massagewarsaw leki przeciw pasozytom grzybom sprzedam apteka
Pomógł: 15 razy Dołączył: 05 Lut 2008 Posty: 7180 Skąd: bangkok warszawa
Wysłany: 2013-01-10, 10:44 Masaż szyty na miarę - dobierz go do potrzeb
Egzotyczny, z użyciem gorących kamieni, rehabilitacyjny, a może wyszczuplający- na czym rzeczywiście polegają efekty, które się nam obiecuje? Przedstawiamy najpopularniejsze masaże. Który wybrać? Zdecyduj sam.
Masaż ma swoje tradycje
Informacje o masażu jako metodzie leczenia odnajdujemy już w pochodzących sprzed ponad 5 tysięcy lat chińskim dziele "Kong-Fu", wspominają o nim także starożytne hinduskie księgi. Prawdopodobnie jego stosowanie w celach leczniczych zalecali już Hipokrates, Celsus i Galen. Średniowieczni medycy nie patrzyli na niego przychylnie, masaż odszedł w zapomnienie. Jednak nie na zawsze.
W XVI wieku Ambroży Pare, uważany za jednego z ojców współczesnej chirurgii, zaobserwował pozytywny wpływ masażu na stan zdrowia swoich pacjentów po przebytych operacjach. Od tego czasu medycyna zachodnia zaczęła baczniej przyglądać się tej metodzie oddziaływania na ciało.
Czym tłumaczy się dobroczynny wpływ masażu? Dzięki niemu usprawnia się przepływu krwi i limfy. Lepsze krążenie to bardziej efektywny dopływ tlenu i substancji odżywczych do komórek i wydatniejsze usuwanie toksyn i produktów przemiany materii. Wzmocnienie pracy układu limfatycznego natomiast zapobiega obrzękom i gromadzeniu wody w tkankach, wpływając na jędrność i stan skóry. Tyle wiemy z fizjologii. Ale masaż to w wielu przypadkach cała filozofia. Wschodnie podejścia zwracają uwagę na przywrócenie energii życiowej w ciele i równowagę na wszystkich płaszczyznach, także tej emocjonalnej czy egzystencjalnej.
Masaż jako złoty środek na wszelkie bolączki? Niekoniecznie. Istnieją przeciwwskazania do jego wykonywania. Wybór jest duży, a wymyślne nazwy często brzmią obco. Masaż masażowi nierówny, potrafisz je odróżnić? Sprawdź, jak działają, przy jakich przypadłościach mogą pomóc, a kiedy zaszkodzić.
Masaż klasyczny- dobry standard
Masaż klasyczny jest wykonywany bezpośrednio na skórze przy pomocy olejku lub innego kosmetyku umożliwiającego poślizg. Może obejmować zarówno całe ciało, jak i poszczególne jego partie. Masażysta wykorzystuje takie techniki jak głaskanie, rozcieranie, uderzanie czy ugniatanie. Jakie funkcje spełniają te czynności? Pod wpływem dotyku zwiększa się szybkość przepływu krwi, dzięki czemu tkanki szybciej zostają zaopatrzone w tlen i potrzebne substancje odżywcze, usuwane są zbędne produkty przemiany materii.
Masaż znany jest również z tego, że działa relaksująco. Skąd bierze się odprężenie? Stres, który wtapia się w naszą codzienność, powoduje napięcie ciała. Z czasem tak przywykamy do spiętych mięśni, że nawet nie odczuwamy, że takie są. Jak szybko sprawdzić, czy napinasz mięśnie? Spróbuj świadomie je rozluźnić, partia po partii: szyja, plecy, brzuch, nogi. Często dopiero, gdy się relaksujemy, schodzi z nas powietrze i zauważamy, że w rzeczywistości przez większość czasu kurczymy się, podnosimy barki do góry, zaciskamy szczęki. Co się dzieje z naszym ciałem, gdy trwamy w napięciu?
