Polecane produkty

Stoły do masażu

Linki sponsorowane




Poprzedni temat «» Następny temat
Szczękościsk po leczeniu zęba.
Autor Wiadomość
mimica

Dołączył: 18 Cze 2012
Posty: 40
Wysłany: 2013-01-27, 23:23   Szczękościsk po leczeniu zęba.

Witam serdecznie.
Piszę nowy temat na forum gdyż szukałem i nie znalazłem potrzebnych informacji.
Otóż u kuzyna po leczeniu kanałowym zęba (dolna siódemka) wystąpił silny szczękościsk,był z tym u innego dentysty i jest to prawdopodobnie wskutek uszkodzenia nerwu żuchwowego. Na początku przyszłego miesiąca ma wizytę u chirurga szczękowego.
Mam pytanie do doświadczonych masażystów-czy jest jakieś opracowanie masażem lub ćwiczeniami na takie wzmożone napięcie powstałe po zabiegu dentystycznym?
Ograniczenie rozwarcia żuchwy jest duże,w usta ledwie wchodzi zgięty palec(w neutralnym ustawieniu nadgarstka). Stan ten utrzymuje się około miesiąca,próbowałem to rozluźniać masażem głębokim(2 zabiegi) mięśnia żwacza,skroniowego i skrzydłowych,
lecz nie widać by cokolwiek ruszyło,no i mam obawy czy nadal mogę to wykonywać z racji prawdopodobieństwa uszkodzonego nerwu (to mój pierwszy taki przypadek). Dodatkowo mamy do dyspozycji lampę bioptron i masażer wibracyjny. Dziękuje za odpowiedzi i pozdrawiam.
 
     
Linki sponsorowane
Piotrek Medic 
FIZJOTERAPEUTA, TERAPEUTA MANUALNY

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 28 Wrz 2009
Posty: 151
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-01-28, 10:23   

Sprawa nie bedzie taka prosta. Tym bardziej ze siodemki i osemki wchodza niekiedy bezposrednio w kontakt z nerwem zuchwowym, ktory to.jestczescia nerwu trojdzielnego. Pytanie jakiego typu to uszkodzenie. Jak ustawia sie zuchwa w rozluznieniu? Z kolei brak rozwarcia jest czynny czy tez bierny? Badales bierny zakres ruchomosci zuchwy, czy zuchwa nie ma truzji bocznej przypadkiem? A jak wyglada czucie skorne zaopatrzone tym nerwem? Jaki jest opor koncowy? mozna sprobowac neuromobilizacje nerwu, mobilizacje zuchwy oraz prace na miesniach podpotylicznych. Mobilizacje zuchwy mozna wykonac tylko po dokladnym badaniumanualnym. Wiecej wieczorem opisze bo teraz ze smartfona pisze
 
     
mimica

Dołączył: 18 Cze 2012
Posty: 40
Wysłany: 2013-01-31, 00:37   

Witam Piotrek Medic, dziękuje za tak szybką odpowiedź!
Odpowiadam na zadane pytania:
-nie wiemy jakie jest uszkodzenie,było robione rtg(ropy nie stwierdzono),6.02 wizyta u chirurga szczękowego,
-w rozluźnieniu z tego,co u niego widzę to raczej symetrycznie się ustawia,
-rozwarcie jako takie jest,problem w tym że jest mocno ograniczone-paradoksalnie większy ma zakres czynny,zaś mniejszy bierny,
-zarówno przy czynnym jak i biernym rozwarciu żuchwa"idzie"w stronę przykurczu,
-czucie skórne jest zaburzone,na całym paśmie unerwienia przez n.żuchwowy,
-opór końcowy jest raczej twardy,przy dalszej minimalnej próbie rozwierania biernego skarży się na ból po stronie przykurczu,
-neuromobilizacji n.żuchwowego niestety nie znam,nie miałem tego w szkole,
zaś za mobilizacje się nie biorę,bo mam nikłe doświadczenie w pracy ze SSŻ,
-mm.podpotyliczne rozluźniałem mu,ale z powodu bólów głowy(od zawsze ma problem
z odcinkiem C),ból głowy minął,zaś przykurcz żuchwy się nasilił z tego co mówił.
Tak wiem,że n.żuchwowy to jedna z gałęzi n.trigeminus.
Pozdrowienia.
 
     
Piotrek Medic 
FIZJOTERAPEUTA, TERAPEUTA MANUALNY

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 28 Wrz 2009
Posty: 151
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-02-09, 21:05   

mimica, już Ci mówię co i jak.

