Polecane produkty

Stoły do masażu

Linki sponsorowane
Poprzedni temat «» Następny temat
Tajniki zawodów: co ukrywają przed nami masażyści?
Autor Wiadomość
massagewarsaw 
leki przeciw pasozytom grzybom sprzedam apteka


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 05 Lut 2008
Posty: 7181
Skąd: bangkok warszawa
Wysłany: 2013-01-30, 10:57   Tajniki zawodów: co ukrywają przed nami masażyści?

"Skuteczny masaż odchudzający", "5 kilogramów mniej po 5 masażach" - kuszą hasła reklamowe. Tymczasem doświadczeni masażyści ostrzegają, aby nie nabierać się na nie.

Jakie jeszcze tajemnice ukrywają przed nami masażyści? Dlaczego należy być ostrożnym zamawiając rehabilitanta do domu?Olga Dąbrowska-Salik, masażystka z warszawskiego salonu SkinVitale, rehabilitantka z dziesięcioletnim doświadczeniem, odkrywa przed nami tajniki zawodu masażysty.

Oddając się w ręce amatora możemy nieźle sobie zaszkodzić. Jakie kwalifikacje zawodowe powinien posiadać masażysta?

Minimum to ukończony kurs masażu. Więcej daje 2,5 letnie studium medyczne i ewentualnie studia o kierunku fizjoterapii. Ważny jest rodzaj masażu. Jeśli wybieramy się na masaż relaksacyjny ograniczający się do delikatnego masażu skóry, to wówczas taki zabieg może wykonać osoba nawet po kilkumiesięcznym kursie masażu. Jednak w sytuacji, kiedy szukamy masażu typowo zdrowotnego, to bardzo ważne jest, aby zabieg wykonywała osoba wykwalifikowana czyli rehabilitant. Upewnijmy się, że rehabilitant wie co robi i nie zrobi nam krzywdy.

O co powinien zapytać profesjonalista podczas pierwszej wizyty, aby nie zrobić nam krzywdy?

Powinien przeprowadzić z nami wywiad: zapytać o przeciwwskazania do zabiegu, aktualny stan zdrowia, urazy, choroby, odczuwane dolegliwości, jaki prowadzimy tryb życia oraz jakich efektów oczekujemy. W przypadku kobiet początek menstruacji jest przeciwwskazaniem do intensywnego masażu. Podstawowe i ważne pytanie to również te dotyczące ciąży, żylaków, chorób skórnych, nowotworowych, zakrzepów. Profesjonalista zawsze zapyta, czy jest to nasz pierwszy masaż i wyjaśni, jak będzie przebiegał zabieg, jakich możemy spodziewać się efektów.

Masaż ciała to intymna czynność. Zdarzają się z kobiety, które mają uraz do masaży. Skarżą się, że spotkała je sytuacja, podczas której panowie masażyści podrywali je, chcieli się umówić. Nie każdy ma na to ochotę, co zrobić w takiej sytuacji, jak reagować, gdzie ewentualnie złożyć skargę?

W środowisku profesjonalistów tego typu sytuacje nie powinny się zdarzać. Pracuję w szpitalu i tu do rehabilitanta podchodzi się jak do lekarza. Często słyszę jednak od swoich klientek, że nie chcą iść do mężczyzny masażysty, bo boją się dwuznacznych sytuacji. Są skrępowane tym, że np. masażysta jest przystojny i nie traktują tego jak zabiegu u lekarza.

Jeśli zdarzy się sytuacja, że masażysta prawi komplementy, których sobie nie życzymy, bez obaw należy udać się do właściciela salonu, dyrektora przychodni i poinformować, że coś takiego miało miejsce.

Panowie na zabiegu, jeśli trafi się kobieta masażystka, do tego młoda i atrakcyjna, zdarza się, że nie tylko ją podrywają, ale mają pewne oczekiwania, często natury seksualnej. Czy spotkała się Pani z taką niezręczną sytuacją?

Zawsze ucinam niejednoznaczne dialogi. Kiedy mężczyzna przychodzi do mnie na zabieg po raz pierwszy mówię konkretnie i nigdy nie rozwijam tematów prywatnych czy damsko-męskich. W zawodzie masażystki/rehabilitantki bardzo ważne jest, aby nie prowokować ubraniem, zachowaniem, makijażem. Ma być profesjonalnie.

Proszę powiedzieć, czy w Pani zawodzie czynnik estetyczny odgrywa ważną rolę? Jak Pani reaguje na osoby, które wybrały się na masaż, ale zapomniały przed zabiegiem umyć się? Zdarzyło się Pani odesłać kogoś pod prysznic?

