To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Forum.e-Masaz.pl
Internetowe forum o masażach, fizjoterapii, odnowie biologicznej i spa. Forum masażu. Forum masaże. Forum masaż. Forum spa. Forum masaze. Forum rehabilitacja. Forum fizjoterapia. Forum masażystów. Forum masażysty. Fizjoterapia forum, Rehabilitacja forum

Pytania do specjalisty dotyczące fizjoterapii - Jak ćwiczyć prostowniki palców po udarze przy minimalnej sil

dawid.braskowsk - 2013-06-20, 17:35
Temat postu: Jak ćwiczyć prostowniki palców po udarze przy minimalnej sil
Witam.

Moja ciocia jest po przebytym udarze mózgu, którego następstwem jest niedowład lewostronny.

Od czasu udaru minęło 6 miesięcy.

Problem polega na tym, że ma bardzo słabe prostowniki palców w niedowładnej ręce, sama praktycznie nie może ich prostować .

Dłoń ma zaciśniętą. Proszę o radę jakie mogę zastosować ćwiczenia w celu stopniowego uzyskania siły potrzebnej do wyprostu palców.

Chciałbym na końcu uzyskać taki efekt samodzielnego prostowania palców jak do ‘’przybicia przysłowiowej piątki’’.

Proszę o poradę.

Pozdrawiam.
Dawid.

Piotrek Medic - 2013-09-22, 18:31

dawid.braskowsk, witaj

dawid.braskowsk napisał/a:
Problem polega na tym, że ma bardzo słabe prostowniki palców w niedowładnej ręce, sama praktycznie nie może ich prostować .

Dłoń ma zaciśniętą. Proszę o radę jakie mogę zastosować ćwiczenia w celu stopniowego uzyskania siły potrzebnej do wyprostu palców.


Problem nie jest tak prosty jakby się wydawało. Powiem tyle- nie odtworzysz funkcji kończyny górnej nie odtwarzając na początku funkcji kończyny dolnej. Tak dokłądnie - nie pomyliłem się, ręka dotknięta spastycznym napięciem nie uzyska selekcji ruchu - bo o tym piszesz - o ile cały ustrój nie uzyska stabilnego podporu na kończynie dolnej a tym samym jak nie wzmocni się tzw. napięcie proksymalne. Co ćwiczyć - może zabrzmi to dziwnie - ćwicz całe ciało. Zacznij od tzw. podporów gdyż to ,że ciocia nie może otworzyć ręki to nie efekt słabych prostowników lecz spastycznego napięcia w zginaczach. Prostowniki są mięśniami prymitywnymi.

dawid.braskowsk napisał/a:
Chciałbym na końcu uzyskać taki efekt samodzielnego prostowania palców jak do ‘’przybicia przysłowiowej piątki’’.


To już ostatni etap usprawniania motorycznego kończyny górnej. Z mojego doświadczenia oraz wielu innych terapeutów wynika prosty wniosek - najtrudniej wyćwiczyć w pełni selekcję ruchu w kończynie górnej u pacjenta po udarze. Są oczywiście aparaty np SAEBO, które mogą wspomóc samą rehabilitację ale kiedy to stosować to musi ocenić terapeuta w danym przypadku pacjenta.

Generalnie moja rada taka- weprzyj się pomocą terapeuty, który pracuje z osobami ze schorzeniami neurologicznymi i ewentualnie z nim podejmij współpracę razem z ciocią. Bo na temat - dlaczego skupiać się na tułowiu i kończynie dolnej a nie od razu na ręce to są potężne publikacje i badania prowadzone i opiera się to na neurofizjologii. Powiem jeszcze inaczej - ćwicz dłoń i kończynę górną poprzez pryzmat całego ciała. Ważne jest nie to czy ciocia otworzy dłoń, lecz to czy będzie umiała to zrobić przy prawidłowym napięciu brzucha, modulacji łopatki i co ważniejsze- czy zrobi to funkcjonalnie.



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group