massagewarsaw leki przeciw pasozytom grzybom sprzedam apteka
Pomógł: 15 razy Dołączył: 05 Lut 2008 Posty: 7180 Skąd: bangkok warszawa
Wysłany: 2016-03-05, 09:48 Wrodzona łamliwość kości diagnoza, leczenie i rehabilitacja
Wrodzona łamliwość kości jest chorobą genetyczną, niemożliwe jest więc jej leczenie przyczynowe. Stosuje się tylko leczenie objawowe - głównie zabiegi chirurgiczne i rehabilitację.
Jednak ostatnio naukowcy opracowali eksperymentalną metodę leczenia z udziałem komórek macierzystych szpiku. Pracują także nad terapią genową. Sprawdź, jakie są metody leczenia wrodzonej łamliwości kości.
Wrodzona łamliwość kości to choroba, której leczenie ogranicza się jedynie do łagodzenia objawów i spowalniania jej postępu. Jednak lekarze wciąż pracują nad nowymi metodami leczenia wrodzonej łamliwości kości. Przeprowadzili już badania eksperymentalne z wykorzystaniem komórek macierzystych. Pracują także nad terapią genową.
Wrodzona łamliwość kości - diagnostyka
Wrodzona łamliwość kości może być wykryta już w czasie ciąży, podczas badania ultrasonograficznego. Po 13. tygodniu ciąży można wykonać badanie na obecność markerów genetycznych oraz pobrać kosmówkę, by ocenić budowę kolagenu. Po narodzinach dziecka chorobę diagnozuje się na podstawie badania biochemicznego kolagenu oraz badań genetycznych.
Wrodzona łamliwość kości - rehabilitacja
Podstawę leczenia stanowi rehabilitacja, której celem jest przeciwdziałanie częstym złamaniom, prowadzącym do znacznych deformacji kości. Składają się na nią ćwiczenia usprawniające, poprawiające siłę mięśni, korygujące postawę i uczące zachować równowagę, a także masaże. Lubianą przez dzieci formą rehabilitacji są zwłaszcza ćwiczenia w wodzie i hydromasaże.
Chirurgiczna korekcja deformacji układu kostnego odbywa się m.in. przy pomocy metalowych drutów czy prętów, które stanowią podporę dla wadliwie zbudowanych kości. U małych dzieci można zastosować także pręty teleskopowe, wzrastające wraz z ich rozwojem.
Wrodzona łamliwość kości - leczenie farmakologiczne
Leczenie farmakologiczne polega przede wszystkim na podawaniu pacjentom bisfosfonianów. Są to leki, które wiążąc się w kościach, poprawiają ich mineralizację oraz hamują działanie komórek odpowiedzialnych za deformację kości, a co za tym idzie - zmniejszają częstość złamań. Terapia bisfosfonianami ma jednak skutki uboczne, do których należą zahamowanie obrotu masy kostnej oraz gorsza przebudowa tkanki kostnej, związana z zaburzeniami gojenia się mikrouszkodzeń i złamań. Ponadto w farmakoterapii stosuje się hormony płciowe, sole magnezu, witaminę C, witaminę D3, sole wapnia i kalcytoninę łososiową.
Wrodzona łamliwość kości - terapia komórkami macierzystymi
Komórki macierzyste mogą dawać początek różnym rodzajom tkanek, np. kościom, chrząstce, tkance tłuszczowej, mięśniom, ścięgnom. W przypadku wrodzonej łamliwości kości terapia komórkowa zakłada przeszczep komórek macierzystych ze szpiku zdrowego dawcy, które mogą się przekształcić w osteoblasty (komórki tworzące kości) lub są zdolne zastąpić wadliwe osteoblasty biorcy prawidłowymi komórkami macierzystymi dawcy.
Wrodzona łamliwość kości - terapia genowa
Celem terapii genowej jest zamiana wadliwego genu kolagenu na gen działający prawidłowo. Jednak badania nad tą metodą wciąż trwają.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Forum korzysta z plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były
zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Kopiowanie materiałów bez zgody administracji zabronione. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi użytkowników oraz materiały przez nich przesłane.
Witryna ma charakter informacyjny. Administracja nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody spowodowane wykorzystaniem przez użytkownika informacji zawartych na forum.
Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 13