Polecane produkty

Stoły do masażu

Linki sponsorowane




Poprzedni temat «» Następny temat
Dlaczego boli nas kręgosłup cz 1
Autor Wiadomość
massagewarsaw 
leki przeciw pasozytom grzybom sprzedam apteka


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 05 Lut 2008
Posty: 7181
Skąd: bangkok warszawa
Wysłany: 2015-07-23, 16:28   Dlaczego boli nas kręgosłup cz 1

W poście tym przedstawię mój pogląd na temat małej skuteczności leczenia, rehabilitacji i profilaktyki schorzeń kręgosłupa.

Od kilku lat zastanawia mnie dość powszechne zjawisko w naszym kraju.

Z jednej strony co roku uczelnie medyczne wypuszczają świetnie wykształconych lekarzy i fizjoterapeutów. Z drugiej strony ilość osób z dolegliwościami bólowymi kręgosłupa z roku na rok rośnie, a nie maleje. Teoretycznie powinno być odwrotnie. Rośnie ilość specjalistów od leczenia i rehabilitacji schorzeń kręgosłupa. Ilość Polaków jest mniej więcej stała. Więc dlaczego przy większej ilości specjalistów od leczenia i rehabilitacji kręgosłupa ilość osób chorych z dolegliwościami kręgosłupa wzrasta?

Odpowiedź na to pytanie jest wielopłaszczyznowa i często niejednoznaczna. Jako osoba, która skutecznie pozbyła się swoich dolegliwości bólowych kręgosłupa spróbuję przedstawić swój pogląd na ten temat. Być może dla części z Państwa moje doświadczenie w tym temacie będzie twórczą inspiracją bądź nawet nadzieją, że nie wszystko jest jeszcze stracone i że jest jeszcze szansa skutecznie pozbyć się dolegliwości bólowych kręgosłupa.

W każdej jednostce chorobowej, aby skutecznie leczyć należy chorobę zdiagnozować, następnie poznać przyczyny choroby, a potem zastosować leczenie, rehabilitację i profilaktykę. Moim zdaniem w tym temacie jest dziś wiele nieporozumień, które utrudniają choremu pozbyć się dolegliwości bólowych kręgosłupa.

Więc po kolei.

W jaki sposób diagnozuje się u nas osoby z dolegliwościami bólowymi kręgosłupa.
Mamy tu dwie metody podejścia do tematu. Pierwsza to metoda teoretyczna, którą promuje się na studiach fizjoterapii - polegająca na zrobieniu badań diagnostycznych za pomocą RTG, a najlepiej MRI lub tomografii komputerowej.

O ile Rtg jest jeszcze realizowane w praktyce przychodni, o tyle MRI lub TG stosuje się dopiero w sytuacjach skrajnych kiedy to dolegliwości bólowe są tak rozwinięte, że pacjent kwalifikuje się na operację kręgosłupa. Drugi temat, to czas realizacji diagnostyki. Na MRI czeka się średnio 6 miesięcy i jak znam życie to nikogo nie interesuje, czy pacjent przez te 6 miesięcy przeżyje i jak te 6 miesięcy przeżyje.

W ten sposób zdesperowani pacjenci szukają pomocy w tzw. innych alternatywnych metodach terapii, z których jedne pomagają, a inne, zamiast pomagać jeszcze bardziej szkodzą. Jak widać – trudno jest leczyć, jeśli od początku do końca nie wiadomo co się leczy. Wynik takiego leczenia jest łatwy do przewidzenia – chorych będzie przybywać, a nie ubywać.

Prześledźmy teraz sam sposób leczenia dolegliwości bólowych kręgosłupa przy optymistycznym założeniu (z góry nieprawdziwym), że diagnostyka została przeprowadzona prawidłowo. W tym przypadku leczenie powinno być realizowane wielokanałowo: fizykoterapia, kinezyterapia, masaż, inne formy leczenia np. akupunktura, techniki manualne itp.

Moje pytanie retoryczne chyba – czy jest ktoś w Polsce, kto poza leczeniem szpitalnym miał te wszystkie formy leczenia zastosowane w pełnym zakresie jednocześnie? Ja takiej osoby nie znam, może Państwo znają taką osobę. Jedna tylko forma leczenia kręgosłupa jest najczęściej nieskuteczna lub mało skuteczna.

Potrzebne jest leczenie wielopłaszczyznowe. A ponieważ nie jest ono realizowane, więc efekt leczenia znowu jest z góry przewidywalny – chorych z dolegliwościami bólowymi kręgosłupa przybywa, a nie ubywa.

Zajmijmy się teraz rehabilitacją przy założeniu (znowu teoretycznym i nierealnym), że diagnostykę i leczenie przeprowadzono prawidłowo. W tym przypadku potrzebna jest rehabilitacja. Z reguły też tu trzeba działać wszechstronnie, czyli umiejętnie łączyć ze sobą fizykoterapię, masaż, kinezyterapię i techniki manualne.

Pytanie komu z pacjentów udało się uzyskać taką kompleksową rehabilitację? Osobiście nie znam nikogo takiego. Być może Państwo znają takie osoby – wtedy tym osobom szczerze gratuluję zdrowia i profesjonalnej rehabilitacji. W moich realiach nie ma współpracy w tym temacie, więc wynik rehabilitacji zależy tylko i wyłącznie od wiedzy i doświadczenia fizjoterapeutów. W praktyce okazuje się, że fizjoterapeuci często stają na wysokości zadania i skutecznie pomagają pacjentom.

