Polecane produktyLinki sponsorowane
Poprzedni temat «» Następny temat
Hak na mięso, wieszak, strach na wróble i stryczek
Autor Wiadomość
administrator
Site Admin


Dołączył: 27 Sty 2008
Posty: 3088
Wysłany: 2015-11-02, 18:04   Hak na mięso, wieszak, strach na wróble i stryczek

Hak na mięso, wieszak, strach na wróble i stryczek – czyli co ma wspólnego wieszak na którym nie wiesza się ubrań z emocjami ? Kiedy strach bywa „jasny i ciemny” ? O haku „dobrym i złym”, walce z niewiarą w siebie i wzorcach rodzicielskich oraz psychogennych wadach postawy spowodowanych zwieszeniem emocji w ciele.

Czy zastanawialiście się kiedyś jakie informacje ,,ukryte,, są w Waszym ciele, sylwetce, mimice ? Czy rzeczywiście, intencjonalnie bądź nieintencjonalnie, można je zgrabnie schować ? Na ile znasz prawdę o sobie samym, o swoich wzorcach myślowych, emocjonalnych, uczuciowych, duchowych i cielesnych. I czy wiesz, że narząd ruchu i struktury anatomiczne reagują i zapisują w ściśle określony sposób Twoje przeżycia? W tym wpisie podejmę próbę odpowiedzi na powyższe pytania i opiszę psychogenne wady postawy spowodowane zawieszeniem emocji w ciele (wg Lowena). Mając na uwadze niepoznawalność człowieka i tego, że każdy z Nas jest odrębnym, przebogatym i niezwykle złożonym światem. A uchwycenie doznań i przeżyć człowieka jest znacznie trudniejsze niż odczyt przepływu fal elektrycznych w mózgu.

PSYCHOGENNE WADY POSTAWY SPOWODOWANE ZAWIESZENIEM EMOCJI W CIELE
Psychogenne wady postawy to najczęściej spotykane deformacje sylwetki zarówno u dzieci jaki i u dorosłych. Wychodząc z tego punktu, mało sensowna okazuje się być tzw. gimnastyka korekcyjna czy wzmacnianie gorsetu mięśniowego. Jednak nie należy rozumieć tego jako deklasowanie tych działań, ale bardziej jako zwrócenie baczniejszej uwagi na stosowanie konkretnych zabiegów/procedur w odpowiedniej fazie terapii i właściwych przypadkach.
Nasze wzorce myślowe i to w jaki sposób reagujemy na dany bodziec w sposób istotny ,,modelują,, naszą sylwetkę. To przyczynia się do generowania zmian fizycznych w strukturach narządu ruchu. Powstają w nich miejsca o obniżonej odporności na konkretne przeciążenie i konkretny objaw fizyczny.
U ich źródeł znajdują się wzorce reagowania na stres, które niemal zrośnięte są z naszą historią życia, a potem często i historią choroby.
W wyniku wieloletnich przeciążeń, często niewygenerowanych ale i nieuświadomionych, dochodzi do ich ,,zawieszenia,, w ciele. Według Lowena występują 4 główne typy zawierzeń emocji, które charakteryzują się konkretnymi cechami psychicznymi i zaburzeniami fizycznymi.

HAK NA MIĘSO

W zawieszeniu emocji w ciele typu ,, hak na mięso,, ciało człowieka wygląda tak jakby wisiało na haku u rzeźnika. Charakterystyczne jest wybrzuszenie u góry pleców, tuż poniżej szyi. Wybrzuszenie to, to twarda masa ciała przykrywająca obszar silnych napięć mięśniowych. Obszar ten błędnie często tłumaczony jest przez osobę wzrostem masy ciała i tkanki tłuszczowej. W dużej mierze występuje u starszych kobiet i nazywany jest wdowim garbem. Dawniej, w bardzo trudnych czasach, wdowa sama musiała zadbać o dzieci, biorąc na siebie bardzo dużą odpowiedzialność, nierzadko przekraczającą to co może ,,w sobie pomieścić,, i odsuwając wszelkie swoje potrzeby. Wdowi garb to ,,okaz,, gniewu ,, w czystej postaci,,. Spowodowany nieustannym tłumieniem uczuć, również seksualnych. To kompilacja niewyeksponowanego gniewu, gwałtowności i niecierpliwości. Poczucia niezrozumienia w stosunku do osób, w które były one wycelowane. Najczęściej za tymi osobami idzie niespełnienie i choć bardzo lubią ,,pomagać,, to zwykle jest to pomoc ,,na siłę,,. Osoby takie potrafią być agresywne i przekraczać granice innych. W rzeczywistości ich altruizm w sposób (nie)uświadomiony nie ma nic wspólnego z właściwą definicją tej postawy. W wnętrzu ,,haka,, często toczy się konflikt i wojna niespełnionych i niewypowiedzianych oczekiwań względem, osoby obdarowywanej. Także ten rodzaj szczodrości i nieustannej chęci dogadzania innym jest iluzoryczny.
Konsekwencje i dolegliwości z jakimi spotyka się osoba o tym typie zawieszenia emocji to nadmierne napięcie mięśni szyi, mogące przerodzić się w nad aktywność i przykurcz mięśni karku. W konsekwencji czego może dojść do hiperlordozy szyjnej, przykurczu mięśni piersiowych większych czy kifozy piersiowej. Przeciążenia statyczne mięśni w przejściu głowowo- szyjnym (mm. podpotylicznych) powodują ich osłabienie, bóle podstawy czaszki, zawroty do zasłabnięć i omdleń.
Terapia obejmuje pracę własną w oparciu o zmianę swoistych wzorców myślowych w połączeniu z odpowiednimi wzorcami reagowania emocjonalnego, co przyczynia się do zmniejszenia ,,garbu,,. Bowiem praca tylko i wyłącznie na poziomie strukturalnym i tkankowym (przy zastosowaniu odpowiednich technik manualnych) to coś na kształt ,,pomocy zachowawczej,,.

