Polecane produkty

Stoły do masażu

Linki sponsorowane




Poprzedni temat «» Następny temat
Wypalenie zawodowe
Autor Wiadomość
massagewarsaw 
leki przeciw pasozytom grzybom sprzedam apteka


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 05 Lut 2008
Posty: 7181
Skąd: bangkok warszawa
Wysłany: 2014-08-15, 18:37   Wypalenie zawodowe

Wypalenie zawodowe (syndrom) odnosi się do stanu przewlekłego zmęczenia, które powstaje poprzez stałe fizyczne i psychiczne przemęczenie.

Syndrom wypalenia zawodowego – nowe wydanie stresu

Syndrom wypalenia zawodowego jest stanem, w którym człowiek jest całkowicie wyczerpany poprzez stały stres, przemęczenie, chęć bycia najlepszym za wszelką cenę. To wszystko może prowadzić do rozwoju i popadnięcia w depresje.

Chroniczne zmęczenie

Syndrom wypalenia zawodowego to związana z pracą przewlekła choroba, która powstaje na skutek zmęczenia wywołanego życiem zawodowym. Szczególnie dotyczy osób, dla których praca jest najważniejszą rzeczą w życiu. Na zawodowe niepowodzenia i porażki reaguje niezwykle wrażliwie oraz męczy się w pracy.

Zespół przytłoczony

Gdy cierpimy na zespół wypalenia to nie ma znaczenia czym jest spowodowany, zbyt dużym oczekiwaniem od siebie samego czy presją ze strony środowiska zawodowego. Rezultat jest zwykle ten sam. Osoba popada w frustrację i bardzo szybko można wyprowadzić ją z równowagi, jest skora do gniewu. W końcu nie jest w stanie sama sobie poradzić ze stresem w codziennym życiu (problemy przerastają taką osobę), przenosząc wszystko na życie rodzinne.

Często partnerzy cierpią razem z takimi osobami, a w skrajnych momentach często dochodzi do zerwania znajomości.

Konsekwencje

W obszarze psychicznym organizm reaguje depresją.

W Obszarze fizycznym dochodzi do zaburzeń funkcji żołądka, problemów jelitowych, zaburzenia snu, bólu głowy i wiele innych.

Wypoczynek to obce hasło dla osób cierpiących na zespół wypalenia zawodowego.

Wypalenie zawodowe objawy

Możliwy rozwój wypalenia:

- na początku entuzjazm, osoba jest pełna pomysłów i wyrasta „poza siebie”;

- rzeczywistość wraca, nie wszystko jest tak jak sobie wyobrażaliśmy. W tej fazie osobiste zaangażowanie jest wzmocnione(tutaj należy zresetować własne potrzeby);

- frustracja się rozprzestrzenia. Osoba rozpoznaje swoje ograniczenia, ale nie chce ich dostrzegać. Jeszcze bardziej stara się dojść do rozwiązania;

- na tym etapie wszystko kręci się wokół pracy – rozrywka jest obca takiej osobie;

- faza przewlekłego zmęczenia. Energia jest znikoma, a silna drażliwość bardzo mocna;

- poszukiwanie zastępczych satysfakcji. Picie zbyt dużych ilości kawy, palenie, jedzenie słodyczy, branie narkotyków, uprawianie przygodnego seksu;

- kolejny etap prowadzi do subiektywnej oceny, że dana osoba nie może „się spełnić”, a ta myśl jest nie do zniesienia. Towarzyszy temu pustka i poczucie beznadziei;

- w takiej sytuacji rozwija się depresja. Osoba pragnie by po prostu uciec i nie zostawić po sobie śladu. W nocy taka osoba ma problemy ze snem, ponieważ myśli kłębią się w jej głowie. Do tego dochodzi nienawiść do siebie samego.

Czynniki wypalenia zawodowego

Co przyczynia się do rozpoczęcia wypalenia zawodowego?

