Polecane produkty

Stoły do masażu

Linki sponsorowane




Poprzedni temat «» Następny temat
Niedowłady spastyczny i wiotki
Autor Wiadomość
wujo540 
cekin

Dołączył: 27 Cze 2009
Posty: 27
Wysłany: 2011-06-13, 12:38   Niedowłady spastyczny i wiotki

Prosiłbym aby ktoś napisał jaki masaż stosujemy w niedowładach:wiotkim i spastycznym
 
     
Linki sponsorowane
nowa_26 
ciałem steruje głowa

Wiek: 45
Dołączyła: 21 Sie 2008
Posty: 35
Skąd: Podlasie
Wysłany: 2011-06-27, 14:35   

Cokolwiek byś robił, zawsze myśl - nie odbieraj tego jako złośliwość, po prostu odpowiedzi na niektóre pytanie i problemy jakie spotkasz w pracy, nigdzie nie są zawarte wprost. Czasem trzeba się po prostu skupić, zastanowić co można zrobić, co daje dany ruch czy rodzaj masażu i działać. To nie działanie na oślep, tylko pokaz zastosowania wiedzy praktyce

Masz rozwiązać problem - jeśli jest nim spastyka - czyli wzmożone napięcie mięśni - lecisz z masażem rozluźniającym i na odwrót. Przy wiotkości pobudzasz mięśnie.
 
     
Melisa 

Dołączyła: 27 Cze 2011
Posty: 7
Wysłany: 2011-06-28, 18:12   

Przy wiotkości nie możesz pobudzać mięśni bo przez to przyśpieszysz powstawanie spastyczności.

Przy wiotkości najlepiej ćwiczyć biernie, oraz stosować techniki głaskania i oklepywania (oczywiście z umiarem).

Przy spastyce stosujemy metody rozluźniające, np mało energiczne rozcieranie poprzeczne. Po zabiegu nie zapominamy o odpowiednim ułożeniu pacjenta.
 
     
Piotrek Medic 
FIZJOTERAPEUTA, TERAPEUTA MANUALNY

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 28 Wrz 2009
Posty: 151
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-06-28, 19:12   

Melisa, poniekąd się z Tobą zgodzę, szczególnie z Twoim sąsiednim postem masaż po udarze mózgu. Części proksymalne są niezwykle ważne ale warto też wspomnieć skąd ( poza układem nerwowym) bierze się spastyka i nadmierne napięcie mięśniowe. Bardzo często widzę, że np obręcze czy też tułów w masażu i niekiedy rehabilitacji jest szczególnie pomijany- a to błąd. Pozycje ułożeniowe o których piszesz - to priorytet w rehabilitacji pacjenta neurologicznego plus odpowiednia terapia- a masaż takową formą terapii ( współterapii) jest.

Odnośnie masażu w wiotkości i spastyczności- powtórzę się pewnie ale zawsze warto zadać sobie pytanie- JAKI JEST CEL MOJEJ TERAPII- co chcesz masażem osiągnąć, co jest teraz obecnie problemem pacjenta...
 
     
RehaT 

Dołączył: 28 Paź 2010
Posty: 252
Wysłany: 2011-07-12, 22:54   

co ma wiotosc do spastyki Melisa? Jesli osoba ma uszkodzony OUN np po udarze to pierwsza waza to wiotkosc a pozniej spastyka i tu nie mamy wplywy na jej wywolanie. Biernie sie juz nie cwiczy to juz archeologia, jesli juz to na odruchach.
 
     
Piotrek Medic 
FIZJOTERAPEUTA, TERAPEUTA MANUALNY

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 28 Wrz 2009
Posty: 151
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-07-14, 09:59   

RehaT, dlatego postawiłem pytanie:

Odnośnie masażu w wiotkości i spastyczności- powtórzę się pewnie ale zawsze warto zadać sobie pytanie- JAKI JEST CEL MOJEJ TERAPII- co chcesz masażem osiągnąć, co jest teraz obecnie problemem pacjenta...

nie da się tego cofnąć tak jak mówisz- a odpowiedź na pytanie JAKI JEST CEL- i co chcesz osiągnąć dobitnie jakby to podkreśla.
 
     
wrogoz 

Wiek: 39
Dołączył: 18 Paź 2011
Posty: 8
Skąd: Katowice
Wysłany: 2011-10-18, 21:33   

Melisa napisał/a:
Przy wiotkości nie możesz pobudzać mięśni bo przez to przyśpieszysz powstawanie spastyczności.

