Polecane produkty

Stoły do masażu

Linki sponsorowane




Poprzedni temat «» Następny temat
Uprawnienia i obowiązki fizjoterapeuty w Polsce
Autor Wiadomość
massagewarsaw 
leki przeciw pasozytom grzybom sprzedam apteka


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 05 Lut 2008
Posty: 7181
Skąd: bangkok warszawa
Wysłany: 2015-07-06, 03:13   Uprawnienia i obowiązki fizjoterapeuty w Polsce

Czego możesz wymagać od swojego fizjoterapeuty

Fizjoterapia jest w Polsce traktowana po macoszemu. Może dlatego, że choć pojawiła się w naszym kraju około 100 lat temu jest jedną z najmłodszych dziedzin medycyny. Większość z nas wie, że mając wysoką gorączkę i złe samopoczucie powinniśmy się udać do lekarza, który przepisze nam leki i da zwolnienie z pracy lub szkoły. Wiemy również, że w przypadku konieczności codziennego przyjmowania zastrzyków o ich wykonanie możemy poprosić pielęgniarkę środowiskową, która zrobi to profesjonalnie za nas.

Jakie w takim razie prawa i obowiązki ma w naszym cudownym kraju fizjoterapeuta? Czy jest to uregulowane prawnie i czego możemy od niego oczekiwać i wymagać? Przedstawiam kilka podstawowych kwestii najczęściej spotykających mnie jako czynnego specjalistę w tej dziedzinie.

Kto w Polsce może zajmować się rehabilitacją?

Nasz kraj jest na prawdę wyjątkowy. Jako jedyny w całej cywilizowanej Europie nie ma uregulowań prawnych dotyczących zawodu fizjoterapeuty. Co to oznacza dla Ciebie jako potencjalnego pacjenta? A no tyle, że aktualnie każdy może zająć się leczeniem na przykład Twojego bolącego kręgosłupa.

Oczywiście, nie wszyscy mogą nazywać to leczenie fizjoterapią, bo do tego potrzebne jest ukończenie studiów wyższych, jednak pod nazwą „kręgarstwo”, „medycyna alternatywna”, czy „nastawianie kręgosłupa” robić możesz to nawet Twój sąsiad na co dzień pracujący na budowie i nikt nie może mu tego zabronić. Wystarczy, że zrobi kilkudniowy kurs i już może zarabiać na Tobie pieniądze kompletnie nie wiedząc co tak na prawdę robi.

Bezpieczeństwo.

Na początek sprawa najważniejsza, którą powtórzę jeszcze nie raz. Nigdy nie podejmuj się rehabilitacji przez kogoś, kto nie ma do tego odpowiednich uprawnień i nie jest fizjoterapeutą. Nie piszę tego aby poprawić ilość pacjentów w gabinetach fizjoterapii kosztem innych specjalności paramedycznych, bo grafiki mamy pełne. Piszę to, abyś nie był/a następnym pacjentem, którego trzeba leczyć ze skutków tragicznych zabiegów wykonywanych przez konowałów, często skutkujących trwałym kalectwem, a w najgorszym wypadku śmiercią.

Skoro już wiemy u kogo się leczyć prześledźmy najważniejsze prawa, obowiązki i możliwości polskich fizjoterapeutów.

Fizjoterapeuta ma prawo rozpocząć leczenie bez skierowania od lekarza.

Owszem, ale tylko w przypadku kiedy jest to leczenie prywatne, nie refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Oznacza to, iż w przypadku kiedy chcesz skorzystać z porady lub leczenia fizjoterapeutycznego bez przeszkód możesz to zrobić prywatnie i nie potrzebujesz do tego wcześniejszej wizyty u lekarza.

Dobry fizjoterapeuta również znakomicie potrafi zdiagnozować Twoje dolegliwości, a w przypadku wątpliwości sam skieruje Cię do odpowiedniego lekarza specjalisty.

Fizjoterapeuta nie ma prawa przerywać ciągłości tkanek ludzkich.

Dość kontrowersyjny temat wbijania igieł leczniczych (tak zwanego suchego igłowania), akupunktury i wszystkich tego typu technik. Żeby była jasność, nie jestem przeciwnikiem, a nawet jestem zwolennikiem tego rodzaju terapii, jednakże temat dotyczy praw i obowiązków.

Fizjoterapeuci bez dodatkowych uprawnień w zakresie pielęgniarstwa nie mają prawa w Polsce stosować technik przerywających ciągłość tkanek ludzkich, czyli nie są uprawnieni do wykonywania zastrzyków i różnego rodzaju terapii z użyciem igieł. Koniec, kropka.

Fizjoterapeuta nie ma możliwości wypisywania zwolnień z wf i z pracy.

Według polskich przepisów jedyną osobą uprawnioną do wystawiania zwolnień z pracy oraz z wykonywania ćwiczeń fizycznych jest lekarz. W tej kwestii pacjent może jedynie poprosić fizjoterapeutę o obiektywną opinię na temat swojego stanu zdrowia, jednak osoba prowadząca terapię nie ma obowiązku jej wystawienia, a czy to zrobi jest tylko jego dobrą wolą. Osobiście zawsze to robię na prośbę pacjenta.

Fizjoterapeuta nie ma możliwości skierowania Cię na badania inwazyjne.

Tu również pierwszeństwo leży po stronie lekarzy. Fizjoterapeuta mający wątpliwości co do uzasadnienia leczenia pacjenta ma obowiązek odesłać go do lekarza w celu dodatkowych badań diagnostycznych, jednak nie ma możliwości zlecić ich osobiście.

