Polecane produkty

Stoły do masażu

Linki sponsorowane




Poprzedni temat «» Następny temat
Ministerstwo analizuje, fizjoterapeuci tracą cierpliwość
Autor Wiadomość
massagewarsaw 
leki przeciw pasozytom grzybom sprzedam apteka


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 05 Lut 2008
Posty: 7181
Skąd: bangkok warszawa
Wysłany: 2014-05-06, 01:30   Ministerstwo analizuje, fizjoterapeuci tracą cierpliwość

Po 27 latach zabiegania o prawne uregulowanie zawodu fizjoterapeuty, wydawało się już pewne, że stosowna ustawa trafi do Sejmu w pierwszym kwartale 2014 roku. Projekt jednak utknął w Ministerstwie Zdrowia, które wyjaśnia, że dokument wymagał szczegółowych analiz prawnych. Fizjoterapeuci, nie mogąc doczekać się regulacji, zaprotestowali w poniedziałek (5 maja) w stolicy wspólnie z osobami niepełnosprawnymi.

Na transparentach niesionych podczas manifestacji uczestnicy napisali m.in.: "Dość ignorancji, my fizjoterapeuci żądamy ustawy". Przypomnijmy, że w marcu 2013 r. do resortu wpłynął projekt ustawy o zawodzie fizjoterapeuty, zaakceptowany przez Stowarzyszenie Fizjoterapia Polska, Polskie Towarzystwo Fizjoterapii oraz konsultanta krajowego w dziedzinie fizjoterapii.

Celem projektowanych przepisów jest przede wszystkim uregulowanie zasad uzyskiwania kwalifikacji oraz wykonywania zawodu fizjoterapeuty. Ponadto ustawa ma umożliwić powołanie samorządu zawodowego tej grupy zawodowej i wydawanie fizjoterapeutom prawa wykonywania zawodu oraz uregulować zasady ich odpowiedzialności zawodowej.

Brak regulacjidotyczących zawodu fizjoterapeuty sprawia, że w kraju tzw. gabinet fizjoterapii może otworzyć osoba nieposiadająca odpowiedniego wykształcenia w tej dziedzinie. Fizjoterapeuci pozostają poza kontrolą instytucji państwowych, brakuje też standardów świadczonych przez nich usług.

Obecnie dokumenty potwierdzające wykształcenie i kwalifikacje w zakresie fizjoterapii są wymagane tylko przy podpisywaniu umowy z NFZ.

W listopadzie 2013 r. na posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia wiceminister Aleksander Sopliński zapowiadał, że prace nad ustawą są finalizowane i pozostaje jedynie kwestia zgłoszenia projektu do planu pracy rządu. Ustawa jednak wciąż nie opuściła resortu zdrowia.

Krzysztof Bąk, rzecznik ministerstwa wyjaśnia nam, że w celu opracowania ostatecznego brzmienia projektu ustawy o zawodzie fizjoterapeuty, przekazanego przez Stowarzyszenie Fizjoterapia Polska, Polskie Towarzystwo Fizjoterapii niezbędne było m.in, przeprowadzenie szczegółowej analizy formalno-prawnej obowiązujących przepisów dotyczących kształcenia i wykonywania zawodu fizjoterapeuty oraz innych zawodów medycznych współpracujących z fizjoterapeutą przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych.

- Minister Zdrowia wystąpił z prośbą o wyrażenie zgody na opracowanie projektu ustawy o zawodzie fizjoterapeuty bez uprzedniego przyjęcia przez Radę Ministrów założeń projektu ustawy oraz umieszczenie go w wykazie prac legislacyjnych i pozalegislacyjnych Rady Ministrów, co pozwoli na przyśpieszenie procesu legislacyjnego - informuje rzecznik resortu zdrowia.

- W załączeniu został także przekazany test regulacyjny do przedmiotowego projektu ustawy - dodaje. - Obecnie trwają prace nad uzupełnieniem testu regulacyjnego do projektu ustawy o zawodzie fizjoterapeuty.

Będą jeszcze konsultacje

Po uzyskaniu zgody na umieszczenie projektu ustawy o zawodzie fizjoterapeuty w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów, projekt ustawy zostanie przekazany do konsultacji społecznych.

Fizjoterapeuci są jednak już zniecierpliwieni powolnym tempem prac. Zwracają uwagę, że pracują z tysiącami pacjentów - począwszy od wcześniaków w pierwszym tygodniu życia, poprzez młodzież z wadami postawy, pacjentów dorosłych ze schorzeniami neurologicznymi, ortopedycznymi, kardiologicznymi, urologicznymi, sportowcami kończąc na osobach starszych z powikłaniami geriatrycznymi.

