Polecane produkty

Stoły do masażu

Linki sponsorowane




Poprzedni temat «» Następny temat
Bóle pleców w ciąży - jak im zapobiegać
Autor Wiadomość
massagewarsaw 
leki przeciw pasozytom grzybom sprzedam apteka


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 05 Lut 2008
Posty: 7181
Skąd: bangkok warszawa
Wysłany: 2016-02-23, 05:51   Bóle pleców w ciąży - jak im zapobiegać

Rodzinne Centrum Położnicze Koala, Anna Adamczyk-Lech

Bóle i inne dolegliwości w okresie ciąży często wynikają z naturalnego przygotowania
organizmu kobiety do porodu. Czasem jednak dokuczają nam na tyle, że szukamy różnych
sposobów radzenia sobie z nimi.

Warto jednak wiedzieć skąd się biorą i w jaki sposób im
zapobiegać zanim dadzą o sobie znać. Jednym z najczęstszych problemów, na które skarżą się
kobiety w ciąży to bóle kręgosłupa głównie odcinaka krzyżowo-lędźwiowego jak również bóle okolic stawów biodrowych i spojenia łonowego. Dzieje się to na skutek zmian związanych z sylwetką ciała kobiety ciężarnej.

Już w drugim trymestrze ciało przyszłej mamy przygotowuje się do porodu oraz kolejnych
etapów ciąży. Uwalniają się hormony, które mają za zadanie rozluźnić dotąd nieruchome połączenia stawowe w miednicy. Rozciągają się tkanki krocza, brzucha i mięśnie dna miednicy co skutkuje przesunięciem środka ciężkości aż o 2 cm do przodu. Zwiększają się zatem krzywizny kręgosłupa - lordoza, co uwydatnia ciążowy brzuszek. Każda mama w tym okresie zauważa gorszą koordynację oraz równowagę.

Aby zapobiegać zaburzeniom równowagi dochodzi do kompensacji całego naszego kręgosłupa. Mama ma wysuniętą głowę do przodu, odchyloną w tył górną część tułowia, zaokrąglone plecy... Taka sylwetka dodatkowo zwiększa obciążenie na dolną część pleców, wywołuje napięcie mięśni wzdłuż kręgosłupa i w konsekwencji ból.

Jak sobie z tym bólem poradzić? Najważniejsze są codzienne czynności, które wydają nam
się błahe, jednak w sumie stanowią potężną broń do walki z bólem.

Najlepiej zacząć jeszcze przed ciążą poprzez wzmocnienie mięśni brzucha i grzbietu, prawidłowa postawa, rozciągnięcie przykurczonych mięśni. Najlepsze zajęcia to takie, gdzie harmonijnie wzmacniamy i rozciągamy nasze ciało. Polecam zajęcia typu pilates, joga, bodyart.

Optymalnie wzmocni brzuch Mam i przygotuje ciało poprzez odpowiedni stretching.
Jeśli jesteś w ciąży wcale nie jest za późno, aby zadbać o swój kręgosłup. Musisz wziąć pod uwagę wiele aspektów, które wpływają na całe Twoje ciało:

1. Dbaj o prawidłowe odżywianie i odpowiednią dawkę ruchu, optymalne przybieranie na wadze zmniejszy obciążenie na stawy. Pomocny w ocenie może być wskaźnik BMI (BMI = waga w kg podzielna przez kwadrat wysokości podanej w m). Pamiętaj, że jest to jedynie narzędzie
statystyczne w razie wątpliwości skonsultuj się z lekarzem prowadzącym ciążę.

Dla ciąży pojedynczej:

2. Unikaj butów na wysokim obcasie. Wybieraj buty z dobrą amortyzacją wygodne dla Ciebie.

3. Unikaj długotrwałego stania – jeśli musisz stać postaraj się jedną nogę zgiąć w kolanie i stopę postaw wyżej- rozluźnisz w ten sposób mięśnie w dolnej części pleców.

4. Zadbaj o prawidłową postawę podczas siedzenia. Szczególnie jeśli masz pracę siedzącą rób
sobie przerwy min. co 2 h na przespacerowanie się.

5. Spanie na twardym materacu, poduszka. Często podczas snu odczuwamy dolegliwości bólowe w okolicy kręgosłupa. Warto zadbać o wygodną pozycje do spania. Materac nie powinien być miękki. Do spania można wykorzystać specjalne poduszki. W zaawansowanej ciąży najbardziej wygodna będzie pozycja na boku.

6. Bielizna ciążowa, pas ciążowy. Ważny jest odpowiedni dobór bielizny. Często Kobiety w ciąży
narzekają na ból w okolicy piersiowej kręgosłupa, co jest spowodowane powiększającym się
biustem i źle dobranym stanikiem, często na bardzo wąskim zapięciu co punktowo obciąża odcinek piersiowy.

Odpowiednio dobrane majtki ciążowe mogą delikatnie unieść brzuch przez co odciążają
dolną część kręgosłupa. Pas ciążowy jest ostatecznym rozwiązaniem. Pamiętaj jednak, że
stosowanie pasa ciążowego powinnaś łączyć z odpowiednim wzmacnianiem odciążanych partii
ciała. Aby się nie okazało, że nie jesteś w stanie funkcjonować bez pasa ciążowego w ostatnim
trymestrze. Ma to również duże znaczenie dla kondycji i powrocie do formy w okresie połogu.

