Polecane produkty

Stoły do masażu

Linki sponsorowane




Poprzedni temat «» Następny temat
Punkty spustowe (Trigger points) - nauka w internecie
Autor Wiadomość
massagewarsaw 
leki przeciw pasozytom grzybom sprzedam apteka


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 05 Lut 2008
Posty: 7181
Skąd: bangkok warszawa
Wysłany: 2017-06-08, 09:09   Punkty spustowe (Trigger points) - nauka w internecie

W czasach rosnącej popularności terapii punktów spustowych znanych powszechnie pod angielską nazwą "Trigger points therapy" można już znaleźć w internecie opracowania na ten temat, jednak zawierają one głównie teorię bez niezbędnych w tym wypadku opracowań graficznych w postaci zdjęć lub rycin.

Pojawiło się też kilka książek w języku polskim. Udało się jednak znaleźć w internecie anglojęzyczne strony, gdzie można korzystać z tzw. map bólu wraz z charakterystyką objawową punktów spustowych. Opracowania te umożliwiają szybkie i wygodne wyszukiwanie potrzebnych informacji, z których mogą korzystać zarówno terapeuci jak i pacjenci. Wszystkie proponowane strony są w języku angielskim, ale jak zwykle znajomość nazw po łacinie będzie dla terapeutów wystarczająca do nauki w podstawowym zakresie.

The Trigger Point & Referred Pain Guide http://www.triggerpoints.net/

Bardzo dobrze zrobiona strona. Korzystanie z informacji jest bardzo intuicyjne. Wybieramy rejon ciała (przód, tył), następnie musimy wybrać już dokładny obszar i pojawiają sie propozycje mięśni, ich punktów spustowych z określoną topografią objawów. Po kliknięciu mięśnia otrzymujemy powiększony obraz.

Ogromną zaletą jest to, że po pierwszym wybraniu rejonu ciała pojawia się również spis objawów, które mogą być związane z wybranym obszarem. Tak więc możemy dojść do punktu spustowego po topografii lub charakterze objawu (tutaj przydatny język angielski). Po wyświetleniu już konkretnego mięśnia i jego punktów spustowych ponownie ukazuje się po prawej stronie lista objawów, które związane mogą być z wybranym przez nas mięśniem, za co należy sie autorom duży plus.

Kolejna zaleta to podział listy mięśni i odpowiadających im objawów na pierwszorzędowe (najbardziej pasujące do poszukiwanej przez nas topografii dolegliwości) i drugorzędowe (alternatywa do pierwszorzędowych) posiadające podobną chrakterystykę topograficzną. Po odnalezieniu danego mięśnia, na samym dole znajduje się link do znacznie bogatszej od polskiej w tym temacie anglojęzycznej wikipedii.

Warto z niej korzystać ze względu na zawarte tam szczegółowe obrazy anatomiczne w postaci rysunków, zdjęć prosektoryjnych, przekrojów poprzecznych. Oczywiście poszukiwanie punktów spustowych możemy rozpocząć nie z rejonu ciała, ale również z listy mięśni lub listy objawów w górnym menu.

Podsumowując, bardzo dobrze zrobiona strona na temat punktów spustowych, przydatna dla rozpoczynających przygodę z punktami spustowymi jak i doświadczonych praktyków.

National Association of Myofascial Trigger Point Therapists http://myofascialtherapy.org/symptom-checker/

Również bardzo ciekawa i przydatna strona stowarzyszenia terapeutów specjalizaujących się w terapii punktów spustowych w USA. Link prowadzi konkretnie do tzw. Symptom checker i tutaj również rozpoczynamy od wybrania rejonu ciała który nas interesuje. Po jego wybraniu pojawiają się propozycje mięśni z wzorcami bólu, które należy dopasować do poszukiwanej przez nas topografii.

