Polecane produkty

Stoły do masażu

Linki sponsorowane




Poprzedni temat «» Następny temat
Zespół cieśni nadgarstka. Objawy, leczenie
Autor Wiadomość
massagewarsaw 
leki przeciw pasozytom grzybom sprzedam apteka


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 05 Lut 2008
Posty: 7181
Skąd: bangkok warszawa
Wysłany: 2016-02-27, 06:00   Zespół cieśni nadgarstka. Objawy, leczenie

Zespół cieśni nadgarstka najczęściej atakuje w nocy. Z czasem ból i drętwienie ręki utrudniają codzienne czynności. Chorobie nie da się zapobiec, ale można ją skutecznie leczyć. Zbagatelizowanie objawów może prowadzić do kalectwa.

Zespół cieśni nadgarstka dotyka m.in. osoby, które dużo pracują na komputerze Zespół cieśni nadgarstka dotyka m.in. osoby, które dużo pracują na komputerze

- Zespół cieśni nadgarstka (ZCN) jest związany z powstaniem nadmiernego ciśnienia w kanale nadgarstka. Kanał ten jest zbudowany z rynny kostnej zamkniętej więzadłem poprzecznym nadgarstka. Po jego bokach znajdują się kości. We wnętrzu więzadła przebiega nerw pośrodkowy i podczas ucisku, wskutek zamknięcia biegnących na powierzchni nerwu naczyń odżywczych, dochodzi do zaburzenia funkcji tego nerwu. Wskutek niedokrwienia dochodzi do zmian degeneracyjnych - mówi lek. med. Paweł Nowicki, specjalista ortopeda i chirurg ręki w Szpitalu Centrum ENEL-MED.

Pierwsze objawy zespołu cieśni nadgarstka wiążą się z porażeniem włókien czuciowych nerwu pośrodkowego, obejmującym palce od kciuka do połowy palca serdecznego. Objawia się to drętwieniem, najczęściej w nocy. Są to bolesne dolegliwości, które wybudzają i nie dają spać. Później drętwienie pojawia się również w dzień, a w zaawansowanym stanie występuje cały czas.

Czasami, już z zaawansowanym stadium choroby, niektórym osobom wydaje się, że odrętwienie pojawia się rzadziej i jest mniej bolesne. Jest to tylko złudzenie, bowiem nieleczona dolegliwość się nie cofnie, a jedynie pogłębią się zmiany degeneracyjne nerwu pośrodkowego. Z czasem może dojść do pogorszenia sprawności manualnej, np. w czasie obierania warzyw, szycia, grania na gitarze, trzymania monet, a w końcu do pełnej niesprawności ręki.

- Chorzy nie będzie w stanie kontrolować chwytu i będzie upuszczać trzymane przedmioty - dodaje. Gdy pojawiają się drętwienia ręki lepiej nie zwlekać z wizytą u ortopedy. Co ważne, ZCN może dotyczyć obu rąk.

Zespół cieśni nadgarstka: choroba zawodowa

Zespół cieśni nadgarstka może się pojawić u osób, które wykonują wielogodzinne, powtarzalne ruchy, np. pracują na taśmie w fabryce. - Powtarzający się ruch podrażnia ścięgna w nadgarstku i dochodzi do ich pogrubienia, pogrubieniu ulega następnie więzadło poprzeczne nadgarstka. W rezultacie, przestrzeń w kanale znacząco się zmniejsza i dochodzi do ucisku przebiegających w nim naczyń krwionośnych i samego nerwu - dodaje dr Paweł Nowicki.

Ale nie zawsze dolegliwość dotyczy pracowników fizycznych. Może się przytrafić osobom długo pracującym przy komputerze, muzykom lub sportowcom, którzy są narażeni na liczne urazy rąk. Może wystąpić także u chorych na cukrzycę czy choroby reumatoidalne oraz u osób, które w przeszłości doznały złamań lub zwichnięć w obrębie nadgarstka i zostały one źle zagojone. Zazwyczaj cierpią osoby w średnim wieku, częściej kobiety niż mężczyźni. Chorobie nie da się zapobiec.

Zespół cieśni nadgarstka: leczenie, ćwiczenia

Całkowite wyleczenie zespołu cieśni nadgarstka jest możliwe, ale tylko na wczesnym etapie. Ortopeda zleca badania potwierdzające istnienie oraz stopień zaawansowania. Są to elektromiografia i usg nerwu. - Łagodzenie dolegliwości we wstępnej fazy zespołu cieśni nadgarstka polega głównie na unieruchomieniu nadgarstków na noc w ortezach usztywniających nadgarstki w wyproście. Pozwala to zredukować nocne wybudzanie.

Niektórzy lekarze na pewien czas łagodzą objawy bólowe, podając do kanału nadgarstka zastrzyk sterydowy, zmniejszając ciśnienie w okolicy nerwu. Ale zwalczanie bólu nie leczy samej choroby - mówi ortopeda.

Specjaliści zalecają także zmniejszenie obciążenia ręki. - W łagodzeniu bólu pomagają też ćwiczenia relaksacyjne, których można się nauczyć u fizjoterapeuty - mówi. W przypadku zaawansowanego stadium konieczna jest operacja.

Operacja skuteczna tylko w początkowej fazie

- Najpewniejszą metodą całkowitego ustąpienia dolegliwości jest mechaniczne zwiększenie przestrzeni w kanale nadgarstka poprzez przecięcie jedynej jego miękkiej ścianki jaką jest więzadło poprzeczne. W mało zaawansowanych przypadkach to wystarczy i dlatego może być dokonane metodą endoskopową, która oszczędzi inne tkanki.