Zdarzały się tego typu sytuacje, szczególnie kiedy pracowałam w klubie fitness. Często, kiedy klient był zaraz po ćwiczeniach fizycznych, sugerowałam prysznic przed zabiegiem. Nie tylko ze względów zapachowych, ale również po to, aby nie wcierać brudu i potu w skórę. W dobrze wyposażonych gabinetach zazwyczaj jest prysznic. Klient przed masażem powinien mieć czas na przygotowanie się do zabiegu, i na to, aby się umyć.

Co jest najczęstszą przyczyną konfliktów pomiędzy masażystą a klientem?

Jedyny problem, który rzeczywiście przeszkadza to brak punktualności. Jedno spóźnienie zaburza cały dzień pracy. Tym bardziej, że osoba spóźniona nadal liczy na to, że będzie miała pełen masaż, a kolejne osoby muszą czekać.

Jaka sytuacja najbardziej Panią zdziwiła w pracy?

Zdziwiło mnie, kiedy pani - zaledwie trzy miesiące po cesarskim cięciu - oczekiwała, że zrobię jej konkretny masaż brzucha. Bardzo zależało jej na tym, aby jak najszybciej wrócić do formy i uzyskać płaski brzuch sprzed ciąży. Nie podjęłam się tego zadania, bo kieruję się wiedzą, bezpieczeństwem i wiem, że pierwszy masaż po cięciu można wykonać dopiero po 6 miesiącach od porodu. W pogoni za idealną figurą po ciąży bardzo często panie zapominają o zdrowym rozsądku.

Pracując w salonie/gabinecie/SPA szefowie mogą mieć rożne wymagania. Jakie polecenia według Pani zaliczają się do tych najbardziej absurdalnych?

Na pewno ciężko się dogadać z szefem, który nie jest z branży i liczy na szybki zysk. Zdarzyła mi się sytuacja, że szef wyposażył gabinet w maszynę do masaży, która nie miała certyfikatu i nie powinna być używana. Chciał aby mimo wszystko wykorzystywać ją w pracy. Niestety nikt z nas nie zalecał zabiegów z tym urządzeniem i był problem.

Skąd my, klienci, możemy wiedzieć, że urządzenia stosowane podczas zabiegów są bezpieczne?

Myślę, że najlepiej korzystać z salonów, które mają renomę i są sprawdzone. Zawsze podejrzanie wygląda salon, który oferuje bardzo tanie zabiegi. Jeśli mamy wątpliwości trzeba pytać. Urządzenia wykorzystywane do masaży i zabiegów mają certyfikaty, które powinny być w salonie do wglądu klientów. Ale nawet najlepsze aparaty mogą zawieść, jeśli będzie na nim pracowała osoba bez kwalifikacji.

Zabiegi odchudzające, powiedzmy prawdę, nie działają. Relaksują, ale nie odchudzają! Po co nabierać klientów reklamami w stylu, 5 zabiegów = 5 kg?

To zwyczajny chwyt marketingowy. Jedyne co masaż może zrobić to wspomóc odchudzanie poprzez odpływ limfy z tkanek i ujędrnienie, ale absolutnie nie jest w stanie odchudzić tkanki tłuszczowej. To, że po serii masaży odchudzających rzeczywiście na jakiś czas zmniejszają się obwody ud czy bioder, to skutek odwodnienia organizmu, odpływu limfy.

Nauczyciele w szkołach masażu żartują, żeby każdy niedowiarek zaczął masować słoninę i obserwował czy chudnie. Masaż nie odchudzi, ale pomoże uzyskać smukłą sylwetkę w momencie, kiedy oprócz masaży stosujemy odpowiednią dietę i gimnastykę. Podczas terapii odchudzającej jest zalecany by przy stracie kilogramów nie wiotczała skóra.

A co z cellulitem? Znam wiele osób, które uważają, że seria porządnych masaży jest w stanie pokonać pomarańczową skórkę.

Żaden profesjonalista nie będzie przekonywał, że na skutek masażu cellulit całkowicie zniknie. To tkanka podskórna, która zawsze będzie w organizmie. W najlepszym wypadku może się tylko obkurczyć. Antycellulitowe masaże mają za zadanie ujędrnienie skóry, wygładzenie jej. Ważny jest też stopień cellulitu na początku zabiegów. Jeżeli jest to stadium początkowe I lub II stopień, możemy zmniejszyć i zatrzymać proces rozwoju chorej tkanki. Jeżeli jest to już stopień IV i są zwłóknienia, to niestety, żadna seria masaży nie sprawi, że całkowicie pozbędziemy się zaawansowanego cellulitu.

