Polecane produkty

Stoły do masażu

Linki sponsorowane




Poprzedni temat «» Następny temat
Wprowadzenie dotyczące ruchów wisceralnych
Autor Wiadomość
massagewarsaw 
leki przeciw pasozytom grzybom sprzedam apteka


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 05 Lut 2008
Posty: 7181
Skąd: bangkok warszawa
Wysłany: 2014-10-25, 03:09   Wprowadzenie dotyczące ruchów wisceralnych

Wyróżniamy trzy rodzaje ruchów narządów wewnętrznych : władność, mobilność i motylność.

Władność

Władność odnosi się do pasywnych zmian pozycji narządów w wyniku dowolnej aktywności motorycznej układu lokomocyjnego.

Kiedy przykładowo zginasz tułów w prawą stronę, ruch ten powoduje kompresję narządów po stronie prawej, ale również rozciąganie ściany tułowia po stronie lewej, co w konsekwencji prowadzi do pociągania organów przyczepiających się po lewej stronie i powiększenia przestrzeni dla nich.

Kiedy zginasz tułów do przodu, narządy wewnątrzotrzewnowe migrują do przodu, w wyniku działania grawitacji oraz dzięki temu, iż posiadają one wysoki stopień mobilności. Jakakolwiek aktywność, która wymaga długiego siedzenia powoduje kompresję jelita cienkiego i grubego, co wpływa niekorzystnie na ich perystaltykę.

Uniesienie obu kończyn górnych do pozycji pełnego zgięcia ustawia nasz kręgosłup w pozycji wyprostnej, a żebra w pozycji wdechowej. Kiedy opłucna ścienna podąża za tym ruchem klatki piersiowej to pociąga za sobą płuca, które rozciągając się mogą powiększać swoją objętość bez zaangażowania dodatkowego wysiłku oddechowego.

Mobilność

W manipulacjach wisceralnych mobilność odnosi się do ruchu albo pomiędzy dwoma organami, albo między organem a ścianą tułowia, przepony czy innej struktury w układzie mięśniowo-szkieletowym. Napędem dla tych ruchów może być władność lub inne ‘automatyzmy’.

Automatyzmy dotyczą ruchów wywołanych odruchową czynnością mięśni prążkowanych lub gładkich. Ponadto możemy wyróżnić automatyzmy w mobilności narządów, które charakteryzują się ciągłością i takie, które występują jedynie okresowo.

Do automatyzmów zaliczamy:
- ruch oddechowy przepony
- akcję serca
- perystaltykę

Ruchy oddechowe przepony

Wykonując 12-14 oddechów na minutę, angażujemy skurcz przepony około 20 000 razy w ciągu dnia. Podczas tego ruchu, przepona porusza się jak swoisty tłok wewnątrz cylindra, na dół i do góry. Podczas wdechu przepona opada kaudalnie, objętość klatki piersiowej powiększa się, a narządy wewnętrzne migrują w dół. Ściana mięśniowa jamy brzusznej umożliwia im także ruch do przodu, przez co pojemność jamy brzusznej w znacznym stopniu się zmienia podczas całego oddechu. Podczas wydechu występuje ruch odwrotny do wcześniej opisanego.

Akcja serca

Wykonując około 70 skurczów na minutę, serce w ciągu dnia może się kurczyć nawet 100 000 razy. Czynność ta wywołuje wibrację wpływającą na narządy śródpiersia i poprzez przeponę także na narządy jamy brzusznej.

Perystaltyka

Inaczej ruch robaczkowy, który dotyczy aktywności motorycznej w przewodzie pokarmowym, powodujący przesuwanie treści pokarmowej z przełyku do odbytnicy.

Motylność

Motylność określana jest jako wrodzony ruch narządów trzewnych o niedużej częstotliwości i małej amplitudzie. Może być on wyczuwalny przy pomocy dłoni dla doświadczonego terapeuty i jest on kinetycznym przejawem ruchu tkanek trzewnych. Podczas rozwoju embriologicznego, rozwijające się narządy dokonują ruchów wzrostowych oraz zmian pozycji, które zostają zachowane w komórkach narządów trzewnych jako swego rodzaju pamięć. Motylność jest więc rytmicznie powtarzaną migracją embriologiczną narządów do miejsca skąd rozpoczynały migrację i z powrotem do pozycji jako zajmują w okresie postnatalnym.

Tudzież niemożliwym jest wykluczenie połączenia motylności z rytmem czaszkowo-krzyżowym, mimo iż motylność cechuje odmienna częstotliwość.

Mówiąc o motylności możemy wyróżnić dwie fazy:
- faza wydechowa, w której narządy migrują w kierunku linii pośrodkowej
- faza wydechowa, w której narządy oddalają się od linii pośrodkowej

Częstotliwość tego ruchu wynosi 7-8 cykli na minutę, gdzie jeden cykl zawiera zarówno fazę wdechową jak i wydechową.

Żródło: E. Hebgen. Visceral Manipulation in Osteopathy

Marcel Mieszkalski z fizjopassion.pl
 
     
Linki sponsorowane
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Styl zmodyfikowany dla e-Masaz.pl, Mapa witryny, Regulamin forum

Wyszukiwanie w Google

Partnerzy forum
Gabinety masażu Kurs masaż tajski Fizjoterapia Rehabilitacja
Forum korzysta z plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Kopiowanie materiałów bez zgody administracji zabronione. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi użytkowników oraz materiały przez nich przesłane. Witryna ma charakter informacyjny. Administracja nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody spowodowane wykorzystaniem przez użytkownika informacji zawartych na forum.
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 14
Reklamy

Linki sponsorowane



Stoły do masażu

Stoły do masażu

Szkoła masażu

Masaż




Ostatnio na forum



Zapraszamy na FB