Tak samo jak w przypadku chorób, również podczas wypalenia zawodowego dochodzi do utraty równowagi ciała. Aby rozwiązać problem konieczne jest ustalenie przyczyn choroby, a niekiedy i zmiana nawyków, rozważenie zmiany stylu życia i odżywiania. Nie rzadko zdarza się, że wskazana jest całkowita zmiana dotychczasowych złych nawyków. Powstałym w wyniku wypalenia objawów nie można wyleczyć lekiem, ale należy podjąć profesjonalne leczenie u psychoterapeuty. Pomoże on ocenić własną wydajność, a także pomoże podchodzić bardziej realistycznie do zamierzonych celów.

Wypalenie zawodowe – leczenie

Jak możemy sobie pomóc?

- wspieranie psychiki poprzez suplementacje ziołowe (dziurawiec, waleriana, zielona herbata itp.);

- z powodu niezbyt zdrowej diety organizm ludzki otrzymuje zbyt mało substancji odżywczych. Zdrowa dieta pomaga wrócić do stabilizacji:

- wyznacz regularne godziny posiłków i trzymaj się ich;

- uzupełnij swoją dietę w kompleksowe składniki odżywcze, co jest szczególnie ważne w sferze psychicznej (warto również i w tym przypadku wspomóc się suplementami, które zawierają witaminy, minerały itp);

- poznaj programy relaksacyjne i zdecyduj, który jest odpowiedni dla Ciebie;

- jak najczęściej (gdy jest to możliwe) spaceruj na świeżym powietrzu,

- zacznij regularnie uprawiać sport.

z fizjoterapeuty.pl
 
     
Linki sponsorowane
Adrian D. 

Wiek: 33
Dołączył: 28 Paź 2014
Posty: 13
Wysłany: 2014-11-04, 21:16   

Ciekaw jestem czy stan wypalenia zawodowego może dopaść w "każdym wieku" czy też trzeba sobie na to zapracować, np ciężkimi miesiącami/latami?
 
     
administrator
Site Admin


Dołączył: 27 Sty 2008
Posty: 3134
Wysłany: 2014-11-10, 16:57   

Adrian D. napisał/a:
Ciekaw jestem czy stan wypalenia zawodowego może dopaść w "każdym wieku" czy też trzeba sobie na to zapracować, np ciężkimi miesiącami/latami?

Mi się wydaje ze wypalenie zawodowe może być w każdym wieku, jest wtedy kiedy się nie rozwijamy w danym zawodzie.
 
     
Adrian D. 

Wiek: 33
Dołączył: 28 Paź 2014
Posty: 13
Wysłany: 2014-11-14, 08:55   

Moje doświadczenie zawodowe to niespełna rok. Pracowałem w sanatorium uzdrowiskowym jako fizjoterapeuta. Plusem było to, że co turnus czyli 3 tygodnie zazwyczaj zmieniałem stanowisko, kinezyterapia, fizykoterapia czy masaż - a tych zrobiłem wiele. Piszę o tym dlatego, że pomimo w miare zróżnicowanej pracy co moim zdaniem ma znaczenie przy wypaleniu zawodowym biorąc pod uwagę monotonię, czasem miałem dni podczas których najmniejszej ochoty nie miałem żeby do pracy jechać - ale nie było to spowodowane samymi obowiązkami lecz pacjentami. Wiadomo, jakie my mamy nastawienie do pacjenta takie on może mieć do nas. Czasem jednak trafiają się osoby, które dadzą "popalić". Dużo w tym temacie przywiązałbgm uwagi do nastawienia psychicznego, taki mój wniosek :) wiem, ameryki nie odkryłem ale czasem są czynniki, których ciężko sie pozbyć a czasem zapomina się o swoim nastawieniu do pacjenta.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Styl zmodyfikowany dla e-Masaz.pl, Mapa witryny, Regulamin forum

Wyszukiwanie w Google

Partnerzy forum
Gabinety masażu Kurs masaż tajski Fizjoterapia Rehabilitacja
Forum korzysta z plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Kopiowanie materiałów bez zgody administracji zabronione. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi użytkowników oraz materiały przez nich przesłane. Witryna ma charakter informacyjny. Administracja nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody spowodowane wykorzystaniem przez użytkownika informacji zawartych na forum.
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 12
Reklamy

Linki sponsorowane



Stoły do masażu

Stoły do masażu

Szkoła masażu

Masaż




Ostatnio na forum



Zapraszamy na FB