Polecane produkty

Stoły do masażu

Linki sponsorowane




Poprzedni temat «» Następny temat
Terapia manualna kręgosłupa lędźwiowego
Autor Wiadomość
Jaro882 

Wiek: 35
Dołączył: 24 Lis 2011
Posty: 6
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2012-12-23, 23:43   Terapia manualna kręgosłupa lędźwiowego

Witam!! mam pytanei odnośnie manipulacji kr. l-s. Od jakiegoś czasu jestem w temacie (jak narazie odcinki c,th) terapii manualnej;) Ale mam jeden problem , czytałem różne artykuły oglądałem dużo filmików i nadal nie umie osiągnąć takiego efektu jak Bohater filmiku który znajduje się pod treścią mojego pytanie;) Nigdy nie miałem takiego charakterystycznego odgłosu. Jeśli ktoś ma duże doświadczenie w tym temacie to proszę o pomoc dokładnie pomiędzy który krąg układamy ręce , sposób ułożenia i mniej więcej jaki nacisk powinien być nakładany;)
http://www.youtube.com/watch?v=pHPLstG8nAQ
 
 
     
Linki sponsorowane
massagewarsaw 
leki przeciw pasozytom grzybom sprzedam apteka


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 05 Lut 2008
Posty: 7181
Skąd: bangkok warszawa
Wysłany: 2012-12-24, 01:10   kurs masaz tajski

jesli nie jestes fizjo po przerobionych dodatkowych kursach z manipulacji, to nie masz prawa ich wykonywania - moze sie zle skonczyc i dla pacjenta, i dla ciebie.

duzo filmikow i czytanie artykulow nie upowaznia do ryzykowania czyjegos zdrowia.
 
     
Jaro882 

Wiek: 35
Dołączył: 24 Lis 2011
Posty: 6
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2012-12-24, 10:57   

Doskonale Cię Kolego rozumie, ja jestem fizjoterapeutą i na uczelni nie raz mieliśmy zajęcia z TM lecz raczej były to zajęcia teoretyczne. Właśnie chcę się wybrać na kurs ale jak wiadomo nie są to małe koszty. Dodatkowo dochodzi problem gdzie się udać na taki kurs w woj.Śląskim gdyż jest szeroki wybór wśród ośrodków które kształcą w tym kierunku.
 
 
     
Piotrek Medic 
FIZJOTERAPEUTA, TERAPEUTA MANUALNY

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 28 Wrz 2009
Posty: 151
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-12-24, 22:46   

Generalnie należy zadać sobie pytanie na początku:

- czy chcesz się nauczyć się manipulacji czy terapii manualnej, gdyż manipulacja jest ostatnią techniką, którą należy stosować przy leczeniu manualnym narządu ruchu

Nie sugerowałbym się tym ,,odgłosem". Często dochodzi do kawitacji stawu bez charakterystycznego ,,pyknięcia". Mnie na studiach też fascynowała manipulacja. Ukończyłem kursy m.in manipulacji osteopatycznych czy też terapię manualną Ackermanna i powiem jedno- im lepiej manipulację wykonuję tym rzadziej ją robię, gdyż jest masa innych technik, którymi można spowodować odblokowanie danego segmentu ( o ile jest on rzeczywiście zablokowany).

