Polecane produkty

Stoły do masażu

Linki sponsorowane




Poprzedni temat «» Następny temat
Egzamin zawodowy teoretyczny/praktyczny czerwiec 2014
Autor Wiadomość
kpk1981 

Wiek: 43
Dołączył: 05 Gru 2012
Posty: 14
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 2014-03-24, 16:36   

Na pewno napiszemy test abcd. Na praktycznym spodziewałbym się głównie uzupełnienia dokumentacji medycznej, nie mam pojęcia co jeszcze mogłoby być, może zalecany pacjentowi instruktarz ćwiczeń do wykonania w warunkach domowych. Szczerze mówiąc cieszę się, że będzie zaliczenie praktyczne a nie ten koszmarny projekt pisany pod klucz.

W Medyku w Olsztynie kadra nauczycielska jest bardzo solidna... w większości. Zdarzają się pewne "ciężkie" przypadki, lecz - na szczęście - nie są to nauczyciele nauczający ważnych przedmiotów zawodowych. To jest taka szkoła, że tutaj głównie od ucznia zależy z jaką wiedzą i umiejętnościami pójdzie dalej. Z prawie czterdziestu osób zostało nas tylko siedemnastu.
 
     
Linki sponsorowane
Rayan 

Dołączył: 20 Kwi 2010
Posty: 53
Wysłany: 2014-03-30, 22:14   

Jeśli wierzyć informatorowi który jest zamieszczony na głównej stronie CKE, i chyba jest jedynym jak na razie potwierdzonym źródłem informacji o egzaminie to wychodzi na to że część praktyczna egzaminu będzie TYLKO w formie praktycznej, nie ma żadnych przesłanek do tego że będzie w ogóle cokolwiek do napisania. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że kadra pedagogiczna nic nie wie.

zapraszam do informatora: http://archiwum.cke.edu.p..._tmas_popr2.pdf

moduł 3, str. 1-6



2. Przykładowe zadanie do części praktycznej egzaminu dla wybranych
umiejętności z kwalifikacji Z.1. Świadczenie usług w zakresie masażu


U pacjenta przeprowadź ocenę strukturalną i wykonaj masaż klasyczny podudzia lewego,
wypełniając polecenia zawarte poniżej. Stosuj podane techniki diagnostyczne oraz
terapeutyczne.

Przygotuj stanowisko pracy i dokonaj oceny struktur przedniej części podudzia stosując
techniki diagnostyczne:

- termiczną, opukiwania (tkanka łączna), przesuwania (tkanka łączna) i rozcierania
(tkanka mięśniowa).

Oceń struktury okolicy tylnej podudzia stosując techniki:

- termiczną (skóra), fałdu skórnego (skóra), fałdu mięśniowego (tkanka mięśniowa),
przesuwania (tkanka mięśniowa).

Wykonaj techniki odkształceń w leżeniu tyłem:
- głaskanie powierzchowne (naskórek, skóra właściwa i tkanka podskórna) okolicy
przedniej podudzia;
- głaskanie głębokie (dopowięziowe i domięśniowe) grupy przedniej i bocznej mięśni
podudzia;
- rozcieranie powierzchowne i głębokie (powięź i przegrody międzymięśniowe);
- ugniatanie jednorącz i szczypcowe podłużne mięśni grupy przedniej podudzia;
- głaskania końcowe głębokie i powierzchowne (zgodnie z owłosieniem).

Wykonaj techniki odkształceń sprężystych w leżeniu przodem:
- głaskanie powierzchowne (naskórek, skóra właściwa i tkanka podskórna) okolicy
tylnej podudzia;
- głaskanie głębokie (dopowięziowe, domięśniowe) okolicy tylnej podudzia i mięśni
grupy tylnej podudzia;
- rozcieranie stroną grzbietową palców ręki (dopowięziowe i domięśniowe) okolicy
tylnej podudzia i mięśni grupy tylnej podudzia;
- rozcieranie naprzemienne kciukami środkowej bruzdy mięśniowej okolicy tylnej
podudzia.

