Polecane produkty

Stoły do masażu

Linki sponsorowane




Poprzedni temat «» Następny temat
Artroskopia kolana
Autor Wiadomość
gorajf 

Dołączyła: 06 Sie 2013
Posty: 2
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-08-06, 18:02   Artroskopia kolana

Jestem młodą osobą i miałam artroskopie kolana. Jak długo może trwać rehabilitacja ? Proszę o podanie wskazania i przeciwwskazania. Jakie zabiegi fizjoterapii będą dla mnie najlepsze ?
 
     
Linki sponsorowane
massagewarsaw 
leki przeciw pasozytom grzybom sprzedam apteka


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 05 Lut 2008
Posty: 7181
Skąd: bangkok warszawa
Wysłany: 2013-08-06, 18:45   kursy masazu tajskiego

nie wiem, czy sie znajdzie ktos, kto chcialby odpisywac. To wszystko powinno byc tobie przekazane jeszcze przed operacja. Jesli nie, to zwroc sie do lekarza, chirurga i za ich posrednictwem do szpitalnego fizjo. Oni wiedza dokladnie twoj stan przed operacja, jaka dokladnie artroskopia to byla, co zostalo zrobione i jakie zabiegi sa dostepne w szpitalu.

jako ogolna wskazowka: kula/kule przez minimum miesiac, unikanie ciezkiej pracy/sportu pol roku, opaska wzmacniajaca/ochraniacz kilka miesiecy, cwiczenia bierne, wzmacniajace miesnie dopoki nie wyrowna sie masa.

jesli swierzo po operacji, to drenaz limfatyczny na opuchlizne i siniak. Po jakims czasie masaz izometryczny
  
 
     
czehu 

Dołączył: 22 Gru 2013
Posty: 7
Skąd: Poznań
Wysłany: 2013-12-22, 15:45   Re: Artroskopia kolana

gorajf napisał/a:
Jestem młodą osobą i miałam artroskopie kolana. Jak długo może trwać rehabilitacja ? Proszę o podanie wskazania i przeciwwskazania. Jakie zabiegi fizjoterapii będą dla mnie najlepsze ?

Rehabilitacja to około miesiąc czasu, tak było przynajmniej w moim przypadku. Nie zaszkodzi potem wzmacniać przede wszystkim mięśnia czworogłowego, oczywiście rozciąganie też jest wskazane:)
 
     
kameleon 

Dołączył: 20 Wrz 2014
Posty: 42
Skąd: Poznań
Wysłany: 2014-10-17, 20:51   

Niestety ale określenie, że była wykonana artroskopia jest zdecydowanie zbyt ogólne. Artroskopia stawu kolanowego może obejmować szereg zabiegów chirurgicznych - np. usunięcie łąkotki, rekonstrukcja więzadła lub po prostu artroskopia wykonana w celach diagnostycznych. Należy dokładnie sprawdzić jaki był zakres wykonanych przez lekarza działań (powinno być to sprecyzowane na wypisie ze szpitala) a następnie proponuję skonsultować się z fizjoterapeutą zajmującym się rehabilitacją pooperacyjną. Zakres i cel działań fizjoterapeutycznych jest bowiem ściśle związany z zakresem działań chirurgicznych.
 
     
czeremcha.tomas 

Dołączył: 12 Sty 2015
Posty: 1
Wysłany: 2015-01-12, 17:06   

Polecam Ciekawy artykuł!
uszkodzenie acl kolana warszawa
Rehmedis > Centrum Wiedzy > Uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego kolana ACL
Uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego kolana ACL

Uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego kolana (ACL) występuje bardzo często. Oznaką dysfunkcji jest niestabilność („uciekanie”) kolana. Brak więzadła może, ale nie zawsze musi dawać objawy dysfunkcji stawu kolanowego, zwłaszcza kiedy osoba prowadzi umiarkowany tryb życia.

ACL jest więzadłem, które przy całkowitym zerwaniu, nie jest w stanie się zregenerować. Całkowite zerwanie więzadła zazwyczaj prowadzi do zabiegu operacyjnego, które polega na jego rekonstrukcji.

Zabieg operacyjny bezwzględnie przeprowadzany jest u sportowców oraz osób aktywnych fizycznie, u których wymagana jest pełna stabilność kolana.

Decyzję o zabiegu (rekonstrukcji więzadła ACL) podejmuje się w oparciu o kilka czynników:
- wiek pacjenta
- stopień uszkodzenia więzadła
- poziom aktywności fizycznej pacjenta
- stan funkcjonalny kolana
- niestabilność kolana (niepewność, luz w kolanie, uczucie uciekania)

Zabieg

Rekonstrukcja ACL jest zabiegiem planowym i jest to okres od 6 tygodni do 4 miesięcy od urazu. Po urazie skrętnym istotne jest, aby wygoić uszkodzenia okołostawowe (więzadła poboczne, torebkę stawową). Najczęściej w pierwszym okresie po skręceniu kolana zalecany jest stabilizator stawu kolanowego. Stabilizator zazwyczaj zalecany jest na okres 6 tygodni, choć już od 2 tygodnia rozpoczyna się rehabilitację. Rehabilitacja ma na celu zapobieganie przykurczom stawu i zanikom mięśniowym. Przykurcz zgięciowy – czyli brak wyprostu kolana – może być przeciwwskazaniem do rekonstrukcji ACL.

