Polecane produkty

Stoły do masażu

Linki sponsorowane




Poprzedni temat «» Następny temat
Wszystko zaczyna się od stóp
Autor Wiadomość
massagewarsaw 
leki przeciw pasozytom grzybom sprzedam apteka


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 05 Lut 2008
Posty: 7181
Skąd: bangkok warszawa
Wysłany: 2017-06-19, 16:49   Wszystko zaczyna się od stóp

Schorzenia stóp mogą być przyczyną bólów głowy- mówi dr n.med. Joanna Stodolna – Tukendorf. Fizjoterapeutka wyjaśnia, dlaczego zwężające się z przodu buty szkodzą bardziej niż wysoki obcas.

Joanna Stodolna – Tukendorf, fizjoterapeutka: Tak. Jest to efektem tego, że całe nasze ciało spowite jest przez powięź, która dzieli się na tzw. taśmy anatomiczne. Powięź to struktura, która spaja poszczególne grupy mięśniowe od stóp po głowę. Przy asymetrycznej pracy stóp napięcia kumulują się i powodują różne bóle, np. kolana, czy kręgosłupa, ale również napięciowe głowy, okalające, połowiczne lub uciskowe, a nawet takie z aurą przypominające migrenę.

Asymetryczna praca stóp jest najczęściej efektem wad wrodzonych lub rozwojowych. Jeśli np. drugi palec stopy jest dłuższy od palucha, mamy tzw. stopę grecką, stopę Mortona. Jest to wada wrodzona, która zaburza mechanikę pracy kończyny. Asymetria może też być efektem urazów, blizn lub deformacji nabytych np. przez noszenie używanych przez kogoś innego butów.

A zupełnie nowe buty mogą zaburzać mechanikę pracy stopy?

Nieodpowiednie buty powodują wiele schorzeń stopy. Zwężające się noski bardziej nam szkodzą niż wysokie obcasy. Ludzka stopa ma węższą piętę i szersze przodostopie. Mięsień palucha, którego zadaniem jest odwodzenie go od reszty palców, w zbyt wąskich butach nie ma szans zadziałać. Tymczasem nieużywany traci swoją siłę i zanika. W efekcie paluch wykoślawia się w kierunku pozostałych i powstaje tzw. haluks.

A więc można chodzić w 10 cm szpilkach, byleby przód buta był szeroki?

Bezpieczny dla naszej stopy jest obcas do 5 cm. Kiedy stoimy na płaskiej podeszwie, 43 proc. ciężaru ciała przypada na przodostopie, a 57 proc. na piętę. Na pięciocentymetrowym obcasie odwrotnie. Przodostopie dźwiga 57 proc., a pięta 43proc. naszej wagi. Jeśli jednak obcas ma 7 czy 8 cm, aż 99proc. ciężaru ciała spoczywa na przodostopiu, podczas gdy na pięcie zaledwie 1 proc. Tymczasem pięta jest zwartą kością odporniejszą na obciążanie. Przodostopie to 5 drobnych kości, dla których kilkadziesiąt kilogramów to wielkie wyzwanie. Pod takim ciężarem układ mięśniowo-więzadłowy stopy poddaje się naciskowi, łuk poprzeczny stopy obniża się i stopniowo deformuje.

Zwolenniczki szpilek twierdzą, że odczuwają ból, kiedy noszą płaskie buty…

To możliwe. Wszystko przez mięsień trójgłowy łydki, który ja nazywam mięśniem psychopatą, ponieważ obsesyjnie się przykurcza. Kiedy tylko może, skraca swoją długość. Tymczasem jego przykurcz powoduje płaskostopie poprzeczne. Jeśli kobieta chodzi często w butach na wysokim obcasie, mięsień ten jest w permanentnym skurczu. I gdy właścicielka szpilek, próbuje założyć płaskie obuwie, odczuwa ból spowodowany rozciąganiem tego mięśnia.

Dlatego polecam wszystkim jak najczęstsze rozciąganie go. Najlepiej robić to gdy wchodzimy po schodach. Jedną całą stopę stawiamy na stopniu, drugą tylko w połowie, tak by pięta wystawała poza schodek. Trzymając się rękoma poręczy, cały ciężar ciała przenosimy na nogę wystającą poza stopień, aż poczujemy ciągnięcie w łydce. Najlepiej wówczas policzyć do trzydziestu i zmienić nogę.

Czy przyjazne naszym stopom są drewniaki i japonki?

Drewniaki najlepiej spalić w piecu, bo mają twardą, nieelastyczną i nieamortyzującą podeszwę, co uniemożliwia prawidłową pracę stopy. Japonki typu "hawajanasy" z nieregulowaną długością pasków to też samo nieszczęście. Człowiek ma wrodzony odruch, że jak coś mu się włoży między palce stopy, to zaciska je.

Tymczasem kurczowe trzymanie się paska między palcami powoduje niepotrzebne napięcia mięśni. Silniejszy z natury przywodziciel palucha pracuje mocniej niż odwodziciel. Wzmocniony wytężoną pracą trzymania japonka nabiera takiej siły, że odwodziciel nie jest wstanie jej zrównoważyć i paluch wykoślawia się. Japonki z przylegającymi, długimi prawie aż do pięty paskami, na korkowych podeszwach są zdrowsze.

To jakie powinny być idealne buty?

Z przodu szersze niż z tyłu, z elastyczną podeszwą i obcasem do 5 cm maksymalnie, których nie trzeba przytrzymywać mięśniami palców.

