Polecane produkty

Stoły do masażu

Linki sponsorowane




Poprzedni temat «» Następny temat
Choroba De Quervaina
Autor Wiadomość
massagewarsaw 
leki przeciw pasozytom grzybom sprzedam apteka


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 05 Lut 2008
Posty: 7181
Skąd: bangkok warszawa
Wysłany: 2014-08-16, 13:19   Choroba De Quervaina

Nadgarstek otoczony jest dwudziestomaczterema ścięgnami mięśni, zapewniającymi siłę i zręczność ręki. Od strony grzbietowej nadgarstka znajduje się sześć przedziałów, przestrzeni oddzielonych od siebie warstwami tkanki łącznej, zawierających ścięgna poszczególnych prostowników. Pierwszy z nich jest przejściem dla mięśni prostownika krótkiego kciuka i odwodziciela długiego kciuka.

Ścięgna obu z nich biegną wąskim tunelem ograniczonym sztywno przez bruzdę wyrostka rylcowatego kości promieniowej, a od góry przez nieelastyczne, poprzeczne włókna tkanki łącznej. Dodatkowo mają one we własną otoczkę chrzęstno-kostną, wysłaną błoną maziową tak zwaną pochewkę ścięgnistą. Zmniejsza ona ich tarcie o okoliczne struktury przez co ich oddziaływanie jest bardziej efektywne. Niewielkie jednak zaburzenia w tym ciasnym układzie mogą prowadzić do szybko rozwijającego się podrażnienia i zapalenia.

Choroba De Quervaina właśnie przykładem takiego dysbalansu w pierwszym przedziale prostowników. Na jej przebiegu dochodzi do podrażnienia pochewek ścięgnistych w obrębie tego przejścia i rozwinięcia się stanu zapalnego obejmującego czasem całą stref oraz gałązkę powierzchowną, skórną nerwu promieniowego.

Przyczyny rozwinięcia się choroby De Quervaina są złożone. Częściej pojawia się ona u kobiet (4 krotnie) i niewątpliwie związana jest z sumującymi się przeciążeniami. Stwierdzono, że specyficzne, cyklicznie powtarzane czynności manualne stanowią czynnik ryzyka. Do grup narażonych szczególnie na wystąpienie tej patologii są: muzycy, rzeźnicy, pracownicy manualni.

Nierzadko również choroba rozwija się u młodych matek ze względu na czynności związane z obsługą noworodków. Może rozwijać się w sposób izolowany lub skojarzony z innymi patologiami takimi jak: łokieć tenisisty, trzaskające palce, niestabilność nadgarstka, cieśń nadgarstka. W grupie tych schorzeń można doszukiwać się źródła przeciążeń układu mięśniowego kciuka i jednocześnie pierwotnej przyczyny powstawania omawianego zespołu.

Najbardziej zaznaczonym objawem choroby De Quervaina jest ból okolicy podstawy kciuka i nadgarstka po tej samej stronie. Pojawia się on przy ruchach czynnych jak i biernych, z tym że w tych ostatnich nasila się w pozycjach rozciągnięcia pochewek ścięgnistych uwikłanych ścięgien (zgięcie i przywiedzenie kciuka).

Często widoczny jest też obrzęk okolicy. Przy dużych zapaleniach podrażnieniu może ulec również gałązka powierzchowna, skórna nerwu promieniowego co może dawać wrażenie drętwienia okolicy kciuka i grzbietowej ręki. W takie sytuacji ból również może wstępować nieco wyżej w kierunku przedramienia.

Izometryczne napięcia mięśni prostownika krótkiego kciuka i odwodziciela długiego kciuka mogą być dodatnie, ale wyniki uzależnione są od pozycji wyjściowej i stopnia rozciągnięcia pochewek ścięgnistych. Jednym z lepszych testów wskazujących na obecność choroby jest test Finkelsteina.

