Polecane produkty

Stoły do masażu

Linki sponsorowane




Poprzedni temat «» Następny temat
Białe szaleństwo czas zacząć
Autor Wiadomość
massagewarsaw 
leki przeciw pasozytom grzybom sprzedam apteka


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 05 Lut 2008
Posty: 7181
Skąd: bangkok warszawa
Wysłany: 2015-09-07, 04:53   Białe szaleństwo czas zacząć

Sezon narciarski w pełni? Patrząc na kalendarz jak najbardziej, patrząc na warunki śniegowe jeszcze trochę poczekamy. Najwyższy czas zatem, żeby zastanowić się czy oby na pewno właściwie przygotowaliśmy się do „białego szaleństwa”.

Co zatem powinniśmy zrobić, żeby po zakończonym sezonie móc powiedzieć że było super, czuliśmy się świetnie, nasza kondycja pozwalała na całodzienne szusowanie i przede wszystkim nie doznaliśmy żadnych kontuzji?

Na te i kilka innych pytań odpowie dr n. med., mgr fizjoterapii Sylwia Stępniewska, Instruktor Rekreacji Ruchowej ze Specjalnością Narciarstwo Zjazdowe.

CO ZROBIĆ ŻEBY ZMNIEJSZYĆ RYZYKO WYSTĄPIENIA KONTUZJI?

Jest kilka składowych, które mogą poprawić nasze bezpieczeństwo na stoku. Przede wszystkim zawsze obowiązuje zasada „mierzmy siły na zamiary”. Jeżeli jestem pracownikiem biurowym, mój poziom codziennej aktywności fizycznej jest bliski zeru, przemierzam kilkadziesiąt kilometrów dziennie, ale niestety samochodem to nawet jeżeli jestem niezłym narciarzem to bez odpowiedniego przygotowania ogólno kondycyjnego i wzmocnienia mięśni kończyn dolnych (szczególnie tylna grupa mięśni ud oraz mięśnie podudzia) narażam się na ryzyko urazu lub przeciążenia.

Kolejnym błędem będącym następstwem wcześniejszego jest nie odpowiednie ustawienie siły wypięcia wiązania. Jeżeli jestem dobrym narciarzem a Pan w serwisie pyta: „umiejętności od 0-5” to oczywiście odpowiem 4, tak zapewne jest, ale jeżeli do tego dorzucimy siedzący tryb życia i brak przygotowania fizycznego do sezonu to nasze umiejętności zapewne pozostaną na poziomie 4, ale nasz układ mięśniowy i kostno stawowy będzie najwyżej na 3. Warto więc poinformować kogoś kto ustawia nam narty, że owszem jeździmy nieźle ale właśnie dzisiaj „wstaliśmy z za biurka” a od jutra będziemy szaleć na stoku.

Warto również przed wyruszeniem na stok zapoznać się z dekalogiem narciarza FIS http://www.sitn.pl/dokumenty/147,dekalog-fis.html i bezwzględnie go przestrzegać.

JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO SEZONU NARCIARSKIEGO?

Odwieczne pytanie zadawane sobie co sezon. Co zrobić żeby po godzinie jazdy nogi nie odmawiały posłuszeństwa, żeby następnego dnia wejście po schodach nie było wyzwaniem i przede wszystkim co zrobić żeby te nieszczęsne kolana nie bolały?

Oczywiście najlepiej dobra kondycję fizyczna utrzymywać przez cały rok. Systematyczna aktywność fizyczna (to taka 3 razy w tygodniu przez minimum 30-45 min) korzystnie wpływa na niemal wszystkie układy naszego organizmu. Przed sezonem zimowym dodatkowo powinniśmy popracować nad propriocepcją, czyli czuciem głębokim oraz siłą i wytrzymałością mięśni kończyn dolnych.

Proprioreceptory – „receptory dostarczające informacji o pozycji ciała i jego poszczególnych częściach względem siebie. Występują we wrzecionkach mięśniowych, w ścięgnach, więzadłach, na powierzchniach stawowych i okostnej. Pobudzane pracą statyczną i dynamiczną mięśni szkieletowych”(Traczyk W.: Fizjologia wysiłku z elementami fizjologii stosowanej i klinicznej . PZWL)
 
     
Linki sponsorowane
betsa 

Dołączyła: 08 Maj 2019
Posty: 35
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-10-19, 16:26   

Dobry sklep sportowy to podstawa, dzięki której możemy świetnie się bawić w górach. Ja obecnie planuje gdzie się wybrać na drugi tydzień ferii, jednak nie mam jeszcze skompletowanej odzieży. Myślałam o sklepie peakstore.pl Robiliście tam zakupy?
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Styl zmodyfikowany dla e-Masaz.pl, Mapa witryny, Regulamin forum

Wyszukiwanie w Google

Partnerzy forum
Gabinety masażu Kurs masaż tajski Fizjoterapia Rehabilitacja
Forum korzysta z plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Kopiowanie materiałów bez zgody administracji zabronione. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi użytkowników oraz materiały przez nich przesłane. Witryna ma charakter informacyjny. Administracja nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody spowodowane wykorzystaniem przez użytkownika informacji zawartych na forum.
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 12
Reklamy

Linki sponsorowane



Stoły do masażu

Stoły do masażu

Szkoła masażu

Masaż




Ostatnio na forum



Zapraszamy na FB