Niektóre badania mało inwazyjne, jak na przykład rezonans magnetyczny (MRI), pacjent może również wykonać prywatnie bez dodatkowego skierowania od lekarza.

Fizjoterapeuta ma obowiązek prowadzenia dokumentacji medycznej z Twojego leczenia.

Każde działanie podczas terapii powinno być odnotowane w dokumentacji medycznej, a na prośbę pacjenta musi być mu udostępnione, ponieważ jest jego własnością. Ten punkt dotyczy nie tylko fizjoterapeutów, ale również innych zawodów medycznych.

Fizjoterapeuta ma obowiązek przeprowadzenia z Tobą wywiadu i badania przed leczeniem.

Żaden szanujący swoją pracę i Twoje pieniądze fizjoterapeuta nie rozpoczyna leczenia nie poprzedzając go szczegółowym wywiadem (pytaniami) i badaniem diagnostycznym (testami funkcjonalnymi). Jest to jego etyczny oraz prawnie uregulowany obowiązek, którego musi przestrzegać prowadząc dokumentację medyczną.

Fizjoterapeuta ma prawo odmówić leczenia.

W uzasadnionych przypadkach fizjoterapeuta ma prawo odmówić leczenia pacjenta, jednak tak jak w przypadku lekarzy, ma on obowiązek wskazania specjalisty, do którego pacjent powinien się zgłosić aby uzyskać dalszą pomoc. Dzieje się to rzadko i dotyczy zazwyczaj pacjentów z zaburzeniami psychosomatycznymi oraz w przypadkach, kiedy fizjoterapeuta zdaje sobie sprawę, że inny jego kolega po fachu poprowadzi skuteczniejszą terapię (np. terapeuta ortopedyczny nie podejmie się leczenia dziecka i odsyła je do specjalisty w dziedzinie pediatrii).

Przedstawione we wpisie kwestie poruszają najczęstsze wątpliwości pacjentów jeśli chodzi o pracę fizjoterapeutów w Polsce. Jeśli macie jeszcze jakieś pytania o prawa, obowiązki i możliwości w tym zawodzie napiszcie je w komentarzach. Chętnie na nie odpowiem.

z fizjologika.pl
 
     
Linki sponsorowane
kedar 

Dołączył: 22 Paź 2015
Posty: 2
Wysłany: 2015-10-22, 17:40   Re: Uprawnienia i obowiązki fizjoterapeuty w Polsce

Witam

Mam specyficzne pytanie.

Czy fizjoterapeuta może świadczyć usługę masażu np leczniczego?

Przeglądałem ostatnio suplement dyplomu kolegi po Lic. fizjo i nie ma wg mnie uprawnień do masażu.
W dyplomie jaki mam ja (tech. masażu) mam spis do jakis masaży jestem uprawniony.

Proszę rozwiać moje wątpliwości najlepiej odnosząc się do jakiś ustaw.
Podobno dużo osob po lic. fizjoterapii idzie na kursy 160godzinne aby miec uprawnienia do masaży leczniczych itp.

Pozdrawiam i oczekuje na odp
 
     
massagewarsaw 
leki przeciw pasozytom grzybom sprzedam apteka


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 05 Lut 2008
Posty: 7181
Skąd: bangkok warszawa
Wysłany: 2015-10-22, 17:58   Re: Uprawnienia i obowiązki fizjoterapeuty w Polsce

tak, wprawdzie na studiach jest tylko cos 30h masazu, ale wedlug prawa moga oferowac masaz leczniczy.

poniewaz ilosc godzin jest zdecydowanie za mala, dlateo ida na rozne kursy.
 
     
kedar 

Dołączył: 22 Paź 2015
Posty: 2
Wysłany: 2015-10-22, 23:50   

Jaka ustawa to reguluje?
Bo przykładajac do siebie suplementy wychodzi na to za ja moge masowac a on nie.
Skoro on moze robic to czego nie ma w suplemencie to czy ja moge zajmowac sie fizjoterapia?
Dzis osoba po AWFie po 3 letnim lic. Powiedziala nam ze nie mozna robić masaży leczniczych po lic.
Moze tylko magister moze?
 
     
massagewarsaw 
leki przeciw pasozytom grzybom sprzedam apteka


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 05 Lut 2008
Posty: 7181
Skąd: bangkok warszawa
Wysłany: 2015-10-23, 03:09   

przypuszczam, ze masaz jest na licencjacie, raczej niz na mgr, dlatego wydawalo by sie, ze licencjat moze je wykonywac.

ale jesli ktos twierdzi inaczej, to przepraszam za wprowadzenie w blad.

ustawa o fizjo doipiero bedzie, mozna sprawdzic jej projekt. Do tej pory jest to regulowane jakims nizszym aktem
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Styl zmodyfikowany dla e-Masaz.pl, Mapa witryny, Regulamin forum

Wyszukiwanie w Google

Partnerzy forum
Gabinety masażu Kurs masaż tajski Fizjoterapia Rehabilitacja
Forum korzysta z plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Kopiowanie materiałów bez zgody administracji zabronione. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi użytkowników oraz materiały przez nich przesłane. Witryna ma charakter informacyjny. Administracja nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody spowodowane wykorzystaniem przez użytkownika informacji zawartych na forum.
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 13
Reklamy

Linki sponsorowane



Stoły do masażu

Stoły do masażu

Szkoła masażu

Masaż




Ostatnio na forum



Zapraszamy na FB