Często gdy po urazie kolana mamy krwiak wewnątrzstawowy czy uszkodzenia łąkotek to zabieg rekonstrukcji jest poprzedzony artroskopią kolana, której celem jest usunięcie krwiaka lub naprawienie uszkodzeń łękotek.


Rehabilitacja zabiegu rekonstrukcji ACL – (3 etapy)

Etap pierwszy to praca z obrzękiem, bólem, z krwiakiem. Działania ograniczają się do schładzania kolana i ćwiczeń izometrycznych. Pacjent chodzi o kulach w stabilizatorze stawu kolanowego zablokowanym bez ruchu w wyproście. Okres ten trwa około dwóch tygodni.

0-3 tyg rehabilitacja obejmuje pracę nad zakresem ruchomości w stawie, ograniczeniem obrzęku i podtrzymaniem siły mięśniowej, mobilizacją rzepki, pielęgnacją i mobilizacją blizn pooperacyjnych,

W 3-4 tygodniu nie powinno się przekraczać kąta zgięcia 90°, gdyż może to spowodować rozciągnięcie przeszczepu więzadła. Obrzęk w stawie może być problemem w osiągnięciu pełnego wyprostu.


Etap drugi polega na specjalistycznej rehabilitacji w celu poprawy zakresu ruchu i przeciwdziałaniu zanikom mięśniowym.


5-9 tyg. rehabilitacja czynnościowa, ćwiczenia wzmacniające mięśnie kończyn dolnych. Ćwiczenia z wykorzystaniem lub bez oporu zewnętrznego. Ćwiczenia stabilizacyjne, równoważne. Istotny jest dobór ćwiczeń, intensywność, poziom trudności do umiejętności i etapu rehabilitacji.


Etap trzeci to pogłębianie czucia głębokiego i poprawa stabilizacji czynnej mięśniowej. Tylko prawidłowo przeprowadzona rehabilitacja w trzecim etapie jest w stanie uchronić pacjenta przed powtórnym urazem.

3-4 miesiąc to czas, który potrzebny jest do powrotu pacjenta do aktywności fizycznej, aktywności sportowej takiej jak bieganie, regularna jazda na rowerze, pływanie, ćwiczenia na siłowni. Każda aktywność wprowadzana jest etapami, stopniowo po odpowiednim treningu ze względu na to by więzadła nie przeciążyć.

5-8 miesiąc to czas kiedy powinniśmy uzyskać pełna sprawność i nie czuć różnicy nawet w najcięższych ćwiczeniach. Jest to jeszcze zbyt wczesny okres aby w pełni i bezpiecznie wrócić do uprawiania sportu na maksymalnych obciążeniach. Całkowita przebudowa przeszczepu trwa około 12-tu miesięcy. Dopiero po tym czasie więzadło będzie przygotowane do przenoszenia najcięższych obciążeń.

Czas rehabilitacji jest długi a rehabilitacja jest zróżnicowana w zależności od typu operacji, czasu gojenia i indywidualnych możliwości pacjenta. W poszczególnych etapach rehabilitacji pacjent jest narażony na różne powikłania. Przechodząc rehabilitację pod kontrolą fizjoterapeuty można zapobiec powikłaniom tj.: rozciągnięcie przeszczepu, ponowne zerwanie ACL, lateralizacja rzepki, przykurcze mięśniowe, powstanie zrostów śródstawowych, zaburzenia balansu siły w określonych grupach mięśniowych.

Wszystkie etapy rehabilitacji powinny być wykonywane pod nadzorem specjalisty fizjoterapeuty. Na naszej stronie celowo nie pokazujemy ćwiczeń ze względu na to, że rehabilitacja jest precyzyjna i musi być dostosowana indywidualnie do pacjenta. Często w internecie można znaleźć ogólne ćwiczenia, wskazówki rehabilitacyjne, itp. Należy pamiętać, że postępowanie na własna rękę bez specjalistycznej rehabilitacji jest niebezpieczne i często kończy się trwałym ubytkiem zdrowotnym.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Styl zmodyfikowany dla e-Masaz.pl, Mapa witryny, Regulamin forum

Wyszukiwanie w Google

Partnerzy forum
Gabinety masażu Kurs masaż tajski Fizjoterapia Rehabilitacja
Forum korzysta z plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Kopiowanie materiałów bez zgody administracji zabronione. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi użytkowników oraz materiały przez nich przesłane. Witryna ma charakter informacyjny. Administracja nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody spowodowane wykorzystaniem przez użytkownika informacji zawartych na forum.
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 13
Reklamy

Linki sponsorowane



Stoły do masażu

Stoły do masażu

Szkoła masażu

Masaż




Ostatnio na forum



Zapraszamy na FB