Polecane produkty

Stoły do masażu

Linki sponsorowane




Poprzedni temat «» Następny temat
Bolało, ale nogi mam równe - terapia manualna
Autor Wiadomość
massagewarsaw 
leki przeciw pasozytom grzybom sprzedam apteka


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 05 Lut 2008
Posty: 7181
Skąd: bangkok warszawa
Wysłany: 2010-06-14, 14:41   Bolało, ale nogi mam równe - terapia manualna

Diagnoza terapeutki była brutalna: mam krótszą nogę, przyblokowane kolana, problemy z żebrami. Terapia manualna nie była przyjemna, ale po niej czułem się jak nowo narodzony.

Masaż kojarzył mi się z zapachem wonnych olejków, relaksem i wypoczynkiem. Nie protestowałem więc, kiedy zaproponowano mi wzięcie udziału w sesji terapii manualnej. Byłem przekonany, że czeka mnie wielka przyjemność. Nie byłem jednak przygotowany na to, co mnie spotkało.

Ewa Wróblewska, wykładowca w Śląskim Uniwersytecie Medycznym, a zarazem masażystka i rehabilitantka, bardzo szybko pozbawiła mnie złudzeń. Wystarczyło jej tylko jedno spojrzenie na moje ciało. - Masz krótszą nogę, przyblokowane kolana i problemy z żebrami - wyliczyła jednym tchem. - Nic się nie martw, popracuję nad tobą, to wszystko się wyrówna - dodała. I jak powiedziała, tak zrobiła.

Terapia manualna to połączenie masażu z ćwiczeniami rehabilitacyjnymi. Większość z nich, niestety, nie jest przyjemna. Pani Ewa najpierw zajęła się moją miednicą i kręgosłupem. Badając palcami strukturę kostną i mięśnie, bezbłędnie wskazała, na którym ramieniu noszę torbę, w jakiej pozycji pracuję przed komputerem i które części kręgosłupa mnie bolą.

Potem zaczęła mi go wyginać, masować, ugniatać, a momentami wbijać w niego łokieć. Bolało tak, że łzy napływały do oczu, a z gardła wydobywał się krzyk. Jednak kiedy pani Ewa skończyła, ból kręgosłupa, który męczył mnie od dłuższego czasu, cudownie ustąpił.

Po miednicy i kręgosłupie czas na nogi. Pani Ewa powyginała mi je na wszystkie możliwe sposoby. Kiedy mówiła: "rozluźnij się", wiedziałem, że za chwilę będzie bolało.

Po kilkudziesięciu minutach pastwienia się nad moim ciałem pani Ewa triumfalnie ogłosiła, że nogi są równe, a kolana chodzą jak nowe. - A teraz zajmiemy się resztą - oznajmiła z entuzjazmem. Byłem przerażony.

Zaczęło się od rozgrzania klatki piersiowej. To było całkiem miłe. Jednak po chwili masażystka zaczęła naciągać moją rękę i wyrównywać trzy wystające żebra. Bolało jak diabli. Ale klatka piersiowa zrobiła się równa i symetryczna. - I było tak krzyczeć? - zapytała rehabilitantka z uśmiechem.

Kiedy wzięła się za moje ręce, było mi już wszystko jedno. Słyszałem, jak z głośnym trzaskiem chrupią kości palców. Jak zaczęła nastawiać kręgi szyi, bałem się, że skręci mi kark. Potem, masując okolice brzucha, zrobiła "więcej" miejsca dla narządów wewnętrznych. Kiedy to robiła, momentami ciemniało mi przed oczami. Przeżyłem jednak całą terapię. A kiedy wstałem z łóżka, czułem się jak nowo narodzony. - Sposób poruszania się, siedzenia, leżenia czy nawet załatwiania potrzeb fizjologicznych mają ogromny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmy - wyjaśnia Wróblewska.

Dlatego siedząc, nie należy zakładać nogi na nogę czy krzyżować ich pod stołem. Pośladki należy trzymać blisko oparcia krzesła, rozluźnić plecy i pochylić się, zginając w biodrach. - Nie powinniśmy wtedy napinać łopatek - podkreśla rehabilitantka.

Z kolei stojąc, nie powinno się wysuwać jednej nogi do przodu, napinać pośladków czy wciągać brzucha. - To może i efektownie wygląda, ale ma fatalne skutki dla naszego organizmu - podkreśla wykładowczyni ŚUM.

Ogromne znaczenie ma także pozycja, w jakiej załatwiamy potrzeby fizjologiczne. Zdaniem Wróblewskiej mężczyźni powinni oddawać mocz, stojąc na ugiętych nogach tuż nad muszlą sedesową. Kobiety powinny to natomiast robić w przykucu, z wypiętymi pośladkami. - Dzięki temu całkowicie opróżnimy pęcherz i pozbędziemy się osiadającego w nim piasku - przekonuje rehabilitantka.
  
