przeciw pasozytom grzybom sprzedam apteka


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 05 Lut 2008
Posty: 7181
Skąd: bangkok warszawa
Wysłany: 2015-05-27, 16:02   Bóle odcinka lędźwiowo-krzyżowego, problem cywilizacyjny

Bóle kręgosłupa są najczęstszym powodem naszych wizyt u lekarzy i terapeutów. Problem ten pojawia się już u coraz większej, a co najgorsze także coraz młodszej części społeczeństwa.

Istnieje wiele czynników wywołujących bóle tzw. odcinka L-S. Do najczęstszych należą: uszkodzenie struktur tkankowych, zaburzeniami biomechaniczne danych elementów, zaburzenia układu mięśniowego i powięzi.

U podstaw leczenia musi leżeć prawidłowa diagnoza, na bazie której jesteśmy w stanie zbudować program leczenia czy terapii. Poznawszy mechanizm powstawania zaburzenia, możemy odpowiednio dobrać sposób pracy, techniki i programy ćwiczeń. Fizjoterapeuci i masażyści wykorzystują badanie palpacyjne (poprzez dotyk), testy funkcjonalne, ruchomości, stabilności.

Istotne jest to, że terapeuta sprawdza pacjenta w „całości” – nasze ciało stanowi przecież jedną całość – od stóp aż po czubek głowy. Zaburzenia odcinka lędźwiowo-krzyżowego mogą być następstwem zwyrodnień występujących w innych częściach ciała.

Dlatego też np. przy bólach odcinka szyjnego terapeuta może pracować nie tylko w obrębie szyi, ale także bioder i kończyn dolnych.

Zmiana trybu życia, jaką jest przejście do pozycji dwunożnej, spowodowała, że kręgosłup został osiowo obciążony. Jeszcze do niedawna nie było tak łatwo o sklep za każdym rogiem czy o zabójczy dla kręgosłupa zestaw „kanapa + pilot TV”. Człowiek musiał być bardziej ruchliwy, przez co praca jego kręgosłupa była bardziej optymalna.

Dzisiaj, kiedy większość z nas do pracy dojeżdża samochodem, a następnie zasiada w fotelu przed komputerem, nasze ciało staje się bardziej leniwe i słabsze. Gdy następnie w wolnej chwili pracujemy na działce lub musimy przenieść coś ciężkiego, następuje przeciążenie struktur narządu ruchu, co z czasem zmienia się w nagłe urazy lub dolegliwości bólowe.

Niewiele osób dba o profilaktykę „bólów krzyża”. A należy wspomnieć też o tym, że coraz częściej pojawia się znacznie większy problem, jakim jest brak ergonomii w pracy. Każdy z nas wielokrotnie w życiu słyszał „nie garb się” albo „siedź prosto”, lecz zapewne niewielu wzięło to sobie do serca. Problem rodzi się wcześnie, bo już w szkole podstawowej, zważywszy na to, że wiele szkół nie jest jeszcze dostosowanych do tego, aby dzieci spędzały w nich kilka godzin dziennie – zwłaszcza w pozycji siedzącej.

Nauczyciele nagminnie zwracają uwagę uczniom, aby nie huśtali się na krzesłach, lecz paradoksalnie to właśnie w tej pozycji kręgosłup jest odciążany. Od dziecka człowiek spędza tysiące godzin siedząc, najczęściej w bardzo dziwnych pozycjach które ostatecznie obciążają odcinek lędźwiowo-krzyżowy. Rodzice zaś – chcąc pomóc swoim dzieciom w osiągnięciu „sukcesu zawodowego” – zapisują je na dodatkowe zajęcia mające na celu ich wszechstronny rozwój.

Często jednak takie działanie dodatkowo obciąża malucha, który po całym dniu nie ma już siły na nic. Zajęcia sportowe, o ile w ogóle są wybierane, zwykle nie mają charakteru profilaktyki czy relaksu, ale mają prowadzić do osiągania dodatkowych sukcesów.

Dorastamy, dojrzewamy i zaczynamy dbać o naszą karierę zawodową, znów prawie całe dnie spędzając w samochodzie i przed komputerem, a często w ogóle nie myśląc o tym, że życie w ciągłym pędzie może uniemożliwić nam pracę w ogóle. Poprawa sytuacji wcale nie jest niemożliwa.

Czasem wystarczy odpowiednio dopasować miejsce pracy, wybrać odpowiednie krzesła, biurka, fotele czy prawidłowo zamocować półki z klawiaturą. Niewielkie nakłady finansowe mogą sprawić, że pracownicy rzadziej będą korzystać ze zwolnień lekarskich, a dodatkowo poprawi się ich efektywność i samopoczucie w pracy.

Bartłomiej Wybrański
Masażysta
 
     
Linki sponsorowane
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Styl zmodyfikowany dla e-Masaz.pl, Mapa witryny, Regulamin forum

Wyszukiwanie w Google

Partnerzy forum
Gabinety masażu Kurs masaż tajski Fizjoterapia Rehabilitacja
Forum korzysta z plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Kopiowanie materiałów bez zgody administracji zabronione. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi użytkowników oraz materiały przez nich przesłane. Witryna ma charakter informacyjny. Administracja nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody spowodowane wykorzystaniem przez użytkownika informacji zawartych na forum.
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 12
Reklamy

Linki sponsorowane



Stoły do masażu

Stoły do masażu

Szkoła masażu

Masaż




Ostatnio na forum



Zapraszamy na FB