Polecane produkty

Stoły do masażu

Linki sponsorowane




Poprzedni temat «» Następny temat
Wywiad przed masażem
Autor Wiadomość
karolina770

Dołączył: 13 Gru 2011
Posty: 36
Wysłany: 2012-01-17, 13:55   Wywiad przed masażem

Witam. O co najczęściej pytacie swoich pacjentów przed rozpoczęciem masażu ?? Chodzi mi o dokładne wypisanie przeciwwskazań o jakie pytacie pacjentów. Z góry dziękuje za odpowiedź
 
     
Linki sponsorowane
administrator
Site Admin


Dołączył: 27 Sty 2008
Posty: 3134
Wysłany: 2012-01-17, 17:38   Re: Wywiad przed masażem

karolina770 napisał/a:
Witam. O co najczęściej pytacie swoich pacjentów przed rozpoczęciem masażu ?? Chodzi mi o dokładne wypisanie przeciwwskazań o jakie pytacie pacjentów. Z góry dziękuje za odpowiedź

Był już taki temat poszukaj a forum.

Link: http://e-masaz.pl/page.php?id=wywiad_z_pacjentem
 
     
Piotrek Medic 
FIZJOTERAPEUTA, TERAPEUTA MANUALNY

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 28 Wrz 2009
Posty: 151
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-01-19, 15:06   

karolina770, Widzę, że tematyka prowadzenia wywiadu kuleje nadal w toku nauki i nie jest to wina uczniów lecz całego systemu. Dlatego też myślę o przeprowadzeniu kursu diagnostycznego dla masażystów, ale do rzeczy. Wyobraź sobie, że Ty przychodzisz do masażysty, np z bólem odcinka lędźwiowego. Zastanów się- o co powinien wypytać Cie masażysta by dotarł do przyczyny. Często zauważam jedno- masażyści i nawet fizjoterapeuci nie zadają pytań dotykających źródła i przyczyny bólu, lecz zadają pytania by wykluczyć pacjenta z zabiegu- czyli szukają haczyka który np powie- nie dotykaj tego pacjenta. Dobrze, że są ku temu dobre intencje- nie zaszkodzić pacjentowi, ale czy to wtedy jemu pomaga?

Przeciwwskazania są bardzo ważne, ale to co ja powtarzałem kursantom na kursach- otwórzcie książkę do masażu i nie skupiajcie się na wskazaniach lecz przeczytaj pierwsze lepsze przeciwwskazanie i przenalizuj je- fizjologię, patofizjologię itp. Okaże się, że więcej w tych przeciwwskazaniach jest wskazań niż na odwrót- nie jest to regułą ale po dokładnej analizie wiesz więcej co CI wolno a czego nie.


W swoim artykule odnośnie wskazań do masażu posłużyłem się nieco skrótem myślowym odnośnie np masażu kobiety w trakcie okresu. Przyjmijmy, że przychodzi kobieta, która cierpi na straszny ból promieniujący od pośladka- przyjmijmy, że zrobisz dokłądne badanie i wyjdzie Ci, że przyczyna leży po nadmiernie napiętych mięśniach, chcesz się podjąć masażu ale zadajesz pytanie odnośnie miesiączki i kobieta mówi, że jest w trakcie okresu i co robisz- odmawiasz zabiegu, czy podejmujesz się zabiegu jednocześnie go modyfikując?
Prowadzenie wywiadu jest dlatego tak trudne, że nie ma sztywnego schematu- masażysta, badajacy musi sam nauczyć się wychwytywać rzeczy ważne i mniej ważne z tego co mówi pacjent. Każde słowo, które pacjent wypowiada to jakaś furtka do prawdy, którą niekiedy pacjent głęboko ukrywa. Ostatnio rozmawiałem z jedną osobą z forum na skype- którą serdecznie pozdrawiam- na temat tego jak dopytujemy pacjentów o ich ból, czy po pytaniach dotyczących bólu można już coś wywnioskować, czy pytamy pacjentów czym dla nich jest ten ból, bo może się okazać że ból w ciele ma podłoże psychosomatyczne... To jest niezwykle ważne ale i trudne.

Pytanie też jak rozumiemy pojęcie- wypisanie przeciwwskazań- czy pacjent ma wiedzieć, że ma nowotwór, czy ty jako masażysta, fizjoterapeuta masz do tego jakoś dojść. Prócz wiedzy, którą dysponuje medycyna, jest jeszcze coś takiego jak intuicja, którą to nabywa się z biegiem czasu. Około dwóch tygodni temu się przekonałem- pacjent przyszedł na fizjoterapie z bolesnością w okolicy pachwiny i promieniowaniem do jąder. Z bbadania przedmiotowego wyszło nadmierne napięcie mięśnia biodrowo- lędźwiowego, więzadłą pachwinowego, ufiksowanie kości krzyżowej w nutacji. Idealny pacjent do terapii. Ale coś mnie tknęło, by wysłać go do naczyniowca. Okazało się- tworzący się zator tętnicy pachwinowej- wolę nie myśleć co by było gdybym tam zaczął grzebać... Także i to jest ważne- jak to mówił mój nauczyciel zawodu- jeśli czegoś się obawiasz coś budzi twoje podejrzenie w trakcie badania czego nie potrafisz nazwać, zrozumieć to jest to już przeciwwskazanie do zabiegu, przynajmniej tego który ty masz robić...