- Okres oczekiwania na fizjoterapię refundowaną przez NFZ w niektórych regionach Polski wydłużył się do 12 miesięcy, a sposób terapii pacjentów w tych placówkach znacznie odbiega od standardów międzynarodowych, co powoduje, że polscy pacjenci szukając w internecie pomocy często, niestety, trafiają na szarlatanów - komentuje Aleksander Lizak z zarządu Stowarzyszenia Fizjoterapia Polska.

- Szacuje się, że w Polsce aktywnych jest około 80 tys. różnego rodzaju uzdrowicieli żerujących na braku regulacji tak podstawowej potrzeby pacjenta jaką jest fizjoterapia - stwierdza.

Aleksander Lizak zwraca uwagę, że pacjenci nie mają możliwości dochodzenia roszczeń w przypadku niepowodzenia terapii czy pogorszenia stanu zdrowia. Poszkodowanym pozostaje praktycznie jedynie droga sądowa.

Nauka zawodu bez praktyki

Oprócz niewykwalifikowanych „fizjoterapeutów" problem stanowi też armia dyplomowanych specjalistów. Obecnie jest to jeden z najpopularniejszych kierunków na uczelniach zarówno publicznych, jak i prywatnych. Rocznie naukę na nim rozpoczyna ok. 14 tys. osób.

Prof. Zbigniew Śliwiński, konsultant krajowy w dziedzinie fizjoterapii, mówił nam wcześniej, że przy tak dużej liczbie studentów nie można utrzymać dobrej jakości nauczania. W jego opinii proces kształcenia w połowie szkół jest tak niski, że praktycznie trudno mówić o jakimkolwiek przygotowaniu do zawodu. Olbrzymi odsetek uczelni nie zapewnia studentom chociażby praktyk przy łóżku chorego.

W kraju zaledwie ok. tysiąca specjalistów - spośród kilkudziesięciu tysięcy osób legitymujących się tytułem licencjata z fizjoterapii - ma ukończony pełen program szkolenia. Odsetek profesorów czy doktorów w tej dziedzinie jest znikomy. Zdaniem konsultanta świadczy to o braku zaplecza dydaktycznego dla obecnej liczby wydziałów fizjoterapii.

Bez ustawowych zapisów formalnie zawód fizjoterapeuty nie istnieje, co sprawia, że jest pomijany przez system ochrony zdrowia. Prowadzi to do sytuacji, w której w wielu podmiotach leczniczych tacy specjaliści nie mogą decydować o sposobie prowadzenia terapii i zmuszeni są wykonywać zalecenia lekarzy, którzy nie zawsze znają współczesne metody fizjoterapii.

***

Najważniejsze propozycje fizjoterapeutów dotyczące prawnego uregulowania tego zawodu:

 Wprowadzenie ustawy o zawodzie fizjoterapeuty obejmującej zasady kształcenia, zdobywania uprawnień zawodowych oraz wykonywania zawodu fizjoterapeuty.

 Ustawa powinna określać kompetencje zawodowe i obowiązki fizjoterapeutów, obszar odpowiedzialności zawodowej oraz doskonalenia zawodowego.

 Powołanie organu odpowiedzialnego za: nadawanie uprawnień zawodowych fizjoterapeutom, prowadzenie rejestru fizjoterapeutów z uprawnieniami zawodowymi oraz kontrolę poziomu kształcenia i prowadzenia działalności fizjoterapeutycznej w Polsce.

 Ustalenie standardów (programu) kształcenia w zakresie fizjoterapii obowiązujących we wszystkich uczelniach w Polsce, zgodnych z wiedzą obowiązującą na świecie.

 Określenie rodzaju i czasu trwania szkoleń podyplomowych.

 Kontrola nad szkoleniami prowadzonymi dla osób bez przygotowania medycznego.

 Wprowadzenie kar za posługiwanie się tytułem fizjoterapeuty w celu prowadzenia usług medycznych.
 
     
Linki sponsorowane
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Styl zmodyfikowany dla e-Masaz.pl, Mapa witryny, Regulamin forum

Wyszukiwanie w Google

Partnerzy forum
Gabinety masażu Kurs masaż tajski Fizjoterapia Rehabilitacja
Forum korzysta z plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Kopiowanie materiałów bez zgody administracji zabronione. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi użytkowników oraz materiały przez nich przesłane. Witryna ma charakter informacyjny. Administracja nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody spowodowane wykorzystaniem przez użytkownika informacji zawartych na forum.
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 13
Reklamy

Linki sponsorowane



Stoły do masażu

Stoły do masażu

Szkoła masażu

Masaż




Ostatnio na forum



Zapraszamy na FB