Przy wiotkości najlepiej ćwiczyć biernie, oraz stosować techniki głaskania i oklepywania (oczywiście z umiarem).

Przy spastyce stosujemy metody rozluźniające, np mało energiczne rozcieranie poprzeczne. Po zabiegu nie zapominamy o odpowiednim ułożeniu pacjenta.


ćwicząc biernie (np. u pacjentów po udarze) ryzyko uszkodzenia stawów wzrasta ze względu na zaburzone czucie. Badania kliniczne wykazały że przy zastosowaniu metod bobath/pnf zespół bolesnego barku u udarowców w wczesnej fazie występował o wiele rzadziej aniżeli przy zastosowaniu ''metod tradycyjnych''-ćw biernych. Obecnie odchodzi się od tej techniki na rzecz pobudzania kończyny porażonej np. poprzez irradiację no i oczywiście odpowiednie pozycje ułożeniowe.
Podsumowując - są lepsze techniki aniżeli ćw. bierne i powinno się od nich raczej odchodzić a nie polecać.
Co do szczegółowych wyników tych badań postaram się je odnaleźć i umieścić na forum.
 
     
adamm 
piast protoplasta

Wiek: 35
Dołączył: 23 Mar 2010
Posty: 176
Wysłany: 2011-10-19, 12:35   

Witam
Mam teraz pacjentkę po udarze niedokrwiennym prawostronnym. Udar miała 6 lat temu i teraz poprosiła mnie o 10 zabiegów w celu zlikwidowania spastycznośći(przynajmniej spróbować) Jak myślicie pomogę jej po tak długim czasie (są delikatne żylaki na pkd) Narzeka także na tak jaky brak stabilizacji w stawie barowym w czasie unoszenia np po wyżej głowy.

Jak myślicie taki długi okres będzie mi przeszkadzał walczeniu ze spastycznością? 5 lat temu miała wszystie zabiegi fizykalne w senatorium dla ludzi po udarze.

Co może mi ktoś doradzić czego nie ma w książkach :P na zajęciach jeszcze nie zaczeliśmy udarów więc wszystko co wiem to sam wyczytałem.
 
     
Piotrek Medic 
FIZJOTERAPEUTA, TERAPEUTA MANUALNY

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 28 Wrz 2009
Posty: 151
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-10-19, 12:59   

Cytat:
Jak myślicie taki długi okres będzie mi przeszkadzał walczeniu ze spastycznością?


Tobie czy pacjentce?

adamm napisał/a:
Jak myślicie pomogę jej po tak długim czasie


To pytanie sam do siebie, na ile znasz fizjologię udarów, techniki zmniejszające spastykę a takżę czy potrafisz zdefiniować typ spastyki jaki pacjentka ma i jakie zabiegi chcesz robić- bo o ile skupisz się na jakiś solluxach i np zwykłym masażu to polepszysz jej samopoczucie ale na spastykę wpłyniesz jedynie chwilowo, gdyż podłoże spastyczności leży głębiej ( począwszy od zmian strukturalnych a skończywszy na emocjonalnych)

Także jak widać dużo zależy od znajomości problemu, przyczyn zglaszanych dolegliwości, dysfunkcji np tego niestabilnego barku, któy u pacjentów udarowych bardzo często jak nie w 90% ma przyczyne nie w samym barku lecz w hypotonusie mięśni tułowia ( i to trzeba sprawdzić)
 
     
wrogoz 

Wiek: 39
Dołączył: 18 Paź 2011
Posty: 8
Skąd: Katowice
Wysłany: 2011-10-19, 21:49   

Uzupelniając przedmówcę: sama spastyka kończyny przeciez czesto wynika z nieprawidłowego napięcia w obrębie tułowia (w przypadku udarowcow ) anizeli samego deficytu strukturalnego w obrebie kończyny... wiec masaż rozluzniajacy na obwodzie strony bezposrednio zajetej jest moim zdaniem zabiegiem chybionym a mimo wszystko powszechnie stosowanym.
 
