Polecane produkty

Stoły do masażu

Linki sponsorowane
Poprzedni temat «» Następny temat
Uzdrowisko Rabka
Autor Wiadomość
administrator
Site Admin


Dołączył: 27 Sty 2008
Posty: 3134
Wysłany: 2011-07-15, 15:04   Uzdrowisko Rabka

Województwo: Małopolskie

Dane Kontaktowe:
Uzdrowisko Rabka S.A.
ul. Orkana 49
34-700 Rabka-Zdrój
Telefon:(018) 267-60-20
(018) 267-60-28
Email: marketing@uzdrowisko-rabka.pl
www: uzdrowisko-rabka.pl

Historia powstania Uzdrowiska Rabka jest ściśle związana z występującymi tu źródłami solnymi i sięga lat trzydziestych XIII wieku, kiedy to wojewoda krakowski upoważnił klasztor cystersów do wykorzystywania soli na potrzeby klasztoru.W drugiej połowie XVI w. zaznacza się zainteresowanie solankami rabczańskimi, które cieszyły się opinią uzdrawiających oraz leczących choroby ludzi i zwierząt. W 1568 r. Jerzy Grossman uzyskał od Zygmunta Augusta zezwolenie na poszukiwanie i kopanie soli. Próby górniczego pozyskiwania soli nie udały się i prace zostały przerwane.W 1818 r. zaborca austriacki w trosce o monopol państwowy na ydobywanie soli zabronił czerpania wód solankowych i nakazał ich zasypanie.W 1. połowie XIX wieku klucz dóbr nabył Józef Zubrzycki, którego syn, Julian Zubrzycki, stał się twórcą uzdrowiska w Rabce.
W roku 1857 Komisja Balneologiczna Towarzystwa Naukowego Krakowskiego zainteresowała się rabczańskimi zdrojami. Z jej inicjatywy dr Fryderyk Skobel przeprowadził w 1858 roku pierwszą analizę chemiczną solanki i skutków jej używania przez miejscową ludność. Stwierdzono, że solanki zawierają m.in. jod i brom, o stężeniu które postawiło je na czołowym miejscu w Europie. Na tej podstawie postulowano otwarcie zakładu kąpielowego tzw. łazienek. Akcja ta spotkała się z poparciem prof. Józefa Dietla i Juliana Zubrzyckiego, W roku 1861 oczyszczono zasypane źródła: "Maria", "Rafaela", "Krakus", "Kazimierz", "Helena".W roku 1864 oficjalnie otwarto Uzdrowisko. Wytyczone zostały zasadnicze osie założenia zdrojowego oraz założono park. Centrum uzdrowiska zlokalizowano w sąsiedztwie eksploatowanych wówczas źródeł. Największą budowlą był Dom Zdrojowy, a głównym punktem zdroju kryty deptak usytuowany równolegle do łazienek. Następnie wzniesiono aptekę oraz restaurację z salą widowiskowo-redutową. Rozpoczęto Budowę pensjonatów.W 1889 Julian Zebrzydowski przekazał parcelę pod budowę kolonii dla dzieci skorfulicznych, co zapoczątkowało specjalizację Rabki jako uzdrowiska dziecięcego.W 1895 r. Rabka przeszła na własność rodziny Kadenów. Uzdrowisko szybko się rozbudowało, wzrosła frekwencja kuracjuszy. W okresie międzywojennym Rabka jako uzdrowisko dziecięce cieszyła się już sławą międzynarodową. HistoriaZe względu na piękno krajobrazu na mocy Rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 16 lutego 1928 r. zdrojowisko Rabka zostało zaliczone do miejscowości zasługujących na ochronę krajobrazu. W latach drugiej wojny światowej uzdrowisko w Rabce było nieczynne, źródła zostały zanieczyszczone, aparatura zniszczona lub wywieziona do Niemiec.
W pensjonatach przebywali ranni żołnierze. Zniszczone po wojnie uzdrowisko zostało odebrane rodzinie Kadenów-Wieczorkowskich i przejęte na własność Skarbu Państwa.
W Polsce wycieńczonej wojną poważnym problemem stało się zwiększenie zachorowalności na gruźlicę zwłaszcza wśród dzieci. Rabka ze swoim klimatem stała się centralnym ośrodkiem leczenia gruźlicy. Wzrastające zapotrzebowanie na miejsca dla dzieci chorych na gruźlicę sprawiło, ze do Rabki przybył dr. Litwin - Minister Zdrowia. Rozpoczęły się rozmowy na temat utworzenia w Rabce dużego ośrodka leczenia gruźlicy. Rada Ministrów 11 lipca 1946 r. podjęła uchwałę w sprawie "Zespołu Sanatoriów dla dzieci Gruźlicznych w Rabce", został utworzony Komitet Organizacyjny. 21 września 1953 roku Rabka otrzymała prawa miejskie. Unowocześniły i rozwinęły się ośrodki lecznicze, powstał nowy park zdrojowy, liczne zieleńce, ciągi komunikacyjne, uregulowane zostają potoki: Słonka i Poniczanka, w centrum uzdrowiska stanęła muszla koncertowa, wybudowano kino. HistoriaSpadek zachorowalności na gruźlicę w latach 60-tych, łączył się ze zmianą profilu leczniczego placówek sanatoryjnych w kierunku przewlekłych chorób układu oddechowego. W latach 70-tych rozpoczęła się budowa zakładu przyrodoleczniczego.Zarządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 23 marca 1948 roku nr G.M.II 342/48 do objęcia przedsiębiorstw uzdrowiskowych wyznaczono Przedsiębiorstwo Państwowe Polskie Uzdrowiska. Przedsiębiorstwo Państwowe Uzdrowisko Rabka z siedzibą w Rabce Zdroju powołano Zarządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 26 lutego 1953 roku.

