Polecane produkty

Stoły do masażu

Linki sponsorowane




Poprzedni temat «» Następny temat
Masaż izometryczny
Autor Wiadomość
Fizjoactive 

Dołączył: 16 Lis 2009
Posty: 7
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-11-19, 00:01   Masaż izometryczny

Stosowany jest w sytuacjach, kiedy dochodzi z różnych powodów do osłabienia siły mięśniowej
(np. opatrunek, zanik mięśni po udarach lub wylewach, długotrwałe unieruchomienie, porażenie nerwów obwodowych). Ma on na celu szybki przyrost masy i siły mięśni.
Masaż wykonuje się w napięciu izometrycznym mięśnia stanowiącym ok. 80-95 % napięcia max.
Opiszę dwie znane mi metody wykonywania tego masażu. Pierwsza z nich została opisana m.in. przez Tomasza Podgórskiego w jego książce "Masaż klasyczny". Dzieli się ja na 3 fazy...

To tylko fragmenty artykułu. Tutaj cały artykuł pt: Masaż izometryczny
 
 
     
Linki sponsorowane
Marlena 

Dołączyła: 27 Lip 2009
Posty: 69
Skąd: Rawa Mazowiecka
Wysłany: 2009-11-19, 10:26   

Studentka na AM w Łodzi pisała licencjat o wpływie masażu izometrycznego na brzuchu. U pacjentów którzy ćwiczyli i mieli wykonywany masaż izometryczny codziennie przez 14 dni obwód talii zmniejszył się o 4 cm. A u pacjentów, którzy tylko ćwiczyli nie zaobserwowano zmniejszenia obwodu talii.
 
     
administrator
Site Admin


Dołączył: 27 Sty 2008
Posty: 3134
Wysłany: 2009-11-19, 12:39   

Super artykuł. Mogę dodać go na portal do działu: Masaż izometryczny
 
     
Fizjoactive 

Dołączył: 16 Lis 2009
Posty: 7
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-11-19, 13:40   

Dzięki. Jasne dodawaj, na stronie ludzie łatwiej go znajdą

Pozdrawiamy
 
 
     
administrator
Site Admin


Dołączył: 27 Sty 2008
Posty: 3134
Wysłany: 2009-11-19, 16:32   

Fizjoactive napisał/a:
Dzięki. Jasne dodawaj, na stronie ludzie łatwiej go znajdą

Pozdrawiamy

Dodane dzięki
 
     
Bodyworker 

Dołączył: 05 Mar 2008
Posty: 214
Skąd: Poznań
Wysłany: 2009-11-24, 18:19   

Witam, przepraszam albo nie do końca zrozumiałem, albo wkradło się jakieś totalne uproszczenie?

W takim schemacie to opis masażu trąci nieco archaizmem. Tak można by było podejść do masażu izometrycznego z jakieś 20 lat temu, ale dziś stan wiedzy dotyczący zwłaszcza tkanek miękkich wymaga od nas nieco innego podejścia.

Jako że nie chciałbym uchodzić tu za krytyka, to w ramach krytyki konstruktywnej :) kilka uwag z nieco innej perspektywy.

1. Osłabienie mięśni z nieczynności np stan po operacji, usztywnienie, opatrunek np gipsowy i przywracanie sprawności, a postępowanie po porażeniu nerwów obwodowych to nieco inne procedury.

2. Co znaczą terminy "uderzanie" i "oklepywanie" w masażu izometrycznym, czy wy żartujecie? Czy to tak z powodu jesieni?

3. Masaż izometryczny nie jest stosowany już w odosobnieniu jedynie do jednej partii mięśni, ale także opracowuje się grupę antagonistyczną.

4. Oklepywania, uderzanie w mięsień który jest osłabiony z nieczynności? To też ma być żart?

W kilku zdaniach:

Masaż izometryczny w podstawowych wskazaniach czyli w sytuacji zmniejszenia siły lub zaniku z powodu nieczynności, urazu itd.

Wstępny masaż z diagnostyką (palpacyjne wyczucie zróżnicowania w danych obszarach włókien, np czy nie doszło oprócz osłabienia, zaniku także do zwłóknień, obrzęków w masowanych okolicach lub przeczulicy np. traumatologia sportowa) masaż na sucho, testy napięcia, itd.

Wstępne opracowanie nie tylko partii mięśni gdzie planujemy masaż izometryczny ale antagonistyczej grupy. jeśli są to mięśnie długie, duże, np uda opracowujemy także okolice przyczepów i dużych stawów. W tym przypadku staw kolanowy oraz okolice biodra.
Stosujemy klasycznie głaskania, rozcierania i ugniatania, masaż trwa kilka minut. Jeśli występują jednak objawy bólowe rezygnujemy z przystąpienia do masażu izometrycznego i w następnych sesjach kontynuujemy sam klasyk lub dołączyć możemy manipulacje tkankami miękkimi w bolesnych miejscach.

