To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Forum.e-Masaz.pl
Internetowe forum o masażach, fizjoterapii, odnowie biologicznej i spa. Forum masażu. Forum masaże. Forum masaż. Forum spa. Forum masaze. Forum rehabilitacja. Forum fizjoterapia. Forum masażystów. Forum masażysty. Fizjoterapia forum, Rehabilitacja forum

Egzamin zawodowy Technik masażysta - Egzamin Praktyczny poprawka styczeń 2016

k.panek - 2016-01-29, 17:22

ależ ja absolutnie nie umniejszam zasług panu Zborowskiemu - chodzi mi raczej o to, ze nie musisz kropka w kropkę robić 38 rzeczy- bardziej chodzi o to, żebyś przede wszystkim wiedział co robisz, nie zapomniał pogłaskać, rozetrzeć koliście i spiralnie, zrobić pompeczki, czerpiącego, ewentualnie gdzie to możliwe obrotowego i PODWÓJNIE OPRACOWAĆ STAWÓW... nikt się nie uczepi czy robisz rozcieranie bocznej strony przed przyśrodkową czy odwrotnie.... jeśli wiesz, gdzie są węzły chłonne i w jaki sposób przebiegają naczynia nie masz się czego bać ;)

a z tym 3-5 to na moje oko chodzi właśnie o rozcieranie koliste (3-5 kółeczek w miejscu i kolejne pasmo ;) )

Gibi - 2016-02-03, 20:39

20 min jest to wystarczający czas, chwyt powtarza się 2 razy max. Nie trzeba zrobic wszystkiego tak samo jak w Zborowskim. Wazne aby przegłasac, rozetrzec i zrobic uciski !
Gibi - 2016-02-03, 20:40

Profilaktyka była do wypisania czyli zapobieganie i cw do domu, które moze pacjent wykonac sam.
Maciej ad rem - 2016-02-05, 21:12

Gibi napisał/a:
20 min jest to wystarczający czas, chwyt powtarza się 2 razy max. Nie trzeba zrobic wszystkiego tak samo jak w Zborowskim. Wazne aby przegłasac, rozetrzec i zrobic uciski !



Słyszałem, że tak wynika z klucza. Skąd masz informacje ?

Maciej ad rem - 2016-02-05, 21:13

Gibi napisał/a:
Profilaktyka była do wypisania czy zapobieganie i cw do domu, które moze pacjent wykonac sam.



Profilaktyka i zapobieganie ? Możesz wymienić ? Chciałbym porównać ze znanymi mi przykładami :)

Robi - 2016-02-08, 11:30

Witam. pod nogi pacjenta układaliście wałki czy klin? w książce Zborowskiego w zależnosci tył
czy przód układa się jeden lub dwa wałki a podobno należy wykorzystać klin pod nogi chodzi oczywiście o drenaż kkd. I jeszcze pytanie o zadanie z mastektomii tylko k.g czy też klatka piersiowa?

Gibi - 2016-02-08, 21:02

W egz masz napisan zeby chwyt max 2 razy wykonac
Gibi - 2016-02-08, 21:03

Profilaktyke i cw masz opisane na forum do ktorego link juz podawalam
Gibi - 2016-02-08, 21:04

Ja dałam dwa kliny przy kkd pod staw kolanowy i skokowy. W leżeniu tyłem wiadome tylko pod skokowy. W mastektomii tylko kkd i obojczyk of course.
Maciej ad rem - 2016-02-09, 16:03

Gibi napisał/a:
Profilaktyke i cw masz opisane na forum do ktorego link juz podawalam


Podaj jeszcze raz. W masektomii wykonujemy drenaż kończyny górnej i obojczyki (bo te również wliczają się w masaż. A poza tym:

1) Czy stosujemy diagnostykę ?

2) Czy w przypadku pacjenta który spadł z drabiny (obrzęk), mam wykonać również

ćw.. stawów międzypaliczkowych ?

3) Czy należy wykonać wywiad (przeciwwskazania) ?


Dzięki za pomoc :)

Maciej ad rem - 2016-02-09, 16:13

Gibi napisał/a:
W egz masz napisan zeby chwyt max 2 razy wykonac


A co zaleciłaś pacjentowi ? Unikanie słońca, kremów, bielizny uciskowej, kończyna w

uniesieniu ? I co poradziłabyś pacjentowi, który spadł z drabiny i ma obrzęk ? To samo ? ;)

Maciej ad rem - 2016-02-10, 22:04

Robi napisał/a:
Witam. pod nogi pacjenta układaliście wałki czy klin? w książce Zborowskiego w zależnosci tył
czy przód układa się jeden lub dwa wałki a podobno należy wykorzystać klin pod nogi chodzi oczywiście o drenaż kkd. I jeszcze pytanie o zadanie z mastektomii tylko k.g czy też klatka piersiowa?


W masektomii tylko masaż kd. A wałki w leżeniu tyłem kładzie się dwa: pod stawy skokowy i kolanowy (jeśli opracowujemy kończynę dolną). Potem zmieniamy pozycję w celu opracowania tylnej powierzchni KD i zostawiamy tylko pod stawem skokowym. W przypadku masażu KG również stosujemy kliny.

Maciej ad rem - 2016-02-10, 22:14

Gibi napisał/a:
http://forum.egzaminzawod...-vt4125,15.html link do drugiego forum


Nie wyświetla :(

Robi - 2016-02-10, 22:55

Do Maciej ad rem - w mastektomii to raczej drenaż kg(górnej) myślę że jeśli jest polecenie drenaż w pozycji leżenie tyłem to opracować można całą kd bez obracania pacjenta
Maciej ad rem - 2016-02-11, 13:01

Robi napisał/a:
Do Maciej ad rem - w mastektomii to raczej drenaż kg(górnej) myślę że jeśli jest polecenie drenaż w pozycji leżenie tyłem to opracować można całą kd bez obracania pacjenta


Oczywiście że górnej. Ale Zborowski podaje, że trzeba obrócić.



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group