massagewarsaw leki przeciw pasozytom grzybom sprzedam apteka
Pomógł: 15 razy Dołączył: 05 Lut 2008 Posty: 7180 Skąd: bangkok warszawa
Wysłany: 2015-09-26, 08:47 Narciarstwo zjazdowe, znaczenie treningu przedsezonowego
Narciarstwo zjazdowe w Polsce rozwija się bardzo dynamicznie – rekreacyjnie jest uprawiane przez znaczną część społeczeństwa. Niestety mała jest świadomość i wiedza na temat podstawowych cech motorycznych , które można kształtować podczas treningu (siła, wytrzymałość, szybkość, gibkość).
Jeżeli organizm jest przyzwyczajony do regularnego i systematycznego wysiłku, dużo łatwiej rozpocząć trening stanowiący przygotowanie do sezonu. Należy to zrobić z kilkudniowym wyprzedzeniem, aby przejść przez wszystkie etapy treningu i kompleksowo się przygotować do planowanego wyjazdu na stok.
Zbyt późne rozpoczęcie przygotowań, zwiększa ryzyko przeciążeń jak również sprzyja zniechęceniu i frustracji.
Niemożliwe jest nadrobienie zaległości w przygotowaniu motorycznym w ciągu 1-2tygodni. Należy przejść wszystkie etapy budowania sprawności: 4-6 tygodni (w zależności od aktualnie posiadanego poziomu sprawności fizycznej). Osoby uprawiające aktywność fizyczną w przeciągu roku szybciej przygotują się na narciarstwa zjazdowego.
URAZY W NARCIARSTWIE
Uszkodzenia danej okolicy ciała w narciarstwie zjazdowym kształtują się następująco:
- urazy tkanek miękkich (tj. ścięgna, więzadła, mięśnie): 45%
- złamania: 35%
- rany, otarcia: 20%
Do najczęstszych urazów dochodzi:
- kończyny dolne: 50-70% (staw kolanowy), pozostałe uszkodzenia dotyczą stawu skokowego i kości podudzi
- kończyny górne: 60% tzw kciuk narciarski,
- głowa i kręgosłup: 0,5%
Staw kolanowy
Z powyższych danych wynika, że największemu uszkodzeniu ulega staw kolanowy. W poprzednich latach problem ten dotyczył przede wszystkim stawu skokowego i stopy.
Współcześnie wygląda to zdecydowanie inaczej, spowodowane jest to wzmocnioną konstrukcją butów narciarskich, które chronią cały staw skokowy, przenosząc tym samym obciążenia i działanie sił na górne partię podudzia i staw kolanowy. Najczęściej dochodzi do uszkodzeń ACL (anterior cruciate ligamentum)- więzadła krzyżowego przedniego, lecz dotyka to również łąkotek, więzadło krzyżowe tylne i poboczne.
Najczęściej uszkodzenie stawu kolanowego dotyczy kobiet, ze względu na słabszy mięsień czworogłowy uda niż u mężczyzn. Mężczyźni natomiast doznają urazów kończyn górnych i głowy, ze względu na dynamiczniejszą i agresywniejszą technikę zjazdu.
Przyczyny odnoszonych kontuzji dotyczą:
- utrata panowania nad nartami: 40%
- błąd techniczny narciarza: 23%
- czynniki terenowo-pogodowe:18,5%
Do działań profilaktycznych zaliczamy:
- sprzęt i ekwipunek,
- poziom opanowania techniki jazdy na nartach,
- zachowanie zasad bezpieczeństwa i poziom przygotowania tras,
- optymalny poziom przygotowania fizycznego.
WAŻNY ELEMENT TRENINGU PRZEDSEZONOWEGO – CZYCIE GŁĘBOKIE
W praktyce trening ukierunkowany jest na podniesienie poziomu sprawności układu sensomotorycznego można podzielić na 3 podstawowe etapy:
- statyczny,
- dynamiczny,
- funkcjonalny.
Zaliczamy przede wszystkim:
STATYCZNY: stanie jednonóż, ćwiczenia na niestabilnym podłożu w pozycjach stania obunóż i jednonóż, ćwiczenia z zamkniętymi oczami, na poduszkach sensomotorycznych, z taśmami Thera-Bant, itp.
DYNAMICZNY: wolnej kd w pozycji stania jednonóż, ćwiczenia z piłką, rzuty, podskoki, zmiana pozycji ciała, przysiady itd
FUNKCJONALNY: ćwiczenia na pochylonym podłożu, z imitowaniem skrętów na niestabilnym podłożu, stanie obunóż na poduszkach sensomotorycznych
Progresję ćwiczeń uzyskuje się poprzez: zmniejszenie pola powierzchni podparcia, ćwiczenia z otwartymi i zamkniętymi oczami, wydłużając czas trwania danego ćwiczenia, wydłużając ramię dźwigni działających sił (np. grawitacja, ciężar ciała)
PLANOWANIE TRENINGU
Skuteczny trening przedsezonowy musi zawierać 4 podstawowe cechy motoryczne:
1. wytrzymałość z użyciem: roweru stacjonarnego, stepper, skakanki
2. siła
3. szybkość
4. gibkość mięśni
W/w cechy wpływają wzajemnie na siebie i nie mogą być kształtowane niezależnie.
info: Praktyczna fizjoterapia i rehabilitacja, nr 45, grudzień 2013, s.19-25
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Forum korzysta z plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były
zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Kopiowanie materiałów bez zgody administracji zabronione. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi użytkowników oraz materiały przez nich przesłane.
Witryna ma charakter informacyjny. Administracja nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody spowodowane wykorzystaniem przez użytkownika informacji zawartych na forum.
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 12