Opór końcowy w stawie skroniowo żuchwowym jest fizjologicznie jest typem tzw. oporu twardo elastycznego, czyli przy pomocy struktur niekurczliwych, tzw. opór więzadłowy, w tym przypadku poprzez więzadło oboczne. Idąc dalej, jeżeli uszkodzeniu uległaby np torebka stawowa to mięlibyśmy do czynienia z tzw. wzorcem torebkowym czyli w tym przypadku ograniczone będzie otwarcie ust. Rozumiem, że stwierdziłeś, że czucie jest zaborzone zgodnie z czuciem dermatomalnym konkretnie odnogi V3. Pojawia się tutaj pytanie- jak znacząco, tzn czy czucie dermatomalne jest zaburzone na całym przebiegu ( wiem, że napisałeś, że jest pytanie brzmi natomiast czy na całym przebiegu jednakowo?) Tutaj jest też kilka pytań- czy np nie doszło do uszkodzenia parenchymy korzeniowej, czy nie ma uszkodzenia w okolicy pnia nerwu. Kolejne ważne pytanie- siła mięśniowa ( osłabiona, czy bez osłabienia?). Zaburzenie czucia jest jakiego typu- drętwienie, mrowienie, szczypanie czy zniesienie czucia? A i jeszcze jedno- kość gnykowa jak jest ustawiona i mięśnie gnykowe, czy nie są nadmiernie napięte?

Jeżeli zaburzenie czucia jest znaczne wysłałbym pacjentkę na EMG, by sprawdzić jaki typ uszkodzenia nerwu jest. Przez ten czas można lekko odciążyć staw skroniowo żuchwowy stosując np dystrakcję tego stawy i masaż oparty na technikach Rosenberga. Jeżeli pacjentka ma problemy z odcinkiem szyjnym, należy i tutaj widzieć możliwą konotację. Jeżeli nie robiłeś mobilizacji, czy też neuromobilizacji okolicy żuchwy lepiej odeślij do terapeuty, który pracował na tym stawie. Poza tym możesz stosować delikatne ruchy na powięziach. Jeżeli jest zaburzenie ruchomości wynikające nie z wzorca torebkowego, stanu zapalnego itp czyli jest pochodzenia złego unerwienia lub jego braku można z pacjentem poćwiczyć ruchy, które będą stymulować owe przewodnictwo.

Wiem, że to ciężki temat, szczególnie jeżeli doszło do tego po leczeniu zęba, dlatego nie wiemy z jakim typem uszkodzenia mamy do czynienia- axonotmesis, neuropraxia czy co innego? Możesz spróbować tapingiem wspomóc terapię, jeżeli umiesz.

Powodzenia
 
     
mimica

Dołączył: 18 Cze 2012
Posty: 40
Wysłany: 2013-02-17, 22:48   

Witam serdecznie,dziękuje za odpowiedź!
Tak jak pisałem,u kuzyna otwarcie ust jest mocno ograniczone-teraz trochę puściło po tym jak na polecenie chirurga szczękowego smaruje miejscowo miorelaksantem w celu rozluźnienia.Poza tym lekarz zalecił masaże,więc mu je robię.
Czucie jest zaburzone i tak stwierdziłem to zgodnie z dermatomem dla tego nerwu. Im bliżej brody to jest lepsze,zaś przy samym mięśniu żwaczu jest gorsze i wyżej w okolicy ucha ponownie lepsze.Parestezji,mrowienia,kłucia itp. nie zgłasza.Czy doszło do uszkodzenia i jakiego typu jest to uszkodzenie,niestety nie wiemy-nie robił badania EMG.
Co do kości gnykowej,to nie wiem co mam wyczuwać palpacyjnie?
czy jest asymetryczne ustawienie?mięśnie nad i podgnykowe nie są napięte i nie zgłasza problemów z przełykaniem czy męczliwością,problemami podczas mówienia(pracuje głosem). Siła mięśniowa w normie,zaciska żuchwę przy oporowaniu. Kinesiotapingu niestety nie znam.Dziękuje raz jeszcze za odpowiedzi i pozdrawiam.
 
     
massagewarsaw 
leki przeciw pasozytom grzybom sprzedam apteka


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 05 Lut 2008
Posty: 7181
Skąd: bangkok warszawa
Wysłany: 2013-02-18, 13:43   kurs masaz tajski

zreferuj do terapeuty czaszkowo-krzyzowego czy terapii bowena. Idz razem z kuzynem i podpatrz, jak wykonac te techniki (sa proste, tylko wymagaja wyczucia, trwaja tylko kilka minut i sa skuteczne).

w TC-S robisz dekompresje stawu - bardzo delikatny nacisk na podbrodek sily kilku gramow (uzyj opuszkow malych palcow) i trwajacy kilka minut. Dla zwiekszonego efektu mozesz zrobic najpierw kompresje przez minute czy dwie, nastepnie dekompresje.