Cieszę się, że takie tematy teraz sa poruszane na forum- dodam niezwykle ważne tematy.
 
     
emila_pl 

Dołączyła: 21 Gru 2011
Posty: 4
Wysłany: 2012-01-19, 16:47   

Karta oceny stanu pacjenta dla potrzeb masażu

1. Imię i nazwisko/ wiek/ tel. kontaktowy
2. Rozpoznanie lekarskie
3. Uwagi lekarza prowadzącego
4. Opis zdjęcia rtg
5. Objawy podmiotowe- co boli :)
6. Przebieg choroby ( od kiedy występują dolegliwości, jak się rozwijały i kiedy się nasiliły, z czym są kojarzone, czyli tutaj mocno drążymy w temacie )
7. przebyte w przeszłości (rodzaj, kiedy przebyte, rodzaj leczenia_
- choroby
- operacje
- złamania
- urazy
- wypadki komunikacyjne
8. Charakter wykonywanej pracy
9. Uprawiany sport wyczynowo

Mam nadzieję, ze informacje okażą się pomocne:)
 
     
Anakonda 


Dołączyła: 07 Sty 2012
Posty: 39
Wysłany: 2012-01-19, 17:52   

emila_pl, czy mogę Ci zapytać? O czym mówią twoje pytania i w czym Ci pomogą odpowiedzi pacjenta dla wykonania swojej pracy?

[ Dodano: 2012-01-19, 18:01 ]
Piotrek Medic napisał/a:
Wyobraź sobie, że Ty przychodzisz do masażysty, np z bólem odcinka lędźwiowego. Zastanów się- o co powinien wypytać Cie masażysta by dotarł do przyczyny.

Może niech się zastanowię co się znajduje w strefie odcinka lędźwiowego i zada mi pytania o charakterze bólu? Jak potrafi zadać odpowiedni pytania, na pewno dotrze do przyczyny "mojej" dolegliwości.

Piotrek Medic napisał/a:
Często zauważam jedno- masażyści i nawet fizjoterapeuci nie zadają pytań dotykających źródła i przyczyny bólu, lecz zadają pytania by wykluczyć pacjenta z zabiegu- czyli szukają haczyka który np powie- nie dotykaj tego pacjenta.

Masz racje, Piotrek. Też zauważyłam to same. Przykro to wygląda. :sad:
 
     
Kopara 

Wiek: 34
Dołączył: 19 Sty 2012
Posty: 8
Wysłany: 2012-01-19, 18:29   

Anakonda napisał/a:
się zastanowię co się znajduje w strefie odcinka lędźwiowego i zada mi pytania o charakterze bólu?


Problemem jest dla mnie charakter bólu, np. pacjent mówi mi, że odczuwa tępy ból w okolicy tej i tej, ale nie wiem z jaką patologią go powiązać. Gdzie mógłbym znaleźć informację o rodzajach bóli by je połączyć użytecznie z patologiami?

Cytat:
przeczytaj pierwsze lepsze przeciwwskazanie i przenalizuj je- fizjologię, patofizjologię itp

Piotrek Medic mógłbyś podać przykładową literaturę?
 
     
Anakonda 


Dołączyła: 07 Sty 2012
Posty: 39
Wysłany: 2012-01-19, 18:44   

Kopara napisał/a:
Problemem jest dla mnie charakter bólu, np. pacjent mówi mi, że odczuwa tępy ból w okolicy tej i tej, ale nie wiem z jaką patologią go powiązać.

Np w jakiej okolice?
Kopara napisał/a:
Gdzie mógłbym znaleźć informację o rodzajach bóli by je połączyć użytecznie z patologiami?

Poszukaj w patologii i chorobach wewnętrznych rożnych autorów i rożnych lat wydania książek/podręczników.
 
     
emila_pl 

Dołączyła: 21 Gru 2011
Posty: 4
Wysłany: 2012-01-19, 18:48   

Wydaje mnie się, że należy dotrzeć do przyczyny bólu. Nie mogę się skupić na jednym miejscu- tutaj boli to trzeba tutaj usprawniać a reszta mnie nie interesuje. Przed przystąpieniem do zabiegu jest najlepiej uzyskać jak najwięcej informacji na temat choroby/ dysfunkcji od pacjenta.
A które pytania uważasz za niepotrzebne? Pozdrawiam
 
     
Kopara 

Wiek: 34
Dołączył: 19 Sty 2012
Posty: 8
Wysłany: 2012-01-19, 18:48   

Anakonda napisał/a:
Np w jakiej okolice?

w okolicy przyśrodkowej łopatki
 
     
Anakonda 


Dołączyła: 07 Sty 2012
Posty: 39
Wysłany: 2012-01-19, 18:56   

Kopara napisał/a:
w okolicy przyśrodkowej łopatki

Lewej czy prawej?
 