Po czym poznać, że masaż antycellulitowy jest fachowo wykonywany?

Jest to zabieg bardzo intensywny, wymagający użycia dużej siły przez masażystę. Szczególnie w początkowym etapie terapii podczas masażu możemy odczuwać dyskomfort związany z bólem. Jeśli nie ma na skórze pękających naczynek, można zastosować bańkę chińską, która działa jak masaż próżniowy. Zasysa skórę, a to powoduje przekrwienie i odżywienie tkanki podskórnej. Przez to skóra produkuje kolagen, jest uelastyczniona i odżywiona.

Czy Pani oferuje zabiegi typu: masaż z czekoladą, miodem, arbuzem itd. Nie mam przekonania do tego typu zabiegów i nie wierzę, że mogą coś zmienić w wyglądzie skóry. Proszę powiedzieć, co Pani myśli o tego typu zabiegach i po co właściwie się je wykonuje?

Myślę że tego typu usługi, np. masaż z czekoladą czy cynamonem, to przede wszystkim działanie dla zmysłów. Tego typu zabiegi pasują do hotelowego spa, gdzie chodzimy cały dzień w szlafroku i fundujemy sobie zabiegi, których głównym zadaniem jest odstresowanie i przyjemność.

Salony kosmetyczne, fryzjerskie słyną z tego, że lubią oszczędzać np. wlewając tanie produkty do opakowań po drogich. A masażyści? Na czym mogą zaoszczędzić?

W naszym zawodzie najważniejsze są sprawne i silne ręce, technika wykonywania zabiegów i wiedza. Ciężko jest na tym zaoszczędzić, ponieważ od razu odbija się to na jakości masażu, a co za tym idzie, niezadowolony klient już do nas nie wróci. Nie można też zaoszczędzić na ilości i jakości środków poślizgowych, ponieważ to też ma wpływ na zabieg.

Masaż może kosztować ponad 150 złotych, ale też 40. Wiem, że np. w Warszawie masażyści jeżdżą do domów i masują za niewielkie sumy. To bezpieczne?

Dla mnie to ryzyko. Jeśli decydujemy się na to, aby masażysta odwiedził nas w domu, dobrze jeśli jest to osoba z polecenia i sprawdzona przez znajomych. Początkujący masażysta rzeczywiście ma niższe stawki, dlatego nie zawsze musi wzbudzać podejrzenia. Warto jednak dowiedzieć się, jakie ma kwalifikacje, gdzie pracował, w czym się specjalizuje.

A co jeśli nie jesteśmy czujni i trafimy do niedoświadczonej osoby?

Jeżeli trafiamy z bólem w odcinku szyjnym, to może być problem. To niebezpieczne miejsce do masażu, jeżeli za mocno dociśniemy, to można spowodować ucisk na korzeń nerwowy. Źle wykonany masaż grozi nawet paraliżem. Dlatego jeśli masaż ma dotyczyć kręgosłupa, warto upewnić się, że oddajemy się w ręce osoby wykwalifikowanej. W przypadku masażu limfatycznego czy bańką chińska niedoświadczona osoba sprawi wiele bólu i zostawi na skórze liczne siniaki.

Warto parać się zawodem masażysty/rehabilitanta? Proszę powiedzieć - na jaki zarobek może liczyć np. początkujący masażysta w dużym mieście?

Osoby początkujące zazwyczaj pracują u kogoś na etacie, mają wówczas stałą pensję. Często wynagrodzenie jest wypłacane w formie prowizji, około 30-60 proc. od jednego zabiegu. Procent zależy od tego czy jesteśmy osobą początkująca, czy z dłuższym stażem pracy. Jeżeli pracujemy prowadząc własną działalność, to od ceny masażu musimy odliczyć koszty wynajmu gabinetu, ubezpieczenia, ZUS-u, pralni itd. Trudno też przewidzieć, jaka będzie miesięczna stawka wynagrodzenia, wiadomo, bywają miesiące, kiedy jest więcej osób, a np. latem raz jest więcej chętnych na masaże, raz mniej. Jest to praca sezonowa i uzależniona od ilości stałych klientów.
 
