Polecane produkty

Stoły do masażu

Linki sponsorowane
Poprzedni temat «» Następny temat
Masaż klasyczny w jednostkach chorobowych
Autor Wiadomość
administrator
Site Admin


Dołączył: 27 Sty 2008
Posty: 3130
Wysłany: 2011-10-29, 15:14   Masaż klasyczny w jednostkach chorobowych

1.Kręcz szyi pochodzenia mięśniowego
Kręcz szyi pochodzenia mięśniowego jest efektem skrócenia mięśnia mostkowo-obojczykowo-sutkowego. Skrócenie może powstać wskutek częściowego jego zbliznowacenia i zwłóknienia.
Dochodzi do tego we wczesnym okresie rozwojowym w związku z niedorozwojem naczyń krwionośnych. Likwidacje kręczu szyi pochodzenia mięśniowego rozpoczynamy jak najwcześniej, stosując zabiegi cieplne, masaż klasyczny, który łączymy razem z ćwiczeniami rozciągającymi. Przy masażu i ćwiczeniach redresyjnych należy zachować szczególną ostrożność. Nie zleca się początkującym masażystom, aby podejmowali sie tego zadania.

Pacjent leży na brzuchu, a głowę ma wysuniętą za leżankę. Wykonujemy masaż mięśni karku, obręczy barkowej oraz mięśnia kapturowego tzn. :
Głaskanie karku i barków
Głaskanie okolicy łopatkowej
Rozcieranie – karku, barków oraz okolicy łopatkowej
Ugniatanie – karku, barków oraz okolicy łopatkowej
Następnie obracamy pacjenta na plecy i przeprowadzamy masaż mięśnia mostkowo-obojczykowo-sutkowego po stronie przykurczu ( głaskanie i rozcieranie )


2.Skolioza
Skolioza jest to boczne skrzywienie kręgosłupa, czyli zniekształcenie kręgosłupa i tułowia, które powodują zmiany w postawie. Najlepiej byłoby wykonywać masaż mięśni grzbietu, kręgosłupa i pośladków oraz powłok brzusznych, a także klatki piersiowej z uwzględnieniem mięśni międzyżebrowych.
Rozpoczynamy od masażu mięśni grzbietu i kręgosłupa. Pacjent leży na brzuchu. Po stronie wypukłości, gdzie mięśnie są rozciągnięte, przeprowadzamy masaż pobudzający mięśnie. Stosujemy energicznie następujące techniki:
Głaskanie podłużne i poprzeczne
Rozcieranie podłużne i poprzeczne
Ugniatanie podłużne i poprzeczne
Oklepywanie w formie “miotełek”
Wibracja ( silna )
Po stronie wklęsłości, gdzie mięśnie są przykurczone, przeprowadzamy masaż rozluźniający. Wykonujemy go łagodnie, spokojnie stosując:
Głaskanie podłużne i poprzeczne
Rozcieranie podłużne i poprzeczne
Wibrację
Następnie masujemy pośladki, po czym pacjenta obraca się na plecy i przeprowadzamy energicznie masaż powłok brzusznych. Kolejno wykonujemy rozluźniający masaż klatki piersiowej, a wiec:
Głaskanie podłużne i poprzeczne
Rozcieranie podłużne i poprzeczne
Wibrację podłużna i poprzeczne
a na końcu przeprowadzamy rozluźniający masaż mięśni międzyżebrowych w pozycji siedzącej.

3.Klatka piersiowa lejkowata
Klatka piersiowa lejkowata jest to zniekształcenie, w którym występuje zagłębienie dolnej części mostka, towarzyszące wklęśnięcie przedniej ściany klatki piersiowej. Wada ta może być przyczyna zbliznowacenia przyczepiających się do mostka i żeber odcinków przepony, zaburzeń kostnienia albo wad rozwojowych mięśni. Konsekwencją przesunięcia mostka ku tyłowi wraz z żebrami jest zmniejszenie pojemności klatki piersiowej oraz przestrzeni miedzy mostkiem a kręgosłupem. Masaż klasyczny jest zabiegiem wspomagającym ćwiczenia usprawniające.
W pierwszej kolejności przeprowadzamy masaż mostka, a w szczególności połączeń mostkowo-żebrowych stosując głaskanie, rozcieranie oraz delikatne ugniatanie punktowe. Następnie masujemy klatkę piersiową ze szczególnym uwzględnieniem mięśni piersiowych wiekszych. Kolejno wykonujemy masaż mięśni międzyżebrowych w pozycji siedzącej. Wskazany jest masaż karku i obręczy barkowej w pozycji siedzącej, który ułatwi przeprowadzenie ćwiczeń kończyn górnych. Jeżeli pacjent został poddany leczeniu operacyjnemu, to należy również rozmasować blizny pooperacyjne.

4.Klatka piersiowa kurza
Klatka piersiowa kurza jest to zniekształcenie, w którym mostek i przymostkowe końce żeber są ustawione ku przodowi. Wada ta jest odwrotnością klatki piersiowej lejkowatej. Klatka piersiowa kurza jest wydłużona do przodu i zapadnięta po bokach, podobna do klatki ptaków.
Masaż klasyczny przeprowadzamy na klatce piersiowej z uwzględnieniem połączeń mostkowo-żebrowych oraz mięśni piersiowych większych. Następnie wykonujemy masaż mięśni miedzyżebrowych w pozycji siedzącej. Wskazany jest masaż mięśni grzbietu i kręgosłupa.