Przechodząc do właściwego masażu izometrycznego pacjent przyjmuje wygodną pozycję nie obciążając innej grupy podczas skurczu izometrycznego.

Faza A. Na przemian ok. 1 minuty ugniatania z wibracją na rozluźnionych mięśniach.

Faza B. Potem w skurczu izometrycznym ok 4 sekund rozcieramy dużą powierzchnią dłoni, palcami a potem przechodząc na kłęby.

Faza A. Na przemian ok. 1 minuty ugniatania z wibracją na rozluźnionych mięśniach.

Faza B. Teraz zwiększamy za kolejnym razem tej fazy czas masażu w skurczy do 8 sekund. 12 sekund 24, max około 32 sekund. Jednak w pierwszych sesjach jest to dla wielu pacjentów duże obciążenie. Potrzebne jest tu wyczucie bo nie zawsze możemy automatycznie zwiększać długość masażu w samym skurczu. Czasem jest to zaledwie 4, 8, 12, 16 sekund. Jeśli następuje duże przekrwienie ostrożnie. podobnie w przypadku pacjentów/tek z problemami pękających naczyń. U mężczyzn będzie z kolei ze względu na owłosienie potrzebna większa ilość środka poślizgowego ale nie tak, aby dłonie nie ześlizgiwały się.

Z jakimikolwiek "uderzeniami czy oklepywaniami" byłbym ostrożny. Jeśli oklepiecie pacjentowi osłabione mięśnie w celu leczenia zaników w pierwszej fazie rekonwalescencji to w przypływie reakcji bólowej gotów was skopać! Dosłownie!

Słowem solidne przygotowanie diagnostyka i wstępny masaż klasyczny, a potem w skurczu rozcieranie, a w rozluźnieniu na przemian ugniatanie i wibracja.


Masaż izometryczny ma także opcjonalne zastosowanie w niektórych problemach natury estetycznej np. pseudocellulit opadanie pośladków, no i nawet w tym przypadku nie ograniczamy się do jednej grupy mięśni.

Pozdrawiam, ufam iz nieco przybliżyłem temat od innej strony :)

z pozdrowieniami Piotr Szczotka
 
     
tezapl 

Dołączył: 26 Wrz 2011
Posty: 30
Wysłany: 2012-07-16, 11:16   

Mam pytanie, za miesiąc mam operację kolacja i czy dobrym pomysłem jest masaż izometryczny uda? Moim zdanie tak.

Robię to tak: (wdzięczny byłbym za spostrzeżenia, uwagi)

1 etap:
2 minuty głaskania
2 minuty: rozcierania
2 minuty: ugniatania

2 etap:
skurcz - 20 sekund - na zmianę rozcieranie, ugniatanie, oklepywanie
przerwa - 30 sekund - roztrzasanie
czyli - rozcieranie - roztrząsanie - ugniatanie - roztrzasanie itp.
6-12 razy

3 etap: 5 minut
Głaskania, rozcierania, delikatne ugniatania, wstrząsanie (roztrząsanie)
 
     
Mar0 

Dołączył: 23 Cze 2008
Posty: 14
Skąd: Kraków
Wysłany: 2012-07-29, 22:32   

tezapl, wszystko jest ładnie opisane w poście Bodyworker, także myślę, że oklepywanie możesz spokojnie sobie darować.

ps. myślę, że faktycznie można by nieco skorygować/poprawić artykuł w portalu zgodnie z tym co napisał Pan Piotr, bo te fragmenty o uderzaniu i oklepywaniu jakoś nie przemawiają za dobrze :wink: , no i źródło nie działa

Pozdrawiam
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Styl zmodyfikowany dla e-Masaz.pl, Mapa witryny, Regulamin forum

Wyszukiwanie w Google

Partnerzy forum
Gabinety masażu Kurs masaż tajski Fizjoterapia Rehabilitacja
Forum korzysta z plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Kopiowanie materiałów bez zgody administracji zabronione. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi użytkowników oraz materiały przez nich przesłane. Witryna ma charakter informacyjny. Administracja nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody spowodowane wykorzystaniem przez użytkownika informacji zawartych na forum.
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 12
Reklamy

Linki sponsorowane



Stoły do masażu

Stoły do masażu

Szkoła masażu

Masaż




Ostatnio na forum



Zapraszamy na FB