Zakład Przyrodoleczniczy stanowi główną bazę zabiegową.
Zabiegi wykonywane są w czterech pawilonach przy użyciu nowoczesnego, specjalistycznego sprzętu medycznego. Zakład usytuowany jest w bardzo dogodnym miejscu, w samym centrum, Rabki- Zdrój przy ulicy Orkana 49, w pobliżu dworca autobusowego. Tutaj pod opieką doświadczonego zespołu terapeutów korzystać można z ponad 50 zabiegów rehabilitacyjnych w zakresie:

fizykoterapii (światłolecznictwa, elektrolecznictwa, ultradźwięków, leczenia polem magnetycznym, masażu, hydroterapii);
krioterapii;
ciepłolecznictwa;
kinezyterapii;
balneoterapii;
kuracji wodami mineralnymi;
Odnowy Biologicznej.

Zakład Przyrodoleczniczy jest przystosowany do przyjęcia osób niepełnosprawnych.Udzielaniu świadczeń towarzyszy miła i przyjazna atmosfera. Wiele zabiegów opartych jest na naturalnych solankach, pochodzących z miejscowych źródeł.
Profil leczniczy: Narząd ruchu, Choroby kardiologiczne i nadciśnienie, Cukrzyca, Choroby dolnych dróg oddechowych, Choroby górnych dróg oddechowych, Choroby endokrynologiczne, Otyłość, Choroby naczyń obwodowych.
 
     
Linki sponsorowane
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Styl zmodyfikowany dla e-Masaz.pl, Mapa witryny, Regulamin forum

Wyszukiwanie w Google

Partnerzy forum
Gabinety masażu Kurs masaż tajski Fizjoterapia Rehabilitacja
Forum korzysta z plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Kopiowanie materiałów bez zgody administracji zabronione. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi użytkowników oraz materiały przez nich przesłane. Witryna ma charakter informacyjny. Administracja nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody spowodowane wykorzystaniem przez użytkownika informacji zawartych na forum.
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 13
Reklamy

Linki sponsorowaneStoły do masażu

Stoły do masażu

Szkoła masażu

Masaż
Ostatnio na forumZapraszamy na FB