Nasze mięśnie zastygają w obronnej pozycji, niejednokrotnie naciskając na organy wewnętrzne i upośledzając ich normalne funkcjonowanie. Na skutek ciągłego nacisku mięśni może nawet dojść do przesunięć struktury kostnej. Masaż ma ?naprawiać? wyrządzone przez te procesy zmiany i przywracać pierwotny stan, a więc w wielu przypadkach także zdrowie. Najbardziej odczuwalnym skutkiem masażu jest rozluźnienie, uwolnienie nagromadzonego napięcia, a nawet pozbycie się uporczywego bólu.
Masaż tajski- gimnastyka dla leniwych
Masaż tajski znacznie odbiega od naszych europejskich wyobrażeń na temat masażu.
Dlaczego? Nie bez powodu bywa nazywany "jogą dla leniwych". Podczas jego wykonywania z pomocą masażysty przyjmujemy pozycje zaczerpnięte z tej właśnie metody pracy nad ciałem i duchem. Jakie konkretnie? Na leżeniu przodem, bokiem i tyłem zaczynając, poprzez siedzenie, na dziwacznie wygiętych pozach kończąc. Osoba masowana jest kładziona na średnio twardym materacu znajdującym się na podłodze, pozostaje w ubraniu.
To powinno być jednak luźne i wygodne, tak żeby nie krępowało ruchów. Bezpośredni kontakt ze skórą nie stanowi sedna, a masażysta nie używa olejków ani innych specyfików.
Rytm masażu wyznaczają naprzemiennie ucisk i rozciągnięcie ciała, które mają prowadzić do relaksacji poszczególnych, nawet najmniejszych partii, nie pomija się nawet palców u rąk, stóp czy uszu. Pełna sesja powinna trwać przynajmniej 2 godziny. Masażysta poza dłońmi może używać także łokci, przedramion, kolan, a nawet stóp. Masaż tajski zawiera elementy akupresury i refleksologii (masażu punktów na stopach).
Jakie korzyści wynikają z takiej biernej gimnastyki? Mięśnie rozciągają się, ulegają wzmocnieniu i rozluźnieniu, uelastyczniają się stawy. Masaż tajski bywa stosowany w celach rehabilitacyjnych, wzmacnia system immunologiczny i uwalnia od toksyn. Ponoć działa zbawiennie także na nasze emocje, może pomóc ukoić nerwy i przywrócić równowagę psychiczną.
Masaż gorącymi kamieniami - moc ciepła
Masaż ten zdobywa ostatnio popularność w salonach spa, tymczasem nie jest on współczesnym wymysłem, a znaną już od 5 tys. lat starohinduską metodą uzdrawiania ciała. Tym, co wyróżnia go od innych jest przede wszystkim użycie gładkich bazaltowych kamieni różnej wielkości, które masażysta przed zabiegiem podgrzewa do odpowiedniej temperatury. Następnie większe z nich umieszcza na tułowiu osoby masowanej, mniejsze natomiast pomiędzy palcami rąk i stóp oraz na twarzy.
Ciepło kamieni działa relaksująco. Ale to nie wszystko. Bazalt, czyli zastygła lawa wulkaniczna, dobrze i stosunkowo długo zachowuje ciepło. Co z tego wynika? Wyższa temperatura powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, na skutek czego zwiększa się przepływ krwi, usprawnione zostają naturalne funkcje organizmu. Poza temperaturą liczy się także nacisk w odpowiednich miejscach. Punkty, w których masażysta umieszcza kamienie nie są przypadkowe, wedle dalekowschodnich wierzeń leżą na linii przepływu energii.
Masaż twarzy, odmładza?
Masaż twarzy zazwyczaj stanowi część innych zabiegów pielęgnacyjnych i jest stosowany w celu lepszego wchłonięcia się zastosowanych specyfików. Ostatnio jednak jest wykonywany również niezależnie. Skąd jego popularność? Poza poprawą jędrności skóry, delikatnie złuszcza warstwę rogową naskórka. Ale nie z tego jest najbardziej znany.
