Polecane produkty

Stoły do masażu

Linki sponsorowane




Poprzedni temat «» Następny temat
Ćwiczenia oddechowe. Oddech w celach leczniczych
Autor Wiadomość
massagewarsaw 
leki przeciw pasozytom grzybom sprzedam apteka


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 05 Lut 2008
Posty: 7181
Skąd: bangkok warszawa
Wysłany: 2012-12-28, 10:39   Ćwiczenia oddechowe. Oddech w celach leczniczych

Oddech, życie i energia są ze sobą wewnętrznie związane. Kontrolowany oddech zwalnia blokady w ciele, zwiąksza witalność i koncentrację umysłu oraz rozszerza świadomość. Jest nieocenionym źródłem energii, pełni rolę mostu do naszego systemu nerwowego.

Świadomie dotlenia umysł oraz przyspiesza wszystkie procesy komórkowe, pozwala poczuć się “tu i teraz”. Nasz oddech informuje o stylu naszego życia.

Im lepiej oddychamy, tym nasze samopoczucie jest lepsze.

Wybrane ćwiczenia oddechowe - oddech nie może być wymuszony - powinien być jedynie kontrolowany w każdym z proponowanych ćwiczeń:

Równy oddech - pomaga się odstresować, rozwija koncentrację, równoważy umysł i pomaga w sytuacjach, w których jesteśmy zdenerwowani lub mamy kłopoty z zasypianiem
połóż się lub usiądź wygodnie, obserwuj swój wdech i wydech. Zacznij robić wdech i wydech długości czterech uderzeń serca każdy i tak 6 rund.

zwiększ długość wdechu i wydechu do 5 uderzeń serca, po 4 rundach zwięsz do 6 uderzeń serca. Staraj się mieć cały czas rozluźnione ciało i obserwujący umysł

przedłuż wdech i wydech do siedmiu uderzeń i obserwuj czy nie spinasz się, czy w ciele nie pojawiają się napięcia. Pozostań rozluźniony.

przedłużaj wdech i wydech do momentu, w którym zaczniesz czuć napięcia wywołujące stres. Kontynuuj takie przedłużone, równe oddychanie przez jeszcze kilka rund lub porzuć liczenie i oddychaj naturalnie przez dziesięć rund. Obserwuj przy tym stale, jak się czujesz w swoim ciele, jak się ma Twój umysł, jakie pojawiają się emocje. Zakończ ćwiczenie z pozostawieniem w świadomości tej chwili relaksu.

Oddech rozgrzewający - ten rodzaj oddechu wykonuje się klatką piersiową a nie brzuchem. Ma działanie energetyzujące, łączy się go z ćwiczeniami jogi. Cechą charakterystyczną tego oddechu jest łagodnie syczący, słyszalny przy wdechu i wydechu dźwięk, wytwarzany przepływem powietrza przez gardło. To oddech, który roznieca wewnętrzny ogień i rozgrzewa ciało.

usiądź wygodnie na podłodze, ważne by Twój kręgosłup był prosty a podbródek ułożony równolegle do podłogi. Cały czas zwracaj uwagę na gardło, klatkę piersiową, brzuch nie rozpraszając myśli. Zamknij usta i oczy zacznij od pełnego wydechu, przed wdechem napnij mięśnie brzucha lekko wciągając pępek w stronę kręgosłupa

zrób powolny i głęboki wdech z nieruchomym brzuchem. Zamknij częściowo gardło, by wytworzyć słyszalny dźwięk (jak przy wymawianiu litery H) - usta są zamknięte. Dźwięk jest miękki a oddech rozluźniony. Klatka piersiowa się wypełnia powietrzem a brzuch pozostaje wciągnięty.

wypuść powietrze powoli, zwężając w ten sam sposób gardło i wydając lekko słyszalny dźwięk. Dolna część brzucha pozostaje nieruchoma najważniejszą częścią oddechu rozgrzewającego jest kontrola brzucha i płynności przepływu powietrza

oddychaj w ten sposób od 10 rund na przemian z normalnym oddychaniem, dopóki się nie nauczysz tej techniki. Wówczas wykonuj każdą asanę z oddechem rozgrzewajacym.

Oddech w celach leczniczych

Niepokój - świadome oddychanie oddala myśli od Twoich obaw i przenosi Cię z powrotem do chwili obecnej. Wracaj do tego oddechu wiele razy w ciągu dnia. Dodaj do tego proste ćwiczenia, które są wspaniałym środkiem odprowadzenia stresu z Twojego organizmu i oczyszczenia umysłu.

Astma - zastosuj jogę do wspomagania leczenia astmy. Wykonuj skłony do tyłu, króre otwierają i podnoszą klatkę piersiową, stymulując głębsze oddychanie. Ćwicząc skłony uważaj, by klatka piersiowa się nie zapadała, powtarzaj również pozycję Kota i Kobry. Oddychaj tak, by wydech był dłuższy od wdechu.

Ból pleców - może mieć wiele przyczyn i najlepiej uzyskać dokładną diagnozę specjalisty. Specjaliści HAPPYMORE doradzą, jakie przyjąć rozwiązanie. Można zacząć od łagodnych pozycji stojących i pracy z oddechem. Ćwicz wzmacnianie brzucha, co może chronić plecy.
 
     
Linki sponsorowane
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Styl zmodyfikowany dla e-Masaz.pl, Mapa witryny, Regulamin forum

Wyszukiwanie w Google

Partnerzy forum
Gabinety masażu Kurs masaż tajski Fizjoterapia Rehabilitacja
Forum korzysta z plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Kopiowanie materiałów bez zgody administracji zabronione. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi użytkowników oraz materiały przez nich przesłane. Witryna ma charakter informacyjny. Administracja nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody spowodowane wykorzystaniem przez użytkownika informacji zawartych na forum.
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 13
Reklamy

Linki sponsorowane



Stoły do masażu

Stoły do masażu

Szkoła masażu

Masaż




Ostatnio na forum



Zapraszamy na FB