Polecane produkty

Stoły do masażu

Linki sponsorowane




Poprzedni temat «» Następny temat
Rozwój kończyn dolnych. Jakich błędów nie popełniać
Autor Wiadomość
massagewarsaw 
leki przeciw pasozytom grzybom sprzedam apteka


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 05 Lut 2008
Posty: 7180
Skąd: bangkok warszawa
Wysłany: 2016-07-17, 04:31   Rozwój kończyn dolnych. Jakich błędów nie popełniać

Jak przebiega rozwój kończyn dolnych u Maluszka? Jakich błędów nie popełniać? Jak kontrolować.

Ponieważ statystyki wad postawy, niestety nie są zadawalające (mimo wielu działań profilaktycznych), czas aby przestać mówić "nie straszmy", "dziecko wyrośnie", "każde dziecko rozwija się indywidualnie". Każde z tych stwierdzeń może być prawdziwe - ale umówmy się, że najważejsze aby Rodzice posiadali wiedzę nt. rozwoju dziecka i pomagali mu świadomie. Ważne więc, aby dążyć do normy - nie czekać ... (po to aby w przyszłości nie rozczarować siebie i dziecka, że "utrzymaliśmy wadę - którą można było w prosty sposób "rozćwiczyć" w najmłodszych latach):

1. NIE CZEKAJCIE AŻ DZIECKO WYROŚNIE – po prostu badajcie, konsultujcie – a doświadczenia wiemy, że kiedy mama pozna zasady zachowania struktur, wie jak ćwiczyć, to wdraża samodzielnie ćwiczenia, obserwuje zmiany i wie kiedy się radzić. WYCHOWUJECIE na dobrych ludzi. Wychowujcie też dla zdrowych nóżek i kręgosłupa. Kadra medyczna pomaga Wam kierując się doświadczenie, ale macie w domu unikaty – wyjątkowe stworzonka, które nie tylko są nieprzewidywalne w zachowaniu – również tak dzieje się z ich zdrówkiem.

2. NIE MA NORMY – normą jest Wasze Dziecko – dlatego jeśli piszemy DZIECKO POWINNO W WIEKU 2 lat – to przestańmy się przekonywać „Każde jest inne” – „Nie wolno porównywać” … Po prostu jeśli wiemy, że coś jest normą (czyli dobre dla Dziecka) w określonym wieku, to po prostu dążmy do tego – pomagajmy mu osiągnąć ten stan… Nie wchodźmy w dyskusje „nie musi” – „przyjdzie na to czas”. Przejmujmy ster, bo w większości przypadków każde odstępstwo od normy niwelujemy ćwicząc podczas zabawy.

3. W MEDYCYNIE JEST INACZEJ NIŻ W POLECANYCH PRODUKTACH PIELĘGNACJI czy W LITERATURZE DLA DZIECI – dlatego my nie mamy szybkich podpowiedzi. Czasem coś co dobre dla Jaśka – czy Klementynki, nie będzie dobre dla Patki. Dlatego widzieliście nasze odpowiedzi w komunikatach – „PRZEWLEKŁE”… tak też w naszym artykule …
1. PO URODZENIU – DO PIERWSZYCH KROKÓW: nóżki są przykurczone do ciałka, a ich kształt to lit. „O” – czyli szpotawość. Stópka kieruje się do wewnątrz - a ich część podszwowa, wyścielona tłuszczykiem jest płaska.

2. I ROK: kolanka do ok. 2go roku życia utrzymują się w literę "O" –To czas kiedy Dziecko postawi I-wsze kroki, musi to robić samodzielnie. Nie prowadzajmy Dziecka, to utrudnia jego start, ponieważ nie kształtują się mięśnie odpowiedzialne za równowagę (nóg i brzuszka). WAŻNE: prowadzanie Dziecka zanim jego ciało powie TAK, może spowodować zmiany w bioderka, a przez pociąganie za rączki przyczynić się do dysfunkcji barków.