Masaż działa rozluźniająco na mięśnie twarzy. Być może tego nie odczuwasz, ale tam też je mamy. Pełnią one ważną funkcję, bo dzięki nim możemy wyrażać emocje. Śmiech często jest winiony za przyśpieszenie procesu powstawania zmarszczek mimicznych, tymczasem nie jest to jedyna reakcja emocjonalna, która kształtuje nasze rysy. Mięśnie odkształcają się na skutek najczęściej przeżywanych odczuć. Zmartwienie, podenerwowanie czy złość mogą odlać się na naszej twarzy niczym odlew gipsowy. W wyniku rozmasowania uwalniane jest napięcie, twarz wygładza się, może wydawać się bardziej łagodna, wypoczęta. Temu zawdzięczamy sławny efekt odmładzający masażu twarzy. Jego wykonywanie zaczyna się od dekoltu i szyi, a dopiero kończy na twarzy. Zazwyczaj trwa do 30 minut.
Masaż twarzy nie jest przeznaczony dla wszystkich. Poleca się go osobom, które ukończyły 25 rok życia. Przeciwwskazaniem do jego wykonania są przede wszystkim problemy z tarczycą (szczególnie w przypadku masażu szyi). Masażysta przy wyborze technik i ich intensywności powinien uwzględnić rodzaj cery, grubość warstwy tłuszczowej oraz kondycję skóry osoby masowanej.
Masaż shiatsu- akupunktura bez igieł
Ta japońska sztuka uzdrawiania wywodzi się ze starożytnej medycyny chińskiej. Jest uważana również za drogę rozwoju duchowego, a nawet sposób na życie. Opiera się na teorii zakładającej, że cały świat złożony jest z równoważących się energii: kobiecej i biernej yin oraz męskiej i aktywnej yang. Jeśli żadna z nich nie dominuje w ciele człowieka, zachowujemy zdrowie. Jeśli jednak ich równowaga zostaje zachwiana, jednej jest za dużo, a drugiej za mało, mogą pojawić się stany chorobowe, pogarsza się samopoczucie. Funkcjonujemy ogólnie gorzej: zarówno na poziomie fizycznym, emocjonalnym, jak i duchowym.
Shiatsu zakłada, że energia w ciele człowieka przepływa przez kanały energetyczne zwane meridianami. Mają one być połączone na poziomie fizycznym z drogami nerwowymi, układem kostnym, a także narządami wewnętrznymi. Jeśli przepływ energii (ki), w jakimś miejscu zostaje zablokowany, nie może ona dotrzeć do organów, co powoduje ich dysfunkcje.
Shiatsu znaczy "naciskać palcami". Masaż zwany jest tez akupunkturą bez igieł. Co to oznacza? Podczas jego wykonywania, głównie za pomocą kciuków i dłoni, uciskane są konkretne miejsca na ciele. Masaż odbywa się w powolnym, nieśpiesznym tempie. Jaki jest cel masażu shiatsu według wierzeń wschodnich? Poprzez dotyk miejsc, wzdłuż których przepływa energia, przywracana jest równowaga komplementarnych substancji życiowych. Na skutek usunięcia dysharmonii i blokad powinny natomiast ustąpić objawy chorobowe, a ogólna kondycja ulec poprawie. Ponoć masaż pomaga także radzić sobie ze stresem, może okazać się pomocny przy zaburzeniach trawiennych, bólach kręgosłupa czy migrenach. Przeciwwskazaniem do jego stosowania natomiast może być ciąża i podwyższone ciśnienie.
Refleksologia, czyli przez stopy do choroby
Refleksologia, czyli masaż polegający na ucisku punktów znajdujących się na stopach (refleksów), ma służyć poprawie krążenia i stymulacji układu nerwowego poprzez pobudzanie zakończeń nerwowych znajdujących się właśnie na stopach.
Refleksolodzy twierdzą, że każdy z naszych organów wewnętrznych ma odpowiadające mu miejsce na stopie, a za pomocą odpowiedniego jego rozmasowania palcami, można przywrócić prawidłowe funkcjonowanie danego narządu. Teoria tego masażu zakłada, że żadna część ciała nie istnieje w izolacji, a gdy zostaje zaburzony przepływ energii w organizmie, odzwierciedla się to w gorszym stanie zdrowia jakiejś jego części. Masaż ten jest uważany za metodę wspomagającą naturalne procesy samoleczenia, ma służyć odblokowaniu kanałów energetycznych.
Masaż wyszczuplający, czy rzeczywiście?
