Polecane produkty

Stoły do masażu

Linki sponsorowane




Poprzedni temat «» Następny temat
Dwunaste żebro, niepozorny łącznik wielu systemów
Autor Wiadomość
massagewarsaw 
leki przeciw pasozytom grzybom sprzedam apteka


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 05 Lut 2008
Posty: 7180
Skąd: bangkok warszawa
Wysłany: 2016-04-26, 14:13   Dwunaste żebro, niepozorny łącznik wielu systemów

Dwunaste żebro może się wydawać z pozoru mało istotną strukturą, bo przecież nie łączy się z mostkiem, ‘wisi’ sobie gdzieś w obrębie tułowia i pewnie gdyby spojrzeć na nie jedynie przez pryzmat pojedynczej struktury to nie wydaje się ono zbyt ciekawe. Można też spojrzeć zupełnie globalnie, a wtedy ciekawość wzmaga się wraz z analizą kolejnych połączeń i struktur związanych z tą okolicą.

Przyjrzyjmy się więc czy możemy zauważyć jakieś interesujące powiązania dwunastego żebra w odniesieniu do różnych systemów w naszym ciele.

Dwunaste żebro działa jak swego rodzaju fulcrum stabilizujące pozostałe żebra podczas napięcia mięśni tułowia czy grzbietu, które korelują bezpośrednio z klatką piersiową.

Samo dwunaste żebro jest miejscem przyczepu kilku istotnych struktur mięśniowo-powięziowych tj.:

– m. zębaty tylny dolny

– m. biodrowo-żebrowy odcinka piersiowego i lędźwiowego

– m. dźwigacz żebra

– przepona

– mm. międzyżebrowe wewnętrzne i zewnętrzne

– m. najszerszy grzbietu

– m. skośny brzucha zewnętrzny

– m. czworoboczny lędźwi

Mnogość połączeń mięśniowo-powięziowych w tej okolicy stwarza realne możliwości przenoszenia napięć z okolicy kompleksu miednicznego w okolicę obręczy barkowej czy górnego otworu klatki piersiowej. Oczywiście rozkład tych napięć może być i zapewne będzie bardzo indywidualny w przypadku każdego pacjenta, mimo to, warto pamiętać, że praca z dwunastym żebrem może być swego rodzaju wytrychem dla zbalansowania patologicznych wzorców i odnalezienia balansu w obrębie różnych warstw i obszarów powięziowych.

Struktury nerwowe powiązane z tą okolicą:

– XII nerw międzyżebrowy nazywany też nerwem podżebrowym – zarówno jego gałęzie przednie jak i tylne

– zwój pnia współczulnego – leżący brzusznie do głowy żebra łączącej się z konkretnym kręgiem piersiowym (w tym wypadku XII)

– nerw oponowy wsteczny – gałązki oponowe nerwów rdzeniowych unerwiające opony pokrywające rdzeń kręgowy, więzadło podłużne tylne, tylno-boczny aspekt krążków międzykręgowych oraz okostną kręgów

– nerw trzewny najniższy – wysyłający gałązki zaopatrujące m.in. nerkę

Problem w obszarze dwunastego żebra i ból odcinka lędźwiowego? Czemu nie. Ograniczenia w rejonie przejścia piersiowo-lędźwiowego mogą determinować dysfunkcję na różnych poziomach kręgosłupa, który poprzez procesy adaptacyjne będzie dążył do odciążenia tej okolicy. Myślę, że okolica ta ma bardzo fajny potencjał regulacyjny w odniesieniu do połączeń nerwowych. Balansowanie tym potencjałem może się okazać pomocne w kwestii globalnego szukania równowagi w ciele pacjenta.

Struktury naczyniowe powiązane z ta okolicą:

– tętnice i żyły międzyżebrowe

– tętnice i żyły śródpiersia – drenaż okolicy śródpiersia i zaopatrzenie jej w krew tętniczą

– żyła nieparzysta i nieparzysta krótka – drenaż ogromnego obszaru związanego z narządem ruchu, ale także ze strukturami trzewnymi (m.in. przełyk, oskrzela, osierdzie)

– pień oskrzelowo-śródpiersiowy – limfatyka obszaru śródpiersia, płuc i oskrzeli

Biorąc pod uwagę bezpośrednie połączenia XII żebra z przeponą możemy przypuszczać, że również duże naczynia przebijające przeponę jak aorta, żyła główna dolna, naczynia przeponowe, przewód piersiowy czy nawet tętnica krezkowa górna będą ściśle związane z obszarem XII żebra poprzez sytuację napięciową w obrębie przepony.

Problemy zastojowe w okolicy przejścia piersiowo-lędźwiowego mogą generować uogólniony zastój narządów i tkanek podprzeponowych, który będzie się manifestować problemem międzyłopatkowym, problemem dolnego odcinka piersiowego, a nawet dolnego odcinka szyjnego przez wzgląd na współczulne unerwienie narządów leżących w bliskim sąsiedztwie przepony.

Mając tak szeroki pogląd na okolicę XII żebra zastanówmy się teraz czy pracując z pacjentem przejawiającym różnorodne problemy – od problemów z ustawieniem miednicy czy kończyn dolnych poprzez zaburzenie napięć w okolicy kompleksu barkowego, szyi czy nawet połączenia głowowo-szyjnego nie warto sprawdzić tego ‘niewielkiego’ szczegółu, który pozwoli nam prowadzić terapię jeszcze efektywniej, a pacjentom cieszyć się z długotrwałych efektów naszej pracy.

izjopassion.pl
 
     
Linki sponsorowane
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Styl zmodyfikowany dla e-Masaz.pl, Mapa witryny, Regulamin forum

Wyszukiwanie w Google

Partnerzy forum
Gabinety masażu Kurs masaż tajski Fizjoterapia Rehabilitacja
Forum korzysta z plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Kopiowanie materiałów bez zgody administracji zabronione. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi użytkowników oraz materiały przez nich przesłane. Witryna ma charakter informacyjny. Administracja nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody spowodowane wykorzystaniem przez użytkownika informacji zawartych na forum.
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 12
Reklamy

Linki sponsorowane



Stoły do masażu

Stoły do masażu

Szkoła masażu

Masaż




Ostatnio na forum



Zapraszamy na FB