To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Forum.e-Masaz.pl
Internetowe forum o masażach, fizjoterapii, odnowie biologicznej i spa. Forum masażu. Forum masaże. Forum masaż. Forum spa. Forum masaze. Forum rehabilitacja. Forum fizjoterapia. Forum masażystów. Forum masażysty. Fizjoterapia forum, Rehabilitacja forum

Podstawy kliniczne w masażu - Masaż po skreceniu stawu skokowego

edner - 2011-07-12, 22:01
Temat postu: Masaż po skreceniu stawu skokowego
Witam

mam klientka po takowym skręceniu. Zabiegi na które chodzi to krio, ultradźwięki i laser dodatkowo powinna mieć masaż. Masować zamierzam stopę, stawy (skokowy, kolanowy), podudzie (m brzuchaty) no i mm piszczelowe. Teraz pytania: masować jej tez udo?? zastosował bym tez masaż izometryczny na pewno na podudziu ale czy tez na udzie? na logikę biorąc to raczej udo tez by sie przydało wymasować. Jak Wy to widzicie?? ja dopiero co zaczynam wiec wole sie upewnić u fachowców z większym stażem niz potem świecić oczami :)

bede wdzięczy za każdą podpowiedz

pozdrawiam serdecznie

RehaT - 2011-07-12, 22:42

Na chlopski rozum to trzeba sprawdzic sile miesniowa... Generalnie wroci ona sama jak noga dojdzie do sprawnosci. Najpierw skup sie nad poprawa ruchomosci jesli sa jakies ograniczenia a poprawa sily mm na koncu. Co do okolicy to wystarczy sam staw skokowy, chyba ze znajdziesz potrzebe masowania wiekszych okolicy, ale to po badaniu dopiero. i najwazniejdsze naucz jej cw na stabilizacje tego stawu
Macix - 2011-07-12, 22:49

Jeśłi krioterapia ma okolica stawu skokowego to pamietaj ze masażu na tą sama okolice nie powinno być nie powinno mieszać sie zabiegów które powodują zwierzenie światła naczyń i tymi co maja wręcz odwrotne działanie . Udo jak najbardziej możesz objąć masażem a nawet inne okolice ale na mój gust dopiero wtedy jeśli wchodzą w grę pewne zaburzania wzorców ruchowych jeśli jeszcze nie to moim zdaniem nie ma takiej potrzeby i skup się na elemetami któe sa funkcjonalnie związanych z tym stawem .
RehaT - 2011-07-12, 23:06

po krio powinno byc 5 h przerwy jesli masaz ma byc w tym samym dniu tak samo jak UD, LAser mozna razem z krio stosowac
edner - 2011-07-13, 12:04

RehaT napisał/a:
. i najwazniejdsze naucz jej cw na stabilizacje tego stawu


chodzi Ci np o stanie na jednej nodze z zamkniętymi oczami? itp? niestety nie mam "ruchomej deski" wiec jakie przykładowe cw tu można zastosować??

Macix - 2011-07-14, 00:02

Tak jak kolega wcześniej pisał popracuj nad stabilnością ale tez zobacz jak stopa pracuje podczas chodu bo może przez to że był uraz ten dawny prawidłowy wzorzec ruchu został zachwiany. Sprawdź wszystkie punkty podparcia i popracuj nad mięśniem strzałkowym długim jego nie właściwe napinanie się pod czas chodu będzie upośledzał 2 punk podparcia pod głowa pierwszej kości śródstopia . Jest takie proste ćwiczenie jedno takie proste na ten mięsień . Pacjent siada pod 1 głowie kości śródstopia podkładasz jeden koniec a drugi trzyma pacjent w reku terabendy każesz pacjentowi żeby wciskał pierwsza kość i napiąć gumę ma wciskać głowę tak zebry z pod niej nie wyslizglela sie guma trzema ok 10 sekund ten skurcz izometryczny potem rozluźnia reke tak zęby guma nie uciekła dopiero później nie wciska 1 kości śródstopia zrób parę serii po 5-10 powtórzeń . Pamiętaj że ustabilizowanie stopy jest ważne gdyż brak jej może predysponować do następnych skręceń w przyszłości .
Piotrek Medic - 2011-07-14, 09:34

Mogę podpowiedzieć jeszcze, że należy skupić się nad ruchomością kości strzałkowej przy kostce bocznej oraz przy kości piszczelowej ( nasada bliższa). Zaburzona mechanika ruchu strzałki znacząco zaburza stabilizację stawu skokowego, stopy a także kolana i może być pierwotną przyczyną destabizacji mięśnia strzałkowego długiego, o którym pisał Macix. Co do mięśnia strzałkowego długiego ja podobnie jak inni podolodzy funkcjonalni stawiam go na miejscu swoistego katalizatora wtórnych problemów ze stopą. Jedna co do punktów podporu- idąc za myślą prawidłowej propulsji stopy paluch i I głowa kości śródstopia jest trzecim punktem podporu. Przyparcie palucha do podłoża jest warunkowane pracą strzałkowego długiego ale i nie tylko- wcześniej musi zadziałać prawidłowo mięsień piszczelowy przedni w celu wyrównania toru lotu (przenoszenia) stopy nad podłożem oraz musi ustawić prawidłowo stopę do kontaktu pięty z podłożem- oczywiście inne mięśnie prostowniki i zginacze muszą wówczas też zapracować. Powiem więcej w wyniku zaburzonego wzorca chodu, o którym piszesz dochodzi do wtórnych przykurczów w stawie biodrowym i wówczas zaburzony wzorzec wychodzi ze złej pracy stawu biodrowego i wówczas nad tym trzeba się skupić.