Na czym polega magia masaży wyszczuplających? Jeśli szukasz złotej recepty na idealne kształty, możesz się zawieść. Masaż wyszczuplający to nic innego jak intensywny masaż najbardziej problematycznych części ciała, czyli takich, w których najczęściej odkłada się tkanka tłuszczowa. Obejmuje nogi, brzuch i pośladki. Aby wzmocnić jego działanie używa się dodatkowo preparatów zawierających substancje aktywne.
Co zyskujemy decydując się na ten masaż? Podobnie jak w przypadku innych masaży, polepsza się przepływ krwi i limfy, na skutek czego przyśpiesza się proces przemiany materii i likwidacji toksyn z organizmu, poprawia się dopływ tlenu i substancji odżywczych do tkanek. W efekcie skóra jest wygładza się, zmniejszeniu może ulec cellulit i inne nierówności. Czy masaż wyszczuplający rzeczywiście wyszczupla? Z pewnością polepsza krążenie w obszarach ciała będących zmorą wielu pań, zwiększa elastyczność i jędrność skóry. Marzysz o zrzuceniu zbędnych kilogramów? Nie tędy droga.
Masaż sportowy dla intensywnie ćwiczących
Masaż sportowy jest bardzo podobny do masażu klasycznego. Różni się przede wszystkim siłą nacisku i intensywnością. Przeznaczony jest jednak głównie dla osób regularnie uprawiających sport (najczęściej wyczynowo, ale niekoniecznie). Może być traktowany jako rozgrzewka dla mięśni i stawów. Przygotowuje je wtedy do wysiłku fizycznego, redukując ryzyko wystąpienia kontuzji. Jest też stosowany, gdy kontuzja już nastąpiła lub gdy organizm jest przetrenowany. Likwiduje zmęczenie i przyśpiesza regenerację ciała po wysiłku. Pozwala pozbyć się zakwasów, ponieważ przyśpiesza wchłanianie kwasu mlekowego, który jest odpowiedzialny za odczuwany ból mięśni.
W zależności od indywidualnych potrzeb, można jemu poddawać całe ciało- wtedy ma on działanie ogólnowzmacniające- lub jedynie wybrane grupy mięśni, które zostały przeforsowane lub poddawane są intensywnym ćwiczeniom fizycznym.
Drenaż limfatyczny zlikwiduje obrzęki
Drenaż limfatyczny może być wykonywany manualnie przez masażystę lub z pomocą specjalnie do tego stworzonych urządzeń. Ma on głównie poprawiać krążenie limfy w organizmie. Czemu ma to służyć? Do funkcji układu limfatycznego człowieka należy odprowadzanie nadmiaru płynów z tkanek oraz usuwanie produktów przemiany materii, bakterii i toksyn. Drenaż ma usprawniać te procesy. Techniki wykorzystywane podczas masażu limfatycznego są wykonywane płynnie i w wolnym tempie. Oznacza to średnio 10 do 15 ruchów na minutę. Jako jego zalety podaje się zazwyczaj likwidowanie opuchlizny i uczucia ciężkich nóg. Stosuje się go również przy rehabilitacji pourazowej, np. przy obrzęku limfatycznym. Jego twórcą był prawdopodobnie duński lekarz Emil Voddera.
Drenaż często zalecany jest osobom, które mają problem z zatrzymywaniem się wody w organizmie, cellulitem. Zdarza się, że jest reklamowany jako idealne remedium na siedzący tryb życia. Warto pamiętać, że drenaż co prawda może pomóc odblokować układ limfatyczny, ale nie zastąpi aktywności fizycznej.
Wśród przeciwwskazań do jego wykonania wymienia się m. in. choroby nowotworowe, zakrzepicę żył głębokich, obrzęki powstałe na skutek stanów zapalnych, niewydolność serca, gruźlicę płuc, ale także choroby skóry, rany otwarte czy podwyższoną temperaturę ciała.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Forum korzysta z plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były
zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Kopiowanie materiałów bez zgody administracji zabronione. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi użytkowników oraz materiały przez nich przesłane.
Witryna ma charakter informacyjny. Administracja nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody spowodowane wykorzystaniem przez użytkownika informacji zawartych na forum.
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 13