Polecane produkty

Stoły do masażu

Linki sponsorowane




Poprzedni temat «» Następny temat
Ból biodra - to nie musi być zwyrodnienie stawu
Autor Wiadomość
massagewarsaw 
leki przeciw pasozytom grzybom sprzedam apteka


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 05 Lut 2008
Posty: 7181
Skąd: bangkok warszawa
Wysłany: 2016-11-15, 07:53   Ból biodra - to nie musi być zwyrodnienie stawu

Ból biodra może przytrafić się w każdym wieku, choćby w wyniku nadwyrężenia. Jeśli nie jest zbyt nasilony i pozwala się poruszać, przez tydzień możemy leczyć go domowymi sposobami. Potem jednak trzeba odwiedzić lekarza ortopedę, do którego kieruje lekarz pierwszego kontaktu.

Przy nadwyrężeniu biodra małego stopnia osobie dotkniętej bólem biodra najczęściej pomaga unikanie czynności i pozycji ciała, które ból wywołują lub nasilają. Zapomnij zatem o pracach w ogródku i wiosennych porządkach. Postaw na odpoczynek. Śpij na boku, który nie dokucza, najlepiej z poduszką między nogami. Przyjmuj doustne leki przeciwbólowe dostępne bez recepty (nie przekraczając zalecanych dawek w ulotce). Możesz też się wspierać przeciwbólowymi maściami i żelami.

Ból biodra nie ustępuje?

Jeśli domowe leczenie nie pomaga, a także wtedy, gdy oprócz bólu biodra pojawiła się też gorączka lub wysypka, nie zwlekaj z wizytą lekarską. Konsultacja konieczna i wtedy, gdy:

- bolą oba biodra lub także inne stawy (np. kolanowy),

- ból biodra jest gwałtowny lub ostry,

- dolegliwości nie ustępują podczas odpoczynku, a także pojawiają się w nocy.

Uwaga! Z powodu problemów z biodrem czasem trzeba wezwać pogotowie. To zły pomysł, by osobę z poważnymi dolegliwościami, która nie może się poruszać, transportować prywatnym samochodem, przenosić w nieumiejętny sposób, itd. Wówczas konieczne jest profesjonalne unieruchomienie, zabezpieczenie przed pogorszeniem sytuacji. Dotyczy to przede wszystkim pacjentów, u których silny ból biodra to wynik urazu (bezwzględnie, gdy chory jest w podeszłym wieku), nogą nie można poruszyć w stawie biodrowym, a także, gdy pojawia się wyraźne zniekształcenie, bądź krwawienie tej okolicy.

Ból biodra: co może być przyczyną?

Ból w okolicy biodra najczęściej oznacza chorobę stawu biodrowego. Bywa jednak także skutkiem zmian zwyrodnieniowych kości udowej, zapalenia ścięgien, zwykłego nadwyrężenia mięśni i więzadeł, a nawet objawem problemów z kręgosłupem. Zmiany chorobowe w odcinku krzyżowym, rwa kulszowa: to częsta przyczyna dolegliwości w okolicy biodra, a nawet bólu nogi.

Postawienie prawidłowej diagnozy trzeba pozostawić lekarzowi. Na podstawie dokładnego wywiadu lekarskiego (pytania nie dotyczą tylko bólu, ale i ewentualnego odczuwania sztywności, trudności w poruszaniu, przyjmowanych leków, czasu i nasilenia dolegliwości, itd.), a także zdjęcia rentgenowskiego obu stawów biodrowych ("zdrowy" w ocenie pacjenta też trzeba sprawdzić), można wstępnie ocenić sytuację i przewidzieć jej możliwy rozwój, a także dobrać możliwe leczenie. Rtg pozwala chociażby odkryć ewentualne cechy choroby zwyrodnieniowej, czyli zwężenie szpary stawowej i wyrośla kostne (osteofity).

Ocenia się, że to problem co drugiej osoby po 65. roku życia, chociaż zmiany niekoniecznie dotyczą stawu biodrowego.