Poza tym warto zbadać funkcję mięśni krótkich stopy- przywodziciela krótkiego palucha ze swoimi ,, dwiema historiami", odwodziciela, prostownika itp. Co do pierwszej kości śródstopia powiem jeszcze więcej- stanowi ona tzw. skrzydło boczne, boczny filar tzw Amortyzatora Dynamicznego HENDRICXA- w wyniku urazów okolicy tyłostopia dochodzi do zaburzenia tego mechanizmu, na skutek np. nadmiernego napięcia mięśnia brzuchatego łydki. Poza tym warto zobaczyć czy stopa pacjenta zachowuje tzw. efekt windy kotwicznej z angielskiego ,,Windlass Mechanism". Dodatkowo należy pamietać, że oś obrotu stawu skokowego górnego nie jest idealnie RÓWNOLEGŁA do podłoża, jak opisują niektóre pozycje z literatury. Kąt pomiędzy osią długą piszczeli a połączeniem dwóch kostek wynoski ok 80 stopni- jest to kąt nachylenia osi obrotu stawu. Podczas badania warto zwrócić uwagę na prawidłowe ustawienie tyłostopia. Z moich doświadczeń wynika, że o ile nie zobaczy się i nie zbada mechaniki naturalnych amortyzatorów stopy oraz przede wszystkim stawów powyżej- kolano oraz biodro a także STAW KRZYŻOWO BIODROWY ciężko jest odtworzyć osiowość całej kończyny i pracować nad fizjologicznym czuciem głębokim. Ostatnio miałem taką pacjentkę, po skręceniu I stopnia stawu skokowego, u której padło dosłownie wszystko- czucie głębokie, stabilizacja stopy. Pracę rozpocząłem oczywiście od zbadania wszystkich amortyzatorów stopy- także tych wirtualnych a następie zacząłem terapię uwaga- od kolana zwracając oczywiście uwagę na stopę. Likwidacja ewentualnych przykurczy staje się jakby sprawą priorytetową. Co więcej u tej pacjentki mięsień strzałkowy długi pracował bez zarzutu!!!. W wyniku osłabienia innych stabilizatorów, złego ustawienia kości piętowej, piszczelowej w przestrzeni i złego wzorca chodu mięsień strzałkowy zwyczajnie działał- ale źle, w złej funkcji, funkcjonalnie był niewydolny.

Dlatego uważam, że masaż stopy i jej rehabilitacja jest MEGA TRUDNA ale warta uwagi i trzeba się tutaj mocno, mocno skupić. W skrócie dla masażystów dałbym radę by na początku sprawdzić ( w miarę swoich umiejętności) funkcję i siłę mięśni długich sterujących stopą, wysklepienia stopy, punkty podporu oraz moment, w którym pacjenta zaczyna boleć- zależnie czy boli to na początku obciążenia, w środku czy na końcu fazy wybicia może być inna przyczyna bólu oraz inna forma terapii. Co do masażu uda- oczywiście, że nie zaszkodzi wymasować udo- sprzawdź czy pacjentka nie ma przykurczu zgięciowego w biodrze, przykurczu rotacyjnego. I co ważniejsze, czy u pacjentki występuje ból w trakcie obciążania. Jedna jeszcze uwaga, którą dał mi mój promotor na studiach kiedyś- nie pracuj nad stabilizacją o ile nie osiągniesz mobilności, stabilność osiągaj i buduj na mobilności. Poza tym idąc za myślą szkoły osteopatii- struktura warunkuje funkcję, funkcja rónież może wpływać na strukturę. Oznacza to, że nie ma sensu pracować nad stabilizacją o ile struktura- mięśnie, więzadła, kości, powięzie są spięte i patologicznie ustawiają dany staw w przestrzeni- pracujesz owszem wówczas nad stabilizacją ale w błędnej, oszukanej i patologicznej osi, płaszczyźnie. Z masażem zwyczajnie- rozluźnij o ile jest taka potrzeba mięśnie podudzia, zobacz czy nie ma obrzęku. Masaż dobrze wykonywany również pracuje nad czuciem głębokim.