Ale tu znowu jest pewien problem. Fizjoterapeuci na studiach uczeni są szablonowego działania. Jeśli szablon zadziała – super – pacjent szybko odzyskuje zdrowie i sprawność. Jeśli jednostka choroba jest nieszablonowa – rehabilitacja nie zadziała, gdyż fizjoterapeuta nie jest nauczony działania nieszablonowego. Co bystrzejsi fizjoterapeuci potrafią działać nieszablonowo, ale szczęściarzem jest chory, który na takiego fizjoterapeutę trafi.

Drugi temat związany z rehabilitacją to jej ograniczony czas działania - często zredukowany do 2 tygodni. Owszem przy przy prostych dolegliwościach bólowych i prostych jednostkach chorobowych ten schemat rehabilitacji działa. Ale przy jednostkach przewlekłych i skomplikowanych 2 tygodnie rehabilitacji to przysłowiowa butelka w morzu potrzeb. Więc znowu jest to rehabilitacja z założenia nie skuteczna. Bo cóż ma powiedzieć pacjent, który potrzebuje np. pół roku ciągłej rehabilitacji?

Choć na poziomie rehabilitacji dużo dobrego się dzieje w naszym kraju, to jednocześnie jest tu jeszcze dużo obszarów do dopracowania i znowu wynik jest przewidywalny. Niewielka część chorych ma farta i zostaje zrehabilitowana. Jednak druga część, a tych osób jest większość – nadal pozostaje chora, a cały dotychczasowy proces leczenia i zaangażowania wielu osób (lekarzy, fizjoterapeutów) w ciągu kilku miesięcy pójdzie w powietrze i dolegliwości bólowe wrócą i wszystko trzeba będzie zaczynać od nowa.

Załóżmy na zakończenie (teoretycznie oczywiście), że cały proces diagnostyka, leczenie i rehabilitacja zostały przeprowadzone prawidłowo. Chory został wyleczony i zrehabilitowany i co dalej?

Właśnie problem w naszym kraju jest taki, ze dalej się praktycznie nic robi. A na to, aby efekty leczenia i rehabilitacji utrwalić potrzebna jest mądra profilaktyka zdrowotna. Jak znam życie – profilaktyka zdrowotna kręgosłupa w praktyce przez większość osób traktowana jest z przymróżeniem oka.

Czyli niewiele osób przejmuje tym jaki tryb życia prowadzi, jak siedzi, jak leży, jak wstaje, jak ćwiczy (o ile w ogóle ćwiczy), jak się porusza, nie mówiąc o regularnych ćwiczeniach usprawniających. Wszystkim wydaje się, że lekarze i rehabilitanci zrobili swoje i dalej możemy żyć niczym się nie przejmując działając jednocześnie w sposób sprzeczny z profilaktyką kręgosłupa.

Efekt znowu jest przewidywalny. W najmniej oczekiwanym momencie dolegliwości bólowe kręgosłupa wrócą i cały proces diagnostyki, leczenia i rehabilitacji trzeba będzie zacząć od nowa

W tym kontekście powstaje pytanie jak mnie i moim uczniom oraz klientom udało się skutecznie pozbyć się dolegliwości bólowych kręgosłupa.

Dla zachęty pokażuję swoje osiągnięcia zdrowotne na zdjęciach poniżej.

Proszę pamiętać, że w latach 2009-2011 przez 2,5 roku kiedy się przdźwinęłem byłem leczony przez lekarzy i fizjoterapeutów ze skutkiem symbolicznym. Leczenie na 3 miesiące mi pomagało, po czym po 3-6 miesiącach samoistnie bóle kręgosłupa mi wracały uprzykrzając codzienne życie i uniemożliwiając mi normalną pracę zawodową.

W roku 2010 na bóle kręgosłupa byłem leczony nawet w szpitalu uzdrowiskowo-rehabilitacyjnym.

Mogą więc Państwo pójść do dowolnego szpitala uzdrowiskowo-rehabilitacyjnego i spytać się tych pacjentów, jaki efekt zdrowotny chcieliby uzyskać po 4 latach leczenia - taki, jaki uzyskuje 95% leczonych pacjentów na bóle kręgosłupa, czy też taki efekt zdrowotny, jaki ja uzyskałem po 4 latach samoleczenia?

O moich metodach samoleczenia, samorehabilitacji i profilaktyki kręgosłupa napiszę w następnym artykule.

Janusz Danielczyk
Pasjonat ruchu
Szkoła Zdrowego Kręgosłupa. Toruń
 
     
Linki sponsorowane
kegoma

Dołączył: 24 Wrz 2015
Posty: 5
Wysłany: 2015-09-27, 08:46   

Kręgosłup boli mnie przede wszystkim, gdy siedzę. Kiedy jestem w ruchu znacznie mniej..
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Styl zmodyfikowany dla e-Masaz.pl, Mapa witryny, Regulamin forum

Wyszukiwanie w Google

Partnerzy forum
Gabinety masażu Kurs masaż tajski Fizjoterapia Rehabilitacja
Forum korzysta z plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Kopiowanie materiałów bez zgody administracji zabronione. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi użytkowników oraz materiały przez nich przesłane. Witryna ma charakter informacyjny. Administracja nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody spowodowane wykorzystaniem przez użytkownika informacji zawartych na forum.
Strona wygenerowana w 0,16 sekundy. Zapytań do SQL: 13
Reklamy

Linki sponsorowane



Stoły do masażu

Stoły do masażu

Szkoła masażu

Masaż




Ostatnio na forum



Zapraszamy na FB