Polecane produkty

Stoły do masażu

Linki sponsorowane
Poprzedni temat «» Następny temat
Jak wyjechać do sanatorium z ZUS
Autor Wiadomość
massagewarsaw 
leki przeciw pasozytom grzybom sprzedam apteka


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 05 Lut 2008
Posty: 7181
Skąd: bangkok warszawa
Wysłany: 2014-05-13, 08:01   Jak wyjechać do sanatorium z ZUS

ZUS wysyła Polaków do sanatorium. Za wyjazd nie trzeba płacić. Sprawdź, kto może się starać o skierowanie.
Z sanatorium mogą skorzystać osoby ubezpieczone w ZUS, zagrożone całkowitą lub częściową niezdolnością do pracy, które mają szanse na odzyskanie tej zdolności po przeprowadzeniu rehabilitacji.

Dotyczy to osób przebywających na zasiłku chorobowym, świadczeniu rehabilitacyjnym lub okresowej rencie z tytułu niezdolności do pracy.

Kto może pojechać do sanatorium z ZUS

Na rehabilitację organizowaną przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych mogą być skierowane osoby w nim ubezpieczone. "Wniosek o przeprowadzenie rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej ZUS" wystawia lekarz pierwszego kontaktu lub specjalista. Zrobi to, jeśli uzna, że mamy schorzenie, które utrudnia pracę albo że postęp choroby może w przyszłości spowodować niezdolność do pracy.

Wniosek może być sporządzony na dowolnym formularzu. Ważne, by zawierał następujące dane: imię i nazwisko chorego, * PESEL, * adres zamieszkania i numer telefonu, * rozpoznanie medyczne w języku polskim, * oraz opinię, czy po przeprowadzeniu rehabilitacji istnieje szansa odzyskania zdolności do pracy.

Uwaga! Pacjent sam może dostarczyć formularz lekarzowi. Wzór można znaleźć w internecie pod adresem www.zus.pl/rehabilitacja.

Sporządzony przez lekarza wniosek należy złożyć w najbliższej placówce ZUS. Jeżeli mamy dokumentację medyczną potwierdzającą nasze schorzenie, powinniśmy zrobić jej kopię i złożyć razem z wnioskiem.

Przykład. Pani Bożena zachorowała. Lekarz orzecznik ZUS orzekł, że nie może ona pracować i wydał orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy na rok (tzw. renta okresowa). Pani Bożena ma przyznaną rentę okresową i może się starać o wyjazd.

Na wyjazd nie ma szans pan Tadeusz. Miał dwa zawały i dostał rentę na stałe. Lekarz uznał, że u niego powrót do pracy jest niemożliwy. W tej sytuacji ZUS - zgodnie z przepisami - nie może sfinansować mu wyjazdu.

Dodatkowe badanie

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wzywa nas na badanie, które wykonuje lekarz orzecznik ZUS. Jeżeli lekarz orzecznik stwierdzi celowość przeprowadzenia rehabilitacji, wyznaczany jest ośrodek rehabilitacyjny oraz data rozpoczęcia rehabilitacji, najbliżej miejsca zamieszkania osoby zainteresowanej.

Czy można uniknąć badania przez lekarza orzecznika?

Tak. ZUS może skierować nas do sanatorium w trybie zaocznym. Stanie się tak, gdy nasza dokumentacja medyczna będzie wystarczająca do wydania orzeczenia o potrzebie wyjazdu. Tak więc jeżeli z naszych dokumentów niezbicie będzie wynikało, że musimy się leczyć i wyjazd do sanatorium jest niezbędny, to badania przez lekarza orzecznika unikniemy.

Skierowanie do sanatorium możemy też dostać bezpośrednio od ZUS, np. gdy lekarz orzecznik kontroluje nasze zwolnienie lekarskie, orzeka, czy są przesłanki do przyznania świadczenia rehabilitacyjnego albo wydaje orzeczenie w sprawie niezdolności do pracy, gdy ktoś stara się o rentę.

Przykład. Pan Antoni z Wrocławia od dwóch miesięcy był na zwolnieniu lekarskim. ZUS skontrolował, czy jego zwolnienie jest uzasadnione i czy nie doszło do nadużyć. Lekarz orzecznik ZUS po badaniu bezpośrednim wydał orzeczenie, że zwolnienie lekarskie jest wydane zasadnie, ale szybciej pan Antoni wróci do sprawności po odbyciu rehabilitacji. Czyli że jak wyjedzie do sanatorium, to szybciej odzyska siły.

Jak długo trzeba czekać na wyjazd? Na skierowanie czeka się średnio od trzech do ośmiu tygodni.

Dokąd można pojechać?

Ośrodki rehabilitacyjne są usytuowane w całej Polsce. Znajdują się w górach, nad jeziorami oraz nad morzem. ZUS kieruje do ośrodków położonych najbliżej miejsca zamieszkania.

"Na 2014 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma podpisane 100 umów na prowadzenie rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej z 75 ośrodkami rehabilitacyjnymi. Aktualnie trwa postępowanie konkursowe na świadczenie usług rehabilitacyjnych między innymi w 2014 r., w wyniku którego mogą zostać zawarte kolejne umowy" - odpisała nam warszawska centrala ZUS.

Można pojechać m.in. do Dziwnówka, Kołobrzegu, Sopotu, Gdańska, Konstancina-Jeziorny, Cieplic, Lądku, Muszyny, Polańczyka.