5.Wrodzona dysplazja biodra
Wrodzona dysplazja biodra jest to niedorozwój stawu biodrowego, który polega na płytkości panewki oraz na zwiększonym przodoskręceniu szyjki udowej.
Masaż klasyczny przeprowadzamy delikatnie, wykorzystując wszystkie techniki z wyjątkiem oklepywania. Na grzbiecie pacjenta wykonujemy głaskanie, rozcieranie, słabe ugniatanie oraz wibrację. Mięśnie pośladkowe masujemy energicznie, pobudzająco, z uwzględnieniem okolicy stawów biodrowych. Korzystanie na przebieg rehabilitacji wpływa również masaż powłok brzusznych. Następnie masujemy kończyny dolne, szczególnie stawy kolanowe oraz mięśnie ud.

6.Kolano koślawe
Więzadło boczne w tej jednostce jest przykurczone, a więzadło przyśrodkowe jest rozciągnięte w stawie kolanowym. Mięśnie tylno-przyśrodkowe uda są rozciągnięte, natomiast pasmo biodrowo- piszczelowe przykurczone. Kolana koślawe łączą sie ze stopami płasko-koślawymi.
Masaż klasyczny należy stosować na całej kończynie dolnej w celu poprawienia ukrwienia jej mięśni. Jeżeli do koślawości kolan dołącza się stopa płasko-koślawa, należy wykonać odpowiednie masaż. Pasmo biodrowo-piszczelowe masujemy łagodnie, rozluźniająco, stosując głaskanie, rozcieranie oraz wibrację. Grupę mięśni tylno-przyśrodkowych uda masujemy pobudzająco, wykonując energiczne głaskanie, rozcieranie, ugniatanie i oklepywanie. Jeżeli schorzenie jest jednostronne, to może mieć wpływ na boczne skrzywienie kręgosłupa i należy przeprowadzić masaż grzbietu i mięśni przykręgosłupowych.

7.Kolano szpotawe
Charakterystyka schorzenia jest skrzywienie kości udowej na zewnątrz. W pozycji stojącej ze złączonymi stopami między kolanami występuje duży odstęp. Więzadła boczne stawu kolanowego są rozciągnięte, a więzadła przyśrodkowe skrócone.
Masaż klasyczny pobudzający, energiczny stosujemy na grupy mięśniowe leżące po stronie poczbo-tylnej uda oraz bocznej podudzia, wykonując głaskanie, rozcieranie, ugniatanie. Grupę mięśni przyśrodkową tylną uda masujemy delikatnie, rozluźniająco, wykonując głaskanie, rozcieranie i wibrację. Szczególna uwagę należy zwrócić na masaż mięśni pośladkowych, które masujemy pobudzająco, stosując wszystkie techniki. Wskazane jest również przeprowadzenie ogólnego masażu grzbietu.

8.Stopa płasko-koślawa
Rozróżniamy trzy stopnie zniekształceń stopy płasko-koślawej:
I – występuje niewydolność mięśniowa, koślawe ustawienie pięty oraz ból
II – niewydolności więzadeł ( aparat więzadłowy jest rozciągnięty), obrzęk
III – utrwalone zmiany strukturalne i trwałe zniekształcenie łuków stopy
Masaż klasyczny z przewagą ugniatania i oklepywania przeprowadzamy na stronie podeszwowej stopy w sposób intensywny, energiczny. Na stronie grzbietowej stopy wykonujemy masaż rozluźniający, stosując delikatne głaskanie i rozcieranie.

9.Stopa koślawo-szpotawa
Powstaje w wyniku zaburzeń równowagi mięśniowej. Cechuje ją ustawienie w zgięciu, odwróceniu i przywiedzeniu.
Masaż klasyczny rozluźniający przeprowadzamy na stronie podeszwowej stopy wykonując głaskanie, rozcieranie i wibrację. Stronę grzbietową stopy pobudzająco, energicznie rozcieramy oraz ugniatamy punktowo kciukami obu rąk. Pobudzająco również masujemy przednia i boczna stronę podudzia, natomiast tylną stronę podudzia masujemy delikatnie, rozluźniająco.

Bibliografia:

L. Magiera - Klasyczny masaż leczniczy; wyd. II Kraków 2006

Autor: icemanmhn
Źródło: sciaga.nauka.pl
 
     
Linki sponsorowane
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Styl zmodyfikowany dla e-Masaz.pl, Mapa witryny, Regulamin forum

Wyszukiwanie w Google

Partnerzy forum
Gabinety masażu Kurs masaż tajski Fizjoterapia Rehabilitacja
Forum korzysta z plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Kopiowanie materiałów bez zgody administracji zabronione. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi użytkowników oraz materiały przez nich przesłane. Witryna ma charakter informacyjny. Administracja nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody spowodowane wykorzystaniem przez użytkownika informacji zawartych na forum.
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 12
Reklamy

Linki sponsorowaneStoły do masażu

Stoły do masażu

Stoły do masażu

Szkoła masażu

Masaż
Ostatnio na forumZapraszamy na FB