Przedstawiona manipulacja przedstawia tzw. podwójne ryglowanie i jest to z tego co widzę tzw. technika HVLA. Sam się tego nie nauczysz o ile przynajmniej nie masz doświadczenia w manualce. Co mam na myśli doświadczenia- pracy z pacjentem pod okiem doświadczonego terapeuty manualnego oraz wyrobionego czucia. Istotą technik krótkodźwigniowych- bo taką przedstawiłeś na filmiku- jest to, że impuls jest szybki ale o małej amplitudzie. Pokrewną techniką krótkodźwigniową są techniki Hartmanna i są uznawana za najtrudniejsze ale jednocześnie za najbezpieczniejsze. Trudność ich tkwi po stronie terapeuty- wymagają doskonałego czucia własnego ciała, palpacji i ruchu. Wiem, gdyż ukończyłem kurs Hartmanna i wiem jak było wszystkim uczestnikom kursu PRZEOKROPNIE CIĘŻKO wyczuć ,,o co w tym chodzi". Obecnie większość terapeutów nie wykonuje manipulacji długodźwigniwych, gdyż są zbyt niebezpieczne. Dąży się do skrócenia ramion dźwigni przy pomocy tzw. dźwigni i kierunków wtórnych jednocześnie utrzymując dany segment w ustawieniu manipulacyjnym zwanym tzw. kierunkiem dźwigni pierwotnej. Tutaj też Cię zmartwię- na kursach manipulacji nie nauczysz się np. ,,L3 na L4 manipuluje się pod kątem 45 stopni względem osi miednicy itp"- tam pokazują jedynie zasadę wykonywania manipulacji. Kierunek impulsu musisz jednak odszukiwać sam gdyż ustawienie powierzchni stawowych i ich kształt jest odmienny osobniczo. Powiem więcej ja manipulując kręgosłup technikami Hartmanna nie zawsze uzyskuję ,,pyknięcie" a staw jest odblokowywany. Ja najczęściej staram się wykonać dokłądne badanie, czy w ogóle takowa manipulacja jest konieczna. Bardzo często stosuję mobilizację, artykulację oraz oscylację. Statystycznie to pomaga i nie musze dochodzić do technik manipulacji stawowych. Częściej niz manipulację stawową stosuję manipulację powiezi. Podobnie wygląda manipulacja odcinka piersiowego- tam można wprowadzić zasady krótkich dźwigni i tam kawitacja wówczas jest GŁOŚNIEJSZA niż klasyczna długodźwigniowa lub ostra na brzuchu (Cyriax, twarda chiropraktyka). O tych technikach można by dyskutować. Polecam poczytać o sprzężeniach w kręgosłupie, modelu Littlejohna, wzorcach Zinka, prawach Freyetta. To pomaga w wykonywaniu zabiegów manualnych na kręgosłupie. Jak to mówił mój ,,nauczyciel zawodu", który wprowadzał mnie w terapię manualną, jak już byłem po kursach- NIE TAK WAŻNE JEST CZY ZMANIPULUJESZ, WAŻNIEJSZE JEST ABYŚ ZROBIŁ MANIPULACJĘ TAM GDZIE POTRZEBA I W ODPOWIEDNIEJ KOLEJNOŚCI. Miałem kiedyś przypadek źle wykonanej manipulacji na szyi. Kompleks OAA jest bardzo trudny do manipulacji oraz do mobilizacji i tutaj kolejność jest istotna, która wynika z biomechaniki tego kompleksu. Pacjent miałwykonaną jedynie manipulację C0 na C1 bez uwolnienia C2. Efekt był taki, że rzeczywiście staw szczytowo potyliczny nie bolał, ale ruch rotacyjny prkatycznie był zniesiony i bardzo bolesny- czego nie było przed leczeniem manualnym u poprzedniego uwaga- kręgarza.

Ja polecam generalnie kursy osteopatyczne, gdyż dają szerokie spojrzenie ( nawet jeśli nie stać kogoś na osteoaptię, to lepiej inwestować w szkolenia z osteopatii, np Hartman, Lederman, czy też tkanki miękkie, terapia wisceralna). W klasycznej terapii manualnej np. Kaltenborn z tego co wiem na podstawowych modułach uczą jedynie mobilizacji- i osobiście uważam że słusznie, bo nie jest łatwo wyczulić dotyk i ,,widzieć swoimi dłońmi".

Jak widać temat rzeka.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Styl zmodyfikowany dla e-Masaz.pl, Mapa witryny, Regulamin forum

Wyszukiwanie w Google

Partnerzy forum
Gabinety masażu Kurs masaż tajski Fizjoterapia Rehabilitacja
Forum korzysta z plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Kopiowanie materiałów bez zgody administracji zabronione. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi użytkowników oraz materiały przez nich przesłane. Witryna ma charakter informacyjny. Administracja nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody spowodowane wykorzystaniem przez użytkownika informacji zawartych na forum.
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 12
Reklamy

Linki sponsorowane



Stoły do masażu

Stoły do masażu

Szkoła masażu

Masaż




Ostatnio na forum



Zapraszamy na FB