Wykorzystaj stanowisko wyposażone w stół do masażu oraz środki niezbędne do wykonania technik.
Czas na wykonanie zadania wynosi 120 minut.
 
     
Rayan 

Dołączył: 20 Kwi 2010
Posty: 53
Wysłany: 2014-03-31, 19:56   

kompasik napisał/a:
no i przypuszczenia kolegi wyzej stały się prawdą. Egzamin ma przebiegać praktycznie, masowac bedziemy sobie nawzajem.....maja bc egzaminowane 2 osoby na raz... jak to wyjdzie to nie wiem.
a widze że kolega z Olsztyna...uczysz się w olsztyńskim medyku?


Faktycznie, potwierdzam, dzisiaj dostaliśmy informację o tym że będzie do wykonania masaż na sobie nawzajem, ale znajdą się też 4 stanowiska gdzie trzeba będzie coś napisać, podejrzewam że być może uzupełnienie dokumentacji medycznej lub zestaw ćwiczeń.

Pozdr.
 
     
Daniel_26 

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 23 Maj 2012
Posty: 67
Wysłany: 2014-04-03, 20:08   

A czy doszły Was słuchy o egzaminie teoretycznym. Co ma tam być?

Według informatora:

60 min., 40 Pytań, Test, 1 z 4 odpowiedzi prawidłowa. Wymagane 50% by zdać.

WYMAGANIA EGZAMINACYJNE

Wykonywanie masażu w medycynie
- charakteryzuje budowę i czynności układów i narządów człowieka
- określa wskazania i przeciwwskazania do poszczególnych rodzajów masażu
- dobiera metody masażu w medycynie do jednostek chorobowych pacjenta

Wykonywanie masażu w sporcie
- wyjaśnia biomechanikę organizmu człowieka w różnych dyscyplinach sportu
- dobiera rodzaje masażu do dyscypliny sportu i cyklu treningowego
- dobiera metody masażu stosowane w odnowie biologicznej organizmu

Wykonywanie masażu w kosmetyce i profilaktyce
- dobiera rodzaje masażu relaksacyjnego
- przestrzega zasad masażu stosowanego w kosmetyce
- przestrzega zasad masażu stosowanego w profilaktyce


I to jest wszystko, co jest zawarte w informatorze. Nie mówię, że mało, ale brakuje czegoś takiego jak pierwsza pomoc, prawo i inne pierdółki, które były na starych egzaminach jak i brak i pytań z zakresu zagadnień klinicznych.

Już kwiecień i wypadało by się zacząć uczy, zwłaszcza, że w głowie pustka (nie całkiem, no ale luki w pamięci są) i myślicie, że trzymając się wytycznych z informatora (gdyż chcę opracować plan działania na najbliższe 2 miesiące) odnośnie egzaminu teoretycznego wystarczy?

Czy mówiono coś u Was w szkołach na temat części teoretycznej? U mnie to tylko o praktycznej się mówi i słyszy.
 
     
kompasik

Dołączył: 11 Mar 2014
Posty: 10
Wysłany: 2014-04-11, 11:25   

No ja wiem tylko, że 40 pytań teoretycznych i bez tej części z przedsiębiorczości.
Znacie już terminy swoich egzaminów praktycznych...? Może dowiedzieliście się czegoś więcej na temat przebiegu egzaminu...co trzeba będzie napisać.?
 