Pozdrawiam

edner - 2011-07-14, 22:11

na wstępie bardzo dziękuje za odpowiedzi, nie będę ukrywał ze są ta bardzo przydatne informacje.

dziś pacjentka przyszła pierwszy raz i sprawa wygląda następująco. Występuje jeszcze obrzęk w okolicy kostki bocznej oraz na śródstopiu, pacjentka skarży sie na bol przy stąpaniu na chorej nodze. Skarży sie również na bol praktycznie wszystkich mm chorej nogi.

dostała skierowanie na laser ultradźwięki i krio x10 jak wiemy najlepiej by bylo gdyby chodzila przez 2 tyg na rehabilitacje codziennie ale niestety nie ma takiej możliwości (wiemy jak wyglada to w gabinetach) dlatego zaproponowałem a żeby chodzila na zmiene, raz fizjo raz masaz. Dodam ze pacjentka miała juz bodajże 3 zabiegi plus 3 masaże i skarży sie na bol praktycznie calej nogi.

w sobotę najprawdopodobniej sie spotkamy wiec zaczne juz konkternie leczenie


Piotrek Medic, pisales na koncu o obrzęku, co miales na mysli??

Piotrek Medic - 2011-07-15, 10:22

edner napisał/a:
dlatego zaproponowałem a żeby chodzila na zmiene, raz fizjo raz masaz


Bardzo słusznie jednak pamiętaj, że fizjoterapia oraz masaż powinny ze sobą współpracować- nie może być tak, że ty robisz jedno a fizjoterapeuta skrajnie co innego, dlatego najlepiej jest się porozumieć w tej sprawie z fizjoterapeutą.

edner napisał/a:
Występuje jeszcze obrzęk w okolicy kostki bocznej oraz na śródstopiu, pacjentka skarży sie na bol przy stąpaniu na chorej nodze.


Rozumiem, że występuje chód utykający podczas fazy pełnego obciążenia chorej nogi- to znaczy pacjentka nie obciąża jej. Jakiego stopnia było to skręcenie? Poza tym okolica kostki bocznej sugeruje również na komponentę kości strzałkowej.

Poza tym kiedy- jaki czas temu doszło do urazu, czy pacjentka miała założony gips, szynę, chodziła o kulach?

edner napisał/a:
Dodam ze pacjentka miała juz bodajże 3 zabiegi plus 3 masaże i skarży sie na bol praktycznie calej nogi.


Cała noga boli w wyniku patologicznych napięć mięśniowych, złego wzorca chodu itp itd. Dlatego trzeba zadbać o to by cała kończyna ( także ta zdrowa) była odżywiona ( poprzez masaż itp)

CO do obrzęku- stopa jest specyficznym dynamicznym STAWEM- tak stawem, gdyż jej tensegracyjna budowa sprawia, że można ją traktować jako zgrupowanie wielu stawów, tworzących funkcjonalną jedność. Poza tym gdy pojawia się obrzęk trzeba zastosować terapię przeciwobrzękową- np drenaż. O ile nie jesteś szkolony odnośnie terapii manualnej to poza masażem staraj się nie wychodzić poza. Warto by zastosować tutaj choćby delikatną trakcję na konkretnych stawach ale to już rola innego terapeuty. Ja gdy mam z takimi pacjentami do czynienia to jeśli chodzi o masaż to albo robię zwyczajny drenaż ( raczej zlecam masażyście) albo robię zwykły masaż w pozycji drenującej i połączony z ruchem. Musisz wybadać też, jaki to typ obrzęku- czy jest miękki, twardy, ciastkowaty itp.

edner - 2011-07-16, 12:38

Piotrek Medic napisał/a:
Rozumiem, że występuje chód utykający podczas fazy pełnego obciążenia chorej nogi- to znaczy pacjentka nie obciąża jej. Jakiego stopnia było to skręcenie? Poza tym okolica kostki bocznej sugeruje również na komponentę kości strzałkowej.


nie jest tak do końca, nie utyka bolesność występuje dopiero po lekkim skręceniu stopy. Pacjentka nosi stabilizator ale tylko w pracy w domu ściąga

Piotrek Medic napisał/a:
Poza tym kiedy- jaki czas temu doszło do urazu, czy pacjentka miała założony gips, szynę, chodziła o kulach?
.

skrecenie z tego co pamiętam wystapilo okolo 2 miesiecy temu w tym czasie pacjentka nosila przez 3 tyg gips nastepnie 10 dni szyne. Chodziła rowniez o kulach (przynajmniej tak wynika z wywiadu)

Piotrek Medic napisał/a:
Musisz wybadać też, jaki to typ obrzęku- czy jest miękki, twardy, ciastkowaty itp.


raczej twardy ale ciężko mi go zidentyfikować

bdyby byla taka mozliwosc prosił bym o podpowiedz jak pacjentka ma chodzić, na co jej zwrócić uwagę. Jakie ruchy powinna wykonywać a jakich nie.

[massagewarsaw - temat czasowo zamykam, bo wchodzi tu spam. Jesli ktos chce odpowiedziec, to prosic admina o odblokowanie]



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group