Gdy pacjent przychodzi zbyt późno, zaleca się klasyczne cięcie przez wszystkie warstwy, co pozwala na dodatkową ocenę i ingerencję w zmiany bliznowate samego nerwu. Wykonuje się wtedy tzw. epineurotomię czyli rozluźnienie zewnętrznej osłonki nerwu bliznowato zaciskającej nerw - mówi dr Paweł Nowicki.

Operację można wykonać poprzez miniaturowe cięcia - nawet 15-20 mm. U osób, które chorują na reumatoidalne zapalenie stawów, konieczna może być klasyczna operacja (duże klasyczne rozcięcia). Operacja wykonana w początkowym stadium prowadzi do ustąpienia choroby. -

Ważne, by do operacji doszło zanim nastąpią nieodwracalne zmiany. Całkowite wyleczenie w sytuacji, gdy choroba uszkodziła już nerw nie jest możliwe i mimo leczenia, pacjent może zostać kaleką - mówi.

Po operacji, także tej klasycznej, można od razu wrócić do normalnego funkcjonowania. - Ręka nie wymaga unieruchamiania, rehabilitacji, pacjent od razu jest namawiany do jej używania w najlżejszych czynnościach, np. posługiwania się telefonem komórkowym, trzymania gazety do czytania. Zabronione jest jedynie nadmierne obciążanie ręki - dodaje specjalista. Zakończenie gojenia następuje w momencie odzyskania zdolności do pełnego, bezbólowego obciążania ręki.

Zwykle po 3- 6 miesiącach uzyskuje się pełną sprawność, ale należy oszczędzać rękę. - Skoro zdrowy nerw potrafi zachorować, to nerw przywrócony do zdrowia w specyficznych sytuacjach jego przeciążania też może, ale zdarza się to rzadko - mówi dr Nowicki.

z superstarsi.pl
 
     
Linki sponsorowane
akna02

Dołączył: 29 Sty 2018
Posty: 4
Wysłany: 2018-01-30, 19:33   

Słyszałam, że możne bezoperacyjnie możne pozbyć się problemu. Babka z Wieliczki opracowała swoją metodę leczenia. Warto się temu przyjrzeć.
 
     
sawina 

Dołączyła: 29 Mar 2018
Posty: 3
Wysłany: 2018-03-29, 17:44   

No właśnie chciałam się dowiedzieć jak wygląda takie leczenie bez zabiegu. Słyszałam, że nacinanie czasem nie daje pożądanego efektu i w konsekwencji dolegliwości ustępują, ale ręka nie jest do końca sprawna.
@anka02 jak możesz to rozwiń temat. Może ktoś coś jeszcze by chciał dodać.
 
     
agus123

Dołączył: 13 Mar 2017
Posty: 27
Wysłany: 2018-07-20, 21:49   

We wrocławskiej klinice takie zabiegi wykonuje się dość często https://lukaszmichalak.pl/ortopedia/zabiegi-operacyjne/cts-zespol-ciesni-nadgarstka/ - jest to najskuteczniejsza metoda pozbycia sie problemu więc nie wiem, skąd jakieś inne pomysły?
 
     
bezka
Gość
Wysłany: 2018-09-26, 21:11   

akna02 napisał/a:
Słyszałam, że możne bezoperacyjnie możne pozbyć się problemu. Babka z Wieliczki opracowała swoją metodę leczenia. Warto się temu przyjrzeć.


Dawaj konkrety!!!! Ja nie chcę operacji!!!! Szukam właśnie czegoś, co pomoże, ale bez nacinania.
 
     
jarilitmanen

Dołączył: 06 Paź 2015
Posty: 10
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2019-04-11, 12:15   

agus123 napisał/a:
We wrocławskiej klinice takie zabiegi wykonuje się dość często - jest to najskuteczniejsza metoda pozbycia sie problemu więc nie wiem, skąd jakieś inne pomysły?


warto poznać zalety zabiegu arsmedis.pl/oferta/ortopeda-wroclaw/operacja-ciesni-nadgarstka-wroclaw/
 
     
justyna
Gość
Wysłany: 2019-07-31, 16:59   

bezka napisał/a:
akna02 napisał/a:
Słyszałam, że możne bezoperacyjnie możne pozbyć się problemu. Babka z Wieliczki opracowała swoją metodę leczenia. Warto się temu przyjrzeć.


Dawaj konkrety!!!! Ja nie chcę operacji!!!! Szukam właśnie czegoś, co pomoże, ale bez nacinania.


Metoda BP? Czy to o to chodzi? Mnie skierowali na nacinanie, ale się strasznie boję i chcę spróbować czegoś innego
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Styl zmodyfikowany dla e-Masaz.pl, Mapa witryny, Regulamin forum

Wyszukiwanie w Google

Partnerzy forum
Gabinety masażu Kurs masaż tajski Fizjoterapia Rehabilitacja
Forum korzysta z plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Kopiowanie materiałów bez zgody administracji zabronione. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi użytkowników oraz materiały przez nich przesłane. Witryna ma charakter informacyjny. Administracja nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody spowodowane wykorzystaniem przez użytkownika informacji zawartych na forum.
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 13
Reklamy

Linki sponsorowane



Stoły do masażu

Stoły do masażu

Szkoła masażu

Masaż




Ostatnio na forum



Zapraszamy na FB