kuzyn moze sam robic dekompresje wsadzajac olowek do ust z niezaostrzona czescia opierajaca sie na podniebieniu, a czesc dolna olowka na zebach dolnych i bardzo delikatnego nacisku w kierunku stop na tak powstala dzwignie. Robic na lezaco.

procedura TMJ w bowenie jest troche bardziej skomplikowana i wielostopniowa, ala kazdy moze sie jej nauczyc w pol godziny.

obie terapie bardzo skuteczne w tym schorzeniu
 
     
mimica

Dołączył: 18 Cze 2012
Posty: 40
Wysłany: 2013-02-19, 22:23   

Dziękuje!
Tak się składa,że pisałem do szkoły pracę nt.TCS i posiadam książkę p.Bożeny Przyjemnskiej o tej terapii.zupełnie o niej zapomniałem.
Faktycznie jest tam opis techniki dla rozluźnienia ssż,trochę inaczej opisane niż Twój opis,
ale wiem o co chodzi i jestem w stanie to wykonać.Jeżeli nie będzie przynosić pożądanego działania zaciągnę kuzyna do terapeutki i podpatrzę.Z ołówkiem też mu wytłumaczę.
Pozdrawiam i powodzenia.
 
     
massagewarsaw 
leki przeciw pasozytom grzybom sprzedam apteka


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 05 Lut 2008
Posty: 7181
Skąd: bangkok warszawa
Wysłany: 2013-02-19, 22:27   kurs masaz tajski

jak ona opisala?
 
     
mimica

Dołączył: 18 Cze 2012
Posty: 40
Wysłany: 2013-02-20, 22:21   

Cytuję:
"Terapeuta układa całe dłonie wzdłuż policzków pacjenta,zahaczając palce środkowe o brodę(w okolicy otworów bródkowych). Przez odchylenie w tył powoduje kompresję stawu,czeka na rozluźnienie po czym trzema palcami delikatnie wchodzi w staw,przez pochylenie się do przodu spycha staw, powodując jego dekompresję,czyli oddalenie powierzchni stawowych".
Swoją drogą ciekaw jestem jak robić takie techniki przy osobach nadpobudliwych,
energicznych(vide kuzyn i 1 zabieg z TCS),które nie mają cierpliwości aby leżeć te kilka minut i praktycznie nie odczuwając masażu,co jeszcze bardziej ich niecierpliwi-a może to taka specyfika rehabilitowania członków własnej rodziny:)
 
     
Piotrek Medic 
FIZJOTERAPEUTA, TERAPEUTA MANUALNY

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 28 Wrz 2009
Posty: 151
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-02-20, 22:42   

mimica napisał/a:
może to taka specyfika rehabilitowania członków własnej rodziny:)



Dlatego ja swojej rodziny nie leczę :)


Co do tematu- delikatnej trakcji można spróbować. Obecnie prowadzę pacjenta z bruksizmem. Przyszedł z potężnym szczękościskiem, gdzie próba zrobienia czegokolwiek była bolesna. Dlatego tylko i wyłącznie zastosowałem trakcję ale nie przez podbrudek tylko nieco inaczej. Radzę próbować bo praca na stawach skroniowo-żuchwowych jest ciekawa i są super efekty jak to się dobrze prowadzi. Jeżeli nie jesteś pewien wyślij pacjenta do terapeuty i udaj się razem z nim.
 
     
massagewarsaw 
leki przeciw pasozytom grzybom sprzedam apteka


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 05 Lut 2008
Posty: 7181
Skąd: bangkok warszawa
Wysłany: 2013-02-21, 02:27   kurs masaz tajski

technika, ktora opisalem jest mniej inwazyjna. Nie musisz dotykac dlonmi policzkow, nie musisz dotykac samego stawu 3 palcami. Zacznij tylko od dekompresji, bedzie krocej. Zaprzestan, gdy klient zacznie stawiac opor/nieciepliwic sie. W czasie regularnego masazu, trwajacego kilkadziesiat minut, mozesz ja wykonac kilkakrotnie.

przed zabiegiem objasnij, co bedziesz robic i dlaczego. Daj instrukcje spokojnego lezenia z zamknietymi oczami. Mozesz zrobic cwiczenia oddechowe, zeby uspokoic klienta. W zabiegu CST procedura TMJ nie jest pierwsza - gdy do niej dochodzimy, to klient juz klient lezy spokojnie. Przy okazji zajmowania sie TMJ pomozesz rowniez na nadpobudliwosc.