 
     
Linki sponsorowane
Marlena 

Dołączyła: 27 Lip 2009
Posty: 69
Skąd: Rawa Mazowiecka
Wysłany: 2010-06-14, 20:53   

Terapia manualna nie powinna boleć! I jak noga krótsza może się wydłużyć? Kości wydłużają? Chyba chodzi o zrotowaną miednicę, ale tego na jednym zabiegu terapii manualnej nie da się zrobić.
"Jak zaczęła nastawiać kręgi szyi, bałem się, że skręci mi kark." -poczucie bezpieczeństwa w czasie zabiegu i zaufanie do terapeuty.
Ciekawe czemu twórca wypowiedzi nie napisał co czuł na drugi dzień po takiej terapii manualnej.
 
     
administrator
Site Admin


Dołączył: 27 Sty 2008
Posty: 3134
Wysłany: 2010-06-14, 20:56   

Szczerze po takim opisie bał bym się w ogóle podjąć jakich kolwiek zajęć w tym gabinecie.
 
     
massagewarsaw 
leki przeciw pasozytom grzybom sprzedam apteka


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 05 Lut 2008
Posty: 7181
Skąd: bangkok warszawa
Wysłany: 2010-06-14, 21:14   kurs masaz tajski

niby mozna silowo, ale jak idzie stare chinskie przyslowie "co nagle, to po diable" - mozna latwo "przedobrzyc" i uszkodzic stawy, moga byc komplikacje neurologiczne.

cialu potrzebny jest czas, zeby "zaakceptowalo" zabieg, dlatego wystarczy sie zajac jednym problemem, sprawdzic jaki jest rezultat i na kolejnych zabiegach zajac sie kolejnymi rzeczami.

rowniez efekt lagodniejszych zabiegow jest bardziej trwaly, niz takich silowych - klient moze sie czuc "jak nowonarodzony", ale za miesiac wraca z tym samym problemem.
 
     
zbyszek

Dołączył: 11 Cze 2008
Posty: 139
Wysłany: 2010-06-15, 17:10   

Z tą bolesnością to chyba autor przesadził. Znam Panią Wróblewską, rzeczywiście ma niekiedy "ciężką rączkę", ale wyniki przyznają jej rację :) Jest to terapeutka naprawdę znakomita, a rzadko o kim tak mówię. Czy terapia manualna powinna boleć - zasadniczo nie, ale w wielu przypadkach nie da się tego uniknąć, zwłaszcza, gdy pacjent jest wystraszony i spięty. A co do "krótszej nogi" - tu Marlena ma oczywiście rację, chodzi o nierówność czynnościową (częściej występującą, niż się niektórym wydaje), która jest związana ze skręceniem (nie rotacją, to zjawisko bardziej złożone) miednicy. A korekcję takiego skręcenia można uzyskać jednym zabiegiem, chociaż w sposób niekoniecznie od razu trwały, zazwyczaj trzeba go powtórzyć 2-3- razy; niemniej już po pierwszym pomiarowo stwierdzamy zdecydowaną poprawę.
 
     
Marlena 

Dołączyła: 27 Lip 2009
Posty: 69
Skąd: Rawa Mazowiecka
Wysłany: 2010-06-16, 11:05   

Nie wierzę, że na jednym zabiegu czy dwóch można wyrównać nierówność czynnościową: minimum 10 zabiegów, a w większości przypadków potrzeba około 30 zabiegów i na stole z zapadniami. Chyba, że ta nierówność jest prawie nie widoczna.
Główna zasada w terapii manualnej, że jeśli coś przynosi ból to tego nie robimy. Wiadomo samo pchnięcie manipulacyjne jest nie przyjemne ale bez przesady.
 
     
dino100

Dołączył: 18 Lut 2008
Posty: 80
Wysłany: 2010-06-16, 14:57   

Ależ jak najbardziej można, i to, szczególnie u dzieci i młodzieży, nawet bez pchnięcia manipulacyjnego, są łagodniejsze metody :) U osoby starszej,nawet w wieku 35-45 lat na ogól wystarczają (już z pchnięciem) 3-4 zabiegi, oczywiście odpowiednio przygotowane technikami miękkimi. A piszę to nie z teorii tylko z wieloletniego doświadczenia :)
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Styl zmodyfikowany dla e-Masaz.pl, Mapa witryny, Regulamin forum

Wyszukiwanie w Google

Partnerzy forum
Gabinety masażu Kurs masaż tajski Fizjoterapia Rehabilitacja
Forum korzysta z plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Kopiowanie materiałów bez zgody administracji zabronione. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi użytkowników oraz materiały przez nich przesłane. Witryna ma charakter informacyjny. Administracja nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody spowodowane wykorzystaniem przez użytkownika informacji zawartych na forum.
Strona wygenerowana w 0,07 sekundy. Zapytań do SQL: 14
Reklamy

Linki sponsorowane



Stoły do masażu

Stoły do masażu

Szkoła masażu

Masaż




Ostatnio na forum



Zapraszamy na FB