Polecane produkty

Stoły do masażu

Linki sponsorowane




Poprzedni temat «» Następny temat
Rwa kulszowa
Autor Wiadomość
Piotrek Medic 
FIZJOTERAPEUTA, TERAPEUTA MANUALNY

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 28 Wrz 2009
Posty: 151
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2010-09-07, 10:43   

To co piszesz przypomina mi ,,objaw Hoovera" i jest to test ,który różnicuje ból rzeczywisty od bólu symulowanego. Jesli pacjent podczas podnoszenia jednej nogi drugą zacznie wciskać w kozetkę a gdy rwy kulszowej nie ma, nie wspiera się na drugiej kończynie. Mi się głównie ten opis z tym testem kojarzy.
 
     
Linki sponsorowane
Marlena 

Dołączyła: 27 Lip 2009
Posty: 69
Skąd: Rawa Mazowiecka
Wysłany: 2010-09-07, 10:52   

Nie o ten obiaw mi chodzi.
Coś jak test Lasque'a w połączeniu z wciskaniem pięty (chorej kończyny) w rękę terapeuty (nie w kozetkę) i ból ustępuje w trakcie wciskania (noga pod kątem 0 stopni do 25 stopni)
 
     
Piotrek Medic 
FIZJOTERAPEUTA, TERAPEUTA MANUALNY

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 28 Wrz 2009
Posty: 151
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2010-09-07, 11:48   

Ja zazwyczaj jeśli chodzi o rwę kulszowa wykonuję Lasequa, niekiedy Patricka oraz Hoovera oraz tzw.Różnicujący test Lasègue'a. Jedną ręką ovbejmujesz piętę a druga kolano i unosisz nogę do pojawienia się objawu. gdy ból jeszt wyraźny zginasz kolano i wówczas ból ustępuje. Jeszcze fajnym testem jest test Bragarda. Ale może sobie przypomnę o ten test ,,wciskania pięty w rękę" choć jakoś nie moge skojarzyc takiego testu.
 
     
RehaT 

Dołączył: 28 Paź 2010
Posty: 252
Wysłany: 2010-10-28, 22:38   

jest duzo testow jesli chodzi o rwe kulszowa...Generalnie wazn jest diagnoza...Przy stanie ostrym nie powinno sie masowac tylko przelezec dolegliwosc w odpowiednich pozycjach... Jesli chodzi juz o masaz to nonsensem jest masowanie nog w rwie kulszowej...Bo to nic nie da....Trzeba skupic sie na przyczynie...Czesto rwa kulszowa moze byc mylona z zablokowanymi stawami biodrowo krzyzowymi i wiezadlami w okolicy guza kulszowego, lub dysfunkcja miesnia gruszkowatego, ktory daje objawy jak korzeniowe...Masaz powinien byc przemyslany i Diagnoza to podstawa
 
     
osholom

Dołączył: 06 Kwi 2010
Posty: 12
Wysłany: 2011-01-20, 15:19   

Mi opisywany test kojarzy się właśnie z różnicującym testem Lasequa. Unosimy nogę pacjenta do granicy bólu. Potem nieco obniżamy i każemy mu wpierać piętą w naszą rękę. Jeśli pojawia się ból to problem jest na poziomie odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Jeśli nic się nie dzieje to możliwym powodem dolegliwości jest np. przewianie nerwu
 
     
RehaT 

Dołączył: 28 Paź 2010
Posty: 252
Wysłany: 2011-01-20, 20:01   

przy tescie laseka kazemy jeszcze pacjentowi podniesc glowe do gory z przywiedziona broda to klatki piersiowej napinajac tym opone rdzenia... czesto mozna przegapic dodatni objaw...
 
     
me 
me

Wiek: 113
Dołączyła: 03 Lis 2010
Posty: 39
Wysłany: 2011-01-20, 20:35   

RehaT napisał/a:
jest duzo testow jesli chodzi o rwe kulszowa...Generalnie wazn jest diagnoza...Przy stanie ostrym nie powinno sie masowac tylko przelezec dolegliwosc w odpowiednich pozycjach... Jesli chodzi juz o masaz to nonsensem jest masowanie nog w rwie kulszowej...Bo to nic nie da....Trzeba skupic sie na przyczynie...Czesto rwa kulszowa moze byc mylona z zablokowanymi stawami biodrowo krzyzowymi i wiezadlami w okolicy guza kulszowego, lub dysfunkcja miesnia gruszkowatego, ktory daje objawy jak korzeniowe...Masaz powinien byc przemyslany i Diagnoza to podstawa



przy stwierdzonej rwie kulszowej bardzo często występuje wzmożone napięcie mięśniowe goleni. dlatego też uważam, że powinno się masować kończynę dolną, chociażby po to, aby zmniejszyć wzmożone napięcie mięśniowe oraz zmniejszyć dolegliwości bólowe z tym związane. A tak to z resztą się zgadzam jak najbardziej :)
 