Czy do biegania i innych sportów warto używać pięciopalczastych elastycznych butów?

Pięciopalczaste buty na wibramowej podeszwie nie są złym rozwiązaniem. Osoby, które zaczynają ich używać twierdzą, że czują pracę mięśni, o których nie miały pojęcia, że istnieją. Stopa jest wówczas jakby przećwiczona, z zakwasami. Buty takie możemy zakładać, jeśli biegamy nie tylko po asfalcie, ale przynajmniej część trasy po podłożu miękkim i nie jest to 40 km.

Z resztą, bieganie maratonów po jezdni w jakichkolwiek butach nie jest dobre ani dla stóp, ani dla kolan, bioder i kręgosłupa. Skutki mogą pojawić się po wielu latach w postaci zmian zwyrodnieniowych. To prawdziwe Eldorado dla fizjoterapeutów. Człowiek w zasadzie ewolucyjnie nie jest przystosowany do biegów długodystansowych. Nasz gatunek zaczął biegać, żeby uciec lub złapać. A to były krótkie dystanse po nieasfaltowanych drogach. Osoby uprawiające sport powinny skontrolować swoje stopy u ortopedy, lub ortopodologa, fizjoterapeuty, bo ich wady zwiększają ryzyko wszelkich kontuzji.

Czy stopy często chorują?

Co ciekawe, największa liczba schorzeń dermatologicznych, neurologicznych i ortopedycznych przypada właśnie na stopę. To ważny narząd, bo są jakby naszą podstawą. Stoimy i poruszamy się na stopach. Dwie razem stanowią 1/5 szkieletu człowieka. Składają się z 26 kości, 107 więzadeł i 21 mięśni. A ponieważ zazwyczaj zaczynają dokuczać nam późno pomiędzy 40 a 50 rokiem życia, wcześniej nie przejmujemy się nimi.

A powinniśmy?

Dzieciom warto robić przeglądowe badania stóp, aby zapobiec rozwojowi wielu ich schorzeń. Natomiast dorośli powinni skorzystać z pomocy ortopedy podologa, jeśli pojawi się ból, tzw. haluksy czy modzele, które usuwane robią się na nowo.

Jak zadbać o prawidłowy rozwój stopy dziecka?

Dzieci, zanim zaczną chodzić nie powinny nosić nutów. Nawet gdy stawiają pierwsze kroki, powinny robić to boso. Buty kupujemy, gdy maluch już chodzi. Wówczas też zezwalamy na chodzenie boso, ale po naturalnym, miękkim podłożu. To powoduje bardzo intensywną stymulację receptorów stóp. Do chodzenia dzieci muszą mieć buty na elastycznej podeszwie.

Gdyby natura chciała, żeby stopa była usztywniona, mielibyśmy w tym miejscu kości jak czaszka. Tymczasem nieraz podeszwy butów dla dzieci są tak sztywne, że sam Pudzianowski nie byłby w stanie ich zgiąć. Najlepsze są wibramowe elastyczne podeszwy. Dobrze, żeby buciki miały usztywniony zapiętek, który nadaje właściwy kierunek pracy stopy, kiedy maluch doskonali sztukę samodzielnego przemieszczania się.

A co z utrwalonymi zmianami? Ortopedzi mogą nam pomóc, gdy jesteśmy już dorośli?

Jest wiele metod leczenia. Można zrobić wkładki, które odciążają punktowy nacisk na stopę i ustawiają ją pod prawidłowym kątem, eliminują koślawość czy szpotawość. Można przygotować specjalne zestawy ćwiczeń wzmacniające odpowiednie mięśnie stopy. Dobre efekty przynosi też kinesiotaping, czyli oklejanie stóp specjalnymi taśmami. Korzysta z tej metody wielu sportowców, co można zaobserwować podczas różnych zawodów czy rozgrywek. Przyklejone w odpowiednich miejscach i z odpowiednim naprężeniem taśmy działają jak ręka terapeuty. W przypadku haluksów wspomagają mięsień odwodziciel palucha.

Nie trzeba wówczas operować haluksów?

Istnieje aż 100 technik operacji haluksów, ale wszystkie wiążą się z ryzykiem nawrotów. A to dlatego, że likwidują objawy, a nie przyczynę schorzenia. Na operację warto zdecydować się, kiedy ból staje się już nie do zniesienia. Wcześniej jednak trzeba zdiagnozować przyczynę problemu. Koślawy paluch jest objawem nieprawidłowej pracy stopy. I to trzeba skorygować.

Halina Pilonos
 
     
Linki sponsorowane
gwiazdeczka7

Dołączył: 10 Wrz 2018
Posty: 21
Wysłany: 2018-09-19, 13:37   

Prawda! Na stopach mamy bardzo dużo receptorów odpowiedzialnych za nasz organizm.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Styl zmodyfikowany dla e-Masaz.pl, Mapa witryny, Regulamin forum

Wyszukiwanie w Google

Partnerzy forum
Gabinety masażu Kurs masaż tajski Fizjoterapia Rehabilitacja
Forum korzysta z plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Kopiowanie materiałów bez zgody administracji zabronione. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi użytkowników oraz materiały przez nich przesłane. Witryna ma charakter informacyjny. Administracja nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody spowodowane wykorzystaniem przez użytkownika informacji zawartych na forum.
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 12
Reklamy

Linki sponsorowane



Stoły do masażu

Stoły do masażu

Szkoła masażu

Masaż




Ostatnio na forum



Zapraszamy na FB