Wprowadza się w nim maksymalne zgięcie kciuka z jednoczesnym przywiedzeniem i odchyleniem odłokciowym nadgarstka. Dodatni wynik to prowokacja dolegliwości pacjenta.

Należy pamiętać jednak, że duże znaczenie przy wykonaniu testu ma ułożenie przedramienia. Nie może ono być w pronacji, bo to dodatkowo prowokuje objawy z nerwu promieniowego i uniemożliwia dalsze różnicowanie.

Do grupy objawów może również dołączyć się subiektywne wrażenie osłabienia mięśni, sprawności i ruchomości ręki. Jest to spowodowane bólem, dlatego po lokalnym podaniu środka znieczulającego deficyty zmniejsza się lub zanikają.

Podczas badania poza wyżej wspomnianymi testami palpacja może dostarczyć wielu informacji w kontekście różnicowania struktur zajętych chorobą jak też patologii towarzyszących. Przykładem może być tu choroba zwyrodnieniowa stawu czworoboczno-śródręcznego, która może dawać dodatni objaw Finkensteina, ale tkliwość palpacyjna będzie zlokalizowana na innym poziomie niż w chorobie De Quervaina.

Badanie RTG może wspomóc wykluczenie innych patologii, choć bezpośrednio choroba De Quervaina nie daje wyraźnych objawów na zdjęciach. Przy przewlekłych dolegliwościach można znaleźć niewielką osteopenię okolicy wyrostka rylcowatego kości promieniowej oraz rzadko zwapnienia w obrębie ścięgien uwikłanych mięśni. Ze względu na powierzchowne położenie struktur badaniem dużo skuteczniejszym jest ultrasonografia.

Leczenie choroby De Quervaina jest zachowawcze. Początkowo skupia się na wyeliminowaniu objawów (ból). Stosuje się niesterydowe leki przeciwzapalne zarówno doustnie jak i miejscowo. Przy utrudnieniach wykonywania czynności zawodowych, codziennych stosuje się szyny, stabilizatory obejmujące kciuk.

Dobre wyniki daje usztywnienie kciuka w opozycji z uwolnieniem stawu międzypaliczkowego. Unieruchomienie stosuje się do 3 tygodni z przerwami na rozruch ręki i nadgarstka. Jednocześnie wprowadza się działania fizjoterapeutyczne dwa razy w tygodniu przez dwa miesiące.

Jeśli po tym czasie nie następuje poprawa wskazane jest ostrzyknięcie środkiem sterydowym. Ten typ leczenia działa dobrze, ale należy pamiętać, że jednocześnie czasowo osłabia strukturę ścięgien. Słabe rokowanie w leczeniu sterydowym mają osoby z cukrzycą i posiadające wariant anatomiczny z dodatkowym przedziałem prostownika krótkiego kciuka.

Jednocześnie należy wyeliminować przyczynę leżącą u podstawy pojawienia się choroby. Może nią być nieprawidłowa mechanika na poziomach sąsiadujących (nadgarstek, łokieć) lub brak ergonomii wykonywanych czynności. Etap ten jest równie istotny co leczenie objawowe, ze względu na niebezpieczeństwo nawrotów.

fizjoklinika.com
 
     
Linki sponsorowane
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Styl zmodyfikowany dla e-Masaz.pl, Mapa witryny, Regulamin forum

Wyszukiwanie w Google

Partnerzy forum
Gabinety masażu Kurs masaż tajski Fizjoterapia Rehabilitacja
Forum korzysta z plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Kopiowanie materiałów bez zgody administracji zabronione. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi użytkowników oraz materiały przez nich przesłane. Witryna ma charakter informacyjny. Administracja nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody spowodowane wykorzystaniem przez użytkownika informacji zawartych na forum.
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 12
Reklamy

Linki sponsorowane



Stoły do masażu

Stoły do masażu

Szkoła masażu

Masaż




Ostatnio na forum



Zapraszamy na FB