To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Forum.e-Masaz.pl
Internetowe forum o masażach, fizjoterapii, odnowie biologicznej i spa. Forum masażu. Forum masaże. Forum masaż. Forum spa. Forum masaze. Forum rehabilitacja. Forum fizjoterapia. Forum masażystów. Forum masażysty. Fizjoterapia forum, Rehabilitacja forum

Jednostki chorobowe w masażu - Masaż w uszkodzeniach mięśni i ścięgien

administrator - 2009-12-13, 01:27
Temat postu: Masaż w uszkodzeniach mięśni i ścięgien
MASAŻ W USZKODZENIACH MIĘŚNI I ŚCIĘGIEN

Objawy:
bolesność mięśnia,
osłabienie czynności ruchowej,
ból przy wykonywaniu czynności przeciwstawnej,
wysięk śródmięśniowy lub obrzęk

Cel masażu...

To tylko fragmenty artykułu. Tutaj cały artykuł pt: Masaż w uszkodzeniach mięśni i ścięgien

weksel - 2010-05-24, 01:09

Bardzo skutecznym zabiegiem przy urazach mięśni i ścięgien jest masaż poprzeczny.
Masaż ten działa bardzo doraźnie a z praktyki wiem, iż szczególnie w urazach mięśni, nawet jednorazowy zabieg jest w stanie wyleczyć uraz.
Trzeba pamiętać, że masaż wykonujemy bezpośrednio w miejscu urazu, a w celu prawidłowego ukrwienia urazu, masaż nie powinien być krótszy niż 15 minut

Rysniety - 2010-05-24, 22:52

Weksel, nie masz racji. Z tego co mnie uczyli, to bezpośrednio po urazie się nie masuję, można zaostrzyć stan. Po za tym techniki poprzeczne pobudzają i tu kolejne przeciwwskazanie, dopiero można je wprowadzić gdy stan już jest ok i chcemy wzmocnić mięśnie w wyniku bezczynności. Podczas urazu mięsień i tak jest bardzo ukrwiony, mogą się pojawić wylewy krwi, no i gdzie w miejscu samego urazu!? No i jeden zabieg i ktoś jest zdrowy, bzdura, no chyba że ktoś jest magikiem.
jokers - 2010-05-26, 00:09

Rysniety dobrze mówisz ale wekslowi zapewne chodzi o coś zupełnie innego:
- po pierwsze masaż poprzeczny to nie techniki poprzeczne czyli jakieś kilka rodzajów różnych technik (masaz poprzeczny do głęboki masaż punktowy w poprzek włokien z narastaniem i zmniejszaniem nacisku - pulsujący nacisk)..stosuje się przez cały czas jedną technike i tu druga sprawa dokładnie w miejscu urazu - jest to technika wzięta z terapii manualnej a dokładniej z koncepcji Kaltenborna więc nie kojarz jej z chwytami poprzecznymi wziętymi czysto z masażu i wyglądającymi zupełnie inaczej.
-Kolejna sprawa - nawet jeden zabieg potrafi sprawić, że dolegliwości zaczną się zmniejszać, lecz rzadko kiedy wyleczą zupełnie, choć dla niektórych nawet mała ulga po długim okresie bólu to i tak wielkie wow i dalej leczyć się nie potrzebują ;) ..a co do wzmacniania mięśni to też nie ta technika. Masaż poprzeczny w tym wydaniu, o którym pisze działa bardziej neurofizjologicznie hamując ból i obniżając aktywność układu współczulnego oraz mechanicznie poprawiając ruch włókien i ukierunkowując ich nowy przyrost, stąd działanie przeciwzapalne.
-Jedyne co bardzo słusznie zauważyłeś, to że w stanach ostrych (obrzęk, zwiększone ucieplenie itp..) nie stosujemy, chociaż jak tak patrze na to co weksel napisał to może z kontekstu wskazuje to na stan ostry ale mam nadzieje, że wie że masaż w tej postaci wplatamy w stanach chronicznych.

Jeśli chodziło właśnie o ten rodzaj masażu to mam nadzieje, że troche pomogłem, a jak nie to sorki za zamieszanie panowie ;) Pozdr!!

weksel - 2010-05-26, 01:26

Hej Rysniety. Przepraszam, że poleciałem jak się okazuje nie do końca jasno i klarownie. Dokładnie chodziło mi o to o czym pisze Jokers. Dzięki Jokers za fachowe rozwinięcie tematu. Za twoim przykładem w następnych postach aby uniknąć nie domówień będę jasno i wyraźnie opisywał to co mam do przekazania;) Wracając do meritum, dokładnie miałem na myśli technikę masażu poprzecznego w miejscu urazu wziętego z koncepcji Kaltenborna.
Tak Jokers, o wszystkim pamiętam.
Pozdrawiam

zbyszek - 2010-05-26, 09:38

Wszystko się zgadza, poza tym, że to nie metoda Kaltenborna tylko Cyriaxa, wystarczy zresztą zajrzeć do Google :twisted:
weksel - 2010-05-26, 14:13

Zbyszku, masz połowiczną rację ponieważ masaż poprzeczny ma również swoje zastosowanie w koncepcji Kaltenborna jako jedna z technik mobilizacji tkanek miękkich. W poprzednim poście nie wskazywałem kto jest jego twórcą tylko wskazałem, z której metody go zaczerpnąłem. Trzeba pamiętać, że Kaltenborn w znacznym stopniu oparł swoją metodę na koncepcji Cyriaxa. Pozdr :twisted:
zbyszek - 2010-05-27, 22:30

Czyli tak czy inaczej "pomysłodawcą" jest Cyriax :) ))))


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group