Polecane produkty

Stoły do masażu

Linki sponsorowane




Poprzedni temat «» Następny temat
Jak ćwiczyć prostowniki palców po udarze przy minimalnej sil
Autor Wiadomość
dawid.braskowsk

Dołączył: 20 Cze 2013
Posty: 1
Wysłany: 2013-06-20, 16:35   Jak ćwiczyć prostowniki palców po udarze przy minimalnej sil

Witam.

Moja ciocia jest po przebytym udarze mózgu, którego następstwem jest niedowład lewostronny.

Od czasu udaru minęło 6 miesięcy.

Problem polega na tym, że ma bardzo słabe prostowniki palców w niedowładnej ręce, sama praktycznie nie może ich prostować .

Dłoń ma zaciśniętą. Proszę o radę jakie mogę zastosować ćwiczenia w celu stopniowego uzyskania siły potrzebnej do wyprostu palców.

Chciałbym na końcu uzyskać taki efekt samodzielnego prostowania palców jak do ‘’przybicia przysłowiowej piątki’’.

Proszę o poradę.

Pozdrawiam.
Dawid.
 
     
Linki sponsorowane
Piotrek Medic 
FIZJOTERAPEUTA, TERAPEUTA MANUALNY

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 28 Wrz 2009
Posty: 151
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-09-22, 17:31   

dawid.braskowsk, witaj

dawid.braskowsk napisał/a:
Problem polega na tym, że ma bardzo słabe prostowniki palców w niedowładnej ręce, sama praktycznie nie może ich prostować .

Dłoń ma zaciśniętą. Proszę o radę jakie mogę zastosować ćwiczenia w celu stopniowego uzyskania siły potrzebnej do wyprostu palców.


Problem nie jest tak prosty jakby się wydawało. Powiem tyle- nie odtworzysz funkcji kończyny górnej nie odtwarzając na początku funkcji kończyny dolnej. Tak dokłądnie - nie pomyliłem się, ręka dotknięta spastycznym napięciem nie uzyska selekcji ruchu - bo o tym piszesz - o ile cały ustrój nie uzyska stabilnego podporu na kończynie dolnej a tym samym jak nie wzmocni się tzw. napięcie proksymalne. Co ćwiczyć - może zabrzmi to dziwnie - ćwicz całe ciało. Zacznij od tzw. podporów gdyż to ,że ciocia nie może otworzyć ręki to nie efekt słabych prostowników lecz spastycznego napięcia w zginaczach. Prostowniki są mięśniami prymitywnymi.

dawid.braskowsk napisał/a:
Chciałbym na końcu uzyskać taki efekt samodzielnego prostowania palców jak do ‘’przybicia przysłowiowej piątki’’.


To już ostatni etap usprawniania motorycznego kończyny górnej. Z mojego doświadczenia oraz wielu innych terapeutów wynika prosty wniosek - najtrudniej wyćwiczyć w pełni selekcję ruchu w kończynie górnej u pacjenta po udarze. Są oczywiście aparaty np SAEBO, które mogą wspomóc samą rehabilitację ale kiedy to stosować to musi ocenić terapeuta w danym przypadku pacjenta.

Generalnie moja rada taka- weprzyj się pomocą terapeuty, który pracuje z osobami ze schorzeniami neurologicznymi i ewentualnie z nim podejmij współpracę razem z ciocią. Bo na temat - dlaczego skupiać się na tułowiu i kończynie dolnej a nie od razu na ręce to są potężne publikacje i badania prowadzone i opiera się to na neurofizjologii. Powiem jeszcze inaczej - ćwicz dłoń i kończynę górną poprzez pryzmat całego ciała. Ważne jest nie to czy ciocia otworzy dłoń, lecz to czy będzie umiała to zrobić przy prawidłowym napięciu brzucha, modulacji łopatki i co ważniejsze- czy zrobi to funkcjonalnie.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Styl zmodyfikowany dla e-Masaz.pl, Mapa witryny, Regulamin forum

Wyszukiwanie w Google

Partnerzy forum
Gabinety masażu Kurs masaż tajski Fizjoterapia Rehabilitacja
Forum korzysta z plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Kopiowanie materiałów bez zgody administracji zabronione. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi użytkowników oraz materiały przez nich przesłane. Witryna ma charakter informacyjny. Administracja nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody spowodowane wykorzystaniem przez użytkownika informacji zawartych na forum.
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 12
Reklamy

Linki sponsorowane



Stoły do masażu

Stoły do masażu

Szkoła masażu

Masaż




Ostatnio na forum



Zapraszamy na FB