7. Aktywność fizyczna, specjalne ćwiczenia dla kobiet ciężarnych. Specjalny dobór ćwiczeń dla kobiet w ciąży to nic innego jak wzmacnianie i uelastycznienie odpowiednich partii ciała potrzebnych do utrzymania prawidłowej postawy ciała na okres ciąży. Mamy, które regularnie ćwiczą w ciąży mają lepszą koordynacje i poczucie równowagi, rzadko skarżą się na bóle pleców i inne dolegliwości w okresie ciąży. Wzmacniając i uelastyczniając ciało w ciąży przygotowujesz się do porodu.

8. Masaż. Celem masażu jest zmniejszenie obrzęków, napięć i dolegliwości bólowych w okolicach podlegających nadmiernemu obciążeniu: barki, kark i szyja, grzbiet - szczególnie w odcinku lędźwiowo-krzyżowym, kończyny dolne i stawy kończyn dolnych. Masaż poprawia samopoczucie, usuwa napięcie oraz dodaje energii. Dodatkowo stymuluje krążenie, co daje efekt uspokajający lub wzmacniający. Regularny masaż podczas ciąży pomaga się odprężyć i zmniejsza zmęczenie, a także łagodzi niedogodności w okresie ciąży (tj. ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym).

9. Okłady. W momencie gdy nie ma stanu zapalnego w okolicy kręgosłupa można zastosować ciepłe okłady. Najlepszą formą są termofory oraz żele. Można również stosować na przemian okłady ciepłe i zimne, co poprawi ukrwienie i zwiększy metabolizm mięśni w bolesnej okolicy.

10. Jeśli masz wadę kręgosłupa np. skolioza, hyperlorodza, musisz wziąć pod uwagę, że
dolegliwości sprzed ciąży będą się nasilać, zadbaj o swój kręgosłup już od najwcześniejszego
okresu ciąży. Stosuj specjalne ćwiczenia i inne wskazania terapeuty. Jeśli masz zaleconą wkładkę do butów, koniecznie stosuj ją przez okres ciąży.

11. Wizyta u fizjoterapeuty. W momencie kiedy nie radzisz sobie z bólem pleców warto skorzystać z pomocy terapeuty. Specjalnie dobrane techniki manualne są bezpieczne dla Ciebie i dziecka, a przede wszystkim mogą przynieść ulgę. W terapii wykorzystywane są delikatne techniki manualne, taping medyczny i specjalne pozycje ułożeniowe.

Pamiętaj, że ból pleców nie musi Ci towarzyszyć przez cały okres ciąży, w tym przypadku wiele
zależy od Ciebie. Nie zawsze będziesz w stanie wyeliminować wszystkie czynniki bólowe, ale
zawsze będziesz mogła zminimalizować niedogodności w tym okresie. Najlepszym sposobem do
walki z bólem jest stosowanie wczesnej profilaktyki, szczególnie w okresie ciąży ma to ogromne
znaczenie dla Twojego samopoczucia.

Literatura:

1. Murkoff H., Eisenberg A., Hathaway S., 2004, W oczekiwaniu na dziecko. Poradnik dla przyszłych
matek i ojców, wyd. VI poszerzone, Dom Wydawniczy REBIS, Poznań.
2. Lindemann O., Ortemberg A., 2008, Ciąża i poród naturalny, Bellona, Warszawa.
3. Kozłowska J., 2006, Rehabilitacja w ginekologii i Położnictwie, skrypt nr 27, AWF, Kraków.
4. Szkoła Świadomego Macierzyństwa – jak prowadzić nowoczesną szkołę rodzenia, 2011,
Wrocław.
 
     
Linki sponsorowane
sylwia4012

Dołączył: 20 Sty 2014
Posty: 41
Wysłany: 2018-09-24, 15:54   

Ważny tutaj jest wybór odpowiedniego materaca, jeśli o mnie chodzi to zdecydowałam się na taki od https://materacyk.pl/ i faktycznie nie odczuwałam praktycznie żadnych bólów w ciąży.
 
     
XRumerTest
Gość
Wysłany: 2018-09-28, 12:55   Test, just a test

Hello. And Bye.
 
     
marika34

Dołączył: 02 Maj 2017
Posty: 197
Wysłany: 2018-11-22, 13:42   

Oj wiem o co chodzi... Sama odczuwałam bole kręgosłupa w ciazy. Jestem dość drobną osobą, dziecko z kolei było spore tak wiec w późniejszych miesiacach ciąży czułam się naprawde źle, szczegolnie,ze jestem osoba bardzo aktywna i w sumie to nie oszczedzałam się :)

Warto jest wybrać się czasami na rehabilitację.... Pomogły mi ćwiczenia jakie zaproponował mi rehabilitant. Poza tym fundnęłam sobie raz na jakiś czas porządny masaż kręgosłupa.

Chodziłam do tego centrum rehabilitacji w Krakowie https://fizjoter.pro/
  
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Styl zmodyfikowany dla e-Masaz.pl, Mapa witryny, Regulamin forum

Wyszukiwanie w Google

Partnerzy forum
Gabinety masażu Kurs masaż tajski Fizjoterapia Rehabilitacja
Forum korzysta z plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Kopiowanie materiałów bez zgody administracji zabronione. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi użytkowników oraz materiały przez nich przesłane. Witryna ma charakter informacyjny. Administracja nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody spowodowane wykorzystaniem przez użytkownika informacji zawartych na forum.
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 12
Reklamy

Linki sponsorowane



Stoły do masażu

Stoły do masażu

Szkoła masażu

Masaż




Ostatnio na forum



Zapraszamy na FB