Polecane produkty

Stoły do masażu

Linki sponsorowane




Poprzedni temat «» Następny temat
Oddech - jak o niego zadbać?
Autor Wiadomość
massagewarsaw 
leki przeciw pasozytom grzybom sprzedam apteka


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 05 Lut 2008
Posty: 7181
Skąd: bangkok warszawa
Wysłany: 2016-02-11, 06:54   Oddech - jak o niego zadbać?

Z punktu widzenia fizycznego

Jak nie odczuwać braku powietrza? To naprawdę możliwe, aby odzyskać witalność płuc i efektywny oddech! Ale jak? Pomogą Ci ćwiczenia, ćwiczenia i jeszcze raz ćwiczenia. Pamiętaj, że zdolność zmiany objętości klatki piersiowej jest kluczowa dla pełnego oddechu. Opłucna, będąca otoczką naszych płuc składa się z dwóch blaszek łącznotkankowych, które ślizgają się względem siebie. W związku z tym by pełnić swą funkcję, opłucna musi być elastyczna i wolna od napięć W takiej sytuacji ujemne ciśnienie panujące w klatce piersiowej pozwoli płucom wypełnić się powietrzem. Dlatego wszelkie ćwiczenia otwierające klatkę piersiową i rozciągające obręcz kończyny górnej są mile widziane.

Ale jakie ćwiczenia wybrać?

– By stymulować serce i płuca, a tym samym cały układ krążeniowo-oddechowy nie ma nic lepszego niż spacery, szybkie marsze, jogging, jazda na rowerze czy pływanie. Wykonuj tego rodzaju aktywności co najmniej raz w tygodniu przez 2 godziny.

– Rozciąganie całej kolumny kręgosłupa, klatki piersiowej i żeber doskonale zwiększy przestrzeń dla płuc, zapewniając im swobodę ruchu.

– Elastyczność opłucnej poprawisz ćwiczeniami tj. zwisy na drążku. Pamiętaj by nie rzucać się od razu na głęboką wodę i początkowo oprzyj swoje nogi o stołek lub podłogę jeśli jest taka możliwość. Pełny zwis na drążku bez kontaktu stóp z podłożem wprowadź dopiero wtedy, gdy nie odczuwasz żadnych ograniczeń ze strony klatki piersiowej, kręgosłupa czy kończyn górnych przyjmując ta pozycję. Ćwiczenie to jest również korzystne dla klatki piersiowej i obręczy kończyny górnej, do których przyczepia się opłucna.

– Nauka świadomego oddechu pozwoli Ci poczuć się lepiej. Pracuj nad wstrzymywaniem oddechu na krótką chwilę, szybkimi wdechami i wydechami oraz nad szybkim dyszeniem. W kontroli oddechu pomoże Ci praktyka jogi, relaksacji, a jeśli jesteś kobietą w ciąży to warto pomyśleć o szkole rodzenia.

– Jeżeli przechodzisz ciężki okres i nie do końca potrafisz poradzić sobie z kontrolowaniem swojego oddechu skorzystaj z pomocy wykwalifikowanego terapeuty, który wesprze Cię w Twojej pracy. Nie wywieraj na sobie zbędnego ciśnienia i nie staraj się na siłę udowadniać, że możesz zrobić to sam.

Przykładowe ćwiczenia:

Stań bokiem do ściany z jedną ręką uniesioną do góry i opartą o ścianę. Stopy w niewielkiej odległości od ściany. Próbuj maksymalnie unieść drugą rękę bokiem ponad głowę delikatnie dociskając w tym samym czasie klatkę piersiową do ściany. Powtórz ćwiczenie około 20 razy na każdą rękę.

Stań tyłem do ściany, dłonie splecione na karku. Wykonując głęboki wdech dociskaj delikatnie łokcie do ściany, podczas długiego wydechu rozluźnij się powoli. Wykonuj ćwiczenie 3 x dziennie po 10 powtórzeń.

Połóż się na plecach z rozstawionymi do boku ramionami i zgiętymi kolanami. Przechylaj kolana raz na prawą raz na lewą stronę tak blisko podłogi jak to tylko możliwe. Staraj się nie odrywać przy tym tułowia od podłogi. Wykonuj ćwiczenie 3 x dziennie po 10 powtórzeń na każdą stronę.

Kilka dodatkowych wskazówek:

– Rzuć palenie!

– Unikaj zanieczyszczonych miejsc.

– Uważaj na klimatyzację

– Zadbaj o ruchomość kręgosłupa i klatki piersiowej

Z punktu widzenia odżywiania

Staraj się utrzymywać właściwą wagę. Zbędne kilogramy sprawiają, że płuca i przepona muszą wykonać dużo więcej pracy, by zapewnić Ci efektywny oddech. Pamiętaj też, że efektywny oddech pomaga w pozbyciu się tkanki tłuszczowej.

Nie obciążaj nazbyt swej wątroby. Kiedy wątroba jest przeciążona, wszystkie błony śluzowe dotyka zastój i spore podrażnienie. U wrażliwych osób mogą pojawiać się zapalenia zatok czy oskrzeli.

Z punktu widzenia psychologicznego

W poprzednich wpisach Część I Część II mogliśmy się przekonać, że płuca korelują ze strachem przed uduszeniem czy utonięciem, przebywaniem w zamkniętych pomieszczeniach i lękiem przed byciem zdominowanym. By lepiej radzić sobie z lękiem i złością, które negatywnie wpływają na Twoje płuca nie bój się skorzystać z pomocy psychologa, zajęć relaksacyjnych, jogi, aby wyrzucić z siebie psychologiczne obciążenia i stres dotykający każdego z nas.

Źródło: J.P. Barral, Understanding The Messages of Your Body

z fizjopassion.pl
 
     
Linki sponsorowane
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Styl zmodyfikowany dla e-Masaz.pl, Mapa witryny, Regulamin forum

Wyszukiwanie w Google

Partnerzy forum
Gabinety masażu Kurs masaż tajski Fizjoterapia Rehabilitacja
Forum korzysta z plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Kopiowanie materiałów bez zgody administracji zabronione. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi użytkowników oraz materiały przez nich przesłane. Witryna ma charakter informacyjny. Administracja nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody spowodowane wykorzystaniem przez użytkownika informacji zawartych na forum.
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 13
Reklamy

Linki sponsorowane



Stoły do masażu

Stoły do masażu

Szkoła masażu

Masaż




Ostatnio na forum



Zapraszamy na FB