Po kliknięciu danego mięśnia, oprócz grafik (najczęściej do wglądu 2 lub więcej schematów) z punktami spustowymi, wyświetla sie również tabela, w której znajduje się charakterystyka objawowa danego punktu spustowego zawierająca opis funkcji mięśnia, szczegółową topografię dolegliwości oraz ich charakter, co jest bardzo przydatne w procesie diagnostyki. Szczególnie informacje dotyczące charakteru objawów (m.in. czynniki nasilające i zmniejszające objaw) warte są polecenia, jednak przedstawione są w formie opisowej po angielsku, więc znajomość języka konieczna.

Poniżej rysunków i tabeli opisowej znajdują się przydatne informacje z zakresu diagnostyki różnicowej, czynniki wywołujące aktywność danych puktów spustowych oraz zalecane podstawowe postępowanie z zakresu autoterapii i profilaktyki. Podana diagnostyka różnicowa zasługuje na uwagę szczególnie terapeutów.

Można również poszukiwać punktów spustowych po spisie mięśni, należy w tym celu kliknąć na link niepozornie umieszczony poniżej Search By Individual Muscle. Spis pojawi się w tabeli podzielony na mięśnie górnej i dolnej połowy ciała. Powrót do Symptom checker poprzez link poniżej tabeli Return to Symptom Checker. Po przejściu z tabeli do konkretnego mięśnia powrót do początku przez Symptom checker w dolnym menu.

Uwaga techniczna

Należy pamiętać, że po kliknięciu obszaru ciała w Symptom checker dalsze informacje otwierają się w osobnym oknie i po zwinięciu okna do paska i wybraniu nowego obszaru ciała zmiana treści zachodzi w zwiniętym oknie, a nie w nowym i można mieć wrażenie że system nie działa.

Life After Pain http://lifeafterpain.com/CP/thanks-sf-2A-all.html

Ostatnia propozycja to strona prowadzona przez lekarza rodzinnego, który po wypadku podczas lotu na lotni i uciążliwych dolegliwości bólowych odkrył drogę do pełnego zdrowia w postaci terapii punktów spustowych. To zdarzenie zmieniło jego życie i postanowił profesjonalnie zająć się tą terapią. Ciekawy człowiek, pasjonat pracy z ciałem. Aby korzystać bezpośrednio z map punktów spustowych można wchodzić przez podany powyżej link. W innym przypadku trzeba (chyba) za każdym razem podawać kilka informacji i ostatecznie swój e-mail, co może być męczące.

Po wejściu przez podany link możemy skorzystać z samouczka (film) jak korzystać ze strony. Do informacji o konkretnym punkcie spustowym możemy dojść klikając na nazwę rejonu ciała u góry lub na część ciała na rysunku człowieka (przód lub tył).

W pierwszym przypadku pojawi się spis mięśni w kolorze zielonym, gdzie wybieramy interesujący nas miesień. Dalej klikając na punkty spustowe (czarny krzyżyk) ujawni się topografia danego punktu spustowego. Plusem jest możliwość wyodrębniania, nakładania różnych topografii bólu z punktów spustowych w ramach danego mięśnia.

W przypadku rozpoczęcia od wskazania obszaru ciała na rysunku, pojawią się nazwy mięśni w kolorze czarnym i po najechaniu kursorem na dany mięsień automatycznie pojawia się topografia bólu, co ułatwia poszukiwanie danego umiejscowienia objawów. Po kliknięciu na mięsień dochodzimy do punktów spustowych.

autor Roman Kozlowski z fizjostart.pl
 
     
Linki sponsorowane
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Styl zmodyfikowany dla e-Masaz.pl, Mapa witryny, Regulamin forum

Wyszukiwanie w Google

Partnerzy forum
Gabinety masażu Kurs masaż tajski Fizjoterapia Rehabilitacja
Forum korzysta z plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Kopiowanie materiałów bez zgody administracji zabronione. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi użytkowników oraz materiały przez nich przesłane. Witryna ma charakter informacyjny. Administracja nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody spowodowane wykorzystaniem przez użytkownika informacji zawartych na forum.
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 12
Reklamy

Linki sponsorowane



Stoły do masażu

Stoły do masażu

Szkoła masażu

Masaż




Ostatnio na forum



Zapraszamy na FB