     
RehaT 

Dołączył: 28 Paź 2010
Posty: 252
Wysłany: 2011-01-20, 21:41   

nic nie da bo bol jest korzeniowy a nawet jesli jest napiecie wzmozone , bo jest to i tak bol korzeniowy zostanie , ewentualnie pomoze dajac ulge na pare godzin... jesli mowa o stanie ostrym ktory trwa kilka dni to napiecie odejdzie samo po ustapieniu stanu ostrego...
 
     
myllusia 
masażystka

Dołączyła: 10 Gru 2010
Posty: 22
Wysłany: 2011-01-23, 21:45   

ale jak jest rwa kulszowa to pacjent ma inną postawę więc może wystąpić wzmożone napięcie mięśniowe... i zgodzę się z Me.
 
     
Mateusz

Wiek: 37
Dołączył: 11 Mar 2011
Posty: 36
Wysłany: 2011-03-14, 12:55   

Popieram w 100% stwierdzenie RechaT iż rwa kulszowa jest często mylona z zablokowanymi stawami biodrowo krzyżowymi i więzadłami w okolicy guza kulszowego, lub dysfunkcja mięśnia gruszkowatego.Osobiście miałem kilka osób które przychodził do mnie z diagnoza lekarza rwa a okazywało się najczęściej,że problem był związany albo ze stawem albo więzadłami.
 
 
     
RehaT 

Dołączył: 28 Paź 2010
Posty: 252
Wysłany: 2011-03-14, 16:03   

Przyduzej rwie kulszowej oslabiony jest tez odruch sciagna achilleesa wiec to sprawai indywidualna i kazdy pacjent bedzie inaczej to przechodzil
 
     
Piotrek Medic 
FIZJOTERAPEUTA, TERAPEUTA MANUALNY

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 28 Wrz 2009
Posty: 151
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-03-15, 23:30   

A ja by troszeczkę pomieszać już totalnie wszystko wspomnę o czymś takim jak triger points mięśnia biodrowo lędźwiowego czy też czworobocznego lędźwi- podobne objawy występują choć często z tego co widziałem na kilku przypadkach kończą się na pośladku.
 
     
Mateusz

Wiek: 37
Dołączył: 11 Mar 2011
Posty: 36
Wysłany: 2011-04-11, 17:42   

Nie można też zapomnieć o gruszkowatym.
 
 
     
Mirek 

Wiek: 35
Dołączył: 29 Gru 2009
Posty: 17
Wysłany: 2011-05-23, 16:32   

Moglby ktos mi opisac ćwiczenia / chwyt na rozciaganie stawów biodrowych ? Jak Wy to robicie w rwie kulszowej ?
 
 
     
masaz123

Dołączył: 24 Lis 2012
Posty: 2
Wysłany: 2012-11-24, 09:41   

Witam serdecznie, chciałabym zapytać jak to wygląda, jak Państwo wykonujecie masaże i kiedy w rwie kulszowej jeżeli są zastrzyki? czy bezpośrednio po nich?

kolejna sprawa ból w okolicy łydki na przebiegu nerwu: jaki masaż wykonujecie, czy lodem czy rozgrzewająco czy tak aby nie przegrzać tkanek? czy robicie uciski?i kiedy wykonujecie czy po zatrzykach czy w trakcie?czy staw biodrowo krzyżowy też rozmasowujecie dodatkowo jak ból jest tylko w łydce?

jakie są Państwa doświadczenia
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Styl zmodyfikowany dla e-Masaz.pl, Mapa witryny, Regulamin forum

Wyszukiwanie w Google

Partnerzy forum
Gabinety masażu Kurs masaż tajski Fizjoterapia Rehabilitacja
Forum korzysta z plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Kopiowanie materiałów bez zgody administracji zabronione. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi użytkowników oraz materiały przez nich przesłane. Witryna ma charakter informacyjny. Administracja nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody spowodowane wykorzystaniem przez użytkownika informacji zawartych na forum.
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 13
Reklamy

Linki sponsorowane



Stoły do masażu

Stoły do masażu

Szkoła masażu

Masaż




Ostatnio na forum



Zapraszamy na FB