     
massagePaj 

Wiek: 39
Dołączył: 11 Kwi 2014
Posty: 13
Wysłany: 2014-04-11, 22:30   

WItam wszystkich, ucze sie w MSZ w Chelmie woj. Lubelskie i mam zamiar powiedziec Wam co u nas mowia na temat egzaminu.
Wykaz sprzetu juz przyszedl jakis czas temu, wiec napewno nie bedzie Shantala bo lalek w wykazie nie ma, masujemy siebie nawzajem. Co do czesci pisemnej na egzaminie to wszyscy mowia o wypelnieniu karty pacjenta + mozliwym zestawie cwiczen dla pacjenta do wykonania w domu. Moje wlasne typy dotycza to ze moze bedzie trzeba wypisac struktury anatomiczne na ktorych bedziemy wykonywac masaz tj. glownie miesnie i ich przyczepy, czynnosc.
Odnosnie samego przebiegu to mowia nam ze na kazda pare zdajacych tj Ciebie i kolegi czy kolezanki ktorego bedziemy masowac a pozniej on nas bedzie dla OBOJGA razem 240min czyli + - 120min na osobe.
Takie informacje mam na dzien dzisiejszy a egzamin praktyczny moja klasa zdaje 7 i 8 czerwca po czym mamy jeszcze tydzien praktyk zawodowych ^^ zycze wszystkim powodzenia :cool:
 
     
Rayan 

Dołączył: 20 Kwi 2010
Posty: 53
Wysłany: 2014-04-13, 19:35   

w mojej szkole 11-12 czerwca jest praktyczny, a później 16 teoria więc mam nadzieję że podzielisz się swoimi wrażeniami odnośnie egzaminu :)
 
     
kompasik

Dołączył: 11 Mar 2014
Posty: 10
Wysłany: 2014-04-15, 11:07   

O tak liczymy na relacje z egzaminu :)
 
     
sebeq

Dołączył: 20 Sie 2012
Posty: 63
Wysłany: 2014-04-16, 12:59   

U nas był przeprowadzany próbny z praktyki.

Zadanie było identyczne jak te o którym pisze Rayan, dodatkowo trzeba było wypisać przeciwwskazania do masażu podudzi z czym był problem bo np, napisanie gorączka czy podwyższona temperatura nie zaliczało należało napisać gorączka powyżej 38 stopni.

W poniedziałek mieliśmy mieć standaryzację testu z teorii, niestety pani wzięła ze sobą zły zestaw pytań a dodatkowo pytała się naszej kierowniczki w szkole czy część osób mogła by pisać starą wersję praktyczną tzn "projekt", nasza pani na szczęście kategorycznie odmówiła.

Ogólnie widać, ze mają nas w dupie, widocznie lobby fizjoterapeutów jest już o krok od przepchnięcia ustawy która będzie jasno mówiła, że masaż wykonuje tylko fizjoterapeuta :D

Tak czy siak, liczę, że będzie klasyk no i że nie będzie do wypisania przyczepów mięśniowych bo z tym u mnie bardzo krucho.
 
     
Maly

Dołączył: 28 Sty 2014
Posty: 17
Wysłany: 2014-04-16, 16:53   

kompasik napisał/a:
Ogólnie widać, ze mają nas w dupie, widocznie lobby fizjoterapeutów jest już o krok od przepchnięcia ustawy która będzie jasno mówiła, że masaż wykonuje tylko fizjoterapeuta :D

a nie przypadkiem tylko technik masazysta?
 
     
sebeq

Dołączył: 20 Sie 2012
Posty: 63
Wysłany: 2014-04-16, 18:03   

Nie no co ty, nie wiesz? Przecież jedynie wykształcony na państwowej uczelni fizjoterapeuta zna się na masażu a nie tam jakiś technik czy już w ogóle szaman po kursach. Tacy to jednym ruchem ręki potrafią pogruchotać pacjentowi kark czyniąc go kaleką do końca życia...
 