WIESZAK

W sytuacji zawieszenia emocji w ciele typu wieszak, ciało takiej osoby wygląda jakby było zwieszone z wieszaka. Ramiona są uniesione i wyrażają tym samym strach. Osoba taka obawia się utracić kontrolę, gdyż mogłoby to skutkować wybuchem przemocy ze strony innych osób. Uniesione ramiona podciągają ciało ku górze i odrywają je od podłoża. Postawa taka występuje często u ludzi, którzy noszą w sobie obawę przed uniezależnieniem się. Mechanizm podtrzymujący jest tu bardzo silny. Cechuje osoby, które są niesamodzielne i odebrano im inicjatywę, a perspektywa samodzielności wzbudza w nich lęk. W efekcie zawieszają się na kimś, nawet jeśli ten człowiek czyni im krzywdę. Mają bardzo silnie rozwiniętą samokontrolę, aby nie zrobić niczego co mogłoby ich uwolnić od osoby dysponującej w ich przekonaniu siłą i pewnością siebie. Taka postawa powoduje przeniesienie ciężaru ciała na przód stóp. W wyniku czego dochodzi do zaburzenia czynności statycznych. To zjawisko tzw. słabego ugruntowania, a im ono jest gorsze tym większy towarzyszy tej osobie lęk i dalszy wzrost nierównowagi.
W ciele ,,wieszak,, objawia się jako lordoza lub kifoza odcinka szyjnego. W zmożonym napięciem spoczynkowym mięśni karku. Może występować także kręcz karku i obawy z okolic przejścia szyjno- piersiowego kręgosłupa.

STRYCZEK

Zawieszenie emocji typu stryczek, wygląda jakby dana osoba była zawieszona za szyję i miała wokół niej owiniętą pętle. Głowa u takich osób wisi jak odcięta, a reszta ciała jest miękka, bierna i nienaładowana. Osoby takie czują się obco i nieswojo w własnym ciele. A ich zachowania są zdominowane przez głowę, kontrolowane przez rozum i ,, żelazną logikę,,. Gdyż ich życie emocjonalne, zostało kiedyś zdławione.
,,Stryczki,, to przesadni racjonaliści, niedowiarkowie, zdominowani przez bezkrytyczne zachowania intelektualne. Są niełatwymi pacjentami, gdyż nikomu nie ufają i nie przyjmują innych niż własne przekonania. Nie mając kontaktu ze swoją emocjonalnością i duchowością, nie chcą i nie rozumieją w jaki sposób myśli i emocje mogą przyczyniać się do mechanicznych zaburzeń narządu ruchu i prowokować ból.
Są uwikłani w wzorce myślowe, do których przywykli, a wręcz są z nich dumni. To efekt zdławionego w dzieciństwie życia emocjonalnego pod wpływem wtłaczanych a potem zaakceptowanych prawd typu: ,,mężczyźni nie płaczą,, , musisz być twardy,, , ,, musisz być posłuszna mężowi,,. Niestety ,,prawdy,, te prowadzą do poczucia obcości i niskiej samooceny a próba konfrontacji z nimi i zmiany modelu rodzi duży lęk. Jednak jak we wszystkich zawieszeniach, dokonanie zmiany na tym poziomie jest niezbędne w procesie zdrowienia.