z opisu ksiazkowego trudno jest wykonac cokolwiek poprawnie, trzeba zobaczyc, poczuc na sobie, potrenowac na osobach zdrowych, nabrac specyficznego rodzaju dotyku i wyczucia w palcach
 
     
mimica

Dołączył: 18 Cze 2012
Posty: 40
Wysłany: 2013-03-24, 19:59   

Dziękuje panowie za wyczerpujące odpowiedzi.Szczękościsk jakoś puścił,podczas wizyty i kolejnym rozwierceniu plomby okazało się,że była ropa.
Massagewarsaw, TMJ w Bowenie znalazłem na ytb-dziękuje.
Piotrek nie dziwię się teraz.Otóż 2tyg temu kuzynowi"siekło"w plecach przy podnoszeniu czegoś ciężkiego(miał objawy jak: obrona mięśniowa po stronie prawej w odc.L,stawanie na palcach prawą nogą, ból miejscowy,niepromieniujący w okolicy L3-L5,niemożność wykonania ruchu zgięcia kręgosłupa).
Był na prześwietleniu i z jego relacji ortopeda coś pisał o krążku lub jądrze miażdżystym (niestety kuzyn zostawił opis badania u lekarki prowadzącej),dostał L4 na 10dni.
No i zaczęły się prośby o masaż,od kręgosłupa oczywiście trzymałem się z dala więc chciałem zrobić rozluźnianie m.przepony i mm.biodrowo-lędźwiowych żeby ulżyć w cierpieniach.To była porażka,śmiał się że łaskocze, wiercił się jak wchodziłem palcami pod żebra,no ogółem nie dało się zrobić terapii i na nic tłumaczenia,że tak się robi-zatem przyłączam się do Twojej dewizy odnośnie leczenia rodziny :mrgreen:
ps najlepsze jak któregoś dnia mimo zakazu chodzenia,poszedł po zakupy i w pewnym momencie usłyszał"pyk" i "się nastawiło",od tamtej pory funkcjonuje normalnie :shock:
nie mam pojęcia czy to była sprawa wyrostków stawowych,któregoś z więzadeł kręgosłupa czy faktycznie coś z krążkiem/jądrem.
 
     
massagewarsaw 
leki przeciw pasozytom grzybom sprzedam apteka


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 05 Lut 2008
Posty: 7181
Skąd: bangkok warszawa
Wysłany: 2013-03-25, 10:13   kurs masaz tajski

mimica napisał/a:
Massagewarsaw, TMJ w Bowenie znalazłem na ytb-dziękuje.

bowena nie da sie uczyc z yutuba, pisalem tylko, ze procedura tmj jest do nauczenia sie w pol godziny, ale jest wiele zasad i innych, powiazanych procedur, ktorych powinno sie trzymac, zeby zabieg byl skuteczny. Sugerowalem podpatrzenie i podpytanie terapeuty wykonujacego zabieg.

przy okazji wrzuc ten link do yutuba
 
     
mimica

Dołączył: 18 Cze 2012
Posty: 40
Wysłany: 2013-03-25, 23:35   

Teraz zrozumiałem Twoją wskazówkę odnośnie TMJ w Bowenie,masz rację filmik to za mało.
Podaję linka:

http://www.youtube.com/watch?v=-Si2NUPTttU
 
     
massagewarsaw 
leki przeciw pasozytom grzybom sprzedam apteka


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 05 Lut 2008
Posty: 7181
Skąd: bangkok warszawa
Wysłany: 2013-03-26, 11:31   kursy masazu tajskiego

napisalem, ze bowen jest bardziej skomplikowany i wielostopniowy. Konieczne sa procedury poprzedzajace, na kregoslupie dolnym i gornym, szyi, mostku, wykonane w okreslonej kolejnosci i zgodnie z wieloma zasadami. W pol godziny mozna sie nauczyc tej procedury, ale nie w minute i piec sekund
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Styl zmodyfikowany dla e-Masaz.pl, Mapa witryny, Regulamin forum

Wyszukiwanie w Google

Partnerzy forum
Gabinety masażu Kurs masaż tajski Fizjoterapia Rehabilitacja
Forum korzysta z plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Kopiowanie materiałów bez zgody administracji zabronione. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi użytkowników oraz materiały przez nich przesłane. Witryna ma charakter informacyjny. Administracja nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody spowodowane wykorzystaniem przez użytkownika informacji zawartych na forum.
Strona wygenerowana w 0,08 sekundy. Zapytań do SQL: 12
Reklamy

Linki sponsorowane



Stoły do masażu

Stoły do masażu

Szkoła masażu

Masaż




Ostatnio na forum



Zapraszamy na FB