To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Forum.e-Masaz.pl
Internetowe forum o masażach, fizjoterapii, odnowie biologicznej i spa. Forum masażu. Forum masaże. Forum masaż. Forum spa. Forum masaze. Forum rehabilitacja. Forum fizjoterapia. Forum masażystów. Forum masażysty. Fizjoterapia forum, Rehabilitacja forum

Artykuły o Fizjoterapii, Rehabilitacji - Fala uderzeniowa - fizykoterapia

massagewarsaw - 2014-08-15, 18:23
Temat postu: Fala uderzeniowa - fizykoterapia
Pozaustrojowa terapia falami uderzeniowymi
(ang. ESWT – Extracorporeal Shockwave Therapy) jest metodą leczenia fizykalnego początkowo wykorzystywaną do rozbijania kamieni nerkowych, aktualnie o szerokim zastosowaniu w ortopedii, chirurgii, reumatologii, rehabilitacji i medycynie estetycznej.

To tylko fragment artykuły cały artykuł pod adresem: http://fizjoterapeuty.pl/...ykoterapia.html

Źródło: www.fizjoterapeuty.pl

agnieszkafeifer - 2015-11-14, 13:42

Witam,
Powinnismy najpierw rozróżnić rodzaje fali, ponieważ w powyższym poście nie dokońca zostało to wyjaśnione.
W Polsce większość fizjoterapeutów posługuje się nazwą ESWT mając na myśli stosowaną faję RSWT, dlatego wyjaśnijmy:
ESWT (Extracorporeal Shock Wave Therapy) to fala uderzeniowa generowana pozaustrojowo.
Cechą charakterystyczną fali uderzeniowej ESWT jest to, że uwalniana jest wewnątrz organizmu. Ta właściwość wykorzystywana jest w leczeniu schorzeń głębiej położonych.
Stosując falę uderzeniową ESWT, można leczyć utrudnione zrosty kostne, zmiany w obrębie przyczepów ścięgnistych mięśni do kości oraz punkty spustowe głębiej położone. Patologiom tym towarzyszy ból. Właśnie ten objaw jest jednym ze wskazań do terapii z zastosowaniem fali uderzeniowej.

RSWT (Radial Shock Wave Therapy) to radialna fala uderzeniowa, generowana pneumatycznie.
Najsilniejsze działanie terapeutyczne RSWT stwierdza się na powierzchni skóry. Dzięki temu, leczy się przy jej użyciu powierzchowne punkty spustowe, stymuluje się i rozluźnia nadmiernie napięte grupy mięśniowe.

Dla przykładu- w leczeniu ostrogi piętowej, która również kwalifikuje się do leczenia falą uderzeniową, nasi terapeuci z GAMED stosują dodatkowo terapię manualną. Taka sesja trwa około 30 minut i jest powtarzana 5-krotnie co 5-7 dni.
Jednakże przed jej wdrożeniem, terapeuci różnicują zgłaszane przez pacjenta dolegliwości bólowe w obrębie stopy, które mogą oznaczać występowanie ostrogi piętowej z naderwaniem przyczepu ścięgnistego czy pęknięciem kości. W tych dwóch ostatnich przypadkach zastosowanie fali uderzeniowej jest przeciwwskazane.

danny1206 - 2017-07-07, 11:16

Przepraszam na wstępie, że odświeżam tak stary post, ale zainteresował mnie temat fali uderzeniowej, bo podczas wizyty lekarz wspominał mi właśnie o niej. Mówicie tutaj o dwóch rodzajach. Ale który w końcu jest lepszy? Znalazłam coś takiego i czy takie zabiegi będą odpowiednie? Jak rozpoznać rodzaj fal?
kore - 2020-01-09, 15:55

danny1206 napisał/a:
Przepraszam na wstępie, że odświeżam tak stary post, ale zainteresował mnie temat fali uderzeniowej, bo podczas wizyty lekarz wspominał mi właśnie o niej. Mówicie tutaj o dwóch rodzajach. Ale który w końcu jest lepszy? Znalazłam coś takiego i czy takie zabiegi będą odpowiednie? Jak rozpoznać rodzaj fal?


Zastosowanie fali uderzeniowej jest zależne od dolegliwości które zgłasza Pacjent. Tutaj możesz przeczytać artykuł w Praktycznej Fizjoterapii na temat obszarów zastosowań fali uderzeniowej w rehabilitacji.



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group