     
Linki sponsorowane
massagewarsaw 
leki przeciw pasozytom grzybom sprzedam apteka


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 05 Lut 2008
Posty: 7181
Skąd: bangkok warszawa
Wysłany: 2014-04-14, 08:00   

to podyskutujmy z rehabilitantka Olga:

"Skuteczny masaż odchudzający", "5 kilogramów mniej po 5 masażach" - kuszą hasła reklamowe. Tymczasem doświadczeni masażyści ostrzegają, aby nie nabierać się na nie.

problem w tym, ze wielu doswiadczonych masazystow rowniez uzywa takich i podobnych hasel, ktore sa sprzeczne z fizjologia. Np Olga reklamuje sie " używa się kremów zawierających substancje roślinne stymulujące metabolizm komórek, a tym samym rozbija się i rozdrabnia tkankę tłuszczową"

Jakie jeszcze tajemnice ukrywają przed nami masażyści? Dlaczego należy być ostrożnym zamawiając rehabilitanta do domu?Olga Dąbrowska-Salik, masażystka ...

rehabiliacja a masaz to dwie rozne dziedziny. Jesli Olga jest rehabilitantka, a tylko masuje, to marnuje swe zdolnosci. Rowniez jej poziom masazu bedzie na poziomie masazysty po kursach, bo na fizjoterapii samego masazu jest bardzo niewiele, kilkadziesiat godzin.

Czesc fizjoterapeutow jest przekonana, ze poniewaz studiowali, to nawet nie musza isc na specjalistyczne kursy masazu, bo to zabiera czas i kosztuje. W efekcie, masazysta po kursach lepiej bedzie masowal od takiego fizjoterapeuty.

Minimum to ukończony kurs masażu. Więcej daje 2,5 letnie studium medyczne i ewentualnie studia o kierunku fizjoterapii. Ważny jest rodzaj masażu. Jeśli wybieramy się na masaż relaksacyjny ograniczający się do delikatnego masażu skóry, to wówczas taki zabieg może wykonać osoba nawet po kilkumiesięcznym kursie masażu. Jednak w sytuacji, kiedy szukamy masażu typowo zdrowotnego, to bardzo ważne jest, aby zabieg wykonywała osoba wykwalifikowana czyli rehabilitant. Upewnijmy się, że rehabilitant wie co robi i nie zrobi nam krzywdy.

masaz relaksacyjny to nie delikatny masaz skory, tylko wykonany dla klienta bez adresowania jego problemu medycznego, z reguly masaz calosciowy. Masaz zdrowotny wcale nie musi byc silny, jak by wynikalo z logiki wypowiedzi Olgi. I znowu, technik masazysta zrobi masaz zdrowotny lepiej, niz rehabilitant - o techniku masazyscie jakby Olga zapomniala w drugiej czesci odpowiedzi na pytanie.

W przypadku kobiet początek menstruacji jest przeciwwskazaniem do intensywnego masażu.

tylko brzuch nie moze byc bardziej intensywnie masowany, wszystkie inne czesci ciala moga byc, jesli jest taka potrzeba i jesli klientka tak chce. Jakkolwiek, w czasie miesiaczki spada odpornosc na bol, wiec trzeba masowac z wyczuciem.

Pracuję w szpitalu i tu do rehabilitanta podchodzi się jak do lekarza. Często słyszę jednak od swoich klientek, że nie chcą iść do mężczyzny masażysty, bo boją się dwuznacznych sytuacji. Są skrępowane tym, że np. masażysta jest przystojny i nie traktują tego jak zabiegu u lekarza.

to te kobiety maja problem niedowartosciowania i niesmialosci w kontaktach z plcia przeciwna, masazysta niewiele moze na to poradzic. Czasami jest to lokalny obyczaj i wynikajaca z niego presja spoleczna, ze "kobiecie niewypada do masazysty". Ta norma spoleczna dziala rowniez w druga strone, masazystki nie przyjmuja mezczyzn, tak mi opowiadala kolezanka z podhala.

Oczywiscie, masazystki moga czesto slyszec historie od klientek, jaki przytoczone przez Olge, niemniej jest to tylko czesc klientek, raczej mala czesc.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Styl zmodyfikowany dla e-Masaz.pl, Mapa witryny, Regulamin forum

Wyszukiwanie w Google

Partnerzy forum
Gabinety masażu Kurs masaż tajski Fizjoterapia Rehabilitacja
Forum korzysta z plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Kopiowanie materiałów bez zgody administracji zabronione. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi użytkowników oraz materiały przez nich przesłane. Witryna ma charakter informacyjny. Administracja nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody spowodowane wykorzystaniem przez użytkownika informacji zawartych na forum.
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 12
Reklamy

Linki sponsorowaneStoły do masażu

Stoły do masażu

Stoły do masażu

Szkoła masażu

Masaż
Ostatnio na forumZapraszamy na FB