STRACH NA WRÓBLE

Sylwetka ,,stracha,, przypomina krzyż. Osoba taka dźwiga na plecach swoisty krzyż złożony z dwóch systemów napięć mięśniowych. Jeden przebiega wzdłuż kręgosłupa i tworzy jakby stalową belkę, a drugi ciągnie się od jednej łopatki do drugiej. Ten typ napięć powoduje demobilizację osoby i wyraźną deformację sylwetki. Wiąże się to bardzo często z ogromnym poczuciem winy i niedoskonałości. Osoba taka narażona była/jest na przemoc i dominację autorytetu zewnętrznego (rodzic, opiekun) przy równoczesnym braku akceptacji tej sytuacji i osoby. To wzorzec szczególnie, z pośród omawianych, utrwalany od dzieciństwa. Niska samoocena, wciąż utrwalana przez czynnik zewnętrzny, uniemożliwia przeciwstawienie się autorytetowi. Osoba taka pozostaje w ciągłej sprzeczności emocjonalnej, polegającej na tym, ze już sama chęć przeciwstawienia się autorytetowi – ważnej osobie, wywołuje natychmiastowe, wręcz paraliżujące poczucie winy, któremu towarzyszy poczucie krzywdy. Dzieje się tak zwłaszcza, gdy reakcje autorytetu są nieprzewidywalne i gwałtowne. Osoba taka niczym Jezus ,, krzyżuje się,, w imię błędnie pojętej miłości.

RYBAK I ZŁOTA RYBKA – KTO NADAJE KOLOR MOCY ?

Wzorce i poruszanie się w schematach, które są Nam znane dają często złudne poczucie stabilizacji i rozumienia mechanizmów działania świata i otoczenia. Niby zasady są proste jak w grze ,, w rybaka i złotą rybkę,, . Rybak chce złowić rybkę, aby spełniła jego trzy życzenia. Rybka łapie się na jego przynętę i trafia…niekoniecznie tam gdzie chciała. To swoisty rodzaj manipulacji, będący częścią ludzkich relacji. Jednak w sytuacji gdy uczestnikiem ,,gry,, są słabe płotki, dużo łatwiej jest im wmówić coś czego nie ma, by potem wierzyły w nieswoje racje, ,,nieswoje,, życie.
Jak w każdej manipulacji, również tej samymi sobą zawarta jest utajona przemoc, która powinna zostać uwolniona. Dotyczy to nie tylko sfery psychiczno- duchowej ale też i narządu ruchu.
Opisy zawieszenia emocji w ciele, obrazują ich wpływ na deformację jego postaw. Często ten proces rozpoczyna się już w dzieciństwie i zwykle trwa wiele lat a jego skutki widoczne są w sylwetce i we wzorcach zachowań a także sposobie reagowania. Niejednokrotnie są odbierane jako cechy charakteru danej osoby choć de facto są wtórnie nabyte.
W reakcjach z narządem ruchu deformacja postawy ma tendencje do dynamizowania się. W sprzyjającym przypadku utrzymuje się latami na stałym poziomie. Dolegliwości w narządzie ruchu, pojawiające się z patologicznego oddziaływania wzorców często przypominają w swoim przebiegu choroby organiczne jak np. nerwice, choroby wrzodowe czy inne choroby nazywane psychosomatycznymi.
Warto mieć to na uwadze, gdy dopada nas choroba i zastanowić się, czy aby na jej samym dnie, nie ma niewiary w siebie, paraliżującej stagnacji, a co za tym idzie nieświadomości własnej mocy i siebie.

W oparciu o ,,Terapia Manualna Holistyczna,, A. Rakowski, praktykę i spostrzeżenia własne.

Źródło: https://blogbodybalance.wordpress.com
_________________
Polecam: Blog masażysty pisany przez masażystę w którym opisane są techniki masażu. Zapraszam! Wyposażenie gabinetów.
 
     
Linki sponsorowane
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Styl zmodyfikowany dla e-Masaz.pl, Mapa witryny, Regulamin forum

Wyszukiwanie w Google

Partnerzy forum
Gabinety masażu Kurs masaż tajski Fizjoterapia Rehabilitacja
Forum korzysta z plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Kopiowanie materiałów bez zgody administracji zabronione. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi użytkowników oraz materiały przez nich przesłane. Witryna ma charakter informacyjny. Administracja nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody spowodowane wykorzystaniem przez użytkownika informacji zawartych na forum.
Strona wygenerowana w 0,08 sekundy. Zapytań do SQL: 12
Reklamy

Linki sponsorowaneStoły do masażu

Stoły do masażu

Stoły do masażu

Kursy masażu

MasażSerwis AGD


Ostatnio na forumZapraszamy na FBZapraszamy na G+Zapraszamy na Instagrama