     
Rayan 

Dołączył: 20 Kwi 2010
Posty: 53
Wysłany: 2014-04-18, 11:59   

sebeq napisał/a:

Zadanie było identyczne jak te o którym pisze Rayan, dodatkowo trzeba było wypisać przeciwwskazania do masażu podudzi z czym był problem bo np, napisanie gorączka czy podwyższona temperatura nie zaliczało należało napisać gorączka powyżej 38 stopni.

czyli mam rozumieć że najpierw na próbnym praktycznym musieliście wykonać masaż podudzia wraz z diagnostyką tak jak w tym przykładowym zadaniu z informatora? Oprócz tego mieliście do napisania tylko przeciwwskazania? Czy ćwiczyliście też przygotowanie stanowiska, zakończenie względem pacjenta stanowiska i masażysty itd?
Pozdr.
 
     
sebeq

Dołączył: 20 Sie 2012
Posty: 63
Wysłany: 2014-04-19, 15:25   

Tak, najpierw przygotowanie do masażu.

Co do tych przeciwwskazań to już czaję o co chodzi, zależy z której książki korzystają układając klucz.

U Zbora jest inaczej tzn gorączka, a np w Masażu z elementami rehabilitacji jest temperatura powyżej 38 stopni. Czyli w tym debilnym kluczu trzeba trafić idealnie słowo w słowo i wydedukować na podstawie ułożenia fusów na dnie kubka na jakiej książce się opierają.
 
     
Daniel_26 

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 23 Maj 2012
Posty: 67
Wysłany: 2014-04-29, 20:53   

Również miałem niedawno egzamin próbny, jednak w niczym on nie przypominał tego, który jest w informatorze.
Z tego co mówili nauczyciele, to ten egzamin próbny był przygotowany przez nich na podstawie doświadczenia, więc mało ma miał wspólnego z tym co będzie.

Kompletnie nie wiem, jak się przygotowywać do tego egzaminu i czego można się spodziewać.

To przykładowe zadanie z informatora, to zdecydowanie za mało.
Może ktoś ma jakieś podobne zadania. Zwłaszcza chodzi o polecenia i o nazewnictwo. My posługujemy się "normalny" tj. rozcieranie, ugniatanie a nie jakieś techniki odkształceń sprężystych i w dodatku dopowięziowe i domięśniowe tylko budkowe, daszkowe, cytrynki i inne cebulki, pieski, które Pan Zborowski opisał w swojej książce.

Miesiąc do egzaminu a my jesteśmy, za przeproszeniem w czarnej d...e

O teoretycznym to się w ogóle nie wspomina. Nie wiem, czy tracić czas na naukę prawa, pierwszej pomocy i fizjoterapii i klinicznej, skoro nie ma jej w wymaganiach podanych w informatorze.

A masażu w kosmetyce i profilaktyce to w ogóle się jeszcze nie uczyliśmy



Szczerze to liczę na Was forumowicze, że podzielicie się informacjami z egzaminu, zwłaszcza, Ci którzy mają go wcześniej (z tego co słyszałem, to gdzieniegdzie zdają pod koniec maja).
Ja mam na początku czerwca i wszystko co będzie opiszę :)
 
     
kompasik

Dołączył: 11 Mar 2014
Posty: 10
Wysłany: 2014-05-02, 12:46   

a kiedy kolega ma konkretnie egzamin praktyczny?
ja mam 18 czerwca wiec dopiero wtedy podzielę się swoimi wrażeniami.
Pozdrawiam!
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Styl zmodyfikowany dla e-Masaz.pl, Mapa witryny, Regulamin forum

Wyszukiwanie w Google

Partnerzy forum
Gabinety masażu Kurs masaż tajski Fizjoterapia Rehabilitacja
Forum korzysta z plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Kopiowanie materiałów bez zgody administracji zabronione. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi użytkowników oraz materiały przez nich przesłane. Witryna ma charakter informacyjny. Administracja nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody spowodowane wykorzystaniem przez użytkownika informacji zawartych na forum.
Strona wygenerowana w 0,08 sekundy. Zapytań do SQL: 12
Reklamy

Linki sponsorowane



Stoły do masażu

Stoły do masażu

Szkoła masażu

Masaż




Ostatnio na forum



Zapraszamy na FB