Polecane produkty

Stoły do masażu

Linki sponsorowane




Poprzedni temat «» Następny temat
Jak nostryfikować dyplom fizjoterapeuty w USA
Autor Wiadomość
massagewarsaw 
leki przeciw pasozytom grzybom sprzedam apteka


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 05 Lut 2008
Posty: 7181
Skąd: bangkok warszawa
Wysłany: 2013-07-14, 05:19   Jak nostryfikować dyplom fizjoterapeuty w USA

Prawie na każdym kursie, który prowadzę gdziekolwiek w Polsce, ktoś pyta mnie jak wygląda proces ubiegania się o licencję fizjoterapeuty w USA.

Wydaje mi się, że mam pewną wiedzę na ten temat, więc w tym miejscu chcę się z Wami ją podzielić.

Otóż uważam, że sam proces wcale nie jest skomplikowany, choć na pierwszy rzut oka taki wydawać się może.

Na początku należy wiedzieć, że w Stanach Zjednoczonych można ubiegać się o licencję fizjoterapeuty (Physical Therapist – PT) lub asystenta fizjoterapeuty (Physical Therapy Assistant – PTA).

Czym się różni jeden od drugiego? To możecie przeczytać bezpośrednio na stronie Amerykańskiego Stowarzyszenia Fizjoterapii - APTA:

— o zawodzie fizjoterapeuty (PT) przeczytasz tu: http://www.apta.org/AboutPTs/

— o zawodzie asystenta fizjoterapeuty (PTA) przeczytasz tu: http://www.apta.org/AboutPTAs/

Warto wiedzieć, że w Stanach Zjednoczonych nie istnieje licencja w tym zawodzie ważna w całym kraju. W związku z tym zawsze należy ubiegać się o licencję (PT lub PTA) w stanie, w którym docelowo chciałoby się podjąć pracę.

Uważam, że na pierwszym etapie istotne jest zebranie jak największej liczby informacji na temat procesu licencyjnego w danym stanie. Dużą pomocą są informacje zawarte na stronie internetowej Federation of State Boards of Physical Therapy: https://www.fsbpt.org/index.asp

Można tam znaleźć linki do poszczególnych Organów Licencyjnych (Licensing Authorities) zajmujących się przyznawaniem licencji dla fizjoterapeutów (PT) i asystentów fizjoterapii (PTA) w każdym stanie w USA. W miejscu tym można pobrać niezbędne wnioski aplikacyjne konieczne do rozpoczęcia procesu licencyjnego. Chociaż ogólne przepisy państwowe są podobne w każdym stanie to jednak każdy z nich ma własne zasady i wymogi dotyczące ubiegania się o licencję w naszym zawodzie, np. niektóre z nich wymagają dodatkowo zdania egzaminu językowego, podczas gdy inne nie.

Wszelkie informacje na temat powyższych Organów Licencyjnych znajdziecie tu: https://www.fsbpt.org/Lic...ities/index.asp

Zawsze proces ubiegania się o licencję zaczyna się w Organie Licencyjnym w danym stanie. Każda osoba wykształcona poza USA musi być poddana analizie pod kątem zrealizowanego na swej uczelni programu studiów, tzw. sylabusa. Dlatego konieczne (i często jest to najdroższa rzecz w całym procesie licencyjnym) jest przetłumaczenie na język angielski pełnego sylabusa zrealizowanego na swej macierzystej uczelni.

Moje doświadczenie i wiedza mówią, że warto zrobić to w pełni profesjonalnie, gdyż to na tej podstawie (i chyba tylko na tej) Organ Licencyjny dokonuje poświadczenia (credentaling) i określa czy wykształcenie wnioskodawcy odpowiada kształceniu oferowanego w Stanach Zjednoczonych w zakresie ubiegania się o licencję fizjoterapeuty (PT) lub asystenta fizjoterapeuty (PTA). Koszt tego procesu jest uzależniony od Organu Licencyjnego w danym stanie.

Pozytywne przebrnięcie tej weryfikacji oznacza, że wnioskodawca może przystąpić do końcowego egzaminu NPTE – National Physical Therapy Exam. Za pełne jego przeprowadzenie odpowiada Federation of State Boards of Physical Therapy. To na ich stronie dokonuje się zapisu na egzamin oraz sprawdza się jego wyniki.

To co ważne, przystąpienie do egzaminu jest możliwe tylko na terenie Stanów Zjednoczonych (ale jak widzicie dotychczas żadna z kwestii nie wymagała pobytu w USA, więc jest możliwa do przeprowadzenia będąc poza tym krajem). Na dzień dzisiejszy (dane z dnia 29 grudnia 2012 roku) cena za egzamin NPTE (nieważne czy na PT czy PTA) wynosi 370 dolarów.

O egzaminie tym możnaby pisać wiele, jednak wydaje mi się, że jest to temat na osobną dyskusję.

Po pomyślnym zdaniu NPTE i spełnieniu wszystkich pozostałych wymogów obowiązujących w danym stanie (np. tak jak wspomniałem wcześniej egzaminie językowym, najczęściej jest nim TOEFL) Organ Licencyjny wydaje zezwolenie umożliwiające wnioskodawcy wykonywanie zawodu fizjoterapeuty (PT) lub asystenta fizjoterapeuty (PTA).

Więc jak widzicie wcale nie jest to takie trudne.

A czy warto? Każdy z nas ma pewnie inną odpowiedź.

Mam nadzieję, że ten post jest dla Was interesujący, przedstawił proces nostryfikacji dyplomu oraz rozwiał kilka wątpliwości.

Bartosz Rutowicz
 
     
Linki sponsorowane
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Styl zmodyfikowany dla e-Masaz.pl, Mapa witryny, Regulamin forum

Wyszukiwanie w Google

Partnerzy forum
Gabinety masażu Kurs masaż tajski Fizjoterapia Rehabilitacja
Forum korzysta z plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Kopiowanie materiałów bez zgody administracji zabronione. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi użytkowników oraz materiały przez nich przesłane. Witryna ma charakter informacyjny. Administracja nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody spowodowane wykorzystaniem przez użytkownika informacji zawartych na forum.
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 12
Reklamy

Linki sponsorowane



Stoły do masażu

Stoły do masażu

Szkoła masażu

Masaż




Ostatnio na forum



Zapraszamy na FB