Polecane produkty

Stoły do masażu

Linki sponsorowane




Poprzedni temat «» Następny temat
Sztuczny dysk szyjny
Autor Wiadomość
massagewarsaw 
leki przeciw pasozytom grzybom sprzedam apteka


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 05 Lut 2008
Posty: 7181
Skąd: bangkok warszawa
Wysłany: 2014-11-29, 08:35   Sztuczny dysk szyjny

Krążki międzykręgowe zapewniają znakomitą ruchomość w odcinku szyjnym kręgosłupa. Ponieważ poddawane są działaniu znacznych sił mechanicznych, są niestety również podatne na uszkodzenie. Fragmenty jądra miażdżystego mogą uciskać na rdzeń kręgowy oraz korzenie nerwowe powodując ból, a nawet porażenie kończyn. Na szczęście krążki międzykręgowe w odcinku szyjnym są stosunkowo łatwo osiągalne operacyjnie z dostępu przedniego, obok tchawicy i przełyku.

Od wielu już lat podstawową metodą chirurgiczną stosowaną w dyskopatii szyjnej było usunięcie krążka i zastąpienie go materiałem - własnym lub syntetycznym, tak aby doprowadzić do solidnego zrostu - zespolenia sąsiednich kręgów. Czasem, aby wspomóc gojenie stosowane są różnego rodzaju płytki przykręcane śrubami.

Wyniki leczenia za pomocą discektomii szyjnej z zespoleniem są generalnie bardzo dobre. Niemniej z czasem, na podstawie obserwacji chorych leczonych przed wieloma laty okazało się, że dochodzi do przyspieszonej degeneracji dysków sąsiednich.

Proces ten nazywany jest w literaturze "chorobą sąsiednich segmentów" (ang. adjacent segment disease). Wiele wskazywało na to, że ograniczenie ruchomości w jednym segmencie wpływa negatywnie na poziomy sąsiednie. Stąd powstał pomysł, aby po usunięciu uszkodzonego dysku wszczepić ruchomą protezę.

Wskazania do zabiegu

Aby osiągnąć zadowalający wynik leczenia konieczna jest właściwa kwalifikacja pacjentów, czyli odpowiedni dobór metody do schorzenia. Idealny kandydat do wszczepienia sztucznego dysku to pacjent z chorobą zwyrodnieniową krążka międzykręgowego, u którego doszło w przebiegu choroby do ucisku na korzenie nerwowe powodującego dolegliwości bólowe karku lub promieniujące wzdłuż ręki.

Przeciwwskazania

Wbrew wielu obiegowym opiniom podeszły wiek nie jest przeciwwskazaniam. Jest nim natomiast osteoporoza, zmiany pourazowe (złamania, zwichnięcia), choroby infekcyjne, niestabilność. Nie należy implantować protez w bardzo zaawansowanych zmianach zwyrodnieniowych, gdy wysokość przestrzeni jest bardzo zmniejszona. Również degeneracja stawów międzykręgowych oraz formowanie znacznych tzw. osteofitów uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie protezy po zabiegu.

Przebieg operacji

Zabieg wszczepienia szcztucznego dysku wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym. Pacjent musi być na czczo przynajmniej 6 godzin przed początkiem znieczulenia. th_foraminotomia2Cięcie skórne wykonywane jest na przednio-bocznej powierzchni szyi, zazwyczaj po prawej stronie i ma ono przebieg poprzeczny. Zaletą dostępu jest minimalny uraz mięśniowy, na powierzchnię kręgosłupa można dostać się praktycznie ich nie przecinając.

Następnie zakładane są specjalne haki utrzymujące przełyk oraz tchawicę. Po usunięciu dysku i delikatnym oczyszczeniu przestrzeni w miejsce po usuniętym dysku wprowadzana jest proteza.

W zależności od modelu składa się ona z dwóch elementów oraz łączącej je silikonowej wkładki lub też w całości może być wykonana z metalu i jako jeden element jest implantowana.

Niezmiernie ważne jest prawidłowe, symetryczne osadzenie implantu - do kontroli położenia używany jest aparat RTG. W trakcie jednego zabiegu można implantować więcej niż jedno urządzenie. Średni czas zabiegu to 1,5-2 godziny dla jednej protezy, utrata krwi jest minimalna.
 
     
Linki sponsorowane
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Styl zmodyfikowany dla e-Masaz.pl, Mapa witryny, Regulamin forum

Wyszukiwanie w Google

Partnerzy forum
Gabinety masażu Kurs masaż tajski Fizjoterapia Rehabilitacja
Forum korzysta z plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Kopiowanie materiałów bez zgody administracji zabronione. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi użytkowników oraz materiały przez nich przesłane. Witryna ma charakter informacyjny. Administracja nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody spowodowane wykorzystaniem przez użytkownika informacji zawartych na forum.
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 12
Reklamy

Linki sponsorowane



Stoły do masażu

Stoły do masażu

Szkoła masażu

Masaż




Ostatnio na forum



Zapraszamy na FB