To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Forum.e-Masaz.pl
Internetowe forum o masażach, fizjoterapii, odnowie biologicznej i spa. Forum masażu. Forum masaże. Forum masaż. Forum spa. Forum masaze. Forum rehabilitacja. Forum fizjoterapia. Forum masażystów. Forum masażysty. Fizjoterapia forum, Rehabilitacja forum

Artykuły kosmetyczne. Spa & Wellness - Rozciąganie do szpagatu

massagewarsaw - 2014-02-06, 18:01
Temat postu: Rozciąganie do szpagatu
Elastyczność i rozciągliwość mięśni daje nam wiele korzyści, przede wszystkim stanowi prewencję przed kontuzjami, a także daje uczucie lekkości w ciele. Poza tym, dobra rozciągliwość mięśni stanowi ochronę dla stawów.

Czym jest szpagat?

Jak każdy pewnie wie, jest to figura gimnastyczna, w której rozciągnięte nogi tworzą linię prostą względem podłoża.

Wyrożniamy dwa rodzaje szpagatu:
1. Francuski –wykroczno-zakroczny- tzw. Damski – jedna noga wystawiona jest do przodu, druga do tyłu

2. Turecki – poprzeczny – męski – rozkrok – dwie nogi do boku, aż do podłoża, na którym wykonujemy ćwiczenie.

Samo rozciąganie możemy podzielić na 5 rodzajów:

1. Aktywne – rozciąganie ciała i utrzymanie go w tej pozycji poprzez napięcie mięśni antagonistycznych, aktywnych w tym ruchu. Napięcie mięśni umożliwia rozluźnienie (poprzez wzajemne hamowanie) mięśni przeciwnych,tj. mięśni, które są rozciągane.

2. Pasywne – z pomocą drugiej osoby

3. Dynamiczne – polega na poruszaniu części ciała i stopniowym zwiększaniu szybkości i zasięgu ruchu, czyli tzw. Przejście z ruchu do ruchu. Nie ma tutaj skłonów, ani innych „sprężynujących” i „rwanych” ruchów

4. Balistyczne – używamy tu siły rozpędu poruszającego się ciała lub kończyn w celu stałego i siłowego zwiększenia zakresu ruchów. Obejmuje nagłe, sprężyste ruchy

5. Statyczne – najbardziej bezpieczne i efektywne, jeśli chodzi o zwiększenie aktywnej elastyczności. Powinno trwać od 15-60sekund.

Przed każdym rozciąganiem nie możecie zapomnieć o rozgrzewce! Rozgrzane mięśnie rozciągają się lepiej i jak już wiemy zapobiegają urazom i kontuzjom. Cały czas mówimy „lepiej zapobiegać niż leczyć”,dlatego 15minut ćwiczeń rozgrzewających Nas nie zbawi :)

Oczywiście rozgrzewamy całe ciało, najlepiej od górnych partii do dolnych. Po rozgrzewce możemy przejść do ćwiczeń właściwych, czyli rozciągania. Należy przestrzegać głównej zasady – unikamy szarpania. Wszystkie wykonywane ruchy mają być spokojne, zgrane z oddechem. Pogłębianie danej pozycji wykonujemy najlepiej na wydechu – pogłębiamy wówczas rozciąganie.

Jeśli jesteś osobą mało rozciągniętą – nie zrażaj się na samym początku – wszystko idzie wyćwiczyć Jeśli masz problem z którymś z ćwiczeń, przejdź do kolejnego, a w następnych dniach wróć do momentu, w którym pojawił się problem.

Jak długo musisz ćwiczyć, żeby osiągnąć CEL?

Każde ciało jest inne, każda osoba ma inne predyspozycje, także czas, po którym jesteśmy w stanie wykonać szpagat będzie się różnił. By dojść do upragnionego celu trzeba zachować systematyczność i oczywiście włączyć nieodłączny w Naszym życiu upór Nie należy się zniechęcać. Szpagatu można nauczyć się w każdym wieku, ale pamiętajcie, żeby nie przesadzać. Ćwiczymy do wyraźnego uczucia rozciągania, ale nie powinno boleć za bardzo.

Poświęć 15-20min dziennie na rozciąganie (+rozgrzewka), a z jakiś czas to Ty będziesz osobą ze zdjęcia!

z pracowniafizjoteka.pl

kameleon - 2015-02-03, 22:59

Wartościowy post, ciekawe informacje na temat m.in. profilaktyki urazów sportowych. Ćwiczenia rozciągające wykonywane według ściśle określonej metodyki i w konkretnych momentach treningu są kluczowe. Warto dodać, iż szczególnie istotnym jest rozciąganie po każdym treningu.
Peggy - 2015-10-05, 08:28

Bardzo przydatne informację :) Na pewno przekażę link do tego postu mojej klientce, ponieważ mam jedną panią, która sobie postawiła za cel robienie szpagatu i pytała mnie o porady, ale jej nic nie podpowiadałam, bo to jednak nie do końca moja działka. Z pewnością jednak wykonanie szpagatu jest celem dla wielu osób :D
Strefa Rozwoju - 2016-04-16, 18:45

Jeśli chodzi o przygotowania do szpagatu, polecam jeszcze filmiki instruktażowe na youtube. To fajna metoda, żeby zmotywować się razem z kimś i nie pomijać żadnych istotnych kroków.

(Wiem, że niektórzy youtuberzy przygotowują całe serie.)

marcin00 - 2017-07-10, 21:09

ale istnieją też ludzie, który kompletnie nie mają predyspozycji


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group