     
Kopara 

Wiek: 34
Dołączył: 19 Sty 2012
Posty: 8
Wysłany: 2012-01-19, 19:02   

prawej
 
     
Piotrek Medic 
FIZJOTERAPEUTA, TERAPEUTA MANUALNY

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 28 Wrz 2009
Posty: 151
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-01-19, 21:35   

Każde pytanie, które dąży do uzyskania informacji o przyczynie problemu, mechanizmu jego powstania jest dobre. Nie ma złych pytań- kwestia kiedy, w jaki sposób i po co się je zadaje. Oczywiście, że bardzo często przyczyna problemu nie tkwi bezpośrednio w miejscu bólu. Tutaj każde pytanie, które sens rozumie przede wszystkim pytający jest dobre. Dobry terapeuta wie po co zadaje pytanie i co tym chce uzyskać o to bardziej chodzi.

Natomiast co do literatury hmm jest wiele l;iteratury dotyczącej patofizjologii itp. Jednak dla masażystów polecam jako wstęp- zmianę spojrzenia, które uczą w szkole:

NIESKOŃCZONA SIEĆ - Anatomia powięzi w działaniu- jako wprowadzenie

oraz Anathomy Trains- taśmy anatomiczne T.Mayers.

Obie książki nie nauczą masażu, nie naucza tez technik ale ukażą inne, szersze spojrzenie i pomogą szukać możliwych przyczyn. A tak na serio- praktyka przy kimś doświadczonym tylko i wyłącznie nauczy bardzo szerokiego spojrzenia z pewnością rozszerzy techniki. Oczywiście charakter bólu podpowiada jaka może być przyczyna- czy kalteka, więzadło, staw itp. Jednak radze tutaj, podobnie jak mój ,,guru" mi radził- podchodź do tego jako wskazówkę a nie rozwiązanie. Czyli np że taki i taki charakter to może być np więzadło, ale wcale nie musi być- i tutaj pojawia się praktyka kliniczna. Ale powtarzam jeszcze raz- nie negować tego lecz podchodzić z rozwagą.
 
     
Kopara 

Wiek: 34
Dołączył: 19 Sty 2012
Posty: 8
Wysłany: 2012-01-19, 21:57   

Jestem w trakcie lektury "nieskończonej powięzi"...
Piotrek Medic napisał/a:
zmianę spojrzenia, które uczą w szkole

nie do końca bym się zgodził, jako że jeden z moich wykładowców niejednokrotnie podkreśla holistyczne podejście to tematu i zwraca również uwagę na taśmy mięśniowe.
 
     
Piotrek Medic 
FIZJOTERAPEUTA, TERAPEUTA MANUALNY

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 28 Wrz 2009
Posty: 151
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-01-19, 22:05   

Kopara napisał/a:
jeden z moich wykładowców niejednokrotnie podkreśla holistyczne podejście to tematu i zwraca również uwagę na taśmy mięśniowe


Zatem gratuluję wykłądowcy- takich jest mało, którzy wychodzą poza tzw. program nauczania i przekazują wiedzę najnowszą. Gratuluję.
 
     
Kopara 

Wiek: 34
Dołączył: 19 Sty 2012
Posty: 8
Wysłany: 2012-01-19, 22:33   

Zajmuje się on również osteopatią, terapią manualną i prowadzi u nas koło masażu i przez ostatni semestr będę miał z nim pracownie masażu:grin:

Wracając jednak do meritum, jakaś dobra literatura przychodzi na myśl?
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Styl zmodyfikowany dla e-Masaz.pl, Mapa witryny, Regulamin forum

Wyszukiwanie w Google

Partnerzy forum
Gabinety masażu Kurs masaż tajski Fizjoterapia Rehabilitacja
Forum korzysta z plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Kopiowanie materiałów bez zgody administracji zabronione. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi użytkowników oraz materiały przez nich przesłane. Witryna ma charakter informacyjny. Administracja nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody spowodowane wykorzystaniem przez użytkownika informacji zawartych na forum.
Strona wygenerowana w 0,07 sekundy. Zapytań do SQL: 13
Reklamy

Linki sponsorowane



Stoły do masażu

Stoły do masażu

Szkoła masażu

Masaż




Ostatnio na forum



Zapraszamy na FB