Możemy prosić o wyjazd w terminie, który będzie dla nas dogodny, ale termin ten nie może wykraczać, jak napisał nam ZUS, "poza okres przyznanego zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego lub renty".

Ile kosztuje wyjazd?

ZUS ponosi całkowity koszt rehabilitacji, łącznie z kosztami zakwaterowania, wyżywienia oraz przejazdu z miejsca zamieszkania do ośrodka i z powrotem.

Zakład pokrywa koszty przejazdu najtańszym środkiem komunikacji publicznej. Nawet jeżeli do sanatorium przyjedziemy ekspresem, to zostaną nam zwrócone jedynie koszty biletu za przejazd pociągiem pospiesznym drugiej klasy. Resztę kosztów podróży trzeba będzie pokryć samemu.

Zwrot kosztów dojazdu dostajemy w momencie, gdy kończymy rehabilitację w ośrodku.

Leczenie w miejscu zamieszkania

Zasadą jest, że ZUS wysyła na rehabilitację najbliżej miejsca zamieszkania. W systemie ambulatoryjnym - nigdzie nie wyjeżdżamy, a zabiegi przeprowadzane są w miejscowości, w której mieszkamy.

Na skierowanie na leczenie w systemie stacjonarnym kierowane są osoby:

- ze schorzeniami narządu ruchu, np. po urazach nóg, rąk, z problemami z kręgosłupem, zmianami zwyrodnieniowymi. Po zdjęciu gipsu możemy starać się o wyjazd, aby rękę czy nogę doprowadzić do lepszego stanu. Najliczniejszą grupą pacjentów są osoby z zespołem bólowym kręgosłupa;

- ze schorzeniami układu krążenia. Tu najwięcej pacjentów jest z chorobą wieńcową, ale też ze stanami pozawałowymi i po leczeniu kardiologicznym;

- ze schorzeniami układu oddechowego. Dominują dwie choroby - astma i POChP (przewlekła obturacyjna choroba płuc);

- ze schorzeniami psychosomatycznymi - np. urazami psychicznymi związanymi ze śmiercią kogoś bliskiego albo z wypadkiem komunikacyjnym. Do rehabilitacji kwalifikowane są też wszelkiego rodzaju nerwice związane ze stresem i pod postacią somatyczną;

- ze schorzeniami onkologicznymi. Rehabilitacja jest prowadzona dla kobiet po zakończonym leczeniu onkologicznym (usunięciu piersi z powodu nowotworu, radio- lub chemioterapii). Bardzo istotnym elementem rehabilitacji jest nauka automasażu ręki po stronie operowanej i zajęcia z psychologiem.

Jak dużo osób wyjeżdża do sanatorium z ZUS?

ZUS po raz pierwszy wysłał Polaków do ośrodków rehabilitacyjnych w 1996 r. Od tego czasu co roku wyjeżdżają kolejne osoby. W 2013 r. rehabilitację leczniczą w ośrodkach, z którymi ZUS podpisał umowy, zakończyło ponad 73 tys. osób; w sumie z rehabilitacji leczniczej w latach 1996-2013 skorzystało 1 008 081 osób.

Na 2014 r. (dane z kwietnia) Zakład zakontraktował 74 430 miejsc.

Jak długo można przebywać w sanatorium

Pobyt w ośrodku trwa 24 dni i może być skrócony lub wydłużony na wniosek ordynatora ośrodka, za zgodą ZUS.

Jeżeli ktoś już skorzystał z rehabilitacji leczniczej prowadzonej przez ZUS, może się starać o kolejny wyjazd - nie ma tu żadnych ograniczeń. Rehabilitacja w ośrodku ma pomóc w powrocie do zdrowia i jeżeli lekarz orzecznik uzna celowość przeprowadzenia rehabilitacji, można ponownie wyjechać do ośrodka rehabilitacyjnego.

Podstawą do prowadzenia przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych rehabilitacji leczniczej jest art. 69 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych oraz Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 12 października 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu kierowania przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych na rehabilitację leczniczą oraz udzielania zamówień na usługi rehabilitacyjne. Rozporządzenie określa m.in., kto może z takiej rehabilitacji skorzystać, co jest podstawą skierowania oraz jakie koszty pokrywa ZUS.

Gdzie szukać informacji?

Informacje o prowadzonej przez ZUS rehabilitacji leczniczej - do kogo jest skierowana, kto może uzyskać skierowanie na rehabilitację leczniczą, kto pokrywa koszty, co obejmuje program - oraz mapkę ośrodków rehabilitacyjnych współpracujących z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych - można znaleźć na stronie internetowej ZUS.

gazetawyborcza
 
     
Linki sponsorowane
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Styl zmodyfikowany dla e-Masaz.pl, Mapa witryny, Regulamin forum

Wyszukiwanie w Google

Partnerzy forum
Gabinety masażu Kurs masaż tajski Fizjoterapia Rehabilitacja
Forum korzysta z plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Kopiowanie materiałów bez zgody administracji zabronione. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi użytkowników oraz materiały przez nich przesłane. Witryna ma charakter informacyjny. Administracja nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody spowodowane wykorzystaniem przez użytkownika informacji zawartych na forum.
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 12
Reklamy

Linki sponsorowaneStoły do masażu

Stoły do masażu

Szkoła masażu

Masaż
Ostatnio na forumZapraszamy na FB