Złamanie? Powikłanie po sterydach?

Złamanie szyjki kości udowej, objawiające się ostrym, unieruchamiającym bólem biodra, to najczęściej powikłanie osteoporozy. Ten poważny uraz dotyczy przede wszystkim osób w wieku podeszłym. Czasem dochodzi do niego nawet w wyniku banalnych czynności: przy wstawaniu z łóżka, spaceru (po potknięciu). Uwaga, powikłaniem złamania szyjki może być zagrażający życiu zator płucny, bądź zapalenie płuc, dlatego trzeba działać szybko i wzywać pogotowie.

W związku z coraz doskonalszymi lekami steroidowymi do powikłania, będącego skutkiem ich długotrwałego przyjmowania, czyli jałowej martwicy głowy kości udowej, dochodzi coraz rzadziej. Wciąż jednak są nią zagrożone osoby chorujące na niedokrwistość sierpowato-krwinkową. Ryzyko zwiększa nadużywanie alkoholu i częste urazy okolicy biodra. Ostateczne rozpoznanie martwicy jest możliwe na podstawie scyntygrafii oraz magnetycznego rezonansu jądrowego (MRI). Choroba niejednokrotnie wymaga interwencji chirurga i długotrwałej rehabilitacji.

Zwyrodnienie stawu biodrowego - można uniknąć?

Zwyrodnienie stawu biodrowego to po części skutek procesów od nas niezależnych, przede wszystkim starzenia. Początkowo gładka, śliska chrząstka stawowa chroni panewkę i głowę kości udowej. Z czasem ściera się, a to prowadzi do stanu zapalnego. "Nagie" kości trą o siebie, a to prowadzi do bólu, obrzęku i ograniczenia możliwości ruchu.

Tak jednak być nie musi. Wprawdzie skłonność do szybszego zużywania się chrząstki stawowej jest uwarunkowana genetycznie, jednak są i czynniki modyfikowalne.

Podstawowym jest otyłość. Osłabia nie tylko staw biodrowy, ale i stawy kolanowe, biodra oraz kręgosłup, nie mówiąc już o wielu innych schorzeniach, do których prowadzi (cukrzyca, miażdżyca).

Utrata zbędnych kilogramów w każdym wieku jest korzystna dla zdrowia. Ważne jednak, by robić to w sposób racjonalny, systematyczny, najlepiej pod nadzorem dietetyka. Osoby z chorobami narządu ruchu powinny skonsultować dobór ewentualnych ćwiczeń fizycznych ze specjalistą. W przypadku zmian zwyrodnieniowych najczęściej zalecane jest pływanie i jazda na rowerze - to pozwala zachować funkcje stawu, poprawić jego ruchomość i wzmocnić okoliczne mięśnie.

Bywa, że przy zaawansowanym zwyrodnieniu stawu biodrowego konieczna jest jego operacyjna wymiana. Zarazem choroba rozpoznana we wczesnym stadium, niebagatelizowana, może być leczona zachowawczo: za pomocą odciążającego sprzętu rehabilitacyjnego, fizykoterapii (zwykle z wykorzystaniem ciepła, zimna), środków przeciwzapalnych, etc.
 
     
Linki sponsorowane
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Styl zmodyfikowany dla e-Masaz.pl, Mapa witryny, Regulamin forum

Wyszukiwanie w Google

Partnerzy forum
Gabinety masażu Kurs masaż tajski Fizjoterapia Rehabilitacja
Forum korzysta z plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Kopiowanie materiałów bez zgody administracji zabronione. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi użytkowników oraz materiały przez nich przesłane. Witryna ma charakter informacyjny. Administracja nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody spowodowane wykorzystaniem przez użytkownika informacji zawartych na forum.
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 12
Reklamy

Linki sponsorowane



Stoły do masażu

Stoły do masażu

Szkoła masażu

Masaż




Ostatnio na forum



Zapraszamy na FB