     
Piotrek Medic 
FIZJOTERAPEUTA, TERAPEUTA MANUALNY

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 28 Wrz 2009
Posty: 151
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-10-20, 08:24   

w 100% zgadzam sie o zmianach strukturalnych pisałem odnośnie następstw spastyki. Pisałęm nawet w postach wcześniej, że nowoczesne podejście do tematu udarów, szukania przyczyn spastyczności to nic innego w większości przypadków jak szukanie przez pacjenta stabilizacji, którą znajduje m.in w nadmiernym napięciu kończyn. Również uważam, że zabieg taki jak sam wspomniałeś, który jest często i nagminnie stosowany jest zwyczajnie chybiony.

Pozdrawiam
 
     
wrogoz 

Wiek: 39
Dołączył: 18 Paź 2011
Posty: 8
Skąd: Katowice
Wysłany: 2011-10-20, 14:58   

Podsumowując dyskusję należy pamiętać, że masaż nie jest panaceum na wszystko, a w szczególności tyczy się to porażeń i niedowładów.
 
     
massagewarsaw 
leki przeciw pasozytom grzybom sprzedam apteka


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 05 Lut 2008
Posty: 7181
Skąd: bangkok warszawa
Wysłany: 2011-10-20, 18:37   kurs masaz tajski

wrogoz napisał/a:
Podsumowując dyskusję należy pamiętać, że masaż nie jest panaceum na wszystko, a w szczególności tyczy się to porażeń i niedowładów.

nie osmiele sie podsumowywac, nigdzie nie ma panaceum na wszystko, a wlasciwie dobrany masaz pomoze w niedowladach i porazeniach. Jest wiele roznych rodzajow masazu i terapii ciala, wazne tez jest doswiadczenie masazysty.

jesli zle dobrany masaz jest powszechnie stosowany, to nalezy skorygowac podreczniki nie tylko dla masazystow, ale dla fizjo i lekarzy, ktorzy nadzoruja prace masazystow. W warunkach klinicznych masazysta po kazdym zabiegu zapisuje jego przebieg i efekt, do kontroli postepu pacjenta i do dzielenia sie informacja z innymi zajmujacymi sie pacjentem.
 
     
wrogoz 

Wiek: 39
Dołączył: 18 Paź 2011
Posty: 8
Skąd: Katowice
Wysłany: 2011-10-21, 12:13   

Czy w takim razie posiadasz dostęp do publikacji na temat masażu w niedowładach i porażeniach świadczących o jego skuteczność. Byłbym wdzięczny gdybyś takowymi się podzielił. Bo jakby nie było teoria teorią a w statystyce wszystko wychodzi- osobiście sam do takich nie dotarłem. Pozdrawiam serdecznie
 
     
massagewarsaw 
leki przeciw pasozytom grzybom sprzedam apteka


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 05 Lut 2008
Posty: 7181
Skąd: bangkok warszawa
Wysłany: 2011-10-21, 13:56   kurs masaz tajski

wrogoz napisał/a:
... Badania kliniczne wykazały że przy zastosowaniu metod bobath/pnf zespół bolesnego barku u udarowców w wczesnej fazie występował o wiele rzadziej aniżeli przy zastosowaniu ''metod tradycyjnych''-ćw biernych.


wrogoz napisał/a:
... wiec masaż rozluzniajacy na obwodzie strony bezposrednio zajetej jest moim zdaniem zabiegiem chybionym a mimo wszystko powszechnie stosowanym.


nie, nie znam takich badan. Natomiast to za malo, zeby kwestionowac masaz jako metode pracy z pacjentami z niedowladem. Z mojego doswiadczenia wynika, ze masaz byl pomocny.

w obu swych wypowiedziach zwrociles uwage na niepoprawnie wykonane cwiczenia bierne i masaze. Poprawnie wykonane powinny pomoc, dlatego wlasnie stosuje sie je od dawna w praktyce medycznej, wiec to nie jest tylko teoria.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Styl zmodyfikowany dla e-Masaz.pl, Mapa witryny, Regulamin forum

Wyszukiwanie w Google

Partnerzy forum
Gabinety masażu Kurs masaż tajski Fizjoterapia Rehabilitacja
Forum korzysta z plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Kopiowanie materiałów bez zgody administracji zabronione. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi użytkowników oraz materiały przez nich przesłane. Witryna ma charakter informacyjny. Administracja nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody spowodowane wykorzystaniem przez użytkownika informacji zawartych na forum.
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 13
Reklamy

Linki sponsorowane



Stoły do masażu

Stoły do masażu

Szkoła masażu

Masaż




Ostatnio na forum



Zapraszamy na FB