3. DWA LATKA – tu zdrowe Dziecko już chodzi. Nóżki z „O” (rys. 1 - graf. 1 )przechodzą w „X” (rys. 1. graf. 3)– czyli fizjologiczną koślawość kolan. UWAGA!!! To o czym rzadko się mówi: uwagę należy zwracać na stęp (to okolica kostek – Achillesa) – buty powinny ją stabilizować – ALE MUSICIE WIEDZIEĆ, ŻE KOŚLAWOŚĆ TAK SAMO DOTYCZY KOLAN – JAK I STĘPU (więc od dziś nie mówimy, że Dziecko ma koślawe nóżki – koniecznie trzeba to różnicować). Na stópkach jeszcze jest tkanka tłuszczowa, więc jeszcze obserwujemy płaskostopie, ale paluszki już powinny układać się „do przodu” (przestają kierować się do środka). TO BARDZO WAŻNE DLA CHODU DZIECKA: powinno wybijać się z PALUCHA.

3. TRZY LATKA: nadal utrzymuje się koślawość - nadal płaskostopie …
ALE UWAGA!!! Koślawość kolan u dziecka, może wyjść poza normę. DLATEGO TRZEBA TO KONTROLOWAĆ!!! Mierzyć. Co pół roku. Kiedy stanie prosto i złączy kolanka, wg norm odstęp między kostkami stóp nie powinien być większy niż 5 cm. ALE ZNÓW UWAGA!!! Jeśli widzimy, że Dziecko ma nadwagę, słabsze mięśnie lub niestabilność stawów – to trzeba mu pomóc.

4. CZTERY LATKA: Tu stopa płaska powinna znikać, a na stopie powinniśmy zacząć obserwować wysklepione łuki. JAK TO SPRAWDZIĆ W DOMU? BADANIA RODZINNE W DOMU: nasmarujcie stópki oliwką, odbijcie je na kartce papieru. Podczas stania, stopa powinna opierać się na pięcie, pierwszej i piątej głowie kości śródstopia. Jeśli u Dziecka nie ma łuku podłużnego, wzmacniamy ćwiczenia, aby budować mięśnie części podeszwowej. Tu pomoże fizjoterapeuta.

5. 5 LAT: Tu stopa powinna być ukształtowana – i kolanka i stęp też powinny być już ustawione prawidłowo. To właśnie ten moment, kiedy nie widzimy NORMY: włączamy ćwiczenia, masaże, wspomagamy indywidualizowanym bucikiem – i kiedy wychwycimy problem w wieku 5-lat, to większość przypadków kończymy sukcesem. Do 7-go roku życia, jeśli nie ma ograniczeń zdrowotnych, z Dziecka aparatem ruchu można „Zrobić” prawie wszystko.

BO POWYŻEJ LAT 7:
Chód powinien być stabilny i pewny – jeśli wszystko poszło dobrze, to tutaj możemy już nosić każdy typ obuwia (w granicach rozsądku – nie możemy patrzeć na baleriny) – dobrze ukształtowane stópki, świetnie poradzą sobie z wysokim obcasem na wyjątkowe okazje.

z spondylus.pl
 
     
Linki sponsorowane
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Styl zmodyfikowany dla e-Masaz.pl, Mapa witryny, Regulamin forum

Wyszukiwanie w Google

Partnerzy forum
Gabinety masażu Kurs masaż tajski Fizjoterapia Rehabilitacja
Forum korzysta z plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Kopiowanie materiałów bez zgody administracji zabronione. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi użytkowników oraz materiały przez nich przesłane. Witryna ma charakter informacyjny. Administracja nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody spowodowane wykorzystaniem przez użytkownika informacji zawartych na forum.
Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 13
Reklamy

Linki sponsorowane



Stoły do masażu

Stoły do masażu

Szkoła masażu

Masaż




Ostatnio na forum



Zapraszamy na FB